Протиройові методи на пасіці

Протиройові методи на пасіці

Для того щоб бджоли працювали на благо людини, збираючи достатню кількість нектару і приносячи прибуток, необхідно контролювати процес їх природного розмноження. Це робиться за допомогою спеціальних противороевих методів, завдяки яким пасічник може направити енергію комах не на виховання молодняка, а на продуктивний медозбір. Бджільницька наука знає багато подібних прийомів, окремі з яких ми розглянемо в даній статті.

Що таке роїння

Природний інстинкт розмноження диктує бджолам потреба періодично створювати нові сім'ї - цей процес називається роением. Для пасіки дане явище вважається негативним, оскільки в бджолосім'ї, отроившейся кілька разів, залишається надзвичайно мало особин. Природно, що збирати нектар в такому випадку стає нікому.

Основна робота бджоляра полягає в тому, щоб не тільки виростити сильні сім'ї до початку медозбору, а й зуміти використати комах з оптимальною вигодою для себе. Основні негативні особливості роїння полягають в наступному:

 1. Керувати цим стихійним процесом досить складно, він вимагає від пасічника значних трудових витрат.
 2. Природне розмноження комах ускладнює племінну роботу бджоляра, оскільки контролювати маток, що виходять з роєм, майже неможливо.
 3. Ще одна негативна особливість роїння - зниження кількості яєць, що відкладаються і ослаблення бджолосімей. Для виробництва меду в промислових масштабах природне створення роїв неприйнятно, оскільки такий процес значно уповільнює роботу пасіки.

Для того щоб уникнути подібних складнощів пасічники використовують різні протиройові прийоми.

Протиройові методи на пасіці

Як попередити роїння

Щоб уникнути початку створення бджолами розплоду, слід дотримуватися певних правил роботи на пасіці:

 1. Комах потрібно утримувати в приміщеннях з достатнім внутрішнім простором. Це можуть бути багатокорпусні конструкції або вулики-лежаки, які можна збільшити в розмірі, якщо виникне така потреба.
 2. Бджолині гнізда слід вчасно розширювати, а також своєчасно оснащувати вулики рамками зі свіжими стільниками й вощиною. Збільшувати гнізда можна активним чи пасивним способом. Пасивний передбачає встановлення в корпус нових рамок поруч зі старими. В даному випадку комахи не мають необхідності відбудовувати нові стільники, тому починають активно розмножуватися. Щоб уникнути роїння, краще використовувати активний спосіб розширення гнізд, який буде змушувати бджіл освоювати нові території замість того, щоб плодитися.
 3. Стільники, що встановлюються в корпуси, повинні бути якісно і правильно побудованими.
 4. Ще одним правилом в попередженні роїння є проведення на пасіці племінної роботи. Для цього бджоляр здійснює постійний контроль над комахами, отбраковивая непродуктивні і ройливі сім'ї, а також виділяючи кращих бджоломаток. Такими вважаються ті, хто був штучно виведений в сім'ях, які не роїлися протягом досить тривалого періоду. Слід пам'ятати, що зберігати бджоломаток довше, ніж на 2 роки, не варто.
 5. Як правило, перед початком розмноження бджоли створюють багато трутнів. Якщо велику їх частину ліквідувати, процес створення розплоду можна попередити.
 6. У літню пору конструкції вуликів потрібно провітрювати як можна частіше, уникаючи їх перегріву.
 7. Щоб бджоли працювали безперервно, слід забезпечити їм відповідні умови для медозбору. Це передбачає своєчасне переміщення пасіки на території з рясним цвітінням рослин або спеціальну висадку медоносних культур поблизу бджільницького господарства. Хороший медозбір здатний не тільки попередити роїння, а й припинити його на будь-якому етапі процесу.
 8. Для запобігання природного розмноження бджіл слід вчасно формувати протиройові відведення.

Протиройові методи на пасіці

Протиройові методи

Вважається, що попередити розмноження бджіл набагато легше, ніж боротися з його наслідками. Багато бджолярі для запобігання роїння часто вдаються до знищення маточників, але такий спосіб не є досить ефективним. Ліквідуючи маточник, пасічник не забезпечує комахою сприятливі умови роботи, не скорочує період бездіяльності серед бджіл, а тільки продовжує його, оскільки комахи починають активно відбудовувати нові маточники.

Принципи, за якими працюють протиройові системи, засновані на відділенні матки від розплоду, її вилучення або приміщенні в клітку, усунення льотних особин, ліквідації гнізда або всього вулика, розрив гнізда і т.д.

Бджільницька наука знає безліч способів запобігання роїння, нижче ми опишемо найпопулярніші і дієві.

Метод Ф.М. Костильова

Даний спосіб полягає в наступному:

 1. Вечірньої пори, після закінчення бджолиного обльоту, роевую сім'ю поміщають на сходні, розташовані далеко від вулика. На ніч розплід пересаджують в гніздо до нероевой сім'ї.
 2. Комах забезпечують додатковими кормовими і друкованими рамками, а мед з вулика повністю вилучають.
 3. Наступного ранку відкритий молодняк повертають у вулик, дефіцит рамок заповнюють конструкціями з вощиною, а сходні з переночувати комахами розміщують біля вічка.
 4. Через деякий час бджоли повертаються в будинок, але виявивши, що в гнізді немає меду, приступають до роботи разом з іншими особинами.

Протиройові методи на пасіці

Метод Демари

Цей спосіб був винайдений американським бджолярем Демари в кінці 19 століття. Основою його концепції є застосування двухкорпусних вуликів і своєчасне збільшення бджолиних гнізд. Таким чином, матка отримує достатньо місця для відкладання яєць, а її діяльність контролюється за допомогою спеціальної решітки, встановленої в нижньому корпусі житла. Метод Демари має три варіанти:

 1. При першому способі одна рамка з відкритим розплодом і маткою залишається на місці, а інші переміщаються в інший корпус і відокремлюються від першого за допомогою решітки. Простір, що залишився в вулику заповнюється рамками з вощиною і сотами.
 2. Другий варіант методу Демари передбачає перенесення всього молодняку ​​в інший корпус і залишення пчеломатки на порожніх стільниках.
 3. Третій спосіб полягає в переміщенні всього друкованого розплоду, при цьому матка і відкритий розплід залишаються на місці.

Протиройові методи на пасіці

Противороевой метод М.А. Дернова

Ця система також представлена ​​в трьох різний варіантах. Розглянемо докладніше кожен з них:

 1. Спосіб перший. Новостворений рій поміщається на день в прохолодне місце, наприклад, в підвал будинку. За цей час в батьківській бджолосім'ї відбирається розплід в кількості, безпосередньо залежить від величини рою. З настанням вечора в вулик пересаджують рій, який весь день перебував у підвалі, а потім ставлять на бджолине житло магазин. Після виконаної роботи комахи починають активно працювати і припиняють процес роїння. Молодняк, який був відібраний в даному випадку, можна підсадити в гнізда зі слабкими особинами.
 2. Спосіб другий. Його реалізація передбачає пересадку льотних особин в порожній вулик, який розташовується на місці, що роїться сім'ї. Пчелодом з даною сім'єю встановлюється позаду порожньою конструкції і розгортається вхідним отвором в зворотну сторону. Комахи, припиняючи роїння, самостійно ліквідують маточники, після чого вулик можна знову поставити на місце. Льотні комахи знову повертаються до рідної Бджоломатки, а потреба в порожньому вулику відпадає.
 3. Спосіб третій. Стару матку видаляють з вулика, залишаючи лише один друкований маточник. Щоб в сім'ї не вивелося більше однієї пчеломатки, протягом наступних 3-5 днів новостворені маточники також прибираються з гнізда.

Протиройові методи на пасіці

Метод розриву гнізда

Даний метод був винайдений бджолярем Н.М. Вітвицьким, тепер же такі протиройові заходи з успіхом застосовуються в сучасній медової промисловості.

Цією противороевой метод дуже простий в реалізації і при цьому досить ефективний. Щоб відвернути комах від розмноження, їх потрібно зайняти активною роботою. Для цього в роїться сім'ї одну частину гнізда просто відокремлюють від іншої за допомогою порожній надставки. Бджоли інстинктивно намагаються заповнити порожні місця і, виконуючи цю першорядну завдання, вони забувають про роїння.

Протиройові методи на пасіці

Метод Г.Ф. Таранова

Суть цього способу полягає в відділенні від бджолиної сім'ї штучно створеного рою. Здійснюється ця робота в кілька етапів:

 1. Спершу необхідно зробити так, щоб комахи запасли мед в спеціальних зобиках. З цією метою гніздо, що знаходиться в стані роїння, обкурюють димом.
 2. Приблизно в 10-15 см від вічка розміщують сходні і струшують на них бджіл. Велика частина особин разом з маткою утворює під східцями клуб. Його необхідно помістити в роевню і перенести в зимівник.
 3. До кінця наступного дня утворений штучним чином рій пересаджують в вулик.

Зверніть увагу, що створений таким способом рій не настільки ж ефективний в роботі, як справжній, тому його можна використовувати в якості тимчасового отводка.

Протиройові методи на пасіці

Протиройові прийоми, відео: