При зведенні дачного будинку в першу чергу постає питання, як підібрати відповідний тип фундаменту. Подібні споруди зазвичай відрізняються невеликими розмірами, проживання в них найчастіше носить сезонний характер. Так як вони не надають велике навантаження на підставу, дачні будинки воліють зводити на полегшеному фундаменті. Тим не менш, варто врахувати, що від надійності підстави багато в чому буде залежати довговічність всієї конструкції. Щоб звести стійкий і міцний фундамент, необхідно попередньо ретельно вивчити технологію його будівництва.
Визначення умов на ділянці будівництва
Не секрет, що вибір типу фундаменту багато в чому залежить від умов будівництва. Буде потрібно захистити будинок від можливих деформацій і зсувів, які можливі під впливом існуючих кліматичних умов і особливостей грунту. Для цього на етапі планування будівництва буде потрібно вивчити особливості ґрунту на наявному ділянці.
Буде потрібно з'ясувати наступне:
- Різновид грунту - тверді та напівтверді глинисті, а також мало насичені водою гравелисті, великоуламкові різновиди грунту прекрасно пропускають вологу, не піддаються або в незначній мірі схильні до спучування і деформацій від промерзання взимку. На подібному грунті можна звести фундамент різних типів. Насичені водою дрібнопіщані і пилуваті, глинисті туго- і м'яко-пластичні, а також торф'яні грунти не дуже добре пропускають вологу, утримуючи її, схильні до промерзання в холодний період з подальшим спученням. Для подібного грунту слід підібрати фундамент, здатний протистояти спучуванню і не схильний до усадки. Такими є стрічковий дрібно заглиблений, свайно-гвинтовий, а також плитний фундаменти.
- Глибину грунтового промерзання, що залежить від конкретного клімату. Зазвичай фундамент заглиблюють нижче даного рівня.
- Рівень залягання підземних вод на конкретній території. Даному етапу виявлення умов для спорудження будівлі варто приділити достатньо пильну увагу. Розміщення неглибоко грунтові води сприяють промерзання грунту і можуть викликати підтоплення підстави споруди, цокольного рівня і підвалу, в подальшому така ситуація може призвести до руйнування фундаменту будівлі. Таким чином, при наявності близько залягають грунтових вод рекомендується відмовитися від споруди підвального приміщення, а також звести піднесений підставу для побудови, застосувавши гвинтові металеві палі, покриті антикорозійним шаром, або азбестові труби в якості стовпів.
Ознайомившись з представленими в інтернеті проектами фундаментів дачних будинків, можна підібрати для себе найбільш підходящий тип залежно від конкретних умов.
Різновиди фундаментів для дачних будинків
При виборі типу фундаменту слід ретельно прорахувати навантаження на нього і продумати його облаштування. При плануванні зведення фундаменту для дачного будинку своїми руками слід врахувати, що вартість його зазвичай становить близько чверті від загальної суми витрат на будівництво.
Найбільш популярними є такі види фундаментів дачних будинків:
- стрічковий тип - споруда у вигляді суцільної смуги з бетону, сформованої уздовж периметра будинку і згідно з розташуванням внутрішніх перегородок. Дану конструкцію часто застосовують при індивідуальному будівництві. Стрічковий фундамент для дачного будинку характеризується стійкістю і високу зносостійкість, підійде і для будівель з важкими цегляними стінами. Слід врахувати, що таке будівництво потребує значних витрат часу і фінансів;
- стовпчастий фундамент - подібна економічна конструкція, що складається з заглиблених стовпів, встановлених по кутах будівлі, а також на стиках стін і всередині в районі перегородок, відмінно підійде для одноповерхових споруд з невеликою вагою (для дерев'яних, щитових і каркасних будинків). Стовпи фундаменту дачного будинку на палях з'єднують за допомогою балок металевого або дерев'яного ростверку;
- фундамент - даний фундамент, що складається з групи паль, занурених в грунт і об'єднаних ростверком (армованим бетонним, залізним або дерев'яним), підійде для заболочених грунтів зі схильністю до здуття. Подібна конструкція легко монтується, до того ж не потрібно виконувати складні земляні та будівельні роботи. Палі можна застосовувати з метою спорудження фундаменту для компактних цегляних будівель, а також каркасних будинків і дерев'яних зрубів;
- плитний - фундамент у вигляді монолітної плити, виготовленої із залізобетону, що служить також як чорнової підлоги в будинку. Завдяки здатності рухатися без будь-яких ушкоджень у разі спучування грунту такий фундамент називають «плаваючим». Підстава у вигляді плитний конструкції підійде для різних будівель, включаючи важкі цегляні в два-три поверхи, а також для різних видів грунтів.
Стрічковий фундамент
Для зведення дачних будівель будь-яких типів (цегляних, з будівельних блоків і т.д.) можна застосовувати стрічковий фундамент. Дану конструкцію споруджують у вигляді суцільної стрічки цегляної кладки або з бутового каменю, іноді її формують із залізобетону. Стрічковий фундамент в точності відповідає контурах контурів будівлі, включаючи зовнішні стіни і внутрішні перегородки, відрізняється значною несучою здатністю і в більшості випадків забезпечує необхідну стійкість споруди.
Розрізняють два види стрічкового фундаменту:
- дрібно заглиблений фундамент для дачного будинку (із заглибленням від 0,4 до 0,7 м) підходить для піщаних і кам'янистих грунтів, які не схильні до яких мало піддаються спучуванню. При його зведенні можна обійтися застосуванням ручної праці, при цьому не знадобиться спеціальна техніка;
- заглиблений у грунт на 0,2-0,3 м нижче глибини промерзання фундамент (на глибину близько півтора-двох метрів) підходить для вологих спучуються грунтів, характеризується міцністю і зносостійкість. Якщо планується облаштувати під будівлею підвал або гараж, рекомендується спорудити конструкцію даного типу. Варто врахувати, що споруда подібного фундаменту дачного будинку обходиться недешево.
При будівництві будиночка з невеликою вагою в багатьох випадках має сенс віддати перевагу більш економічним різновидам фундаменту. Потрібно також відзначити, що в разі наявності промерзають на велику глибину вологих спучуються грунтів з залягають у поверхні грунтовими водами спорудження стрічкового фундаменту в технічному плані не є вдалою.
Стовпчастий фундамент
При зведенні дачних будинків значною популярністю користується стовпчастий фундамент. Дана конструкція являє собою найбільш економічний варіант для заміського будівництва, її застосовують для будівель з невеликою вагою, що не створюють посилене навантаження на підставу конструкції - каркасних будинків, а також зрубів з дерев'яного бруса або колод. Не рекомендується зводити її на нетривких грунтах, що піддаються спучуванню і зсувів внаслідок промерзання. Слід врахувати, що спорудження стовпчастого фундаменту виключає облаштування внизу будинку підвалу.
Така конструкція складається з стовпів, встановлених з кроком від 1,5 до 2 м, заглиблених на 0,5-0,7 м і виступаючих над землею. При цьому земляні роботи зводяться до видалення дерну і вирівнюванню земельної майданчики під будівництво з подальшим бурінням свердловин. Попередньо слід вирівняти ділянку, в іншому випадку перепади висоти можуть викликати зрушення стовпів і їх перекидання під впливом бічного тиску шару грунту, що веде до руйнування конструкції.
Технологія будівництва стовпчастого фундаменту дачного будинку не відрізняється значною складністю, монтаж проводиться в короткі терміни. Самі стовпи викладають з цегли або будівельних блоків, а також бутового каменю. Крім того, в якості елементів конструкції стовпчастого фундаменту застосовуються азбоцементні труби. Іноді стовпи формують (заливають в опалубці) із залізобетону. Верхні кінці їх виводять назовні і вирівнюють по горизонталі. Для розосередження несучої навантаження стовпи об'єднують ростверком, зібраним з металу (швелерних або двотаврових балок) або дерев'яного бруса.
Фундамент палі
Досить швидко монтується (і демонтується в разі необхідності) фундамент з паль - міцних довгих стрижнів, вкручуються гострим кінцем або забитих в землю нижче рівня її промерзання, з наступним бетонуванням. Для його спорудження застосовують готові палі, виготовлені на заводі. Крім того, їх можна виготовляти прямо в грунті - спочатку необхідно пробурити свердловини, потім в них містяться труби і їх внутрішні порожнини заливаються бетоном. Для подовження паль застосовують нарощування. Щоб з'єднати фундамент в єдину конструкцію, потрібно монтувати ростверк.
Застосовують кілька видів паль для спорудження фундаменту:
- забивні - готові вироби у вигляді стрижнів із залізобетону, металу або дерева, які поміщаються всередину в грунт за допомогою спеціальної техніки (віброзанурювачів або вдавлюючих пристосувань), при цьому виїмка грунту не проводиться;
- набивні - даного типу палі формуються прямо в грунті, після буріння свердловин їх заповнюють за допомогою бетону;
- гвинтові - металеві вироби з загостреними кінцями, на яких передбачені спеціальні лопаті для зручного вкручування.
Найбільш часто для спорудження дачних будинків застосовують гвинтові палі. Дані вироби в змозі витримувати навантаження близько 8 тонн і підійдуть для будівель з невеликою вагою. Фундамент дачного будинку на палях монтується дуже швидко, при цьому попередньої підготовки будівельного майданчика не вимагається, до того ж він обійдеться як мінімум на 1/3 дешевше, ніж стрічкова конструкція. До переваг його слід віднести також надійність і довговічність (до ста років служби).
Чи не підійде фундамент палі лише в разі скельного грунту - інші типи грунтів, включаючи слабкі, схильні до спучування торф'яні і глинисті, чудово піддаються вкручування паль. При наявності ймовірності підтоплення ділянки фундамент тип фундаменту вважається одним з найбільш підходящих варіантів, так як палі нескладно подовжити до довжини, достатньої для надійного закріплення в стійкому шарі грунту. Слід зазначити, що дана конструкція підійде і для нерівних ділянок, розміщених на схилах пагорбів, при цьому вирівнювати майданчик під фундамент не знадобиться.
Плитний фундамент
Дана конструкція незаглибленного типу, що складається з монолітної бетонної плити, розміщеної на підготовленому підставі з гравію і піску, виступає також як чорнової підлоги будівлі. Плитний фундамент з бетону з додаванням арматури підійде для недостатньо надійного грунту. Подібні конструкції мають високу несучу здатність, відрізняються широкою сферою застосування і є досить міцними і довговічними. Варто зазначити, що витрати на спорудження монолітного фундаменту для невеликого дачного будиночка є цілком прийнятними в порівнянні з стрічковим заглибленим фундаментом. Проте, слід врахувати, що подібна конструкція не передбачає наявності льоху або підвалу.
Для облаштування плитного фундаменту потрібно зняти шар дерну на майданчику і насипати шар гравію і піску. Витрата бетону та арматури буде значним - в той же час, після проведення будівельних робіт можна отримати жорстке міцну основу, розміщене на піщано-гравійної «подушці» і стійке до різних грунтових деформацій.