Айва японська, або хеномелес - багаторічний декоративний чагарник. Крім декоративних властивостей, це ще і плодова культура, але, так як за сезон плоди не завжди встигають визріти в середній смузі Росії, в першу чергу чагарник використовується як декоративна прикраса міських клумб і дачних ділянок.
Айва японська опис
Хеномелес - теплолюбна рослина, морозостійкість чагарнику до -30 ° С, але непокриті снігом однорічні гілки в люті зими підмерзають, підмерзає і зав'язь на багаторічних гілках, і тоді цвіте і плодоносить чагарник тільки в нижній частині гілок.
Навесні айва яскраво цвіте червоними квітами, схожими на яблуневі, притому цвітіння починається, коли листочків ще практично немає. Є також сорти з рожевими і білими квітами. Тривалість цвітіння - близько 3-х тижнів. Гілки і пагони рослини дугоподібні, густо вкриті темно-зеленими, блискучими листям. У більшості видів хеномелесу пагони мають колючки довжиною 1-2 см. Плоди невеликого розміру, щільно прикріплені до гілок. Незважаючи на невеликий розмір кущика, доросла рослина пересадити практично нереально, так як у айви довгий, товстий стрижневий корінь.
Плодоношення починається з 3-4-го року життя рослини. Плоди айви японської круглі або грушоподібної форми з жовтою щільною шкіркою, цінуються за високий вміст вітаміну С, їх ще називають «північний лимон». Якщо плоди не визріли за сезон, їх знімають до перших морозів, і чекають дозрівання в домашніх умовах. У свіжому вигляді яблучка айви непридатні до вживання, так як вони дуже тверді і кислі. З айви готують джеми, компоти, додають в варення для додання аромату. Зберігають в цілому вигляді, або нарізають на часточки і рясно пересипають цукром, як лимони.
Айва японська посадка
Для посадки вибирають дворічні рослини і садять ранньою весною до розпускання бруньок. Саджанці айви японської можна придбати в розплідниках як з відкритою кореневою системою, так і відразу в горщиках, із закритою кореневою системою, тоді їх можна висаджувати в будь-який час, не пошкоджуючи коріння рослини.
Айва японська - рослина-довгожитель, і на одному місці росте 50 років і більше, тому до вибору місця підходять обдумано. Хеномелес садять на сонячному, безвітряному ділянці. На сонці пагони визрівають швидше і краще зимують, а плоди встигають дозріти до настання морозів. Бажано, щоб в зимовий час в цьому місці зберігалося якомога більше снігу.
Для айви підходять легкі, пухкі піщані ґрунти. Особливих вимог до складу грунту немає, але якщо при посадці внести в грунт добрива, рослина буде швидко і активно розвиватися.
Дорослий кущ хеномелесу в висоту досягає півтора метрів, і стільки ж в діаметрі, тому при посадці відстань між рослинами витримується 1,5-2 м. Виняток становить посадка в якості живої огорожі, в такому випадку кущики сідають на відстані 0,5 м один від друга, при розростанні рослини змикаються і утворюють колюче зелене огорожу.
Для посадки айви японської готується посадкова яма, в яку вноситься велика кількість органічних добрив, таких як перепрілий гній або компост, і комплексні мінеральні добрива. Шийку рослини не заглиблюють, залишаючи її на рівні грунту, в разі осінньої висадки айву японську підгортають. Після посадки рослину рясно поливають.
Айва японська догляд
Вирощування айви японської - легко здійсненне завдання, так як це на рідкість невибаглива рослина. Якщо взагалі не доглядати за айвою, вона все одно виживе, і довгий час буде радувати вас гарним цвітінням.
Зимовий догляд
Оскільки морозостійкість у чагарнику айви японської середня, для більш рясного цвітіння на зиму гілки рослини пригинають до землі, щоб в мороз вони залишалися під снігом. Додатково вкривають чагарники опалим листям плодових дерев, молоді рослини в холодних регіонах ховають під покривним матеріалом.
Полив
Влітку полив помірний, достатньо всього лише одного разу в місяць. Якщо літо посушливе, поливають частіше, але, навіть якщо взагалі не поливати рослину, воно не загине. Корінь у чагарнику довгий стрижневий, і йде далеко вглиб, тому айва прекрасно переносить посуху.
Підживлення
Починаючи з другого року життя, хеномелес удобрюють:
- Перша підгодівля проводиться ранньою весною, в землю вносяться азотні добрива.
- Друга підгодівля - внесення азотних добрив під час цвітіння.
- Третя підгодівля проводиться восени, як і під багато інших рослин, восени під айву вносяться фосфорно-калійні добрива.
Обрізка
Раз на 3-4 роки проводиться профілактична обрізка кущів. Восени, після опадання листя, старі отплодоносившие гілки старше 5-ти років вистригаються, залишають не більше 15 пагонів. Перша така обрізка рослині необхідна у віці 8-10 років. При обрізку в першу чергу вистригають гілки, що знаходяться найближче до землі, і пагони, що ростуть вертикально. Рослини, що використовуються в якості живої огорожі, стрижуть щорічно, надаючи їм декоративний вигляд. Навесні зістригають підмерзлі за зиму пагони хеномелесу. Для стрижки використовують садові ножиці і секатор, процедуру проводять в рукавичках, щоб не поранитися.
Айва японська в великій кількості дає прикореневу поросль. Залишають 3-4 отводка, які будуть використовуватися для розмноження рослини, інші викопують, подрубивая коріння відводків штиковою лопатою. Якщо відведення не видаляти, то у віці 20-ти років кущ займе площу до 2 м2.
Хвороби
Айва японська практично не хворіє, шкідники її обходять стороною. Якщо все ж на айві помічені шкідники, проводиться обприскування кущів інсектицидами.
У разі появи на листках слідів пошкоджень грибковими захворюваннями, рослина обробляють фунгіцидами.
Айва японська розмноження
Найбільш поширений і найефективніший спосіб розмноження айви японської - вирощування з насіння. Розглянемо всі можливі способи розмноження чагарника.
Розмноження насінням
Плоди айви японської мають в серцевині безліч насіння, що нагадують насіння яблуні. Насіння збирають з зрілих плодів і висівають в грунт восени. Схожість насіння дуже висока, і вже навесні вони дають буйні сходи. У дворічному віці саджанці переносять на постійне місце проживання, так як навіть в такому віці у рослини розвивається досить довге коріння, який легко пошкодити при пересадці.
Розмноження прикореневими відводками
Для отримання нового рослини вибирають міцні відведення з прикореневої порослі товщиною до 0,5 см. Віддають перевагу таким, у яких краще розвинена коренева система. Відкидають в підготовлене місце вертикально, рясно поливають і мульчують перегноєм, тирсою або корою дерев. Коренева система таких саджанців формується довго, і вони повільно розвиваються. Без регулярного поливу на етапі вкорінення рослини гинуть.
Вегетативні способи розмноження
Розмноження живцями і щеплення японської айви дозволяють отримати в молодому саджанці все материнські властивості сортового чагарнику. Гілочки для живцювання нарізають в червні, при цьому держак повинен містити 2 міжвузля на стеблі минулого року, і в підставі мати фрагмент довжиною 1 см позаторішньою гілки. Підготовлений матеріал витримують добу в розчині для поліпшення коренеутворення, потім висаджують під кутом 45 ° в торф'яної грунт і рясно поливають. Укорінення триває 1-1,5 місяці, як правило, вкорінюється не більше 50% живців.
Щеплення робиться гілочкою сортового рослини на сіянець хеномелесу для поліпшення якості саджанця, перенесення властивостей сортового рослини підщепи. Щеплення роблять не тільки на сіянці хеномелесу, а й на інші споріднені рослини, такі як груша, горобина, глід, ірга. На один підщепу можна прищепити кілька видів сортовий айви і отримати унікальну рослину. Щеплення робиться в травні, сортова гілочка прищепи прищеплюється на підщепу одним із стандартних методів щеплення, найкращі результати виходять від щеплення «в розщепів». Місце щеплення обробляється садовим варом і щільно замотується.
Прищеплюють сортові нирки і методом окулірування, процедура проводиться в липні-серпні. Під час щеплення ні в якому разі не можна чіпати місце зрізу пальцями, зріз повинен бути зроблений гострим ножем в один рух. Місце окулірування ретельно закупорюють разом з ниркою. Через місяць перевіряють приживлюваність нирки, знімають пов'язку. Навесні втечу вище нирки видаляють, щоб соки рослини направити до потрібної нам нирці. Місце зрізу втечі обробляють садовим варом.
Айва японська сорту
Існує близько 500 різновидів айви японської, але кліматичні умови Росії дозволяють вирощувати лише деякі з них. Найбільш часто в Росії зустрічаються американські та голландські сорти хеномелесу. Розглянемо деякі з них:
- Pink Lady (Пінк леді) - чагарник висотою до півтора метрів, округлої форми. Квіти рожеві від світлого до темного відтінків. Досить швидко розвивається.
- Hollandia (Голландія) - висота до 1,5 м, крона округла, гілляста, зростає повільно. Квітів багато, колір лососева-рожевий.
- Vesuvius (Везувіус) - невисокий медленнорастущий кущик до 1-го метра заввишки, крона розлога, до 1,5 м. Квіти численні, червоного кольору.
- Nivalis (Ніваліс) - досить великий чагарник, діаметр крони до 2-х метрів, форма куща округла. Швидко зростає, відмінною рисою є цвітіння двічі в рік, перший раз - в травні, і повторно - в серпні. квіти білі.
- Crimson and Gold (Кримсон енд голд) - медленнорастущий кущ до 1,2 м, крона розлога, квіти темно-червоні, тичинки жовті. Плоди з червонуватим рум'янцем.
Айва японська: фото
Як бачимо, айва японська - високодекоративний чагарник, широко застосовуваний для самих різних цілей. Вибираючи саджанець, можна підібрати сорт рослини з бажаним кольором і формою квітів, розміром плодів, формою чагарнику. Незвичайна клумба або живопліт вийде з рослин з різним кольором квіток.