Декоративний камінь, як природного, так і штучного походження, зараз став дуже популярним елементом ландшафтного дизайну. За допомогою цього твердого, красивого і довговічного матеріалу можна втілювати в життя цікаві ідеї і задумки. Про особливості використання декоративного каменю в дизайні дачі ми розповімо в цій статті.
Які камені використовуються в декоруванні саду
Для прикраси присадибної ділянки можна використовувати як штучні камені, так і породи натурального походження. Багато хто віддає перевагу другому варіанту, оскільки природний камінь довговічний і міцний, до того ж кажуть, що він має особливу енергетику. Штучні камені майже не поступаються натуральним аналогам в плані декоративності, зате стоять вони набагато дешевше. Камені можна створити і своїми руками, наприклад, з бетону.
Що стосується природного матеріалу, то в ландшафтному дизайні саду можуть використовуватися найрізноманітніші породи. Найпопулярнішими варіантами вважаються граніт, мармур, піщаник, базальт, галька, сланець, вапняк і ін.
Камінь класифікують не тільки за походженням, але і за способом обробки. Залежно від цього критерію породи можуть мати натуральний необроблений вигляд, бути шліфованими, колотими, колото-пиляними тощо.
Декоративне каміння для ландшафтного дизайну можуть володіти різними розмірами і формою:
- Для великих масивних композицій зручно використовувати кам'яні брили. Вони відрізняються масивністю, гострими необробленими кутами.
- Валуни за своїми розмірами схожі на брили, але їх форма більш гладка і округла.
- Булижники - досить великі камені, але своїми розмірами вони поступаються брилах і валунах.
- Щебінь - невеликий сипучий матеріал різних порід. Щебінь буває різних фракцій, його елементи можуть бути як наріжними, так і досить гладкими.
- Галька - це округлі обтічні камені невеликого розміру. Завдяки високим декоративним якостям багато хто любить використовувати гальку для прикраси садових ділянок.
- Кам'яна крихта, хоч і представляє собою відходи виробництва, також знайшла своє застосування в ландшафтному оформленні. З її допомогою можна декорувати клумби, садові доріжки, створювати цікаві композиції на зразок кам'яних струмків або японських садів.
Розглянемо докладніше популярні види порід, які використовуються в ландшафтному дизайні:
- Вапняк - легкий матеріал з низькою щільністю і схильністю до вивітрювання, що володіє досить широкою гамою кольорів. Вапняк застосовується для створення садових композицій, для фасадної обробки будинків і для внутрішнього оформлення стін.
- Популярним каменем для ландшафтного дизайну вважається граніт. Його відрізняє висока щільність, твердість і міцність. Це одна з найдорожчих, але й найбільш довговічних порід. Протягом довгих років граніт зберігає свою форму і не змінює кольору. Крім іншого, слюда, кварц, шпат, і інші вкраплення, які входять до складу каменю, визначають його декоративні властивості. Граніт високо цінується майстрами через свою різноманітною і привабливою забарвлення, а також завдяки відмінним експлуатаційним характеристикам.
- Базальт відноситься до вулканічним породам і по своїй міцності майже не поступається граніту. Відмітною властивістю базальту вважається його пористість, а також красива і широка палітра фарб. Колірна гамма цього мінералу представлена чорними, сірими і зеленими відтінками.
- Пісковик володіє відносно невеликою вагою, але при цьому відрізняється хорошою міцністю. Найчастіше така порода має шарувату структуру, але може бути і дрібнозернистої. Оттеночная палітра пісковика досить широка, але в дизайні саду найчастіше використовуються світлі тони: бежеві, білі, пісочні, коричневі.
- Сланець - шаруватий мінерал з широкою гамою кольорів. Серед відтінків цього каменю можна зустріти чорні, зелені, сині, бордові, червоні і навіть жовті тони. Подібна порода відрізняється крихкістю, її тонкі шари з плином часу можуть відколюватися один від одного, але саме цю особливість і обіграють ландшафтні дизайнери в своїх композиціях.
- Легкий і пористий туф на перший погляд виглядає непрезентабельно, але простакуватий забарвлення з легкістю компенсується цікавою структурою цього каменю. До того ж, туф відмінно поглинає воду, що в багатьох випадках стає незаперечною перевагою матеріалу.
- Мармур - благородна гірська порода кристалічної структури. Мармур відноситься до дорогих каменів, його вартість обумовлена дуже довгим терміном служби, надзвичайно високою міцністю, відмінними експлуатаційними характеристиками, великою різноманітністю забарвлень і винятковою декоративністю. Мармур добре піддається обробці, тому його можна використовувати як в природному, так і в гладко відполірованому вигляді.
З штучних каменів, які найчастіше застосовуються для прикраси дачних ділянок, можна виділити цегла і бетон. Ці порівняно дешеві матеріали досить довговічні, прості в роботі, екологічні. Бетонні камені можна зробити власноруч, надавши їм будь-яку бажану форму і відтінок.
Особливості оформлення саду камінням
Щоб кам'яні елементи виглядали гармонійно і служили довгі роки, необхідно враховувати деякі тонкощі:
- Тип каменю слід підбирати в залежності від того, яка композиція створюється на ділянці. Наприклад, тераси і підпірні стінки найкраще оформляти осадовими породами і використовувати неяскраві, приглушені відтінки: пісочний, коричневий, сірий. Для невеликого рокария підійдуть мінерали, які вже використані в декорі інших елементів ділянки. Доповнити рокарій можна будь-якими контрастними вкрапленнями інших порід. Альпійські гірки виглядають найбільш вдало в тому випадку, якщо в них використані масивні валуни вулканічної природи. Для сухих струмків, ставків, водоспадів та інших водойм ідеально підійде дрібна гладка галька і більші за розміром валуни обтічної форми.
- Кліматичні особливості ділянки також грають важливу роль при виборі декоративного матеріалу. Наприклад, на дно водойми, який буде замерзати взимку, потрібно укладати тільки такі породи, що не розтріскаються від сильного морозу або перепаду температур. Деякі камені мають властивість руйнуватися під дією сильного вітру або палючого сонця.
- Якість придбаних матеріалів також має важливе значення, оскільки від нього залежать експлуатаційні характеристики і довговічність каменів.
- Перед початком декорування ділянки потрібно заздалегідь створити проект або приблизний план тих композицій, які будуть розміщені на території саду.
Декоративний камінь, фото:
Ідеї оформлення дачної ділянки декоративним каменем
Японський сад
Декоративне каміння традиційно використовують при створенні альпійських гірок або кам'яних садків. На сьогоднішній день популярним варіантом кам'яної композиції вважається японський сад каменів. Це мінімалістичний ансамбль, який включає в себе в основному кам'яні деталі і майже не має рослин. За допомогою каменів різних розмірів, форм і фракцій, в японському саду можливо створити своєрідну картину. Великі валуни в ній будуть символізувати стихію землі, пісок і дрібна галька стануть чином водної стихії. Підкреслити стихію води можна за допомогою хвилястих борозенок, виконаних граблями. Японський сад каменів створюється за певними правилами:
- елементи композиції повинні бути різного розміру і розташовуватися стихійно, асиметрично;
- в класичному японському саду має бути присутнім 15 великих валунів;
- розташувати великі камені слід так, щоб з будь-якого кута огляду було видно тільки 14 елементів одночасно.
Кам'янистий садок
Кам'янистий сад відрізняється від японської композиції наявністю невеликої кількості рослин, але, як і в попередньому варіанті, камені в такому ансамблі грають основну роль. Садити рослини дуже близько один до одного не варто, краще розташувати їх у вигляді острівців, розділених між собою значною відстанню. Головне призначення зелені в кам'янистому саду - підкреслювати красу каменів. Бажано також використовувати в композиції не більше 4-5 різних культур, при цьому рослини повинні бути невисокими і не закривати собою великі валуни.
Камені в саду можуть бути однієї породи, але не менш цікаво виглядають композиції з різних мінералів. Кам'яний сад може виглядати природно і стихійно, а може являти собою твір з чіткими архітектурними формами і яскраво вираженим стилем. Додатковими елементами подібної споруди можуть стати металеві, керамічні, скляні деталі. У кам'яному саду можна використовувати навіть цеглу або бетонні блоки, головне, щоб всі елементи гармоніювали між собою.
Форма кам'яного саду може бути найрізноманітнішою: довільної або геометричній, вузької, широкої, довгастої і т.п. Такими композиціями можна оформляти кордону водойм або газонів, підкреслювати красу архітектурних будівель.
Сухий струмок або водойму
На багатьох присадибних ділянках присутні натуральні або штучні водойми. Камінь - один з кращих матеріалів для оформлення подібного дизайнерського об'єкта. Більшість мінералів не руйнуються від впливу води, до того ж, багато порід здатні заграти новими фарбами, якщо їх намочити.
Декоративним камінням можна прикрасити кордону ставка або берега струмка. З масивних валунів вийде спорудити пороги для каскаду або водоспаду. Кольоровими камінцями можна викласти дно водойми і навіть створити гарний мозаїчний малюнок, який буде переглядати крізь прозору воду.
Ще одна ідея дизайну дачі з декоративним каменем - сухий струмок. Ця композиція проста у виконанні і не вимагає майже ніякого догляду. Камені в даному випадку будуть імітувати воду, для цього потрібно підібрати породи відповідного відтінку. Русло сухого струмка найпростіше виконати з дрібних камінчиків, наприклад, з гальки. Береги ж краще декорувати більшими за розміром камінням або валунами. В такому струмку можна висадити і рослини. Дуже вдало виглядатимуть почвопокривні культури з дрібним листям або квітками, особливо блакитних або синіх відтінків. Щоб візуально надати такому «водойми» ще більшу натуральність, по його берегах можна висадити ті рослини, які зазвичай ростуть біля струмків, ставків або боліт.
Кам'яні доріжки в саду
Камінь, як штучний, так і природний - ідеальний матеріал для спорудження садових доріжок. Стежка з каменю буде виглядати оригінально і самобутньо, якщо поєднати в ній тротуарну плитку з природними елементами різних розмірів і форм. Галька, гладкі кругляки, граніт, клінкерна цегла або бетонна плитка, бруківка або гравій - все це може використовуватися в створенні садових доріжок.
Кам'яні конструкції - габіони
Декоративний камінь, який використовується в дизайні і обробці дачної ділянки, підійде і для створення незвичайних конструкцій - габіонів. Подібне споруда являє собою клітину або каркас з металевого дроту, заповнений зсередини камінням. В результаті виходить своєрідна стінка, яку можна використовувати в ландшафтному дизайні як завгодно. За допомогою габіонів можна розділяти ділянку на функціональні зони, створювати огорожі і паркани, робити кордону для клумб або квіткових композицій.
Створення кам'яного грота
Дуже незвично і цікаво в дизайні саду виглядає штучний кам'яний грот. Він може бути абсолютно будь-якого розміру. У великому гроті зручно буде ховатися від літньої спеки, немов в альтанці, а маленьке споруда стане просто оригінальною деталлю ландшафту.
Поруч з гротом вдало розмістяться практично будь-які рослини: високі дерева, пишні чагарники, яскраві квітучі культури. Усередині такої споруди можна обладнати лавочку, встановити фонтан або зробити штучний джерело.
Дизайн з декоративного каменю, фото: