Казкове і дивовижна рослина, німфея, заворожує красою величезних листя і ніжністю розпускаються квіток. Водна культура здатна перетворити звичайний акваріум в строкаті «чудо - зарості». Як посадити нимфею в акваріумі? Як доглядати за водним рослиною? Яким чином розмножується культура? Про це сьогоднішня стаття.
Німфея в акваріумі, опис рослини
- Німфея або, як її ще називають, Латаття, являє собою великий рід водних рослин, що відносяться до сімейства кувшінкових.
- Часто нимфею плутають з водним рослиною - кубушки, яке представляє окремий рід все того ж сімейства кувшінкових.
- Ареал природного зростання роду досить великий і поширюється на водні басейни регіонів з тропічним, субтропічним, помірним і екваторіальним кліматом.
- У природі, латаття можуть бути дуже довгими і досягати 1-1,5 метра (по висоті). В умовах акваріума, довжина рослини зазвичай не перевищує 50 см. А якщо для прикраси використовуються карликові форми німфеї, - довжина рослини буде ще менше.
- Німфея - багаторічна водна швидкоростуча рослина з дуже гарними листами і ніжними квітами. Листя розташовані на черешках, причому, чим менше світла в акваріумі, - тим більше подовжується черешок.
- Підводні листя німфеї - одне з головних прикрас цієї екзотичної рослини. Вони бувають різного забарвлення: від ніжного оливкового до соковитого бордового кольору. Великі серцеподібні листя можуть бути злегка витягнутої або, навпаки, закругленої форми. Німфея в акваріумі формує два види листя: підводні і плаваючі на поверхні.
- При сприятливих умовах утримання, німфея цвіте в акваріумі ніжними плаваючими біло-рожевими квітами. Квітуча німфея в акваріумі - незабутнє видовище! Період цвітіння припадає, як правило, на другу половину літа. Безпосередньо перед цвітінням рослина «випускає» плаваючі жорсткі листя з квітконосом.
- Цікавим є той факт, що німфея, крім усього іншого, ще й плодоносна культура. Плід у вигляді невеликих ягідок з'являється і визріває також під водою.
- Зовні, кореневище німфеї виглядає досить потужно, воно потовщене і повзуче. Але в дійсності, кореневі відростки ніжні й тендітні, тому при посадці рослини в акваріум використовується тільки дрібнофракційних галька або пісок, що допомагають уникнути пошкодження корінців. Від головного кореневища німфеї відходять білі ниткоподібні відростки, які використовують при розмноженні культури.
- Німфея - велике водне рослина, для якого підійде тільки великий, об'ємний акваріум. Найчастіше, акваріумісти вирощують червону або тигрову різновид німфеї.
- Німфея вважається світо і теплолюбний культурою, яка характеризується високими декоративно привабливими якостями і тривалим періодом цвітіння.
Німфея акваріумна, застосування
- Завдяки високим декоративним якостям, німфея широко використовується для прикраси акваріумів або штучних водойм.
- Якщо нимфею вирощують у відкритому вуличному водоймі, в залежності від пори року, потрібно міняти місце розташування рослини. Влітку - рослина поміщають на мілководді, а взимку - переводять в більш глибокі (теплі) місця водойми.
- Кореневища німфеї багаті крохмалем і можуть використовуватися для отримання крохмалю або борошна.
- Насіння німфеї, якщо їх підсмажити, можна використовувати в якості кавового напою.
Німфея в акваріумі, цікаві факти
- У перекладі з латинської слово «німфея» позначає «лялечка». Багато хто пов'язує назву цього красивого водного рослини із співзвучною йому словом «німфа», що позначає прекрасну давньогрецьку богиню природи. Згідно з давньою легендою, прекрасна Німфа сумирно закохалася в Геракла, чому страждала і плакала. Чудове створення, богиня померла від горя і перетворилася в надзвичайно ніжний і красивий квітка, що росте на поверхні води.
- У російських повір'ях ця рослина часто уособлювали з русалками, вплітаються собі в коси прекрасні розпустилися квітки німфеї.
- Цікава особливість цвітіння німфеї: вночі її квітка закривається і йде під воду, щоб вранці спливти і знову розпуститися. Хоча культивуються і такі види німфеї, які цвітуть тільки в нічний час.
- У підводних листя німфеї також є свої «секрети». Найбільшу привабливість в акваріумі вони досягають за рахунок розташування їх у товщі води. Якщо ж хоча б один лист починає «тягнутися» до поверхні води, всі інші будуть прагнути зробити те ж саме. Таким чином, в акваріумі залишаться видно лише черешки, що ні в якому разі допускати не можна, інакше рослина повністю втратить свою декоративну привабливість.
Німфея в акваріумі, видове різноманіття
Залежно від діаметра квітки і розмірів рослини, німфеї класифікуються на 3 групи:
- карликові (діаметр квітки від 5 до 15 см, висота рослини в межах 15-50 см),
- середні (діаметр квітки від 15 до 18 см, висота рослини 30 -60 см),
- великі (діаметр квітки від 18 до 25 см, висота рослини 30 -60 см).
Найбільш популярними і улюбленими, серед акваріумістів, сортами німфеї вважаються наступні:
- Німфея «Рудге».
Гарний сорт з листям округлої форми і незвичайним, зеленувато-рожевим забарвленням листової пластинки. Рослина утворює листя в залежності від обсягу води в акваріумі. У зимовий час, розвиток німфеї сповільнюється.
- Німфея «Мікранта».
Різновид з підводними і надводними листям, пофарбованими в зелений, з бурим відтінком, колір. У висоту рослина досягає не більше 35 см. Поява надводних листя свідчить про наближення цвітіння німфеї.
- Німфея «Стеллата».
Німфея «Стеллата» в акваріумі є шикарне розлога рослина з великим листям червонуватого відтінку. Сорт вимогливий і потребує живильному якісному грунті. При створенні в акваріумі сприятливих умов, німфея утворює красивий зірчастий квітка, діаметром до 14 см. Забарвлення квітів варіює і може бути білою, червоною, блакитний або рожевою, зі світлою окантовкою по краю.
- Німфея «Живородна».
Різновид виділяється незвичайною забарвленням листя: яскраво зеленої з бордовими вкрапленнями. Культура невибаглива і росте практично в будь-якому середовищі (не залежно від жорсткості і кислотності води).
Рід німфеї включає в себе більше 50-ти видів. Розглянемо найбільш популярні і адаптовані до акваріумних умов, різновиди рослини.
Німфея червона в акваріумі
- Даний вид ідеально підходить для вирощування в домашньому акваріумі. Невибаглива і витривала культура була виведена в свій час штучним шляхом.
- Головна прикраса цього виду німфеї - красиві яскраві листя, пофарбовані в червоно-бордові тони. Причому, молоді листочки мають, більш світле забарвлення і цільну форму листової пластинки, ніж дорослі екземпляри.
- Німфея червона виростає до півметра у висоту і, приблизно ж стільки в ширину. Таким чином, розкішне рослина займає велику площу в акваріумі і пригнічує вирощування рядом інших, світлолюбних водних рослин.
- Листя німфеї можуть спливати на поверхню або залишатися, зануреними у воду.
- Розмножується німфея червона переважно за допомогою прикореневого відростків.
Німфея бордова в акваріумі
- Згідно назві представленого виду німфеї, листя рослини відрізняються насичено бордовою забарвленням.
- Німфея бордова - одна з найкрасивіших культур даного роду.
- Висота дорослої рослини, як правило, не перевищує 40 см. Важливо враховувати, що для нормального розвитку німфеї необхідно вільний простір, тому висаджувати багато примірників в невеликий, по площі, акваріум, недоцільно.
Німфея тигрова в акваріумі
- Зовні, німфея тигрова нагадує звичну всім латаття. Рослина зацвітає зазвичай вночі, демонструючи дуже красивий білосніжний квітка.
- Даний вид - один з найпоширеніших серед володарів акваріумів.
- Різновид виділяється незвичайною забарвленням листя. Вони можуть бути пофарбовані в соковитий зелений або світло оливковий колір, тому нимфею часто ще називають «зеленою». Головною відмінністю даного виду німфеї від інших представників роду, є бурі вкраплення або плями на листі, що нагадують тигрову забарвлення. А при попаданні на листову пластинку сонця, зворотний бік набуває фіолетового відтінку.
- У висоту рослина може досягати 60-ти сантиметрової позначки. Розміри окремого листа німфеї варіюють від 5 до 15 см.
- Даний вид абсолютно невибагливий і легко розлучається в домашніх умовах. Німфея тигрова відрізняється швидкими темпами зростання і легко розмножується, утворюючи масу додаткових відростків. Якщо ж ігнорувати формування нових відростків і не обривати їх, акваріум дуже скоро буде нагадувати «непрохідні хащі».
- Крім вегетативного способу, німфея зелена розмножується насінням, які утворюються після цвітіння. При попаданні насіння в грунт, розвиваються молоді екземпляри водної німфеї.
- Невеликі листя німфеї тигровій розташовуються на високих черешках і рівномірно розподіляються по всій площі акваріума. Примітний той факт, що при нестачі води, листя починає рости, значно збільшуючись в розмірах.
- Коренева система німфеї зеленої потужна і розгалужена.
Німфея, особливості вирощування в акваріумі
Більшість акваріумістів сходяться на думці, що виростити нимфею в акваріумі не так вже й просто. Водна рослина вимагає дотримання ряду умов, що стосуються посадки, умов утримання і догляду.
Вибір акваріума для німфеї
- Насамперед при посадці німфеї важливо вибрати відповідний за розміром акваріум. Маленький, тісний «домашній водойму» не зможе вмістити зростаючу крислату нимфею і буде виглядати безглуздо.
- Акваріум повинен бути просторий і глибокий, висотою не менше 50 см.
Умови утримання німфеї в акваріумі
- Для успішного вирощування німфеї в акваріумі важливо враховувати ключові критерії: якість води, температурний режим і освітлення.
- Німфея воліє м'яку воду і слабокислу середу, з рівнем pH близько 6-6,5. Для забезпечення потрібного рівня кислотності в грунт можна вносити гумінові кислоти. У жорсткій воді, рослина не цвіте і росте тільки в ширину, при цьому листя його дрібнішають. Крім цього, німфея негативно реагує на часту зміну води в акваріумі, культура благоприятней себе почуває в злегка стоячій воді.
- Оптимальним температурним режимом для вирощування німфеї є діапазон від + 240С до + 280С. Взагалі, для акваріумного змісту, як рослин, так і тварин, не бажано різке коливання температур в ту чи іншу сторону. При більш низькій температурі, рослина уповільнює зростання, не цвіте.
- Для нормального розвитку німфеї слід підготувати якісний поживний грунт. Звичайний шар гальки в даному випадку не підійде. В якості грунту для посадки німфеї найкраще використовувати суміші дрібної гальки з глиною або торфу з глиною. Глину використовують, так як вона містить, необхідні рослині, гумінові кислоти. Крім зазначених складових в грунтовий субстрат можна додати трохи деревного вугілля. Товщина готового грунту - близько 6-7 см.
- Рослина «довгого дня», німфея потребує освітленні протягом 10-12 годин на добу. Важливо забезпечити культурі хороше освітлення за допомогою сонячного світла або люмінесцентних ламп (підійдуть також спеціальні фітолампи). Важливо не допускати близького розташування ламп, щоб уникнути опіків рослинності. Звичайні лампи розжарювання для освітлення акваріума не годяться. Недолік світла негативно позначається на зовнішньому вигляді латаття: стебло її подовжується і стоншується, листя дрібнішають і бліднуть.
Німфея, особливості посадки в акваріум
- При покупці кореневища німфеї, важливо, щоб воно було твердим на дотик, без будь-яких зовнішніх пошкоджень і дефектів.
- Перед посадкою німфеї в акваріум готується поживний грунт (опис складу дивіться в попередньому розділі), який укладається на дно ємності і злегка утрамбовується.
- Відмінно себе зарекомендувала така підгодівля для водної німфеї, як кісткове борошно. Її не можна сипати ні вглиб грунтового субстрату, ні на поверхню грунту У першому випадку, борошно розчиниться і швидко забруднить воду акваріума, а в другому - вона буде змита водою і користі рослина ніякий не отримає. Тому, при посадці, готуються кульки з кісткового борошна і глини, які розміщують безпосередньо під кореневищем водного рослини.
- Нимфею поміщають в підготовлений грунт, при цьому намагаючись не заглиблювати точку росту.
- Щоб рослина не спливало, а грунт НЕ розмивався водою, зверху грунту насипають трохи дрібної гальки.
- При наявності великого акваріума альтернативою посадки німфеї буде висаджування рослини в окремий контейнер, наприклад, глиняний горщик. На дно горщика сиплеться шар дрібної гальки, далі 2 3 горщика заповнюється сумішшю з садової землі, перегною і піску. При цьому досвідчені акваріумісти не рекомендують використання «магазинної» землі, збагаченої спеціальними речовинами, що може негативно позначитися на «живому» вмісті акваріума.
- Далі, корінь німфеї поміщають в горщик з грунтовим субстратом і доверху засипають піском, змішаним з галькою (щоб земля не вимивалася водою).
- Висаджену в горщик нимфею поміщають в акваріум. Акваріумні рибки по достоїнству оцінять нову рослину, адже у них з'явиться можливість задовольняти свої потреби в мікроелементах і інших корисних речовинах.
Німфея в акваріумі, догляд за рослиною
Німфея вимагає до себе підвищеної уваги і копіткої догляду з боку його власника.
- Воду в акваріумі міняти надто часто не варто, рослина краще розвивається в трохи застійної воді. Тоді цвітіння багаторічників стає інтенсивніше, а забарвлення листя ще більш насиченим. Рекомендується один раз в 3 тижні підміняти близько 1 5 частини води від загального обсягу акваріума.
- Як і для будь-якого іншого рослини, німфея потребує періодичних підгодівлі. Тому, 1-2 рази в тиждень слід вносити комплексні мінеральні добрива, які містять солі заліза. Недолік даного елемента призводить до пожовтіння листя латаття.
- Обмежені умови акваріума вимагають здійснення заходів, що стримують інтенсивне зростання рослини. Найчастіше, акваріумісти намагаються залишити пагони, які не перевищують 50 см. До того ж, під час обрізання надводних листя, стимулюється зростання підводного листя. Також корисно періодично проріджувати «зарості» німфеї і видаляти з'являються молоді кореневі відростки.
- Якщо німфея висаджена в окремий горщик (поміщається всередину акваріума), рослина потребує щорічної весняної пересадки з повним оновленням грунту і, в разі розростання коренів, використання більшого (за розмірами) горщика. Вибір пори року для пересадки німфеї не випадковий, так як саме ранньою весною рослина ще знаходиться в стані спокою і найкраще переносить цю процедуру.
Розмноження німфеї в акваріумі
Німфея розмножується вегетативним і генеративних (насіннєвим) способом.
- Вегетативний спосіб розмноження здійснюється за рахунок утворення на кореневище кореневих відростків, які відламують і висаджують окремо. Відщипують молоді відростки тоді, коли вони досягнуть довжини не менше 15 см. Відростки не дуже добре переносять цю маніпуляцію і повільно пристосовуються до нових умов існування.
- Розмноження насінням - тривалий і копіткий процес. Щоб самостійно отримати насіння німфеї, рослина піддають штучного запилення. Для цього використовують звичайну м'яку пензлик (для малювання), якій кілька разів проводять по пазух пелюсток. Процедуру найкраще проводити вранці, коли німфея пробуджується. При успішному запиленні, після цвітіння, утворюється насіння, які збирають для подальшого пророщування. Насіння німфеї висаджують в ємність з торфом, добре пролиті відстояною водою, злегка вдавлюючи їх в субстрат. З'явилися сіянці пікірують в окрему ємність з сумішшю торфу і піску. Догляд за розсадою включає в себе полив водою кімнатної температури і підгодівлю. Добре розвинені сіянці висаджують на постійне місце.
Труднощі при вирощуванні німфеї в акваріумі
- Чому жовтіє листя німфеї?
Швидше за все, рослина відчуває нестачу заліза. Підживлення рослини відповідними добривами усуне цю проблему.
- Від чого відмирають листки німфеї в акваріумі?
Часто, листя німфеї відмирають після посадки (або пересадці), коли відбувається адаптація рослини до нових умов проживання. Іншою причиною може стати нестача освітлення в акваріумі.
- Чому не росте німфея в акваріумі?
Причиною уповільненого зростання німфеї може бути убогий за складом грунт і брак поживних елементів. Внесення підгодівлі допоможе виправити цю ситуацію.
- Чому листя почали витягуватися до поверхні?
Причиною може бути недостатнє освітлення.
Таким чином, екзотичне водна рослина, німфея, вимагає до себе підвищеної уваги і дотримання основних правил утримання в акваріумі. Але, одного разу, навчившись «справлятися» з водної красунею, в майбутньому проблем з вирощуванням німфеї не буде. Красиве, помітне рослина стане справжньою окрасою для будь-якого акваріума.