Космея - це самий невибагливий квітка в саду, який радує своїм рясним цвітінням практично протягом усього літа, до настання осінніх холодів. Ця квітка підходить навіть самим недосвідченим садівникам, тому що він вимагає мінімум догляду і посадити його можна у відкритий грунт, не боячись, що насіння не дадуть пагонів.
Історія космеи
Космея родом з Мексики. Поряд зі знайденим золотом, сріблом та іншими багатствами з Мексики, іспанські дослідники в XVI століття послали в Мадрид сотню Космо, для того, щоб їх вирощували на європейській землі. Однак, до 1700 року своє поширення за межами рідної країни космея так і отримала. Завдяки, маркіза Б'ють, дружині англійського посла в Іспанії, космея була ввезена в Англію в 1789 році.
Потім ще близько 50 років, космея як і раніше залишалася одним з рідкісних квіток. Після того, як космея потрапила з Англії та Іспанії в Сполучені штати, її популярність на континенті збільшилася. Пізній старт в англійських і американських садах, був надолужити всього лише за 5 років. Садівники оцінили красу і невибагливість квітки і тому з часом, вона стала користуватися великою популярністю серед квітникарів. Після піднявся попиту на космею, квітка стала завозитися в США безпосередньо з Мексики.
Про КОСМО
Є членом родини айстрових. Квітка космея потрапив «виходець» з Латинської Америки, який, незважаючи на своє південне походження, відмінно вжився в нашій країні. У перекладі з грецької він означає «красивий» або «гармонійний». Його скромна краса прикрашає сади не тільки ніжними квітками, а й красивою декоративним листям. Сімейство космеи нарахує близько 25 видів однорічних квітів і бульбових однорічників. На території Мексики і Латинської Америки вони навіть зростають «дикунами».
Розмір квітки космеи може досягати 5-10 см в діаметрі. Колірна гамма квіток різноманітна: білий і безліч відтінків рожевого, аж до пурпурного. Серцевина квітки складається з маленьких жовтого відтінку трубчастих квіток.
Космею можна висаджувати на околиці саду, обрамляючи інші квіти, або ж острівцем садити в самому центрі. Деякі сорти примхливі і їх не варто садити на відкритому майданчику, незахищеною від вітру.
Цвіте влітку, є тепло і світлолюбна рослина. Добре переносить перепади температури і не вимоглива до вологи.
Види космеи
Існує більше 20 різновидів космеи, як однорічних, так і багаторічних. Існує два особливих вила космеи, які отримали найбільшу популярність серед садівників. це:
- Дваждиперістие космея - висота втечі досягає до 120 см. Стебла густолистові з двічі пересіченими листям. Цвіте багатоквітковими кошиками. Розташовані по краю великі язичкові квіти зазвичай забарвлені в яскраві кольори (червоний, рожевий, пурпурний). По центру суцвіття розташовані маленькі трубчасті квітки, яскраво-жовтого забарвлення. У діаметрі квітка сягає 10-12 см. Зовні нагадує квітку ромашки.
- Сірчано-жовта космея - в залежності від сорту висота стебла може варіюватися від 30 до 150 см. Листя сірчано-жовтого космеи ширші на відміну від інших видів. Квітки невеликого розміру від 4 до 6 см помаранчевої і золотистого забарвлення. Вона більш теплолюбна, на відміну, від інших видів Космо.
- Багаторічна криваво-червона космея - дивно красивий, але рідкісний вид космеи. Оксамитові квіти темно-червоного забарвлення, практично чорні. Мають тонким ароматом шоколаду, завдяки чому, отримала другу назву - шоколадна космея. На жаль, в нашій країні даний вид Космо не вирощують. В основному росте в садах південних районах США, Мексики і Латинської Америки, тому що є дуже теплолюбний. Розводити шоколадну космею можна і в холодному кліматі, однак, тоді вона виросте як однорічник.
- Космея махрова - самий декоративний сорт космеи. Дуже добре росте на чорноземі і любить пухкий грунт. Сорт потребує підгодівлі. Якщо махрова космея зростає на неродючій землі, необхідно кожні 4 тижні підгодовувати квітка. Сорт дуже примхливий. Якщо виростити махрову космею розсадою, можна отримати обільноцветущая клумбу вже на початку літа. Махрова космея на фото вражає будь-якого своєю красою.
Сорти космеи
Сьогодні космея має широке безліч сортів різної селекції. Сучасні сорти, досить сильно відрізняються від початкових. Уява квітникарів і просто любителів прекрасного, вражає висота рослин, їх форма і забарвлення квітів. Селекціонери внесли свій вклад в популяцію космеи - завдяки їх роботі з'явилася карликова і махрова космеи.
Сорти космеи, що користуються найбільшою популярністю:
- Космея «Антіквіті» - гідністю сорту є те, що його колір з темно-червоного з часом змінюється на переливається лососевий. Сорт є компактний і відмінно служить прикрасою центру саду.
- Космея «Біла соната» - квітка білого забарвлення з пелюстками порізаними по краю діаметром до 12 см. Сорт є низькорослим (висота до 50 см). Крім класичного білого кольору, пелюстки сорту «Біла соната» можуть бути малинового, бордового, рожевого і кармінового кольору з білою або малиновою окантовкою.
- Космея «Сонечко» - квітки напівмахрові яскравих відтінків (червоний, жовтий, оранжевий), в діаметрі до 7 см. Компактний, низькорослий сорт. Висота рослини не перевищує 30 см.
- Космея «Білбо» - рослина з помаранчевими напівмахрових квітками. Висота рослини становить 50 см.
- Космея «Вега» - квітки бувають трьох відтінків: червоний, рожевий і білий, діаметром до 7-10 см. Відноситься до низькорослим КОСМЕЯ, висотою до 30 см.
- Космея «Дабл крик роуз бон-бон» - довгий час стоїть у вазі після зрізання. Махровий сорт квітучий величезними рожевими квітками.
- Космея «Діабло» - вогненно-червоні суцвіття, цвітуть рясно протягом усього літа.
- Космея «Деззлер» - квітка-хамелеон: на початку цвітіння пелюстки яскраво-червоні, потім через пару днів вони змінюють забарвлення на малинову.
- Космея «Веселкові переливи» - досить великі (до 12 см), махрові квітки різноманітних відтінків (білого, разового, червоного, бордового). Висота втечі до 120 см.
- Космея «Сенсація» - квітки однотонні або різнокольорові діаметром 7-10 см. Ранньоквітучих сорт. Висота втечі 120 см.
Вирощування космеи насінням
Космея один з невибагливих квітка, що радує садівників рясним цвітінням протягом усього літа. Вона добре переносить перепади температур і може благополучно рости в тіні.
Висаджуючи космею насінням, ви отримаєте більш швидкі і надійні результати. Якщо ви вирішили розмножувати космею насінням, то в першу чергу необхідно визначитися з тим, коли їх варто садити. Сіяти насіння найкраще в березні або квітні.
Розмір насіння космеи десь близько 1 см, довгастої форми, темно-коричневого, сірого і сіро-жовтого забарвлення. За своєю формою насіння космеи нагадують чимось кігтики. Купуючи насіння, звертайте особливу увагу на дату випуску. В середньому схожість насіння втрачається через два роки, після зберігання.
Як висаджувати космею насінням:
- Посійте насіння космеи поверх субстрату;
- Злегка втисніть насіння в грунт;
- Чи не присипаючи їх землею, зволожите і накрийте посів склом або плівкою;
- Контейнер з розсадою варто розташувати в світлому місці, так, щоб на нього не потрапляли прямі сонячні промені;
- Між сіянцями відстань повинна бути близько 15 см, тому густі сходи необхідно проріджувати, використовуючи пікіровку;
- Після пікіровки розсаду найкраще підрощувати при більш низькій температурі - 19-20˚С.
При температурі 18-20 ºС перші сходи з'являться вже через тиждень. Якщо ви не хочете пікірувати сіянці, тоді сійте насіння по 2-3 штуки в окремі пластикові стаканчики або інші порожнини.
Саджаючи близько один від одного насіння космеи, не забувайте про те, що різні сорти запилюють один одного. Уникнути запилення можна, розсаджуючи насіння, на відстані 500 м один від одного.
Якщо ви не використовуєте подібні заходи, то в наступному році у вас можуть вирости космеи всіляких забарвлень.
Купуйте насіння тільки у великих виробників, тому що багато фірм грішать тим, що продають обпилені насіння, що не відповідають параметрам сорти космеи.
Одним з приємних переваг цієї квітки є те, що вона розмножується самостійно, даючи самосів, часом навіть стаючи бур'яном в вашому саду. Зазвичай насіння дозріває в середині серпня. Збір потрібно здійснювати, коли насіння придбали коричневе забарвлення. Збір насіння здійснюється щотижня.
Посадка насіння космеи у відкритий грунт:
- У відкритий грунт насіння космеи висівають відразу ж після танення снігу (середині березня).
- Гніздами розсипайте насіння по поверхні грунту, залишаючи відстань між ними близько 30 см, злегка придавлюючи долонею на 1 см в глибину.
На жаль, при висадці насіння у відкритий грунт, цвітіння космеи наступить не раніше серпня. Найнадійнішим способом розмноження цього південного квітки є посадка розсади в грунт.
Посадка космеи у відкритий грунт
Існують певні правила посадки космеи. Вони абсолютно прості і не вимагають особливих зусиль з боку садівника. Правильно виконуючи їх, ви отримаєте прекрасне прикраса саду, що радує вас ціле літо.
Основні правила посадки космеи:
- Садити космею слід в перші дні червня, коли ризик заморозків повністю буде відсутній.
- Розсада не повинна перевищувати 6 см у висоту.
- У більш теплих регіонах, можна садити космею в середині травня.
- Космея любить тепло, тому садити її слід на сонячній ділянці, захищеним від вітру і помірно родючим, добре дренируемой слабокислою грунті. На занадто родючому ґрунті відбувається буйний зростання зелені квітки, що в свою чергу буде негативно позначатися на цвітінні.
- Садити розсаду слід в неглибокі лунки за схемою 30х30 - для низькорослих і звичайних сортів, для високорослих використовуйте лунки 35х35. Обов'язково полийте порожні лунки водою.
- Висадіть в розсаду в лунки, прикопайте і знову полийте водою.
- Для високорослих сортів космеи знадобляться спеціальна опора. Заздалегідь біля лунки можна вкопати прути або рейки, до яких ви потім будете прив'язувати кущ.
- Рослина буде краще кущитися, якщо ви прищипните верхівку втечі.
Висаджена космея у відкритий грунт розсадою зацвіте вже в червні або середині липня, в залежності від клімату і часу посадки.
Правила догляду за КОСМЕЯ
Навіть для початківця квітникаря процес догляду за КОСМЕЯ здасться не важким, адже космея може навіть зростати «дикуном».
Основні правила догляду за КОСМЕЯ
- полив проводиться 1 раз в тиждень, він обов'язково повинен бути рясним (5-6 відер на 1 кущ);
- поки кущ космеи не досягне максимальних розмірів і остаточно не зміцниться, необхідно після поливу рихлити ґрунт і видаляти бур'яни, щоб вони не забивали квітка;
- за весь сезон необхідно підгодовувати квітка три рази: до бутонізації, під час і на початку цвітіння;
- якщо ви хочете отримати максимально рясне цвітіння, використовуйте позакореневе підживлення. Наприклад, можна обприскувати листя препаратом «Бутон», не забуваючи дотримуватися помірності при підгодівлі квітки;
- для того щоб космея цвіла рясно протягом усього сезону, вчасно видаляйте зів'ялі квіти;
- якщо космея стала забивати інші квіти і рослини, сильно розрісшися на клумбі, її можна підстригти, надавши їй більш привабливий вигляд. Подібне дія не позначиться негативно на цвітінні.
Таким чином, дотримуючись основні правила догляду за КОСМЕЯ, ви досягнете максимально красивого цвітіння в сезон.
Хвороби і шкідники космеи
Космея є одним з невибагливих квітів, не сильно сприйнятливою до шкідників і хвороб. Але, як і для всього живого на землі, існують небезпеки для квітки:
- тля;
- борошниста роса;
- сіра гниль;
- равлики;
- слимаки;
- ризоктоніоз.
У боротьбі з равликами і слимаками, вам необхідно буде самостійно збирати молюсків. Щоб полегшити собі роботу, ви можете піти на маленьку хитрість - по ділянці, недалеко від космеи розставте миски з пивом, які будуть залучати молюсків. Після того, як черевоногі приповзуть до приманки збирайте їх і прибирайте з саду.
Цікавим фактом є те, що космея самостійно захищає себе від шкідників, привертаючи до себе корисних комах златоглазок. Ці хижі комахи поїдають тлю, борошнистий червець і трипсів.
Коли і як збирати насіння космеи?
Багаторічна космея самостійно розмножується бульбами і живцями. Якщо ви хочете трохи змінити свій ландшафтний дизайн, то можете розділяти клубки восени, розсаджуючи рослина. Після того, як вона відцвіте, необхідно її обрізати, залишивши стебло заввишки близько 15 см. На зиму квітка укрийте ялиновим гіллям.
Однорічна космея після першої посадки розмножується самосівом від 3 до 5 років. Щоб отримати насіння залиште на кущі великі бутони для дозрівання насіння. Можна надіти на головки квітів невеликі марлеві шапочки, які будуть перешкоджати падінню насіння на землю. Збираються насіння щотижня, після того, як вони потемніють.
Космея в оформленні саду
Велика розмаїтість відтінків кольорів та сортів космеи перетворює будь-яке оформлення саду в чудовий куточок. Завдяки своїй формі і забарвленню, космея виглядає яскраво і благородно. Найкраще космея виглядає в близькому сусідстві з флоксами, ромашками і чорнобривцями.
Створити живий коридор або просто прикрасити бордюр, ви можете, висаджуючи високорослі сорти. Ними можна так само прикрасити паркани і огорожі.
Низькоросла космея прекрасно виглядає в бордюрах квітника в сусідстві з іншими рослинами. Можна вирощувати космею в красивих кашпо і в квіткових контейнерах. Їй можна прикрасити балкон або веранду.
Щоб самостійно створити стиль свого саду, перегляньте фото космеи в інтернеті, і напевно, ви знайдете відмінне дизайнерське рішення для свого саду.
При виборі оформлення, особливу увагу приділяйте поєднанню космеи з іншими квітами, правильно підібравши сорт.
Якщо ви хочете мати гарний сад без максимального вкладення сил зі свого боку, варто зупинити вибір на космеи. Особливого догляду вона за собою не вимагає. Головне не забувати рясно, поливати кущ і тоді, на протязі всього сезону, ви будите бачити справжнє буйство фарб в своєму саду.