Кизил, посадка і догляд

Кизил, посадка і догляд

Деревина цієї рослини настільки міцна, що в глибокій старовині з неї робили зброю, а плоди є сьогодні обов'язковим продуктом в раціоні космонавтів і мандрівників, оскільки вміст аскорбінової кислоти в них надзвичайно велика. Знайомтеся - кизил, красивий і корисний подарунок осені. Його назва, по всій видимості, наші предки дізналися від жителів кавказьких або кримських земель, де кизиловий чагарник утворює непролазні, густі зарості. У дослівному перекладі з тюркського «Кизил» - це «червоний». Дане визначення дуже влучно підкреслює колір стиглих ягід чагарнику, які вважають його головною прикрасою. Окультурених рослиною норовливий кизил став давним-давно, ще за часів стародавніх римлян і греків. У Росії про культуру дізналися в XVII ст., Причому головна зацікавленість вітчизняних садівників була викликана надзвичайною користю стиглих плодів рослини. Про те, що думає з приводу вирощування кизилу сучасне садівниче товариство, поговоримо в статті.

Кизил: короткий опис

Рослина належить сімейству кизилові, в природі їх налічують близько 50 різновидів. Велика частина представників цього роду представлена ​​чагарниками і деревами, інші виглядають як трав'янисті багаторічні або здерев'янілих зимовозелені рослини.

Кизил звичайний, або чоловічий - найбільш поширений чагарник в роду. Висота дорослих екземплярів досягає 2,5 м. Кизил завжди привертає увагу оточуючих. Здорові доглянуті кущі вродливі: у них блискучі Сурікова кольору звисають пагони, соковито-зелені супротивні або чергові листя і щільні головки вершково-білих квіток. Цвітінням кизилу можна милуватися в травні протягом двох тижнів.

Кизил, посадка і догляд

Кизил звичайний квітують

З початку серпня і до кінця вересня чагарник плодоносить. Ягоди кизилу не однакові за зовнішніми ознаками. Плоди культурних примірників відрізняються циліндричної і разом з тим витягнутою формою, виростають до 3 см в довжину. Але є і такі види кизилу, ягоди яких мають бочковідной або грушоподібної форми, а плоди деяких видів рослини видали і зовсім можна сплутати з вишнею. Найчастіше кизилові ягоди насичено червоні, але також зустрічаються рожеві, жовті, пурпурні і навіть чорні плоди. Смак їх різний: від солодких до терпких ноток. Всі ягоди на фото нижче належать різним сортам кизилу:

Кизил, посадка і догляд

Такому рослині, як кизил, можна надати будь-яку форму, все залежить від того, що ви хочете бачити на своїй ділянці - кущ або дерево. Всі різновиди кизилу відрізняються високою морозостійкістю, однак навіть у самих міцних примірників можуть обмерзнути кінці пагонів, якщо стовпчик термометра опуститься до позначки -300С. Ця рослина по праву вважається довгожителем, оскільки при сприятливих умовах спокійно «переступає» столітній рубіж.

Кизил: популярні види і сорти

Ми вже познайомили своїх читачів з кизил звичайний, найвідомішим видом цієї культури. Найбільш поширеними в аматорських садівничих колах сортами виду є:

  • Пірамідаліс - гілки рослини природним чином утворюють крону, форма якої нагадує піраміду.
  • Нана - мініатюрний кизил з кулястою формою крони.
  • Варієгата - листя кизилу обрамлені білою смужкою.
  • Ауреа - прикрасою кизилу цього сорту служить золотиста листя.
Кизил, посадка і догляд

Суцвіття Кизила звичайного

Наступний вид - Кизил білий - також дуже поширений. Його культивують по всій території Росії. Своїми гнучкими і тонкими гілками червоно-оранжевого відтінку чагарник тягнеться вгору, досягаючи 3 м у висоту. Поверхня молодих пагонів кизилу цього виду покриває білий наліт. Широкі трохи зморщені листя має яйцеподібну форму. Темно-зелені з зовнішньої сторони і білуваті знизу, восени вони набувають насичений темно-ліловий забарвлення. Цвіте чагарник 2 рази в рік: він покривається рясним розсипом маленьких білих квіток в першій половині літа і з приходом осені. Ближче до осені встигають і білі округлі плоди синюватого відтінку. Найкрасивішими декоративними формами цього виду є Елегантіссіма, Сібіріка Ауреа і Сібіріка Варієгата.

Кизил, посадка і догляд

Кизил Сібіріка Варієгата

Кизил криваво-червоний частий житель підлісків в змішаних і листяних лісах. У висоту він сягає 4 м і відрізняється добре розвиненою кроною і никнуть зеленими, червоними і пурпурними пагонами. З приходом осені округлі листя цього кизилу фарбуються в насичений червоний колір. Чагарник цвіте дрібними і непримітними квітками близько 15 - 20 днів. Чорні плоди вигідно відтіняють красивий відтінок листя. Найкрасивіші форми Кизила криваво-червоного - Кизил Мітча, Варієгата і зелений.

Кизил, посадка і догляд

Кизил червоний, сорт Варієгата

Кизил квітучий - виходець зі східних земель Північної Америки. Це високе листопадне дерево виділяється об'ємної гіллястої кроною і цвіте раніше, ніж розпуститься листя. Восени листя забарвлюється в яскраво-червоний колір. Найвідоміші сорти - Черокі Чіф і Рубра.

Кизил, посадка і догляд

Квіти Кизила Черокі Чіф

Особливості вирощування кизилу

Оптимальний час для посадки кизилу з великою точністю підказує тополя: як тільки дерево починає втрачати свої листя, можна висаджувати кизил. Найкраще займатися посадкою цієї рослини саме восени, оскільки навесні потрібно поспішати, щоб потрапити в проміжок між тим, як прогріється грунт і часом, коли розпустяться бруньки саджанців кизилу. Найкраще кизиловий кущ або деревце буде відчувати себе в півтіні, на південному або південно-західній ділянці з вапняної грунтом, де грунтові води проходять не вище 1,5 м. Кизил, без сумніву, приживеться і в кислому ґрунті, але на показниках його зростання і якість урожаю це відіб'ється не найкращим чином. Рослині потрібна особиста зона комфорту: кизил можна висаджувати впритул до паркану, іншим кущах (деревам) і спорудам. Відстань між ним і найближчим об'єктом має становити не менше, ніж 3 - 5 м. Плодоношення кизилу можливо тільки при наявності поблизу пари (а ще краще - двох пар) родинних кущів. Висадити їх потрібно приблизно в 4 - 5 м один від одного.

Кизил, посадка і догляд

Саджанці кизилу можна висаджувати у відкритий грунт, коли вони досягають 2-річного віку. Про готовність до посадки потрібно також судити за зовнішніми ознаками рослини: його висота повинна бути не менше 1,5 м, діаметр стовбура - 2 м, а на стовбурі має бути близько 5 скелетних гілочок. Посадкова лунка для кизилу - простора яма 80 см в глибину і ширину. Коли лунка відповідного розміру буде викопана, вбийте в неї опору для майбутнього саджанця. Палицю вбивають з того боку, звідки найчастіше дме вітер. В родючий грунт, який був вийнятий в процесі підготовки посадкової ями, потрібно додати перегній і мінеральні добрива, а потім насипати його пагорбом в центр ями. На цьому пагорбі розміщують молодий кущик кизилу, дбайливо розправляють його корені і тільки потім засипають в лунку решту удобреному грунту. При цьому саджанець підтримують таким чином, щоб його коренева шийка залишилася приблизно на 4 см вище рівня землі. Після кизил потрібно залити 3 повними відрами води. Коренева шийка опиниться на одному рівні з поверхнею ділянки, коли грунт добре просочиться водою і осяде. Тоді потрібно обрізати пагони молодого куща на 1/3 довжини і, прив'язавши кущ до опори, замульчувати землю біля стовбура шаром перегною або сухої землі з нижнього шару грунту.

Кизил, посадка і догляд

Догляд за кизилом: корисні рекомендації

Якщо вам цікаво, як виростити міцний і красивий кизил в саду, то для початку ви повинні запам'ятати головне правило догляду за ним - це регулярність. Рослина потрібно регулярно поливати, розпушувати навколо нього грунт, очищати ділянку від бур'янів, обрізати зайві пагони і удобрювати. Необхідність регулярного догляду продиктована тим, що кизил плодоносить щорічно, без перерв на відпочинок. Урожай майбутнього року закладається з травня по червень поточного року. Це означає, що квіткові бруньки, які дозрівають паралельно з ростом пагонів, до кінця періоду активного росту повинні встигнути сформуватися остаточно. Ось чому потрібно завжди поливати й удобрювати кизил вчасно.

У поливі цієї рослини є один важливий нюанс. У кизилу поверхнева коренева система, тому важливо стежити, щоб вода при поливі попадала за призначенням, а не розтікалася по всій ділянці. Щоб забезпечити коріння куща повноцінне зволоження, викопайте навколо кизилу неглибоку борозну і лийте воду в неї. Полив кизилу садового повинен бути збалансованим, надмірності не припустимі. Коли грунт добре просочиться водою, її розпушують на глибину не більше, ніж 8 - 10 см і одночасно чистять ділянку від бур'янів.

Кизил, посадка і догляд

Протягом теплої пори року кизил потрібно підгодовувати комплексними добривами: в першій половині сезону використовують добрива на азотно-фосфорної основі, а в другій половині - на калійної (добре для цього підходить деревна зола). Також підходить рослині і компост з перегноєм, але головним компонентом для гарного росту кизилу залишається кальцій - в грунті він повинен бути присутнім обов'язково.

Після посадки кизилу на постійне місце чагарник потребує регулярної обрізку. У холодну пору року або на початку весни, коли рослина ще відпочиває, потрібно привести його в порядок: зрізати всі зіпсовані і обмороження гілки, які можуть стати місцем зосередження грибкових мікроорганізмів і комах-шкідників. При обрізку потрібно дотримуватися певних заходів безпеки: занурити ножиці в хлористий розчин (пропорція 1 до 3), щоб не рознести патогенні мікроорганізми по здоровим гілкам. Леза потрібно дезінфікувати перед обрізанням кожної гілочки. Здорові, але дуже старі гілки, також вимагають обрізки. Їх відсутність стане стимулюючим поштовхом для активного зростання нових пагонів. Крім того, кизил потрібно неодмінно позбавити від гілок і пагонів, які ростуть усередину куща. Щеплені екземпляри рослини обрізають нижче місця щеплення. У так званій формує обрізку кущ, як правило, не потребує, оскільки гілки і листя кизилу утворюють природну акуратну крону.

Кизил, посадка і догляд

У кизилу хороший природний імунітет до хвороб і шкідників, від яких страждають інші рослини. Однак при певному збігу обставин чагарник може вразити іржа - симптоми захворювання проявляються у вигляді великих жовтих плям на листках. Неприємність допоможе усунути бордоською рідиною. Іноді власник кизилу може зіткнутися з борошнистою росою, яка проявляється розсипом дрібних білих цяток на листках рослини. В цьому випадку кизил лікують колоїдної сіркою. Серед шкідників найбільшу небезпеку для кизилу представляють черевце улітковий і гусениця-многоцветніци. Перше комаха знищують за допомогою вапна, друге - за допомогою паризької зелені.

Кизил, посадка і догляд

Гусениця-многоцветніци

Про підготовку кизилу до зимівлі потрібно знати наступне: кизил відрізняється хорошою морозостійкістю, однак молоді кущики все ж можуть постраждати від морозу при температурі нижче 25 - 300С. Щоб уберегти стовбур і гілки ще не зміцнів рослини, його підстава підгортають сумішшю землі і тирси, а зверху накривають ялиновим гіллям. Взимку потрібно стежити, щоб земля навколо кизилу не залишалося без снігу, інакше грунт промерзне, і коріння рослини постраждають. Навесні кущ звільняють від укриття і насипу, після чого видаляють сухі та пошкоджені гілки.

Способи розмноження кизилу

Садівники любителі користуються в основному вегетативним розмноженням кизилу, хоча деяким не шкода часу і на насіннєве розмноження рослини.

Як отримати кизил з кісточки

Кісточку рослини виймають з м'якоті і опускають в «гніздечко» вологого моху на 10 - 12 місяців. В такому середовищі легко підтримувати стабільну вологість - це потрібно для того, щоб насіннячко стратифікована перед посівом. На сім'ядолі кісточка рослини не ділиться, тому в землю її опускають максимум на 3 см.

Насіння, які не пройшли стратифікацію, в кращому випадку пустять паростки через 1,5 - 2 роки, а можуть і зовсім не прорости. На відміну від них, підготовлені насіння дають сходи вже в рік посіву.

За насінням кизилу доглядають за стандартною схемою: помірний полив, прополка в міру потреби, комплексна підгодівля, захист слабких паростків від прямих сонячних променів. Протягом першого року після посадки з кісточки з'являються сходи заввишки до 4 см, до кінця другого року вони виростають до 12 - 15 см, а восени їх вже можна пересаджувати у відкритий грунт. До плодоношення ці екземпляри будуть готові через 7 - 10 років.

Розмноження кизилу методом живцювання

Для розмноження кизилу цим способом вибирають зелені здебільшого не зрілих кущів віком 5 - 6 років, так як здеревілі гілочки просто не зможуть прижитися. На кизилі потрібно вибрати активно зростаючі пагони і рано вранці зрізати з них живці по 10 - 15 см завдовжки. На кожному черешку повинні бути присутніми дві пари листя і точка росту. Ці гілочки ставлять у воду відразу після зрізки.

Зверніть увагу, що зрізуючи живці, зріз потрібно робити косим і проходити він повинен під ниркою на відстані 0,5 - 1 см.

Безпосередньо перед посадкою живці ставлять на 6 - 12 год в розчин гетероауксину 3%, попередньо видаливши з них нижню пару листя. Потім посадковий матеріал промивають і висаджують на затіненому ділянці під кутом в 450. На землю в місці посадки потрібно висипати добре промитий пісок (шар близько 8 - 10 см) і накрити поліетиленовою плівкою таким чином, щоб між покриттям і саджанцями утворився люфт розміром 15 - 20 см. Потім живці потрібно відразу полити і надалі стежити, щоб грунт завжди був зволоженим. Для поливу кизилу правильніше використовувати дрібне сито, щоб вода не лилася суцільним струменем, а розбризкувалася. Час від часу поліетилен потрібно піднімати, щоб провітрити саджанці. Перші корінці з'являться на держаках кизилу приблизно через 2 - 3 тижні, тоді укриття у вигляді плівки можна на деякий час прибирати зовсім, таким чином загартовуючи саджанці. Ще через 10 - 14 днів живці досить зміцніють, і їх уже потрібно буде удобрювати розчином аміачної селітри (30 г на 1 відро води). На постійне місце молоді кущики кизилу переносять наступної осені.

Кизил, посадка і догляд

Як розмножити кизил через щеплення

Щеплення рослини одиночній ниркою (вічком) виробляють в серпні-вересні. В якості підщепи використовують висаджені і вкорінені дворічні саджанці дикого кизилу, а в ролі прищепи виступають окультурені сорти кизилу. На підщепі гострим лезом роблять хрестоподібну насічку, при цьому вертикальний надріз роблять досить глибоким, до 3 см. Від прищепи беруть нирку: її зрізують так, щоб вона залишилася з корою, черешком листа і деревної частиною. Вічко занурюють в поглиблення вертикальної насічки і прикріплюють його скотчем. Через 2 - 3 тижні черешок відвалиться, якщо окулірування була проведена за всіма правилами.

Розмноження кизилу за допомогою відведень

Цей спосіб розмноження кизилу передбачає використання горизонтальних дугастих пагонів-одноліток. Навесні, коли мороз відпустить грунт, ділянка, де росте кизил, перекопують, додаючи туди підгодівлю, потім вирівнюють і проривають там невеликі канавки. У ці поглиблення укладають і пришпилюють пагони рослини, зверху присипають їх грунтом, а верхівки прищипують. Після того як на пришпилених місцях з'являться зелені паростки заввишки не менше 10 - 12 см, їх до половини присипають землею і через 3 тижні, коли вони збільшаться ще на стільки ж, присипають до половини ще раз. Зміцнілі пагони відділяють від материнського куща з приходом осені або наступної весни і садять на постійне місце.

Кизил, посадка і догляд

Як розмножити кизил Деленки

Цей метод практикують при пересадці кизилового куща на нову ділянку. З приходом весняного тепла, до набрякання бруньок, або пізно восени, за 3 - 4 тижні до приходу заморозків, чагарник викопують, обрізають старі та пошкоджені гілки, очищають коріння від землі і розрізають його на кілька однакових за розміром частин. У кожної деленкі повинна залишитися здорова надземна частина і міцне коріння. Перед посадкою дуже старі корені потрібно зрізати, а решта трохи вкоротити.

Як посадити кизил. Відео