Таволга, комірник, філіпендула - у цього простого рослини кілька назв. Культура серед садівників і озеленювачів цінується, тому що цвітіння красиве і тривалий. Таволга цвіте червоними, білими, кремовими, пурпуровими і фіолетовими квітами, в залежності від сорту. Трава таволга - це лікарська рослина, в народі навіть кажуть, що комірник здатний вилікувати 40 хвороб.
Гадючник звичайний. опис
Лабазник - багаторічна рослина, досягає в зростанні до метра, стебло прямий, красивоцветущєє рослина. Протягом багатьох років комірник не зважав як окремий вид рослини, прирівнювався до роду «Спірит», але зовсім недавно селекціонери виділили таволгу як самостійний рід, який включає кілька видів.
Короткий опис: квітки таволги білі, бежеві, блідо-жовті, діаметр не більше 1 см, формуються в окремі волоті або кущики, що досягає в діаметрі близько 15 см.
Листя у рослини нагадують листя папороті, вони перисті і широкі. Через великі листя тавологі, в спеку з рослини йде багато вологи. Через цю особливість, деякі види комірника засихають в середині липня-серпня, але це тимчасове явище. Після того, як спека спаде, рослину відновлюється.
У комірника слабо розвинена коренева система, в рік коріння збільшуються всього на 3 см, буває і менше. Ця особливість не впливає на цвітіння і розвиток рослини.
Період цвітіння - з настанням літа, якщо погода сприятлива. Цвітіння триває протягом 6 тижнів. Під час цвітіння у таволги дуже приємний аромат, що нагадує мигдаль з медовими нотками.
Де росте таволга? У дикій природі росте таволга більше біля водойм, там, де багато вологи. Можна зустріти рослина в заболочених місцях, а також на луках, у лісі біля підніжжя і на схилах невисоких гір. Ця рослина в дикій природі можна зустріти на Кавказі і в Сибіру, в Європі, Азії. У дикій природі таволга сильно заростає і швидко розростається, тому можна побачити цілу непрохідну плантацію комірника.
Цікаво: з суцвіть таволги можна зробити ароматний чай. Напій вийде з приємним медовим ароматом і смаком мигдалю.
Таволга. фото:
Гадючник звичайний. способи розмноження
- Розмножити рослина можна або розподілом дорослого куща - це вегетативний метод або насінням (насіннєвий метод).
Цікавий другий варіант? Ділити дорослий кущ потрібно в осінній період після цвітіння. Потрібно вибрати найбільше, витривала і здорова рослина віком 4-5 років, але не менше. Кущ акуратно викопати і розрізати на кілька паростків. Відразу ж необхідно приступити до посадки, так як таволга без поживних речовин і вологи довго не витримає.
Щоб без проблем викопати кущ дорослої рослини, грунт навколо нього потрібно попередньо полити. Такий простий прийом допоможе ще і зберегти слабку кореневу систему.
Кожну відокремлену частину разом з частиною кореневої системи потрібно посадити в заздалегідь підготовлену ямку, на глибину близько 5 см. Увага! Землю утрамбовувати біля нового чагарнику можна!
Можна спробувати посадити тільки частина кореня, теж на глибину 5 см.
Вимоги до грунту: родюча, попередньо підготовлений грунт до посадки. Ділянку потрібно скопати, внести пісок, перемішаний з торфом.
- Рослина таволга можна спробувати виростити з насіння.
Розмноження насінням: насіння таволги на розсуд дачників, висаджують або відразу у відкритий грунт, або на розсаду.
Де купити посадковий матеріал: в спецмагазинах, інтернет-магазинах або зібрати самостійно з куща кілька десятків дозрілих плодів. Збирати насіння потрібно восени, знімати прямо з куща.
Як посадити насіння:
- У відкритий грунт посадка в осінній період або ж теплою весною. Якщо посадили насіння в зиму, вони будуть більш загартованими, відрізняються швидкої схожістю. Якщо посадка була навесні, тоді потрібна невелика підготовка. А саме, через те, що у насіння дуже щільна оболонка, їх необхідно як мінімум на добу замочити у воді. Допускається така обробка речовинами, стимулюючими зростання рослини.
- Перед тим, як будете готові до посадки, грунт потрібно гарненько полити, зробити борозенки, в які посадити насіння. Витримується відстань як мінімум 10 см, якщо площа ділянки пристойна, тоді можна 15 і навіть 20 см.
- Коли з'являться перші сходи, необхідно виконати стандартну процедуру проріджування (при необхідності).
- Як тільки рослини трохи зміцніють, їх слід пересадити на постійне місце вирощування.
- Цвітіння в рік посадки не чекайте, так як рослина повільно розвивається. Тому першого цвітіння варто очікувати не раніше, ніж через рік.
- І ще важливо укрити борозенки після посіву на зиму, щоб молоденькі паростки не замерзли.
Як виростити розсаду з насіння:
- перед посадкою насіння потрібно замочити на добу у воді;
- все спливли на поверхню насіння - видалити, вони непридатні для вирощування розсади;
- підготовка грунту: добре зволожити;
- насіння висипати, розподілити рівним шаром, землею не присипати;
- накрити горщик або ящик для розсади плівкою, поставити в тепле місце, ізольоване від прямих сонячних променів;
- полив рясний, регулярний. Слідкуйте, щоб грунт не пересихав;
- через 14 днів повинні з'явитися перші паростки;
- коли розсада трохи зміцниться, виконують пікіровку в окремі горщики і продовжують доглядати за рослинами;
- пересадка у відкритий грунт - в кінці весни або на перший тиждень червня;
- щоб не пошкодити ніжні корінці, дбайливо витягніть паросток разом з грудкою землі, посадіть на грядці (попередньо підготуйте місце для посадки, зробивши поглиблення на 5 см). Відстань між рослинами мінімум 20 см, максимум - півметра;
- після посадки рясно полийте ділянку.
Особливості посадки таволги
Щоб радіти красивим цвітінням таволги, необхідно чітко дотримуватися всіх рекомендацій по вирощуванню:
- вибираємо правильне місце на ділянці. Лабазник любить багато тепла і світла, тому якщо вибрали добре освітлене місце, очікуйте пишного цвітіння. Ну а якщо так не виходить, таволга буде себе добре відчувати і на притінку. Вона буде також активно розвиватися, тільки в умовах зростання на затіненій місцевості, квіти не будуть насиченого забарвлення;
- грунт: пухка, добре зволожена. У дикій природі таволга може розростатися на заболоченій місцевості, але для декоративних сортів такий спосіб буде згубний. Не можна, щоб на ділянці застоювалася вода. Кислі грунти - рослина не витримає, слабокислі - підійдуть, але найкраще - родючі;
- відразу після посадки у відкритий грунт за рекомендацією досвідчених садівників, потрібно внести в грунт підгодівлю: це може бути вапно або деревна зола. При таких умовах розвиватися рослині буде набагато легше;
- підпора - за потребою. Дивіться, як сильно розростається таволга. Якщо стебла почали нахилятися, ламатися або укладатися на землю (особливо в період активного цвітіння), цього допускати не можна;
- полив - рясний, але без застою води. Таволга дуже любить воду, потрібно стежити, щоб грунт був постійно зволоженим. Є виняток: гадючник звичайний не любить багато вологи. Цей вид рослини прекрасно розвивається в сухому легкому грунті і відмінно переживає посуху;
- внесення підгодівлі в період вегетації: 1 або максимум 2 рази. Вносити можна як органіку, так і міндобрива. Але ця рослина не потребує підгодівлі, якщо грунт родюча і дотримуються всі рекомендації по поливу і догляду;
- обрізка - в кінці літа або на початку вересня. Після цвітіння все суцвіття бажано видалити, так як рослина виглядає неохайно;
- доросла рослина відмінно переносить зиму, тому вкривати його немає необхідності. А ось обрізати стебла доведеться, це обов'язкова умова підготовки до зимування. Надземна частина стебел - максимум 8 см, більше немає сенсу.
Боротьба зі шкідниками та хворобами таволги
Рослина практично не схильне до захворювань, в дикій природі іноді «нападає» на слабке рослина іржа або борошниста роса. Цікаво, що окультурені сорти таволги цим хвороба не піддаються. Але це не означає, що вирощування і догляд за таволгою - легке завдання. Іноді садівники виявляють на листках і пагонах зелені плями. Згодом вони стають світлішими, а якщо сильно жарко, починають тріскатися. Це захворювання називається рамуляріозу. Досить однієї обробки фунгідіцамі і хвороба відступає.
Шкідники атакують комірник: це трубковерт і тля. Але і від небажаних гостей позбутися просто: також необхідно обробити рослина спеціальними препаратами.
Коли збирати таволгу?
Найцінніше у таволги - це суцвіття і корінці. Зрозуміло, що час збору лікарських компонентів не буде збігатися, тому що суцвіття найперші сформуються тільки на початку літа. Цвітіння триває 1.5 місяці і весь цей період можна збирати сировину.
Рекомендації зі збору сировини і сушінні:
- збирайте тільки найкраще: суцвіття міцні, що не мляві;
- збір будь-якої сировини для приготування ліків - тільки в екологічно чистому місці. Не допускається збір сировини поблизу автотраси, промзони і сміттєзвалища;
- виходити на збір потрібно тільки в першій половині дня, краще всього - рано вранці, поки ще роса не висохли. Тоді у зібраних суцвіть збережеться аромат і більше корисних речовин;
- зрізати стеблинки потрібно секатором або гостро заточеними ножицями. Не сушіть стебла!
- сушити заготівлі в тіні, в добре провітрюваному приміщенні, невеликими пучками. Розвісьте пучки на лоджії або на горищі. Якщо трави не дуже багато, тоді можна покласти її в затіненому приміщенні. Розкладайте на мішковину, але ні в якому разі - на газету або журнали;
- готову сировину складіть в паперові пакети або коробки. Зберігайте в сухому місці, подалі від сонячних променів. Допускається нетривалий зберігання сировини в скляній банці, з добре закручується кришкою;
- коли все зроблено правильно, сировина зберігається 2 роки без втрати цілющих властивостей.
Кореневища і коріння бере у рослини в осінній період. Сприятливий час для збору - перші два місяці осені. Якраз вегетація завершена і в кореневій системі накопичуються по максимуму поживні речовини, так як рослина активно готується до зимівлі.
Збір корінців і їх правильне зберігання відрізняються від збору квіток, тому вимоги тут інші:
- заготівля кореневищ тільки після всихання верхньої частини, коли і листя, і стебла підсохнуть;
- вибирайте здорове, чи не пошкоджене рослина;
- викопувати потрібно дуже дбайливо, так як коріння тендітні;
- біля коріння приберіть бічні дрібні коріння і надземну частину, промийте в воді, подивіться уважно. Якщо є пошкоджену ділянку невеликій за площею, його можна обрізати, але краще все-таки використовувати для лікування абсолютно цілі, не пошкоджені кореневища;
- вимиті коріння під проточною водою, потрібно висушити, розклавши на картоні або мішковині, поклавши на дошку або рушник, підійде і суха трава;
- коли сировина підсушиться, його після ретельного огляду подрібніть і знову покладіть на просушку тонким шаром;
- окремі бульби допускається нарізати тонкими слайсами або кубиками;
- допустима сушка коренів в духовці при низьких температурах (не більше 50 градусів), але найкраще в спеціальному пристрої - сушінні;
- якщо погода не мінлива, допускається сушка на вулиці, але тоді потрібно бути гранично уважним, щоб не зіпсувати зібрану сировину;
- під час сушіння потрібно періодично ворушити корінці, особливо великі, щоб не з'явилася згубна цвіль;
- цілі, правильно висушені корінці дуже тендітні, при розподілі чути характерний хрускіт;
- зберігати сировину можна як в картонних коробках, так і в тканинних мішечках або в скляній тарі в сухому затіненому, а краще в темному місці. Термін зберігання - до 5 років!
Лікувальні властивості, користь і протипоказання таволги
Як кажуть в народі - таволга врятує від 40 хвороб. І це правда, бо ця рослина - відмінний антисептик, добре допомагає вилікувати кашель при бронхіті, зніме неприємні відчуття прояви захворювань суглобів, подагри, гіпертонії, допоможе швидше впоратися з цими недугами.
Класичне застосування: приготування настою з сухої сировини. На склянку окропу потрібно взяти велику ложку трави, настояти протягом години, процідити через ситечко і пити тричі на день за півгодини до їди по 60 мл.
При гіпертонії рецепт приготування оздоровлюючого напою трохи відрізняється: потрібно взяти таку ж кількість води, столову ложку подрібнених коренів рослини, прогрівати на водяній бані чверть години, потім настояти протягом години. До чистого напою (після фільтрації) додати окріп, щоб все в обсязі вийшло 200 мл. Пити за півгодини до їди тричі на день по 2 великі ложки.
Використовують відвари і настої з таволги і для поліпшення росту волосся. Цей рецепт давно забутий і тільки одиниці користуються дарами природи. Візьміть 3 великі ложки сушених квітів, залийте 0.5 л окропу, настоюйте 30 хвилин. Коли настій трохи охолоне, їм потрібно обполіскувати волосся 10-15 разів, а в кінці, коли настій буде прохолодним, потрібно втерти рідину в коріння.
Протипоказань немає, але кожна людина повинна знати, що перед тим, як приступити до лікування в домашніх умовах, необхідно проконсультуватися з лікарем.
Смачні напої для всієї родини:
- Готуємо чай з квітів таволги (200 г) і шипшини (20 г). Ягоди потрібно подрібнити, додати квітки таволги. Взяти з отриманої суміші 1 ч.л., залити окропом (200 мл). Допускається додавати в будь-який чай щіпку сухих квітів рослини для додання аромату.
- Як зробити вино: візьміть 1 л банку сухих квітів рослини, 1 кг цукру, води - 3.5 л, лимонної кислоти 3 ч.л., жменю родзинок, кірку, зняту з одного апельсина і ще плюс 500 мл для сиропу. Готуємо так: заливаємо водою квіти, залишаємо на добу, потім проціджують рідина, квіточки віджимаємо, щоб віддали більше аромату. У цю воду кладемо кислоту, родзинки, подрібнену цедру. Варимо окремо сироп з цукру і 500 мл води. Все виливаємо в банку, залишаємо в кімнаті на 3 дні, потім ставимо гідрозатвор для бродіння. Коли процес завершиться, вино потрібно злити акуратно, щоб не порушити осад. Молоде вино потрібно поставити в льох для дозрівання. Підходить будь-який прохолодне і темне місце. Тривалість витримки - 6 місяців. Зріле вино зажадає фільтрації (через складену в декілька шарів марлю), готовий продукт потрібно розлити по пляшках і закупорити. Вино готове до вживання.
Тепер ви знаєте, як виростити таволгу, доглядати, зібрати урожай і що з ним робити. Бажаємо успіху і нагадуємо, не займайтеся самолікуванням!