Армерия, посадка і догляд

Армерия, посадка і догляд

Гарно оформлений ділянку - це гордість будь-якого садівника і власника приватного будинку. Саме тому кожну весну і осінь можна зустріти великі натовпи людей на ринках і в садових центрах, які знаходяться в пошуках найкрасивіших і незвичайних рослин, спроможних викласти їх сад або квітник. На сьогоднішній день селекціонерами виведено просто величезна кількість квітів і рослин, серед яких кожен садівник точно знайде підходящий екземпляр. Буквально століття тому велику популярність отримав квітка армерия - красивий квітучий кущ-копиця, який яскравою плямою виділяється на будь-якій ділянці.

Рожеві, червоні або білі відтінки суцвіть цієї квітки створюють одну величезну композицію, особливо якщо висадити їх групою. Це дозволить домогтися подібності вашої клумби з ароматним морем, що складається з ніжних квітів рослин армерия.

У цій статті розглянемо особливості та опис армерии, наведемо характеристики найпопулярніших видів і сортів цієї культури, а також відзначимо найважливіші моменти посадки і догляду.

Особливості та опис армерии

Армерия - це трав'яниста квіткові рослини, яке відноситься до багатолітникам. Всі рослини цієї культури є представниками сімейства свінчаткових. У минулому столітті армерия стала дуже популярна завдяки своєму яскравому і витонченому зовнішньому вигляду. За своєю суттю, армерия - це морозостійка декоративне садова рослина, яке неодмінно прикрасить будь-яку ділянку. У культурі армерия використовується з 18 століття і все ще часто зустрічається на клумбах. Багато садівники-любителі помилково вважають батьківщиною цієї культури Вірменії, що співзвучно з назвою квітки «армерия». Однак це помилка, немає нічого спільного з цією рослиною і східною країною. Природним ареалом проживання представників сімейства свінчаткових вважається територія Середземномор'я, деякі види також зустрічаються в країнах Східної Європи, на території Америки, Монголії і Сибіру.

Незважаючи на досить тривалу історію вирощування армерии, до сих пір не вщухають суперечки щодо історії походження назви цієї дивовижної культури. На сьогоднішній день існує дві версії. На думку одних, у назви цієї квітки кельтське походження. У перекладі з цієї мови «ar» позначає «поблизу, біля», а «mor» - море, що дослівно можна перекласти як «поруч з морем, поблизу моря». Це пов'язано з тим, що більшість природних видів і сортів армерии ростуть на узбережжях, в дюнах. За іншою версією, назва квітки походить від французького слова armoires, яке в перекладі означає «бородата гвоздика». Поглянувши на армерію, можна з упевненістю сказати, що певна схожість між цими двома культурами є, особливо в ботанічному аспекті.

У природі зустрічається велика кількість видів армерии. Вчені-ботаніки нараховують їх приблизно 93, які зустрічаються на різних територіях Європи і Америки, а також в деяких районах Азії. У культурі ж вирощується лише невелика частина всього різноманіття армерии - приблизно 50 видів.

Армерия, посадка і догляд

Опис армерии:

  • Армерия - трав'яниста рослина для відкритого грунту, яке відрізняється хорошою стійкістю до наших суворих морозів.
  • Ці рослини ботаніки відносять до багатолітникам, хоча багато видів і сорти можна культивувати як однорічних рослин, за умови, що в зимовий час температура опускається нижче 15 градусів морозу.
  • Армерия відрізняється досить короткою і не розгалуженої стрижневою кореневою системою.
  • Прямо з кореня ростуть листя культури, які утворюють красиву і пишну прикореневу розетку. Листя ланцетні, лінійні з цільним краєм, численні, сидять безпосередньо на стеблі без черешка, що дозволяє створювати щільну подушку.
  • За кольором листя темно-зелена, срібляста або пурпурна.
  • З подушки ланцетового листя піднімаються поодинокі пагони-квітконоси. Вони прямі, без листя, темно-зеленого відтінку. У деяких сортів пагони гладкі, зустрічаються іноді і квіти зі злегка опушеним квітконосом.
  • По висоті зустрічаються як низькорослі представники, так і більш високі і великі. В середньому квітка може підніматися на висоту 15-60 см в залежності від конкретного сорту.
  • На верхівках пагонів формуються невеликі головчатиє суцвіття, які нагадують невеликі кульки.
  • Суцвіття формуються маленькими ніжними квіточками, які в діаметрі досягають приблизно 0,5 см. За своєю формою ці квіти нагадують суцвіття всім відомої бородавчастої гвоздики.
  • Головним достоїнством армерии є одночасне цвітіння всіх кольорів, що робить рослину дуже ефектним. Цвітіння починається в травні і може тривати до кінця літа.
  • За кольором суцвіття можуть бути різних відтінків фіолетового, рожевого, червоного і білого.
  • Квіти самозапильних, після закінчення цвітіння на місці бутона формується однонасіннєвий плід.
  • Ця рослина прекрасно виглядає в ландшафтному дизайні і використовується для оформлення клумб, квітників, альпінаріїв, рокаріїв.

Армерия, посадка і догляд

Популярні види і сорти армерии для вирощування в саду

У садах і на клумбах вирощується приблизно 50 різних видів армерии, які відрізняються різною висотою стебла, забарвленням суцвіть і рівнем морозостійкості. Розглянемо характеристики найбільш популярних видів, які використовують садівники.

  • Армерия альпійська. Це багаторічна трав'яниста рослина, яка швидко розростається і утворює пишні куртини, в висоту досягають приблизно 15 см. Квітконоси виростають до 30 см, верхівки яких вінчають світло-рожеві квітки, зібрані в головчасте суцвіття. Суцвіття в діаметрі досягають приблизно 3 см. Листя рослини можуть переносити зиму при умові не сильних морозів. Даний вид армерии включає кілька популярних сортів: Альба - цвіте білими суцвіттями, Лучеана - армерия з красивими карміновий-червоними суцвіттями, Розеа - з яскраво-рожевими квітами.

Армерия, посадка і догляд

  • Армерия приморська. Рослина декоративна, багаторічна, в висоту може досягати приблизно 20 см. У природі ця квітка росте в прибережних дюнах. У коренів формується пишна купина синювато-зелених ланцетних листя. Серед листя ростуть пагони або квітконоси, на яких формуються головчатиє суцвіття, що складаються з рожево-лілових маленьких квіточок. Квітів у рослини так багато, що вони щільним килимом встеляють клумбу, закриваючи навіть листя. Цвітіння армерии приморській починається в травні і триває всього 10 днів. Квіти цього виду можуть зацвітати повторно восени. Головною особливістю армерии приморській є обов'язкова посадка біля водойми. До популярних сортів відносяться: Бладстоун - армерия з темно-червоними суцвіттями, Луїзіанська - рослина з красивими рожевими квітками, сорт Елегія і Чудова, віндікта - з червоними квітами.

Армерия, посадка і догляд

  • Армерия дерністий. Це багаторічна трав'яниста рослина, яке в природі росте в гірських районах Іспанії та Португалії. У висоту квітка може досягати 15 см. Довгі ланцетні листя утворюють пишну прикореневу розетку, яка в діаметрі сягає приблизно 20 см. Квітконоси невисокі, всього 6 см у висоту, вінчаються маленькими голівчатими суцвіттями червоного або рожевого відтінку. Квіти оточені перетинчастими приквітками. Під час цвітіння розпускається велика кількість квітів, часом за їх щільністю не видно лінійних листя. Цвітіння починається в липні і триває протягом 45-50 днів. Сорти: Брно - рослина відрізняється махровими ліловими квітами, Бівенз Верайеті - цвіте махровими блідо-рожевими суцвіттями.

Армерия, посадка і догляд

  • Армерия Вельвічія. Цей вид рослини відрізняється найвищим зростанням з усіх існуючих. Квітконоси заввишки можуть досягати приблизно 35 см. Під час цвітіння розпускаються великі головчатиє суцвіття, які радують своєю красою довше інших сортів. Суцвіття складаються з невеликих рожевих квіток, які в діаметрі становлять приблизно 2 см. Важливим правилом вирощування цього виду квітки є наявність в грунті великої кількості кальцію.
  • Армерия красива. Трав'яниста рослина, яке у висоту досягає приблизно 40 см. У коренів формується прикореневій розетка з вічнозеленого листя. Під час цвітіння розпускаються білі або рожеві квіти. Цвітіння починається приблизно на початку літа і триває протягом 3 місяців. Популярні сорти: Червона планета - армерия з червоними суцвіттями, Джойстик Уайт - квітка з білими суцвіттями, який можна вирощувати як однорічна рослина.
  • Армерия звичайна або садові. Трав'яниста багаторічна рослина, яка в висоту може досягти приблизно 60 см. Ланцетні лінійні листя в довжину можуть досягати 12 см, формують красиву і пишну прикореневу розетку. На довгих голих пагонах формуються великі головчатиє суцвіття, що складаються з невеликих карміновий-червоних квітів. На одній рослині може бути велика кількість квітів, що досягає приблизно 40 штук.

Армерия, посадка і догляд

  • Армерия колючий. Це багаторічна рослина заввишки може досягати приблизно 30 см. Прикоренева розетка формується ланцетовими лінійними листям сизувато відтінку. На пагонах розпускаються рожеві головчасте суцвіття.
  • Армерия сибірська. Це досить рідкісний вид, який відрізняється красою цвітіння. У висоту трав'яниста рослина армерия сибірська досягає приблизно 30 см. На квітконосах в липні з'являються головчатиє кулясті суцвіття, що складаються з маленьких квітів, які досягають в діаметрі 0,5 см. Квіти рожевого відтінку.
  • Армерия прекрасна. Також гарний і дивовижний вид рослини. Прикоренева розетка формується довгими вічнозеленими ланцетними листками темно-зеленого кольору. З прикореневій розетки виростають міцні пагони з голівчатими суцвіттями, в діаметрі досягають приблизно 5 см. Суцвіття складаються з великої кількості маленьких квітів білого, рожевого або червоного відтінку. Цвітіння починається на початку літа і триває до самих морозів.

Розмноження армерии: найпоширеніші способи

Армерію без праці можна розвести самостійно на своїй ділянці. Цю культуру можна розмножувати різними способами: насінням, діленням кореневища і живцями. Кожен з методів відрізняється різними особливостями і технологією вирощування, які необхідно враховувати при вирішенні скористатися одним з них.

Насіннєве розмноження армерии

  • Армерію з насіння можна виростити самосівом або ж попрацювати і зібрати насіння самостійно. Після відцвітання бутонів і дозрівання плодів насіння самостійно розлітаються навколо, тому в подальшому вони ростуть самі і вимагають лише поділу раз в декілька років.
  • Якщо ви хочете посадити ця рослина на іншому місці, насіння можна зібрати самостійно після відцвітання бутонів. Для цього необхідну кількість квітів потрібно обернути марлею і дочекатися їх повного дозрівання.
  • Насіння армерии можна посіяти безпосередньо у відкритий грунт або виростити з них розсаду.
  • У відкритий грунт насіння висівають восени або рано навесні. При осінній посадці насіння проходять природну стратифікацію і дружно зійдуть навесні.
  • При рассадном способі насіння висівають в підготовлені контейнери в лютому або в березні. Перед цим насіння необхідно стратифікована, для чого посівний матеріал на тиждень поміщають в холодильник.
  • Перед посадкою насіння потрібно помістити в теплу воду приблизно на 6-8 годин.
  • Далі потрібно підготувати контейнери з грунтом. На поверхні посійте насіння і злегка присипте їх грунтом, глибина закладення повинна складати приблизно 0,5 см.
  • Контейнери поміщають в світле і тепле місце до появи сходів. Насіння армерии відрізняються гарною схожістю.
  • Після появи листя сіянці потрібно пікірувати в грунт теплиці. Тут рослини міститися до тих пір, поки вони не зміцніють.
  • При рассадном способі вирощування армерия зацвіте лише на другий рік, якщо ви сіяти насіння під зиму, можливо осіннє цвітіння.

Армерия, посадка і догляд

Розмноження поділом

  • Цей спосіб вважається найбільш доцільним, так як дорослі рослини армерии необхідно часто пересаджувати, бажано це робити щоосені.
  • Для поділу підходять кущики армерии, які досягли трирічного віку.
  • Відразу після цвітіння або трохи пізніше необхідно викопати дорослі і здорові куртинки.
  • Після цього кореневу систему потрібно поділити на кілька частин, найчастіше на три або п'ять.
  • При розподілі важливо вибирати частини коренів зі здоровими і міцними коренями без гнилі і всохлі відростків.
  • Далі на підготовленому заздалегідь місці підготуйте лунки і висадіть деленки окремо. Важливо дотримуватися достатній відстані, яке становить в середньому 15-20 см.
  • Деленки армерии досить добре приживаються і робити це краще за все восени, ніж навесні.
  • Молоде рослина зацвіте лише на другий рік, так як армерия багаторічний квітка.

Розмноження живцюванням

  • Це ще один спосіб, за допомогою якого можна самостійно розвести армерію на своїй ділянці.
  • Проводити живцювання допускається протягом всього літнього періоду.
  • Для цього необхідно підготувати посадковий матеріал. Як живців беруться молоді невеликі розетки.
  • У теплу пору року черешки можна висаджувати відразу у відкритий грунт, лише злегка присипавши грунтом.
  • Однак в прохолодний період найкраще висаджувати живці в невеликі теплиці або накривати посадки плівкою або пластиковими пляшками.
  • Вкорінюються молоді розетки досить швидко і не доставляють великих проблем.

Армерия, посадка і догляд

Підготовчі етапи перед посадкою армерии в грунт

Армерия - дуже красиве і ніжне рослина, яке вже багато років користується популярністю серед садівників. Це досить невибаглива культура, однак для її правильного вирощування важливо чітко дотримуватися всі підготовчі етапи перед посадкою армерии. Перш за все виберіть спосіб отримання саджанців рослини, а також знайдіть на своїй ділянці найбільш підходяще місце і грунт.

Етап 1. Вибір сорту і саджанців армерии

  • Перш за все необхідно правильно вибрати сорт і посадковий матеріал культури.
  • Звертайте увагу тільки на районовані сорти, які були вирощені в умовах клімату вашого міста або населеного пункту. Таким чином ви отримаєте більше шансів до успішного вирощування армерии.
  • Рослина ви можете посадити з зібраного насіння або скористатися живцями від дорослої рослини, якщо воно росте на вашій ділянці або у ваших знайомих.
  • Якщо ви не хочете клопоту з вирощуванням розсади, можна звернутися в садовий центр або агрофірму, які професійно займаються вирощуванням саджанців рослин.
  • Тут ви можете отримати грамотну консультацію по посадці і догляду за молодим рослиною, так як кожен сорт потребує особливої ​​уваги.
  • Саджанці продаються в невеликих контейнерах із закритою кореневою системою. Часто можна зустріти саджанці з квітучими суцвіттями.
  • Перед покупкою ретельно перевірте саджанці, на них не повинно бути пошкоджень або ознак захворювань. Листочки повинні бути зеленими і цілими, без сухих ділянок. Земля в контейнері обов'язково повинна бути чистою і вологою.

Армерия, посадка і догляд

Етап 2. Вибір місця для посадки

  • Армерия досить примхлива щодо місця вирощування, тому важливо ретельно вибирати підходящу ділянку для посадки.
  • Ця рослина віддає перевагу рости на добре освітлених ділянках без потрапляння прямих сонячних променів. Виняток становить армерия дерністий, яка може рости тільки в тінистому місці.
  • Для посадки також підходить напівтінисте або тінистий ділянку.
  • Всі сорти культури люблять зволожений грунт, проте не можуть рости на місцях застою води.
  • Найкраще вибирати місця на схилах і невеликих височинах, біля ставків і водойм.
  • Також ідеальним місцем для армерии стане альпійська гірка, рокарій, кам'янистий сад.

Етап 3. Вибір і підготовка грунту для посадки

  • Оптимальною грунтом для посадки армерии вважається кам'яниста або піщана.
  • Також важливо, що вона була добре дренованим і відмінно пропускала повітря і вологу.
  • Варто обов'язково звернути увагу на кислотність грунту. Рослина вимагає слабокислу реакцію, тому якщо вона лужна, важливо обробити її аміачної кислотою.
  • Перед посадкою важливо добре перекопати і розпушити обрану ділянку. Робиться це приблизно за два тижні до висадки саджанців. В цей час також рекомендується додати в грунт органічні добрива.

Технологія посадки армерии

  • У відкритий грунт саджанці армерии висаджуються в восени або навесні.
  • Перш за все важливо підготувати місце під посадку. Визначитися, яку композицію ви хочете отримати в результаті. Якщо ви плануєте поодинокі посадки армерии, тоді дотримуйтесь відстань між саджанцями в 30-40 см. Якщо ж вам необхідно отримати клумбу, усаджену суцільним килимом армерии, тоді під посадку необхідно викопати невелику траншею і посадити саджанці на відстані 10-15 см одна від одної.
  • Якщо під час підготовки не вносилися добрива, важливо додати їх неодмінно на цьому етапі.
  • Далі потрібно акуратно витягнути саджанці з контейнерів і висадити в посадочні ями. Важливо помістити молоді рослини на ту ж глибину, що вони росли в ємностях.
  • Також при посадці стежите, щоб розетка листя трохи заглиблюють в грунт, а коренева шийка повинна бути врівень з поверхнею.
  • Саджанці необхідно присипати грунтом і обережно притиснути руками.
  • Перші три тижні молоді рослини повинні постійно поливатися, витримуючи невелику паузу перед наступним поливом.

Армерия, посадка і догляд

Агротехніка вирощування армерии: секрети і нюанси догляду

Догляд за Армеро не складає особливих труднощів, так як ця рослина не відрізняється примхливістю, тому вам не важко буде виростити красуню армерію на своїй ділянці. А при дотриманні всіх правил вирощування ця рослина буде радувати вас своїми ніжними квітами довгий час.

  • Полив. Армерия відноситься до посухостійких рослин, тому тривалий час може обходитися без поливу. Виняток становить перші три тижні після посадки молодих рослин. В особливо спекотне літо все таки варто приділяти увагу поливу рослини і злегка зрошувати грунт. Однак обов'язково варто стежити за об'ємом вноситься води, так як армерия не виносить застою вологи у коренів, чому квітка може загинути.
  • Розпушування. Квіти люблять рости в легкій і пухкому грунті, тому періодично рекомендується розпушувати грунт навколо армерии. Це забезпечить доступ до коріння кисню і вологи. Також зверніть увагу на продовження цвітіння, яке забезпечується за рахунок видалення відцвілих бутонів.
  • Підживлення. Якщо ви вносили органічні добрива і комплекс мінеральних, то перший час армерия не потребує підгодівлі. Надалі підгодівлю проводять перед початком цвітіння, а потім двічі після цвітіння. В якості добрив рекомендується використовувати повне мінеральне добриво. Їх внесення не обов'язково, проте без добрива армерия буде цвісти досить бідно і не тривало.
  • Боротьба з хворобами і шкідниками. Відмінною особливістю армерии від багатьох інших квітучих трав'янистих рослин є те, що ця культура має гарну стійкість до хвороб і появи шкідників. Виняток становлять випадки, коли рослина посаджено в вапняну грунт. Тоді воно може дивуватися плямистістю, з якою боротися складно і необхідно полностю вирізати пагони.
  • Зимівля армерии. Армерия вважається морозостійким рослиною, тому при наявності снігу може чудово обходитися без укриття. Виняток становить армерия дерністий, яка без укриття загине. Якщо за прогнозами зима належить малосніжна, рослини краще укрити. Для цього використовують лапник.

Армерия, посадка і догляд

Фото армерии в ландшафтному дизайні

Армерия - дуже красиве і унікальна рослина, яка відмінно виглядає як в одиночних посадках, так і суцільним квітучим килимом. Багато садівники використовують цю культуру для створення незвичайних альпійських гірок та рокаріїв.

Армерия, посадка і догляд

Армерия, посадка і догляд

Армерия, посадка і догляд

Армерия, посадка і догляд

Посадивши на своїй ділянці ніжну армерію, ви довгий час будете милуватися яскравими і красивими квітами, які вкривають щільним килимом все місце посадки.