Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Picea abies Nidiformis - наукова назва невеликої подушковидної ялинки. Це гарна декоративна рослина багато хто не вважають деревом, відносячи його до вічнозеленим чагарниках. Навіть доросла ялина нідіформіс лише трохи перевищує позначку один метр у висоту, отримавши в народі назву карликова. Незвичайний чагарник - невибагливий в догляді, але може стати родзинкою будь-ландшафтної композиції або вдало доповнити її.

Опис їли сорти нідіформіс

Батьківщиною сорти Nidiformis вважається Німеччина. Виведений він відносно недавно, близько 100 років тому. Карликова ялина має кілька відмінних властивостей: низькорослість, рясне розгалуження, коротку хвою, кулясту форму куща. Досягаючи віку 4-х років, вона зазвичай нагадує собою тенісний м'ячик, що розташувався на газоні. Молоді рослини практично не плодоносять. Тільки з віком у них з'являються шишки.

Цей сорт ялини - медленнорастущий чагарник уплощенной або округлої форми. Рослини іноді називають гніздами. Це пов'язано з формою молодих пагонів у ялинок. Вони вигнуті вгору, створюючи чітко-виражену форму гнізда. З віком крона чагарнику стає асиметричною, втрачається її регулярність. Хвоя густа, коротка, не перевищує 1 см в довжину. Колір їли варіюється від темного до світло-зеленого. Навесні молоді пагони мають суттєво відрізняється відтінок. Для порівняння пропонуємо фото їли нідіформіс навесні і влітку.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Повільне розростання і морозостійкість сорту Nidiformis зробив його популярним серед садівників північних і середніх районів Росії. Молоді рослини, як справжні представники вічнозелених насаджень, можуть отримувати сонячні опіки ранньою весною. Через 2-3 роки після посадки за чагарники вже можна не побоюватися. Висота ялинки нідіформіс солідного віку становить 1,3 м. При такій висоті в діаметрі рослина може досягати 2,5-3 м. Розростається ялина щорічно на 5-6 см в ширину. У висоту вона рухається повільніше - по 3-4 см за рік.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Особливості вибору місця і грунту під посадку

Перед покупкою саджанця ялини звичайної нідіформіс варто переконатися, що на ділянці є відповідне для неї місце. Своєрідна структура чагарнику призводить до сильного його розростанню в ширину. Але рослина залишається низькорослим. Ділянка під посадку їли повинен мати не менше 3 м в ширину. Повільне зростання молодого чагарника дозволяє в перші роки його життя зайняти вільну площу однорічними рослинами. Висаджувати багаторічники не бажано. Вони не тільки заберуть у їли потрібну поверхню, але і можуть створювати небажану тінь.

Представники сорти Nidiformis краще розміщувати на родючій кислої або лужної грунті. Вона повинна бути помірно вологої і добре дренованим. Оптимальним місцем для висадки буде злегка затемнена територія. Ялина чутлива до нестачі світла.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Карликові чагарники не переносять витоптування і ущільнення грунту. Не варто їх висаджувати в місцях частого пересування людей. Краще підібрати місце подалі від доріжок або зон активного відпочинку. Коренева система їли Nidiformis знаходиться близько до поверхні. Висадка рослини в важку грунт може призвести до недостатнього харчування і кисневого голодування. На родючій землі у їли буде можливість сильніше заглибитися в землю і уникнути хвороби.

При виборі місця посадки, варто приділити увагу і пролягання грунтових вод. Рослина не виносить близькість з ними. Ялина може вимокати і неминуче загине. При близькості грунтових вод потрібно дренаж. Зазвичай він складається з шару щебеню в 10-20 см.

Технологія висадки рослин

Посадка ялини нідіформіс мало відрізняється від інших хвойних рослин. Чагарники старше 2-3 років обов'язково пересідають з грудкою землі або з контейнерів. Така технологія запобігає пошкодженню розрослася кореневої системи і дозволяє зберегти утворилася на ній мікоризу - життєво важливі для хвойних рослин грибки.

Підготовка ями, дренажу і земельної суміші

Діаметр посадкової ями повинен бути в 1,5 рази більше грудки землі. Її глибина буде залежати від складу грунту:
• 100 см - для глини і чорнозему (20 см відводиться під дренаж);
• 80 см - під супесь або пісок.

У хвойних рослин сорту нідіформіс коренева система поверхнева. Тому копати яму глибше 80 см сенсу не має. Родюча земля нижче цієї межі ялиною використовуватися практично не буде.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

При посадці підвушковидними чагарнику на глинистому, важкої грунті, на дно підготовленої ями варто покласти дренаж. Зазвичай використовується щебінь або биту цеглу, шаром до 20 см. Зверху на нього рекомендується насипати пісок, щоб уникнути застою води в грунті. Для піску і супіщаних землі робити дренаж не потрібно.

Для заповнення посадкової ями готується земляна суміш. Для цієї мети можна, звичайно, використовувати витягнуту при її викопуванні землю, але вона не забезпечить оптимальне середовище для вкорінення рослини. Спеціальну суміш можна легко приготувати самостійно. Є кілька варіантів її складу. Важливо знати правильне співвідношення компонентів:
• торф + пісок + дернова земля - ​​1: 1: 2;
• чорнозем + пісок - 1: 1;
• супесь + чорнозем - 1: 2;
• чорнозем + соснові тирсу (стружки) + пісок = 2: 1: 1.

Порада! Посадковий матеріал варто купувати у перевірених продавців. Краще, щоб коренева система була закрита в контейнері або йшла з великим комом землі, загорнутим мішковиною. Найчастіше виробники в контейнер вже додали пролонговану добриво. Про його наявності варто поцікавитися перед покупкою. В іншому випадку, в посадкову яму бажано помістити 10 г нітроамофоски.

Роботи по висадці рослини

Коли підготовчі роботи завершені, можна приступати до пересадження їли. Дуже проста технологія передбачає кілька поетапних дій:
1. Рясно поливається рослина, щоб кому землі добре просочився вологою.
2. Ель опускається в яму, не знімаючи мішковину. Через 2-3 роки вона розкладеться сама. Це стосується і сітки. Під час висадки рослини з контейнера, його потрібно обов'язково зняти.
3. Чагарник встановлюється в потрібне положення: вибирається найкрасивіша сторона рослини і розміщується наперед, стовбур вирівнюється по вертикалі щодо лінії горизонту. До закінчення посадки рослина має перебувати в такому положенні. Щоб уникнути зсуву, можна задіяти когось на допомогу.
4. Далі посадкова яма засипається підготовленої земляною сумішшю. Робиться це частинами. Кожні 20-30 см шар землі проливається і утрамбовується рівномірно з кожного боку. Важливо перевірити відсутність пустот з боків і під грудкою.
5. Засипати суміш варто до верхнього рівня кома. Коренева шийка обов'язково повинна бути на лінії грунту. Заглиблювати її не варто, так як кора на стовбурі почнемо відмирати, до рослини перестануть надходити живильні речовини і ялина загине. Важливо врахувати і подальшого усадку ґрунту.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Норми поливу чагарнику при пересадці

Чим старше пересаджувати ялина, тим складніше їй адаптуватися в новому середовищі. Коренева система у неї невелика, тому протягом першого року потрібно частий полив. Для весняно-осіннього періоду - 1 раз в тиждень, влітку - по 2 рази.

Норма поливу на одну рослину залежить від його розміру:
• до 1 м - 10 л води;
• понад 1 м - 15-20 л.

Додаткові заходи першого року

У перший тиждень після посадки ялина потрібно полити стимулятором коренеутворення. Хороший результат дає обприскування гілок і хвої в цей період. Можна використовувати розчин «Епін» або «Циркон». Одна ампула першого розлучається на 5 л води, а 1 мл другого - на 10 л. Обприскувати рослину потрібно рясно, щоб розчин стікав по хвої. Обробка чагарнику Епін дозволяє збільшити захист рослини від впливу ультрафіолету ранньою весною.

Рекомендується в перший рік життя нещільно накривати ялина тенезащітной плівкою в період з лютого по квітень. Можна використовувати і будівельну сітку зеленого кольору з дрібним осередком. Це дозволить захистити рослину від «весняних опіків». У перший рік життя рослина отримує мало поживних речовин через урізаною кореневої системи. Хвоя може висушити на сонці, що призведе до її пошкодження.

У карликової ялини та інших хвойних рослин цілий рік відбувається випаровування. Навесні її коренева система ще під покровом замерзлої землі, а сонце вже дуже спекотне. Відбувається висушування хвої. Щоб допомогти рослині, потрібно розморозити частину грунту під ним. Ялина зможе корінням увібрати отриману вологу. Полив варто починати з середини березня. Потрібно використовувати теплу воду і відгортати сніг від стовбура рослини для більш швидко відтавання грунту.

Порада! Починати підгодівлю карликової ялини рекомендується з весни. Для цього використовуються спеціальні добрива «для хвойних». Не допускається підгодівля перегноєм, сечовиною або гноєм. Для рослини це буде смертельно!

Догляд за карликовою ялиною

Така рослина підійде до висадки в будь-яких кліматичних умовах. Але є деякі особливості догляду за ялиною нідіформіс. Оскільки цей сорт є карликовим, то чагарник має досить густу крону незвичайної форми. Вона розташовується близько до поверхні землі, практично лежить на ній. Ялина може піддаватися випрівання під покровом снігу, грибним інфекцій, спорах. Щоб уникнути таких проблем її варто висаджувати в місцях з достатньою кількістю сонячного світла.

Обов'язково потрібно регулярна прополка трави. Якщо ялина буде завалена рослинністю, вона може загинути. Бажано піднімати нижній шар гілок на кілька сантиметрів над землею, щоб уникнути торкання до неї. Можна видаляти частину поросли у міру розростання куща. Важливо забезпечувати доступ вітру і сонця до внутрішньої частини крони. З цією метою видаляються відпали гілки і стара хвоя. Вони зазвичай накопичуються всередині густий крони. Замість механічної читки можна використовувати хімічні речовини. Рослини обробляються фунгіцидами та інсектицидами.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Серед можливих проблем часто зустрічається ураження їли павутинним кліщем. У боротьбі з ним потрібна обробка спеціальними хімічними засобами. Карликова ялина вимоглива до вологості грунту. Вона погано переносить посуху. У літню пору обов'язковий полив раз на 7 днів по 1-1,5 відра на одну рослину. Рекомендується проводити регулярне дощування і неглибоке розпушування грунту (на 5-7 см).

Хвоя сорти нідіформіс відноситься до морозостійких рослин. Але в молодому віці рослина бажано вкутувати ранньою весною. На зиму можна використовувати каркас для підтримування чагарнику. Існує ймовірність обламування гілок під вагою снігового покриву. Карликові їли, як і будь-які хвойні рослини, потребують мульчировании. Це важливий агрономічний прийом, що дозволяє захистити кореневу систему від промерзання взимку і зменшити випаровування вологи влітку. Мульча перешкоджає розростанню бур'янів. Після природного розкладання вона дає підживлення коріння і запобігає ущільненню грунту. Для мульчування можна використовувати кору хвойних рослин в подрібненому вигляді, вологий торф, листовий перегін, шкаралупу кедрових горіхів, садовий компост і ін. Шар мульчі становить 6-8 см.

Сильна обрізка карликової ялини використовується тільки у випадках використання її в якості живої огорожі. В інших випадках проводять тільки санітарну чистку, видаляють хворі та сухі гілки. У період активного росту рослини, варто прибирати домінуючі пагони і вкорочувати сильно виступаючі. Це дозволить сформувати крону правильної форми.

Кращі ідеї використання декоративного чагарнику

Ялина нідіформіс в ландшафті дуже широко застосовується завдяки своїй незвичайній кроні і низькорослості. Вічнозелений чагарник зберігає декоративні властивості круглий рік. Ефектно виглядає при одиночній посадці. Може прикрасити і доповнити багато декоративні композиції.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Карликова ялина часто використовується для створення однорідного килимового покриття. Щільні «гнізда», висаджені близько один до одного, дозволяють створити красивий вічнозелений оазис на великій території.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Групові посадки хвої сорти нідіформіс використовуються для створення різних декоративних композицій в невеликих присадибних садах. Вони можуть складатися тільки з представників цієї елі, скомбіновані певним візерунком. Добре виглядають поєднання як 2-3 чагарників, так і великої їх кількості.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Якщо на ділянці немає місця під висадку їли у відкритий грунт, можна помістити її в потрібне місце прямо в контейнері. Такий прийом гарний і для одиночного декорування і для групового. Комбінувати чагарники в контейнерах можна між собою і з іншими рослинами. Найчастіше їх поєднують з іншими представниками хвойних. Контейнерні композиції відмінний варіант для садиб, біля яких відсутня достатня кількість землі під посадку.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Карликові їли часто використовуються для формування кам'янистих садів, альпійських гірок. Вони відмінно поєднуються з іншими хвойними рослинами, наприклад, з ялівцем лускатим. Практично незамінні такі їли в мистецтві бонсай. На відміну від високорослої хвої, чагарники не потрібно постійно морити голодом і сильно обрізати для створення форми, утримуючи рослини на межі з загибеллю. Низькорослі ялини вимагають мінімального втручання для додання їм необхідного декоративного виду.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Їли звичайна часто використовується для формування живоплотів. Вона легко стрижеться і відростає, тіні. Чагарник зберігає акуратні гілки до самої землі. Він ефектно виглядає при висадці низьких бордюрів. Ще одним цікавим способом використання сорту нідіформіс вважається озеленення дахів. Він не тільки прикрасить непривабливу поверхню, зробить її вічнозеленої, але і буде стійкий до впливу зовнішнього середовища.

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Ялина нідіформіс, посадка і догляд

Виростити карликову ялина на своїй ділянці дуже просто. Вона не вимагає сильного догляду, морозостійка і невибаглива. Дотримуючись наведених вище рекомендацій, висадити ялина не складе особливих труднощів. Ця рослина може самостійно прикрасити невеликий сад, стати його родзинкою або доповнити композицію з інших рослин. На допомогу початківцям садівникам пропонуємо ознайомитися з відео-інструкцією від експерта з висадки та догляду за ялиною.