» » » Роевня для бджіл своїми руками

Роевня для бджіл своїми руками

Роевня для бджіл своїми руками

У практиці бджільництва неминучий факт періодичного розподілу однієї бджолиної сім'ї на кілька нових. У цей момент двом, знову утворився бджолиним роям, вже не вистачає місця в одному вулику, і тому нова сім'я відлітає шукати собі інше житло. Для цих випадків бджолярі винайшли способи, за допомогою яких процес роїння вдається запобігти. Не завжди це вдається, для цього випадку потрібно попередньо заготовити роевню. Розберемося ж, що собою являє роевня для бджіл, як її зробити і правильно, а головне, вчасно встановити.

Для чого потрібна роевня для бджіл

Роевня для бджіл своїми руками

 1. Всім відомо, що бджоли рояться в сонячну погоду і тільки при певній кількості хабар. Напередодні літа їх чисельність стрімко зростає, проте не в такій кількості, щоб забезпечити бджіл належним доглядом за розплодом.
 2. Якщо хабарів невеликий, то льотні комахи також залишаються без роботи і у бджіл настає ройовий настрій. До цього моменту необхідно не тільки підготувати роевню, але і зробити це вчасно. Зазвичай роїння бджіл у великій вулику спостерігається рідко, якщо в родині молода матка. А ось в вулику, який розташований під палючим сонцем, роїння наступає більш часто. Тому досвідчений бджоляр повинен не забути вчасно розширити гніздо і встановити новий вулик в безпосередній близькості до того, з якого незабаром відокремиться рій.
 3. Поява трутнів в бджолиної сім'ї - це вірна ознака прийдешнього роїння. Саме в цей період членів рою перестають цікавити рамки з вощиною, і цей спосіб перестає працювати для утримання сім'ї. Майбутнє роїння підопічних доставляє пасічнику безліч клопотів, та й бджоли не займаються своєю роботою.

Якою має бути роевня

Роевня для бджіл своїми руками

 1. За допомогою спеціально підготовленого нового будинку утримують втекли бджіл. Її також використовують для тимчасового утримання сімей або для їх перенесення.
 2. У період роїння все бджоли вилітають з вулика і, зробивши кілька кіл в небі, знаходять собі новий притулок. В якості нового будинку рій може вибрати будь-який предмет, наприклад, гілку дерева, кришку або навіть карниз будинку. Досвідчений бджоляр повертає рій назад за допомогою пастки.
 3. Зазвичай роевня має вигляд невеликої кошика або спеціального корпусу, з її допомогою рій отлавливается, і якийсь час в ній міститься.
 4. Велику популярність серед бджолярів отримало винахід роевни за схемою Бутлерова. Він має вигляд каркаса, на який надіті обручі, притискають сітку з дроту. Половина каркаса являє собою кришку панелі, а на бічних стінках коробки кріпляться гачки, якими роевня підвішується. Діаметр такого каркаса становить від 300 мм до 350 мм, а його висота приблизно 400 - 450 мм.
 5. У комплекті з самою роевню передбачений черпак у вигляді ковша. Він необхідний, щоб загрібає рій і роесніматель, після того, як нова сім'я прийметься до роевне. Роеснімателем називають різновид сачка з кришкою специфічного дизайну. За допомогою спеціального гачка сачок закріплюється біля місця розташування рою, а потім в нього струшується все сімейство і сачок зачиняються.

Основні вимоги

Роевня для бджіл своїми руками

 1. Коли бджоли вибирають собі житло, їм важливий його розмір, запах, якість пасовища і віддаленість від водойми.
 2. Форма пастки для рою не принципова, тут необхідно подбати про зручність для бджоляра. Важливо, щоб її зручно було встановлювати, кріпити і піднімати.
 3. Пастка для бджіл - це нехитре пристосування, яке не вимагає великих витрат часу і матеріалів на її виготовлення. Також вона зручна і мобільна.
 4. Досвідчені умільці пристосовують під пастку готові круглі фанерні бочки. Проробивши льотки, вони обшивають дах руберойдом або іншим матеріалом, а потім поміщають всередину рамки з вощиною.

Обсяг пастки

Роевня для бджіл своїми руками

 1. Бджоли не терплять тісноту, тому вибирають собі просторе житло.
 2. Великі розміри пастки роблять її громіздкою не тільки для її мешканців, а й для бджоляра. У той же час маленьку роевню бджоли також проігнорують.
 3. Пастки з об'ємом близько 20 л годяться виключно для невеликого рою, зазвичай така сім'я виходить в кінці літа. Рой ж, що вилетів на початку літа, в таку роевню вже не оселиться.
 4. Найбільш прийнятний розмір роевни становить від 40 л до 80 л.

Поради з облаштування роевни

Роевня для бджіл своїми руками

 1. Для виготовлення роевни для бджіл використовують тришарову фанеру або ДВП. Пастка для бджіл є звичайним ящик для рамок, який щільно закривається кришкою.
 2. Внутрішні габарити коробка визначаються кількістю вміщаються рамок. Розмір глибини і довжина звичайної рамки рівні, а ось ширина залежить від їх кількості. Якщо роевня буде містити 5 рамок, то її розмір повинен скласти приблизно 190 см, відповідно 10 рамок - 380 см.
 3. Товщина передньої і задньої стінок повинна складати не менше 20 - 24 мм, а бічних - від 3 до 4 см. Для подрамочного простору обов'язково відводиться до 10 - 15 см.
 4. Вічко - отвір для вильоту бджіл для зручності роблять зверху і знизу. Діаметр верхнього круглого отвору повинен бути не менше 20 - 25 см, а нижнього - приблизно 7 - 8 см. І нижній отвір необов'язково має бути круглим, на відміну від верхнього. Саме в таку пастку НЕ селяться шершні. Крім того, цілий вхід в річки зручний для затикання. Після того як бджоли виявилися всередині, вхід легко закрити, а часом це доводиться робити навіть однією рукою.
 5. Пастка для бджіл обов'язково повинна бути герметичною, інакше вилазила в щілини розгнівані бджоли, що не пошкодують і господаря. Щоб позбавити комах можливості покинути роевню, його оббивають корою, а рейку під вічком натирають прополісом.
 6. Для виготовлення роевни зазвичай використовують вербові гілки. З них плететься каркас і оббивається ялинової корою, накладеної 2 шарами. Якщо в якості зовнішнього шару використовується береста, то накладати необхідно не менше 4 шарів. Бджолиний рій приймає подібним чином виготовлене житло із задоволенням. Немає необхідності використовувати кору живих дерев, досить матеріалу зі спиляних стовбурів.
 7. Бджолярі проявляють чудеса винахідливості при виготовленні пасток: використовують невеликі металеві бочки і навіть картонні коробки. Важливо позбавити ці контейнери від всіх сторонніх запахів.

Пристрій пастки зсередини

Роевня для бджіл своїми руками

 1. У циліндричної пастці рамки ставляться вертикально, а кріплення вощини виробляється звичайним способом.
 2. Гребінка з тесіни кріпиться на відстані 5 - 10 см над рівнем дна. Верхній зріз необхідно обв'язати тканиною, інакше бджоли обов'язково знайдуть шпаринку. А якщо почнуть вилизати, то в великій кількості - візьмуться жалити бджоляра, відстоюючи своє право самостійного вибору житла. Тому чим щільніше ви обв'яже верх пастки, тим більшу безпеку собі забезпечите.
 3. Внутрішній устрій чотирикутної роевни для бджіл повторює внутрішній зміст вулика. 5 - 8 рамок стандартного розміру підвішуються на плічках. Вони необов'язково повинні бути зроблені власноруч, можна використовувати і магазинний варіант, який відмінно підходить і для невеликих роїв.
 4. Кріплення рамки в пастці має бути міцне. Вони ні в якому разі не повинні переміщатися при транспортуванні, щоб не порушувалася рядності і паралельність. Дотримання жорсткої геометрії кріплення рамок дозволить без проблем зробити пересадку бджіл у вулик, практично без втрат в сімействі.
 5. Безрамкові пастки мають безліч недоліків, і використання їх не вітається завзятими бджолярами. Нині вощина перестала бути таким дефіцитним продуктом, як раніше, тому використовуйте рамки, заправлені повними листами вощини. Як тільки закінчиться будівництво стільників, бджоли почнуть збирати нектар.
 6. Не забудьте окропити вощину з усіх боків сиропом, завчасно звареним із цукру і води. Для цього змішайте 100 г води з 150 г цукру. Замість цукру можна також використовувати мед, розчинений в малій кількості води. Розпорошувати розчин можна за допомогою звичайного розпилювача.
 7. Після обробки вощини сиропом бджоли працюють удвічі інтенсивніше. Щоб підстьобнути їх ентузіазм рекомендується біля самого краю нової роевни поставити рамку зі старим сотому. Його запах більше приверне бджіл.
 8. Далі, на рамку потрібно покласти полотно або шматок старої фуфайки, а вулички прикрити рейками. Поверх за все знову набити рейки і так по колу два рази. Всю конструкцію в результаті накрити поліетиленом і, нарешті, покласти дах.
 9. Наступним кроком дах кріплять до корпусу досить міцною дротом з карабіном для підвішування роевни на висоту.

Чим фарбувати роевню

Роевня для бджіл своїми руками

 1. Фарбують пастки олійними фарбами. Оброблена роевня НЕ буде розтріскуватися, і фарба буде перешкоджати размоканию фанери. Звичайно, фарбувати роевню необов'язково, оскільки вона і без цього прослужить вам до 10 сезонів, але якщо вже ви вирішили пофарбувати пастку, то зробіть це завчасно, мінімум за 6 місяців до переселення, щоб запах фарби встиг повністю вивітритися.
 2. Найкраще використовувати зелену фарбу, яка буде маскувати пастку на загальному тлі. Не використовуйте швидковисихаючі фарби для роевни, вони лущаться і довго зберігають різкий, неприємний запах.
 3. Також для фарбування пасток використовують траву, бажано щоб вона була молода. Стінки просто натирають її соком уздовж і поперек, після чого вони стають брудно-зеленого кольору. Натуральний колір і природний запах цього варіанті привертають бджіл. Тримається така фарба до 3 сезонів.
 4. Внутрішні стінки ні в якому разі не фарбуються, вони повинні дихати, пропускати вологу і не пітніти при різкій зміні температури на вулиці. Оскільки в забарвлених всередині пастки може утворитися стійка вогкість.

Виготовляємо роевню для бджіл своїми руками

Роевня для бджіл своїми руками

Якщо ви вирішили зробити роевню самостійно, насамперед визначитеся з конструкцією і матеріалом. Пам'ятайте, що розміри пастки і її верхнього отвору є важливими характеристиками. Рої бувають досить великими і вам потрібно зловити і розмістити всіх бджіл у новому будинку.

У сучасному світі, де доступ до інформації практично безперешкодний, можна знайти безліч відео, докладно, крок за кроком, що демонструють виготовлення різноманітних варіантів роїв для бджіл своїми руками. Зупиніться на вподобаному або легкому для вас варіанті, підготуйте необхідні матеріали і приступайте до роботи. Головне, щоб ваше виріб не мало щілин, але в той же час пропускало повітря.

Інструменти і матеріали

Роевня для бджіл своїми руками

Перелік інструментів для виготовлення роевни для бджіл своїми руками:

 • сітка металева;
 • дошка та листи пресованої стружки;
 • листи ДВП або фанери;
 • картонні листи;
 • тюбик клею;
 • деревообробні інструменти;
 • ножиці;
 • інструменти для з'єднання частин.

Роевня Бутлерова

Роевня для бджіл своїми руками

 1. Вибираємо форму роевни у вигляді ящика.
 2. Готуємо дошки і плитки пресованої стружки.
 3. Деталі вироби вирізаємо відповідно до креслення.
 4. З'єднання деталей здійснюємо за допомогою клею.
 5. Посередині бічної стінки робимо вічко розміром 10х80 мм.
 6. Раму для вентиляції обтягуємо москітною сіткою, кріпимо цвяхами.
 7. Стінки скріплюємо і отримуємо ящик.
 8. На задню і передню стінки кріпимо дерев'яні плечики.
 9. За допомогою шпінгалетів кріпимо кришку.
 10. Зверху закріплюємо віконце з металевої сітки.
 11. Прикручуємо до бічних стінок гачки.

Роевня складного типу

Роевня для бджіл своїми руками

 1. Ця конструкція призначена для транспортування і утримання бджіл. Вона легка і зручна.
 2. Для її виготовлення скористаємося щільним кожухом. Беремо 3 кільця і ​​одягаємо на них тканину.
 3. Для дна використовуємо капронову сітку.
 4. Верхню частину гратчастої тканини фіксуємо липучкою, попередньо відкинувши половину.
 5. Щоб бджоли не пролазили в щілини по краю між сіткою і кожухом кріпимо гумку.
 6. Для додання конструкції жорсткості, і щоб бджоли не кусали, на тканинні стінки нашиваємо картонні планки.
 7. Як ручки для зручності транспортування використовуємо ремінь, який пришиваємо в зручному місці. Не забудьте, що кришка роевни повинна легко відкриватися, пам'ятайте про це, коли будете вибирати місце кріплення.

Залучення бджіл запахом: методи

Роевня для бджіл своїми руками

 1. Нюху бджіл можна позаздрити, вони чистюлі і люблять простір.
 2. Крім цього, їм не подобається запах сухого дерева. Тому, щоб комах не відштовхувала нова роевня, її виставляють під дощ, відкривши кришку. Після цього запах свіжого дерева швидко зникає, а рій бджіл не боїться освоювати новий будинок.
 3. Щоб заманити бджіл в роевню внутрішню поверхню натирають мелісою або листям чорної смородини. У такій пастці кількість розплоду значно перевищить сім'ї, раніше посаджених роїв на пасіці.
 4. Бажано будиночки для бджіл вішати на їли, оскільки їх не потрібно обробляти препаратами для знищення кліщів. Хвоя виділяє фітонциди, які відлякують цих паразитів. У роевни ж для більшої привабливості поміщають рамки, що містять трохи перги і меду, а в одну рамку навіть ставлять шматочок друкованого трутневого розплоду.
 5. Не рекомендується ставити роевни в безпосередній близькості від населених пунктів або тваринницької ферми. Мухи, які скупчуються біля ферм, залазять в роевни і заносячи інфекцію.
 6. Зсередини пастки і нові вулика натирають виламаними маточниками або воском, попередньо нагрів стінки за допомогою паяльної лампи, а ребра промащують спиртовим розчином прополісу.
 7. Шматочок цукру всередині пастки також буде добре залучати бджіл. Деякі бджолярі навіть кладуть в роевню шматочок гнилушки, оскільки існує теорія, що бджоли пам'ятають запах дупел, в які вони селилися колись.
 8. Шматок соснової смоли розчиняють ефіром і отриману суміш наносять на дерев'яні частини рамок. Ефір швидко випарується, а роевня буде пахнути смолою і приманювати бджіл.
 9. Простір навколо льотка і його кромку також натирають воском або медом.

Виготовлення роевни для бджіл: відео