Багато власників дачних ділянок намагаються вирощувати не тільки овочеві і фруктові культури, а й різні сорти квітів. Адже розбиваючи квіткові клумби можливо не тільки поліпшити зовнішній вигляд своєї ділянки, а й подарувати масу позитивних емоцій всім жителям і гостям заміського будиночка. До найбільш незвичайним культурам, які вирощуються на дачних ділянках, відноситься квітка еремурус. Це красиве і оригінальне рослина здатна прикрасити будь-яку квіткову клумбу, додавши в неї яскраві фарби. Детальніше про характеристики даної культури, а також про те, як правильно проводиться вирощування Еремурус - розповімо далі.
Характеристики Еремурус
Еремурус відноситься до багаторічних рослин роду ксантореєві, підродини асфоделових. Виведена дана культура була вперше в 19 столітті. На сьогоднішній день особливо популярно рослина на території Західної Європи і Росії. Налічується близько 50 сортів рослини, включаючи гібридні види.
Основні характеристики культури:
- Стебло міцне і довгий. Деякі сорти культури вважаються досить високими, в висоту досягають 140 см.
- Коренева система представлена основним кореневищем і відгалуженнями від нього, за формою нагадують «морську зірку». Розміри кореневища складають 10-14 см.
- У рослини є безліч листів, розмір і форми яких варіюється в залежності від сорту Еремурус. Так, листочки можуть мати лінійну, циліндричну, кілевідную форму. За формою вони зустрічаються як вузькі, так і широкі.
- Квіти рослини найчастіше мають форму дзвіночка. Вони розташовуються по спіралі.
- Цвіте культура червоними, рожевими, жовтими або бурими квітками. Забарвлення варіюється в залежності від сорту культури.
- Цвітіння культури нетривалий. Середній термін «життя» однієї квітки досягає 2-х тижнів.
- Насіння культури містяться в кулястих коробочках.
- Еремурус є хорошим медоносом. Якщо погода сприятлива, тепла і важлива, то культура виділяє пахучий нектар. Крім цього, виділяється клей, який збирається бджолами. Мед виходить золотистого кольору і має приємний запах. З одного гектара Еремурус бджоли збирають нектару на 150 кг меду.
Квітка еремурус має кілька додаткових назв, серед яких шіряш і шриш. Ці слова походять від азіатського слова «клей», адже з коренів цієї культури жителі Середньої Азії добували клейку речовину, що використовується в технічних цілях. Крім того, популярна дана культура і серед азіатських лікарів, які використовували клейку речовину, отримане з коріння рослини, для виготовлення медичних пластирів. Звичне ж нам найменування «Еремурус» походить від грецьких слів «хвіст» і «пустеля». І це не дивно, адже глянувши на зовнішній вигляд культури, стає зрозуміло, чому вона так названа. Сам по собі квітка Еремурус має довгасту витягнуту форму, прикрашений пухнастими цветоносами - видали дійсно може здатися, що кисті рослини нагадують за формою кінський хвіст.
Вирощування і розмноження Еремурус
Найчастіше вирощування Еремурус проводиться трьома способами:
- за допомогою насіння,
- розсадним методом,
- вегетативним способом.
Квітникарі віддають перевагу вирощуванню культури розсадним методом. Купити посадковий матеріал Еремурус можна в квіткових магазинах або самостійно зібрати його з насіннєвих коробочок після цвітіння культури. Засівання насіння культури проводиться в березні. Після появи паростків їх висаджують в грунт на відстані 50 см один від одного.
Порядок підготовки розсади наступний:
- Сіють культуру для розсади на початку осені. Для цього використовуються контейнери глибиною 20 см.
- Кожне насіннячко культури заглиблюється в посадковий почвогрунт на 1-2 см. Зверху насіння Еремурус присипаються шаром землі. У контейнері посадковий матеріал зберігається до настання весни.
- У березні з'являються перші паростки. Слід пам'ятати, що на перший рік зійдуть не всі посаджені насіння, але через це їх не слід діставати з контейнера, адже паростки можуть проклюнуться на наступний рік.
- Висаджені паростки слід своєчасно поливати, значно частіше, ніж дорослі квіти.
На час настання холодів рослини можна пересадити в контейнери з почвогрунтом і накрити шаром листя. Товщина захисного шару повинна бути не менше 25 см. Прибирати сухе листя можна вже в середині весни.
Що стосується вегетативного методу розмноження, то до нього вдаються в березні:
- Для цього використовуються здорові паростки культури. Так, якщо ви помітили, що біля основного рослини з'явилися кілька невеликих розеток, то це означає, що вони прижилися і вкоренилися. Їх обережно відокремлюють від основного рослини, не пошкодивши при цьому кореневище.
- Місця надрізів обробляють розчином золи.
- Потім дочірні розетки висаджують в грунт. Слід пам'ятати, що розмноження вегетативним способом є не частіше, ніж один раз в 5 років.
Далі розглянемо, як проводиться посадка еремурус і догляд у відкритому грунті.
Посадка Еремурус у відкритий грунт
Умови для посадки культури:
- Висаджування розсади проводиться на початку осені. Для цього підбирається відповідний ділянку, на який в достатній кількості надходять сонячні промені.
- Що стосується вітру і протягів, то культура до них стійка, так як стебла Еремурус досить міцні і високі.
- Грунт на ділянці повинна бути добре дренувати, так як рослини бояться застою і надлишку вологи.
- Сам по собі Еремурус відноситься до невибагливим культурам. Однак найбільш краща схожість рослини спостерігається на лужних або нейтральних ґрунтах.
Порядок посадки Еремурус:
- Перш за все, необхідно підготувати ділянку для посадки культури. Якщо на вибраної частини клумби грунт не має гарну водопроникністю, то слід облаштувати дренаж. Для цього використовується щебінь, галька або гравій.
- На дренажний шар засипається пласт родючого грунту. Товщина шару родючого почвогрунта повинна бути близько 50 см. Як вже говорилося вище, рослина віддає перевагу слабощелочние і нейтральні типи грунту.
- Обраний ділянку збагачують за допомогою компосту або перегною.
- Для паростка викопується ямка глибиною 30 см. Розсаду пересаджують з контейнера дуже акуратно, щоб не пошкодити кореневу систему. Найкраще висаджувати паросток разом із земельною грудкою біля кореня.
- У посадковій ямці акуратно розправляють всі відгалуження кореневища рослини. Потім засипають корінь шаром родючого грунту.
- Відстань між саджанцями має становити близько 40-50 см. Якщо мова йде про великих королівських сортах культури, то такі паростки слід висаджувати на відстані 60 см один від одного.
- Саджанці після посадки поливають. Поява квіток Еремурус можна спостерігати тільки на 4-5 рік, після висадки розсади.
Графік посадки культури, в залежності від сорту Еремурус:
Догляд за Еремурус
Процедура догляду за Еремурус включає в себе кілька важливих аспектів:
- Культура потребує своєчасного поливі, особливо в посушливі літні дні. Однак не варто занадто заливати рослина, так як це може викликати розвиток хвороб. У період дощів полив взагалі краще припинити. Крім того, рекомендується стримати полив після того, як рослина відцвіте.
- Необхідно регулярно підгодовувати рослина. В якості добрив відмінно підійдуть Суперфосфатний суміші. Їх слід додавати в грунт в кінці осені. Приблизно на 1 кв.м. необхідно внести 40 г добрив.
- У березні Суперфосфатний суміші слід замінити на комплексні добрива. Їх вносять - 60 г на 1 кв.м. Комплексні підгодівлі можна доповнити компостом або гноєм. Компост вносять у кількості 6 кг на 1 кв.м. площі ділянки.
- Перед цвітінням грунт слід доповнити добривами з вмістом азоту (наприклад, нітрат амонію).
- Догляд за рослиною включає в себе прополку ділянки від бур'янів і регулярне розпушування землі на ділянці. Однак в ході цих процедур слід акуратно користуватися садовим інвентарем, щоб ні в якому разі не пошкодити кореневище культури.
- З'явилися жовті і зів'яле листя видаляють.
- В кінці серпня збирають насіння з насіннєвих коробочок для подальшої посадки і розмноження рослини.
- Теплолюбні сорти рослини слід утеплити до настання холодів. Для цього використовується компост або торф, який вистилається шаром в 15 см. Зібране укриття знімають на початку весни.
Еремурус: сорти
Найбільш популярними сортами культури є:
- Еремурус Ечісона (Eremurus aitchisonii). Виростає в змішаних лісах і на високогір'ях. Відноситься до ранньоквітучих видів. Зацвітає в середині весни. У висоту сорт досягає 120 см. Листя має довгасту форму. Цвіте квітами пурпурного і білого кольору.
- Еремурус Альберта (Eremurus albertii). Виростає на території Туреччини, Росії. У висоту досягає 130 см. Має міцний і високий стебло. Листя на стеблі розташовуються дуже рідко, мають темно зелений наліт по краях. Цвіте квітками рожевого і білого кольору.
- Еремурус потужний (Eremurus robustus). Досягає у висоту 110 см. Листя має темно-зелений колір. Прицветники у культури даного сорту світло-бурі.
- Еремурус Ольги (Eremurus olgae). Найбільш популярний сорт культури. У висоту досягає 150 см. Стебло рослини міцний, темно-зеленого кольору. Листя у культури даного сорту вузькі. Кисть в довжину досягає 70 см.
- Еремурус Бунге (Eremurus bungei). Це самий високорастущій вид, у висоту досягає 175 см. Цвіте квітками жовтого кольору.
До гібридним сортам культури відносяться:
- Еремурус Клеопатра. Цвіте квітками помаранчевого кольору. У висоту досягає 125 см.
- Еремурус Піноккіо. Квіти мають жовтий колір. Висота стебла становить 150 см.
- Еремурус Обеліск. Висота стебла 150 см. Квітки мають білий колір.
Хвороби і шкідники Еремурус
Як і всі квіткові рослини, еремурус схильний до впливу різних захворювань, а також згубного впливу шкідників. Саме тому він вимагає постійного і уважного догляду.
Із захворювань, якими хворіє еремурус можна виділити:
- грибкові захворювання,
- різні види іржі,
- хлороз,
- більшість вірусних захворювань.
Як боротися з хворобами і шкідниками:
- Особливо часто цей квітка хворіє іржею. Проявляється вона у вигляді поздовжніх включень яскраво-коричневого кольору на стеблі і листках рослини. Активність захворювання проявляє в теплу погоду з підвищеною вологістю, коли сонце не встигає висушити грунт. Чи не своєчасно вжиті заходи можуть привести до загибелі квітки. Для запобігання поширенню захворювання слід якомога швидше провести обробку рослини фунгіцидом. Найбільш популярними препаратами цієї групи є Бар'єр, Заслін, Квадріс, Фітоспірін.
- Симптомами хлороза є збліднення або легке пожовтіння листя рослини. При появі даних симптомом необхідно приділити увагу коріння рослини, так як захворювання, перш за все, вражає їх. Обробку коренів необхідно проводити за допомогою протигрибкових препаратів або звичайною деревної золи. Для цього необхідно акуратно викопати рослина, виявити пошкоджені Курна і видалити їх. Частину, що залишилася кореневу систему слід посипати сухий золою і дати трохи підсохнути, після цього посадити рослину назад.
- Також велику шкоду рослині наносять вірусні захворювання. Причиною даних недуг є життєдіяльність різних шкідників, таких як попелиця, клопи і т.д. Виявляється вірусна хвороба не тільки у вигляді пожовтіння поверхні листя рослини, але і у вигляді зміни форми їх поверхні. Листя стають горбисті, подерті. Ефективного методу боротьби з вірусними захворюваннями не існує, тому необхідно попереджати їх появу, а саме, вчасно боротися зі шкідниками.
- Крім попелиці, клопів та інших традиційних для квіткових рослин шкідників, еремурус дуже люблять гризуни і слимаки. Польові миші і кроти псують кореневу систему рослини. Зрозуміти проблему можна по пригнобленому увазі квітки і в'янення суцвіть. Боротися з польовими мишами та кротами можна за допомогою отруєних приманок. У лунку гризуна насипають жменю пшениці упереміш з отруєними зернами. Через деякий час вони перестануть дошкуляти клумбу. Пошкоджені гризунами рослини при своєчасному реагуванні можна врятувати, видаливши отгнівшие коріння і обробивши «живі» за допомогою золи.
- Зі слимаками борються, просто видаляючи їх з рослини. Якщо таких багато, можна розставити приманки (капронові кришки з невеликою кількістю темного пива) по клумбі.
Еремурус в ландшафтному дизайні
Краса цвітіння цієї рослини дозволяє йому органічно вписатися практично в будь-яку ідею ландшафтного дизайну. Завдяки широкій палітрі кольорів суцвіть від ніжно-рожевих до яскраво-помаранчевих, їх можна використовувати в поєднанні з практично будь-якими рослинами.
Квіти Еремурус відмінно виглядають як в центрі клумби, вінчаючи її, так і на задньому плані, створюючи відмінний фон для всієї картини. Добре рослина поєднується з альпійськими гірками. Їх, як правило, висаджують біля основи.
Еремурус: фото