» » » Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Магнолія - ​​одне з найкрасивіших квітучих дерев, яке прикрасить ваш сад, наповнюючи його приємним ванільно-лимонним ароматом. Магнолія родом з Китаю, де вважається символом чистоти, невинності. Її розкішні квіти уособлюють весну і жіноча чарівність. У природному середовищі магнолія зустрічається в лісових регіонах, на берегах річок країн Східної Азії, на Японських островах, в Південному Китаї, а також у Центральній і Північній Америці. Вперше магнолія потрапила в Європу з Америки на початку 18 століття, де вона підкорила серця своєю неймовірною красою і вишуканим цвітінням.

Магнолія відноситься до сімейства магнолієвих, в світі налічується більше 70 її видів. Розкішні дерева магнолії можуть досягати від 5 до 20 метрів у висоту і цвісти білими, ніжно-рожевими, пурпуровими або червоними квітами. Хоча магнолію прийнято вважати примхливим рослиною, деякі її сорти прекрасно уживаються в нашому кліматі. Наприклад, магнолія зірчаста (Magnolia stellata), про тонкощі вирощування та догляду за яку піде мова в цій статті.

Магнолія зірчаста - опис

Магнолія зірчаста родом з японського острова Хонсю, відрізняється від інших видів пишним цвітінням великих білосніжних квіток у формі зірки. Крім того, дерево має оригінальну форму крони і листя, що дає їй право вважатися одним з найбільш вишуканих видів магнолії. У дикій природі магнолія зірчаста є невисокий чагарник до 3 метрів у висоту з розлогою кроною. Виростає у вологих гірських лісах. Невеликі розміри чагарнику, його компактна крона і раннє цвітіння, в порівнянні з іншими видами магнолій, зробили магнолію зірчасті дуже популярною в країнах Європи і за її межами. Красиві чагарники з ефектними великими запашними квітками прикрасять навіть самий маленький сад, так як магнолія зірчаста є самим мініатюрним видом роду магнолій.

Магнолія зірчаста, посадка і догляд
Магнолія не виносить сильні морози, але прекрасно росте в помірному кліматі, потребує посадці в захищених від вітру і протягів ділянках саду.

Зростання чагарнику відбувається не так швидко - за рік пагони магнолії виростають лише на 15 см, молоді пагони і бруньки сильно опушені. Листя чагарнику досить великі і м'ясисті, мають подовжено-овальної формою, мають блиск.
Час цвітіння магнолії - квітень, коли з'являються квітки, які мають форму зірки. Квітки великі, їх діаметр до 12 см, складаються з 15-40 великих пелюсток. Цвітіння магнолії звездачатого недовгий - близько 3-х тижнів, потім на чагарнику з'являються темно-зелене листя.

Плід магнолії даного виду за своїм виглядом нагадує огірок, має червонуватий відтінок.

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Магнолія зірчаста: популярні сорти

  • Роял Стар. Є найпопулярнішим і морозостійким сортом магнолії зірчастої, кущ виростає до 3 метрів, витримує 30 градусні морози. Цвіте білосніжними квітками, пелюстки яких розташовані в два ряди.

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

  • Розеа. Чагарник до 2 метрів висоти, відрізняється кулястою кроною, Квітки великі, складаються з 10-20 пелюсток, забарвлених в ніжно-рожевий колір, мають ніжний аромат. Зимостійкий і декоративний сорт.

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

  • Доктор маси. Висота крони чагарника досягає 2, 5 метрів. Відмітна особливість сорту - тривалий і пишне цвітіння. Бутони до розпускання мають рожевий відтінок, потім пелюстки набувають білосніжний відтінок. Квітки напівмахрові, мають ніжний аромат. Сорт відмінно переносить зими помірного клімату.
  • Jane Platt. Один з найчарівніших сортів зірчастої магнолії. Цвіте ароматними рожевими квітками в діаметрі до 20 см, з величезною кількістю пелюсток, які шикуються в 3-4 ряди. Сорт відрізняється хорошою зимостійкістю.

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Посадка магнолії зірчастої

Успішне вирощування магнолії в вашому саду залежить від правильно обраного місця для посадки саджанця. Ідеальним місцем для висадки групи дерев або одиночного чагарнику є південна або південно-східна частина саду, з хорошим освітленням протягом дня. Однак варто враховувати, що через велику кількість сонячного світла, у магнолії можуть занадто рано розпуститися листя. Тому найкращим місцем для магнолії буде ділянку з уже зростаючими високими деревами. Розлога крона високого дерева дасть легке затінення молодим саджанців магнолії в спекотні полуденний час. У перші роки життя саджанці магнолії потребують затишному куточку саду, який захищений від яскравого сонця і протягів. У більш зрілому віці ніжне деревце вже здатне витримувати спекотні дні. Вибираючи підходяще місце, також варто враховувати, що кущ магнолії добре розростається з віком.

Якщо ви проживаєте в регіоні з суворим кліматом, висаджувати магнолію рекомендується на закритій ділянці, наприклад перед південною стіною будівлі, так квіти будуть надійно захищені від протягу і холодного вітру. Пізні весняні заморозки північних регіонів згубні для квіток магнолії, але не для дерев.

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Грунт для магнолії зірчастої

Магнолія зірчаста - примхлива рослина, але лише в перші роки життя. Прижитися саджанець здатний тільки в грунті з певними характеристиками. Віддає перевагу родючу, пухку, добре проникну для води грунт з нейтральною або слабокислою реакцією.

При посадці саджанця магнолії зірчастої слід враховувати особливості її зростання:

  • Молоде деревце погано приживається на ділянці з вапняним грунтом, де його коріння практично не розвиваються і рослина може загинути. Внесення в грунт кислого торфу здатне виправити ситуацію і знизити pH грунту.
  • Магнолія уповільнює своє зростання у важкому і перезволоженому грунті, особливо в місцях із застоєм ґрунтових вод.
  • Для вирощуванні магнолії не підходять бідні піщані ґрунти.

Час посадки і вибір саджанця магнолії зірчастої

Купівля саджанців магнолії для посадки здійснюється ранньою весною або восени. Як правило, саджанці продаються висадженими в контейнери, без листя, також у продажу можна зустріти саджанці із земляною грудкою на коренях. Купувати саджанці з листям не має сенсу, так як такі молоді деревця не приживаються після пересадки. Про терміни посадки магнолії на постійне місце у садівників думки розходяться.
Досвідчені садівники рекомендують купувати саджанці в контейнерах і висаджувати їх в саду, на постійне місце, пізньої осені, керуючись двома причинами:

  • Рослина, вирощена в контейнері, при посадці в грунт навесні дає швидкий і активне зростання, в результаті чого кущ утворює велику кількість пагонів, які не встигнуть одревеснеть до зими. Незміцнілі пагони можуть вимерзнуть в сильні морози і послабити кущ. При посадці саджанця пізньої осені, ви купуєте саджанці магнолії, вже підготовлені до зими, які зупинилися в рості і добре перенесуть морози.
  • Ще одна причина покупки саджанця восени - знижки при покупці, так як навесні саджанці коштують досить дорого.

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Магнолія зірчаста - посадка в грунт

  1. Готуючи посадкову яму для висаджування саджанця магнолії, слід враховувати, що її розмір повинен бути в 2-3 рази більше обсягу кореневої системи куща. Занадто маленька яма здатна зіпсувати кореневу систему.
  2. Грунт, витягнутий з ями, необхідно змішати з перепрілим компостом і торфом, дотримуючись пропорцію 2: 1: 1. При занадто щільному грунті можна додати трохи піску.
  3. На дно ями слід укласти дренажний шар в 20 см із щебеню, керамзиту, битої цегли, щоб забезпечити рослині хорошу водопроникність. Наступним шаром в ямі поміщається пісок (15 см), а потім підготовлена ​​земляна родюча суміш, в яку буде поміщений саджанець.
    Саджанець встановлюється в центр посадкової ями, акуратно, щоб не пошкодити коневую систему.
  4. Пересадка здійснюється безпосередньо з контейнера, шляхом перевалки земляною грудкою. Саджанці, коріння яких підсохли перед посадкою, швидше за все не приживуться. Коренева шийка саджанця повинна бути вище поверхні землі на 3-5 см.
  5. Заповнивши решту посадкової ями грунтом, необхідно лише зліг утрамбувати грунт, щоб не нашкодити коріння магнолії, а потім рясно полити молоде рослина. Після того, як грунт вбере в себе всю вологу, пристовбурні кола саджанця необхідно замульчувати торфом, а зверху прикрити хвойної корою, щоб не допустити швидкого випаровування і довше зберегти вологість в грунті.

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Магнолія зірчаста: догляд

Для рясного і пишного цвітіння магнолії зірчастої необхідно дотримуватися певних правил поливу, добрива грунту і укриття молодих чагарників на зиму.

Полив магнолії зірчастої

Магнолія зірчаста потребує регулярного рясного поливу, особливо в молодому віці. Не можна допускати пересихання грунту в посушливе літо. Зберегти водний баланс в грунті допомагає мульчування пристовбурного кола сухою травою або тирсою. Крім збереження вологи й захисту ґрунту від пересихання, мульчування - це джерело живлення для кореневої системи і поліпшення структури грунту.

Зимове укриття магнолії зірчастої

Незважаючи на те, що магнолія зірчаста є зимостійким видом і вирощується в помірному кліматі, їй необхідно створити зимовий укриття в перші роки життя. Укриття допомагає зберегти молоді пагони і квіткові бруньки від вимерзання в період зимової відлиги, коли нирки можуть почати розпускатися. Для захисту деревця досить акуратно обмотати його мішковиною або щільною тканиною в 2 шари, намагаючись не зачепити тендітні гілки. Дорослі дерева не потребують укриття, досить пізно восени прикореневу зону покрити товстим шаром мульчі до 30 см.

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Обрізка магнолії зірчастої

Магнолія зірчаста не потребує формує обрізку. Досить лише регулярно видаляти засохлі і вимерзлі за зиму гілки. Місця зрізів необхідно обробити садовим варом.

Підживлення магнолії зірчастої

Магнолія добре відгукується на підгодівлю добривами, але тільки коли саджанці досягнуть трирічного віку. Раніше удобрювати рослина не рекомендується. Підживлення вноситься з початку весни до серпня, для її приготування на 10 літрів води використовується:

  • 20 гр аміачної селітри;
  • 15 гр сечовини;
  • 1 кг коров'яку.

Для добрива куща необхідно до 40 літрів добрива. Також можна придбай готові мінеральні добрива для підживлення магнолій. Вносячи добрива, необхідно знати міру, так як передозування добрив може призвести до пошкодження Конєва системи і засихання листя. Особливо небезпечно для вишуканого чагарнику надлишок азотних добрив, який призводить до вимерзання коренів магнолії в зимовий період. Не рекомендується вносити підживлення з азотом пізніше середини липня.

Розмноження магнолії зірчастої

Розмноження магнолії зірчастої насінням або живцями можливо, але цей процес занадто складний і трудомісткий, під силу тільки професіоналам. Для садівників-любителів найбільш підходящий спосіб розмноження рослини - відводками. Відведення готують навесні, вибираючи гнучкі пагони віком понад 3 роки, які ближче розташовані до землі. Пагони фіксують садовими скобами і присипають грунтом. У місці дотику кори гілки з землею роблять невеликий надріз. Вже через рік, відводок вкорениться і його можна відокремлювати для посадки на постійне місце в саду. Для кращого вкорінення відводків, місце надрізу слід обробити стимулятором росту, використовуючи ватку, змочену в розчині.

Шкідники магнолії зірчастої

Серед головних ворогів магнолій виділяють гризунів, які ушкоджують кореневу шийку рослини під землею або його кореневу систему. Також непоправної шкоди деревам доставляють кроти, що підривають їх коріння. У разі виявлення пошкодження стовбура деревця або прикореневій шийки, ці місця необхідно 1% розчином фундазола.
Ще одна небезпека, яка може підстерігати магнолію - павутинний кліщ, який з'являється під час посухи. Даний шкідник харчується соком нижнього листя рослини, що призводить до їх раннього обпаданню вже в липні або серпні. Для боротьби з павутинним кліщем застосовують Фитоверм, Актеллік, Агравентін

Магнолія зірчаста - королева весняного саду

Пишне і пахуче цвітіння магнолії зірчастої ранньою весною створює неповторну атмосферу в саду. Красиво і ефектно виглядають окремо зростаючі дерева перед будинком або альтанкою, де можна милуватися її чарівними квітками. Не менш чудово виглядають посадки магнолії в групі з іншими чагарниками, особливо виразно вони виглядають на тлі вічнозелених дерев: ялівцю, тиса ягідного.

Навколо дерева можна висадити весняні почвопокривні квіти, нарциси, крокуси, які в композиції з квітучої магнолією створять весняний настрій і наповнять сад неповторним ніжним ароматом.

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Магнолія зірчаста, фото

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Магнолія зірчаста, посадка і догляд

Магнолія зірчаста, посадка і догляд