Малина є багаторічним чагарником, який набув значного поширення на вітчизняних просторах і радує стиглими плодами щоліта. Ця рослина досить невибагливо, однак існує ряд правил по догляду, якими не можна нехтувати, інакше з'являється ризик зовсім залишитися без врожаю. Розглянемо їх детальніше в цій статті.
Особливості культури
Малина має наземні пагони, кореневища і коріння. На кореневище щороку з'являються нові нирки. З них утворюються заміщають пагони, за рахунок яких і відбувається формування чагарнику. Згодом стебла відокремлюються від материнського куща і стають самостійними рослинами з власної кореневою системою. Завдяки цьому малина здатна відновлюватися необмежену кількість разів. Освіта плодових бруньок здійснюється в пазухах листків, тому що плід розташовується на своєрідному ложе.
Процес плодоношення починається на другий рік після посадки. Культура приносить плоди щорічно. Коренева система малини є багаторічною, а стебла живуть тільки протягом 2 років. Протягом першого року відбувається розвиток пагонів і накопичення в них поживних речовин, на другий рік на цих пагонах формуються нирки, з яких з'являються ягоди. Після плодоношення стебла відмирають, на зміну їм виростають нові. Малина здатна давати якісний урожай впродовж 15 років. Після закінчення цього періоду ягоди стають дрібними.
Для повноцінного розвитку цієї культури необхідно надходження сонячного світла. Низька температура негативно впливає на малину, тому в зимовий період вона повинна розташовуватися під сніговим покривом. Висаджувати ця рослина рекомендується навесні або восени в пухкому грунті з помірним рівнем вологості. Малина потребує певного догляду, який передбачає розпушування грунту, знищення порослі та бур'янів, збагачення грунту добривами, полив, боротьбу зі шкідниками, а також обрізку.
Види малини
Сьогодні існує кілька видів малини:
- традиційний - це найбільш поширений тип рослини. Сорти, що відносяться до даного виду, невибагливі до грунту і кліматичних умов, але врожайність такої малини порівняно низька;
- великоплідна малина. Ця культура відрізняється великими розмірами ягід і високим ступенем врожайності;
- культура ремонтантної виду здатна плодоносити два рази протягом одного року.
Правила обрізки звичайної малини
Обрізка малини дозволяє попередити появу шкідників і захворювання культури. Крім цього, з доглянутих кущів значно зручніше збирати врожай. Дана процедура має такі особливості:
- Вона здійснюється в період з кінця березня до початку квітня. В цей час починається ріст бруньок.
- Проводити обрізання рекомендується відразу після того, як зійде сніг, коли грунт ще не встигне просохнути і прогрітися сонцем.
- Якщо серед кущів є висохлі і почорнілі гілки, їх потрібно видалити повністю. Також прибираються пагони, плодові протягом 2 років.
- Для обрізки слід використовувати садовий секатор, який робить рівні зрізи і не ламає гілки.
- Розмір пагонів після обрізки повинен становити 50 см. На 1 м2 потрібно залишати максимум 30 гілок культури. Це необхідно для того, щоб забезпечити доступ світла до кущів, а також достатню циркуляцію повітря.
У процесі роботи слід враховувати спосіб посадки. У разі якщо культура посаджена кущових методом, на одному кущі залишають 5-6 сильних гілок. Якщо при посадці був застосований траншейний спосіб, слід залишати 14-15 гілок. Догляд за малиною навесні і обрізка передбачає також обробку стебел, які були пошкоджені взимку в результаті впливу низької температури. Вони вимагають особливого підходу, який полягає в наступному:
- Повністю вимерзлі пагони потрібно видалити, зрізуючи кожен біля основи. Якщо пагони підмерзли на рівні снігового покриву, прибирають тільки пошкоджену частину. Решта гілки при відповідному догляді дадуть хороший урожай.
- При неправильному пригибании стебел під час кріплення до опори під впливом морозів можуть загинути нирки в центральній частині. В цьому випадку пагони слід зберегти.
- Навесні в стеблах можна виявити личинки галиці побеговой. Такі пагони видаляють.
Після обрізки гілля рекомендується підв'язати до опори. Це можна зробити декількома способами, проте найбільш простим є «колов» метод. Він полягає в наступному:
- У центр куща поміщається кол, до якого за допомогою шпагату підв'язують пагони на відстані 0,5-1,5 м.
- Також для цієї мети використовують «шпалери». По кінцях ряду вкопуються 2 стовпа, між ними натягується дріт, до якої і підв'язують кущі.
- Шпалера повинна знаходитися на відстані 30 см від центру ряду.
- Плодоносні пагони нахиляються до дроту і фіксуються в такому стані.
- Гілки, які ще не дають плодів, прикріплювати не потрібно. Це дасть можливість забезпечити доступ світла до ягодам, а пагони не заважатимуть один одному.
Всю поросль за кордоном посадки потрібно викопати, щоб кущі малини отримували харчування в необхідній кількості. Виконувати цю роботу потрібно акуратно, щоб не пошкодити кореневу систему. Лопата повинна бути гостро заточена. Викопувати поросли слід на відстані 20-25 см від основних кущів.
Догляд за обрізаної культурою
Після обрізки рекомендується провести підгодівлю і знезараження культури. Малина потребує як в органічних, так і в мінеральних добривах. Органічний матеріал забезпечує малину такими необхідними елементами як калій, кальцій, фосфор і азот, які роблять позитивний вплив на процес плодоношення. Особливості догляду за малиною зводяться до таких аспектів:
- В якості добрива можна використовувати перепрілий гній, компост або торф. Для підгодівлі переважно застосовується пташиний послід в кількості 6 кг на 1 м2. Також хороший результат дає компост. Він містить не менше поживних елементів, ніж гній.
- Компостну масу отримують з пташиного посліду, кукурудзяних качанів, листя, бур'янів і торфу. На 1 м2 потрібно 10 кг компосту.
- Торф за вмістом поживних речовин поступається гною і компостній масі, але в результаті його застосування поліпшується структура грунту, що сприяє збільшенню врожайності.
- Щоб забезпечити малину мінеральними елементами, можна використовувати азотні добрива, калійну сіль і суперфосфат.
- Також підійде деревна зола. Її слід вносити з розрахунку 150 г на 1 м2 в розчинній або сухому вигляді.
- Для знезараження залишилися після обрізки пагонів використовують фунгіцид. За допомогою даного засобу потрібно обробити кущ і грунт навколо нього.
- Можна також приготувати знезаражувальний склад самостійно. Для цього буде потрібно гашене вапно, яку необхідно розвести до консистенції рідкої сметани. Далі слід додати мідний купорос з розрахунку 40 г на 1 л вапна. Даний розчин наноситься на підстави кущів і грунт.
Весняна обрізка малини ремонтантної сорти
Малина даного сорту має певну відмінність. Ягоди з'являються на пагонах поточного року. Стебла формуються протягом літнього періоду і плодоносять до осені. На наступний рік малина принесе ранній урожай, але якість ягід може бути недостатньо високим. Нерідко другі плоди виходять дрібними і сухуватими. Причиною цього є той факт, що значна кількість поживних речовин малини йде на дозрівання першого врожаю.
Обрізка даного сорту малини проводиться з урахуванням наступних правил:
- Щороку необхідно видаляти пагони, з яких вже були зібрані ягоди. Роблять це в осінній період, навесні виконується тільки санітарна обробка.
- Обрізку здійснюють до розпускання бруньок. В ході даної процедури видаляються висохлі або підмерзлі гілки.
- Малину можуть вражати грибкові захворювання. Уражені пагони дуже легко виявити візуально. Оскільки взимку в умовах низької температури вони повністю висихають, то такі стебла необхідно зрізати до рівня грунту, щоб виключити ймовірність ураження інших кущів.
Особливості обрізки деревовидної малини
Малина даного виду відрізняється щільними і товстими стеблами. До нього відносяться такі сорти як «Казка», «Галактика», «Здоровань», «Таруса». Завдяки міцним стебел ця культура не потребує опори. На другий рік по всій довжині кущів формуються плодові гілочки. Прискорити цей процес можна шляхом весняної обрізки. Здійснюється дана процедура аналогічно обробці звичайної малини. До цього сорту можна застосувати метод подвійний обрізки.
Перевагою деревовидної культури є її здатність плодоносити до початку осені. Вона також дає дуже мало порослі, тому не буде хаотично поширюватися по території ділянки. Кореневу поросль потрібно видалити навесні, тому що це сприятиме відростання пагонів заміщення, які й забезпечать урожай наступного року. Але рекомендується залишати не більше трьох пагонів. А щоб кожен отримував достатньо світла їх потрібно закріпити на шпалері.
Як підвищити врожайність малини
Щоб отримувати урожай протягом усього літнього періоду обрізати кущі слід на різну висоту. Виконується ця процедура в такий спосіб:
- Кущі діляться на 3 рівні частини. Перша частина обрізається на 10-15 см, друга частина - наполовину. А від кущів третій частині залишається 20 см.
- Ягоди будуть дозрівати в тій послідовності, в якій обрізані кущі. Дана схема обрізки малини дозволить істотно підвищити врожайність.
Домогтися такого результату можна і за допомогою подвійної обрізки:
- У перших числах червня потрібно зрізати 5 см верхівки кущів. Завдяки цьому бічні нирки отримають більше поживних елементів, що дозволить отримати восени до 8 молодих пагонів розміром до 50 см.
- Ці стебла потрібно пригнути до землі, щоб в зимовий період вони перебували під сніговим покривом.
- На початку весни їх слід вкоротити на 15 см, в результаті чого з'являться нові гілочки, і кількість врожаю ягід збільшиться.
Але подвійна обрізка має і певний недолік - обростання кущів, в результаті чого вони стають занадто густими. Пагони в цій ситуації не отримують достатню кількість світла і не провітрюються, що призводить до появи хвороб і шкідників. Щоб уникнути даних наслідків, ряди малини потрібно розташовувати на відстані 2 м один від одного, а простір між кущами в кожному ряду повинна становити від 1 до 1,5 м.
Висновок
Обрізка малини навесні є важливим етапом догляду за рослиною. Ця процедура дає можливість збільшити період плодоношення культури, запобігти появі хвороб і вберегти кущі від шкідників. Процес обрізки має свої особливості в залежності від виду малини і способу посадки, які слід враховувати. Дотримання всіх правил забезпечить високу врожайність і якісні плоди.
Обрізка малини навесні. Відео: