Тамарікс, посадка і догляд

Тамарікс, посадка і догляд

Тамарікс - рослина багаторічна, має понад 75 різновидів. У народі його називають «бісернік», так як квіти, які ростуть на кущах тамарикс, зовні нагадують дрібні намистинки, схожі на бісеринки. Цим деревом можна прикрасити свою присадибну ділянку, висадивши кілька кущів замість огорожі біля двору. Завдяки своєму розкішному вигляду тамарикс часто використовують в ландшафтному дизайні в Казахстані, Сибіру, ​​Індії та Монголії. Саме в цих країнах для цвітіння цієї рослини складаються найсприятливіші кліматичні умови.

Тамарікс, посадка і догляд

Ботанічний опис тамариксу

Тамарікс - досягає висоти в 1,5 метра. Деякі його сорти виростають і до 4 м у висоту. Свою назву чагарник отримав від назви піренейській річки Тімбра. У нього тонкі гілки, блакитні листочки, дуже маленькі білі або рожеві суцвіття, які зовні нагадують квіти бузку. Зацвітають вони або в кінці травня, або на початку літа. Крона ажурна і розлога.

Тамарікс, посадка і догляд

Різновиди тамариксу з фото

Як ми згадували раніше, тамарикс має дуже багато різновидів. Однак не всі з них пристосовані до вегетації в нашій кліматичній смузі. З усіх сортів, у нас можна виростити тільки чотири:

Тамарікс гіллясте

Цей вид тамариксу не переносить низьких температур повітря. Його переважно висаджують в південних регіонах. Тамарікс гіллясте дуже любить солоні вологі грунту. У нього є два красивих сорти, які висаджують в декоративних цілях:

  • «Rubra» - рослина, що мають фіолетово-червоні квітки:

Тамарікс, посадка і догляд

  • «Summer Glow» - тамарикс, квіти якого мають яскравий малиновий колір:

Тамарікс, посадка і догляд

Тамарікс витончений

Повна протилежність гіллястого тамариксу - зростає і цвіте виключно в північних регіонах. У нього товсті гілки з коричневої або сірої корою. Найкрасивіший сорт витонченого тамариксу - «мірікарія» - у нього ніжно-рожеві витончені квіти:

Тамарікс, посадка і догляд

Тамарікс пухкий

У цього виду чагарнику розлогі гілки темно-зеленого кольору. Квітки тамариксу пухкого схожі на волоті, цвітуть не більше 60 днів.

Тамарікс, посадка і догляд

Тамарікс четирехтичінковий

Може рости і цвісти 75 років поспіль. У нього буро-червоні дугоподібні вигнуті гілки. Його квітки можуть бути білими або рожевими. Він стійкий до посухи і не вибагливий у догляді.

Тамарікс, посадка і догляд

Особливості посадки тамариксу

Висаджувати тамарикс потрібно в добре освітленому місці ранньою весною. Грунт необхідно підготувати під молодий саджанець бісерніка - заґрунтувати дренажем (піском і щебенем), щоб коренева система дерева не знаходить в постійній волозі, так як в цьому випадку вона загине. Краще підбирати глинисті грунти, удобрені перегноєм і торфом.

Тамарікс, посадка і догляд

Дорослі саджанці для посадки краще не використовувати, тому що малоймовірно, що вони приживуться. Після посадки тамариксу потрібно забезпечити рясний полив, але не перелив. Справа в тому, що стовбур бісерніка накопичує воду, тому, коли наступають різкі холоду, дерево може замерзнути і загинути.

Розмноження тамариксу живцями

Вирощувати тамарикс можна і в домашніх умовах за допомогою насіння дерева або живців. Перший спосіб не ефективний, тому що не дає хороших сходів.

Тамарікс, посадка і догляд

Досвідчені садівники рекомендують розмножувати бісернік саме живцями в осінній період.

Як це робиться:

  • Зрізуєте одерев'янілі живці.
  • Землю грунту, в яку буде здійснюватися посадка держака, потрібно розпушити і удобрити перегноєм.
  • Прикопують живці в ями (20 см глибиною). Перед висадкою їх можна на деякий час помістити в будь-яку ємність з водою, щоб вони пустили коріння.
  • Добре поливаєте живці водою.
  • На зиму живці потрібно засипати мульчею (або торф'яної крихтою, або тирсою).
  • Навесні можна пересадити живці, якщо потрібно, на нове постійне місце зростання.

Правила догляду за тамарикс

Тамарікс, посадка і догляд

Тамарікс вважається досить невибагливим в плані догляду рослиною. Однак ряд правил будь-якому садівникові, у якого зростає бісернік в присадибній ділянці, варто уважно ставитися до дерева і дотримуватися ряду правил:

  • У період палючого сонця, тамарикс потрібно притіняти від яскравого світла.
  • У посушливу погоду потрібно регулярно поливати чагарник, проте стежити за тим, щоб не було надлишку вологи в грунті, інакше на його стовбурі розвинуться захворювання.
  • Навесні гілки бісернік потрібно трохи підрізати, надаючи чагарнику красиву форму.
  • Взимку тамарикс можна не накривати ніяким утеплює, якщо температура повітря не опускається нижче 28 градусів.
  • Кожні 5 років бісернік потрібно обрізати під корінь, щоб рослина краще розвивалося і росло.
  • Якщо рослина захворіло, то потрібно обрізати уражені гілки і спалювати їх.

Застосування тамариксу

Тамарікс, посадка і догляд

Бісернік виконує не тільки декоративну функцію, він також володіє численними цілющими властивостями. Якщо з нього правильно приготувати відвар або настоянку, то можна добре очистити сечовий міхур, знеболити рани або будь-які інші ділянки тіла, що викликають больові відчуття. Крім того, тамарикс оновлює кровообіг в організмі, лікує запальний процес в шлунку, кишечнику, позбавляє від проносу і хвороб селезінки.

Багато людей заварюють з гілок тамариксу чай і щодня п'ють його в профілактичних цілях. Народи Кавказу впевнені, що цей чай виліковує безпліддя і венеричні захворювання, такі як сифіліс, наприклад.

Як приготувати відвар:

  • Подрібніть листя і гілки бісерніка.
  • Дві столові ложки суміші заваріть в 300 мл кип'яченої води.
  • Настоянку прокип'ятіть протягом 20 хвилин, а потім процідіть відвар.
  • Після того, як чай охолоне, можна його вживати.

Цей же відвар можна використовувати для лікування хвороб кісток. Деякі роблять з відвару тамариксу примочки до хворих суглобів.

Відвар можна приготувати не тільки з гілок тамариксу, а й з його кори. Для цього потрібно взяти 1 столову ложку сушеної кори, всипати її в 200 мл гарячої води і прокип'ятити протягом 25 хвилин. Потім відвар потрібно процідити і вживати по одній столовій ложці кілька разів на день, якщо у вас пронос або відкрилася кровотеча.

У деяких аптеках можна купити засушені листя тамариксу для приготування з них відвару або чаю.

Відео «Висаджуємо тамарикс»