За допомогою дивного Меконопсис ви зможете відтворити на своїй ділянці шматочок високогірного тибетського луки. Ця рослина ще називають «тибетським маком», «гімалайських маком», «гімалайських блакитним маком», «блакитним тибетським сонцем». Чому меконопсіс порівнюють з маком? У перекладі слово «меконопсіс» позначає «подібний до маку». Великі квіти цієї рослини також дуже нагадують мак. У цій статті ми дізнаємося всі тонкощі вирощування гімалайського маку на ділянці, особливості догляду за цією рослиною, а також зрозуміємо, як уникнути проблем у вирощуванні Меконопсис початківцям садівникам.
Меконопсис - ботанічний опис
- Меконопсис - однорічна, дворічна або багаторічна трав'яниста рослина, що належить до сімейства макових.
- Гімалайський мак - друга поширена назва Меконопсис. Батьківщиною рослини вважають Гімалаї, Китай, Непал, Індія. У королівстві Бутан, яке знаходиться в Південній Азії, квітка вважають національним символом. Жителі багатьох інших регіонів, де росте це декоративна рослина, також шанують квітка, вважають його символом удачі.
- Нараховують більше 40 видів Меконопсис. Але деякий місця, де росте ця квітка, є важкодоступними для дослідників, і тому видів може бути набагато більше.
- Залежно від різновиду висота Меконопсис може варіюватися від 2-ух метрів до 15 см.
- Гімалайський мак може бути не тільки насиченого блакитного кольору. Зустрічаються різновиди з рожевими, пурпуровими квітками. Діаметр квітки в залежності від виду може варіюватися від 5-7 см в діаметрі, до 20 см в діаметрі. Якщо ви хочете вирощувати саме блакитний меконопсіс, то можете бути розчаровані новиною, що більшість блакитних різновидів гімалайського маку є монокарпики (рослинами, які виростають, відцвітають, плодоносять і гинуть).
- Квіти меконопсіс складаються з розетки черешкові листя, які в залежності від сорту можуть мати різний колір - сизий, світло-зелений, темно-зелений.
- Листя Меконопсис можуть розташовуватися на стеблі протилежно або по черзі в залежності від різновиду.
- Надземна частина у Меконопсис покрита «пушком» світло-жовтого, білого або оранжевого кольору.
- Блакитні, сині, блакитні, фіолетові, білі, жовті квіти ростуть на довгих квітконосах і збираються вгорі в гроновидні або волотисте суцвіття. Період цвітіння у більшості різновидів Меконопсис починається в другій половині червня і триває не більше одного місяця. Якщо квітки сподобаються умови в вашому саду, то на наступний рік з листової розетки з'явиться більшу кількість потужних квітконосів, і цвітіння буде ще рясніше і барвисто.
- Коренева система Меконопсис може бути мочковатой, стрижневою. Деякі різновиди мають більш потужну розгалужену кореневу систему.
- Після закінчення періоду цвітіння починають утворюватися насіннєві коробочки з маслянистими насінням всередині.
- Меконопсис - рослина, що містить особливий сік, який може бути небезпечний для людини.
- Мекнопсіс - рослина поширене в деяких регіонах, але близько 20 його диких видів відносять до розряду зникаючих рослин.
Меконопсис - фото
Меконопсис - різновиди рослини
В даний час виведено велику кількість гібридних сортів Меконопсис, що володіють чудовими характеристиками. Наприклад, меконопсіс Каравела здивуєте вас махровими великими квітами жовтого або оранжевого соковитого відтінку. Ще один популярний серед садівників сорт - меконопсіс Бетоніціфолія. Рослина відома великими квітами небесного відтінку і тривалим цвітінням.
Меконопсис великий
Даний різновид Меконопсис, або гімалайського маку, ще називають Меконопсис великим. Перше ботанічний опис було отримано в 1880 році, а використовуватися в культурному рослинництві меконопсіс став з 1895 року. Батьківщиною цієї квітки вважають високогірні регіони Тибету, Непалу, Бутан, східні регіони Гімалаїв. Меконопсис великий досягає 1 метра у висоту. З листової розетки на початку літа з'являються квітконоси до 12-15 см в довжину, на вершині яких потім з'являються дивно яскраві сині, голубі, фіолетові квіти, що досягають близько 8 см в діаметрі.
Меконопсис буквецілістний
Меконопсис буквецелістний в дикій природі можна зустріти в деяких регіонах Тибету, Китаю, Непалу. Віддає перевагу рости на кам'янистих схилах, трав'янистих луках, близько водойм. Це багаторічна рослина в культурі найчастіше є двулетников. Надземні частини Меконопсис покриті рудим «пушком». На початку літа з листової розетки з'являється дуже довгий безлистий цветонос - до 1-1,5 м у висоту. Квіти Меконопсис буквецелістного можуть мати блакитний, синій, фіолетово-пурпурний відтінок в залежності від сорту і від пори року. Перевагою даного різновиду гімалайського маку, або Меконопсис, вважають його морозостійкість.
Меконопсис камбрійскій
Меконопсис камбрійскій має масу переваг перед іншими різновидами гімалайського маку. Ареалом його зростання є Англія, Франція, Ісландія і інші регіони Західної Європи. Цей вид відрізняється компактними розмірами - меконопсіс досягає близько 50 см у висоту. Квіти можуть мати жовтий або помаранчевий окрас в залежності від сорту, вони досягають 6 см в діаметрі. Безперечними перевагами гімалайського маку є його невибагливість до умов зростання, морозостійкість, тривалість цвітіння Меконопсис жовтого протягом майже цілого літа, посухостійкість.
Меконопсис щетинистий
Меконопсис щетинистий в дикій природі можна зустріти в гірських регіонах Китаю і Непалу. У культурі ж даний різновид зустрічається досить рідко, так як технологія вирощування проблематична. Різновид цього гімалайського маку отримала свою назву через жовтуватою або коричневою «щетини» на листі і квітконосах. Цвітіння настає на початку літа і триває близько місяця. Блакитні, сині квіти досягають в діаметрі 7-8 см.
Меконопсис волотистий
Меконопсис волотистий - одна з найвищих різновидів гімалайського маку. При сприятливих умовах зростання він може досягати 2.5 метрів у висоту і 60 см в діаметрі. Період активного цвітіння починається в червні, а закінчується на початку липня. Квіти мають ніжний жовтий окрас. Відмінною особливістю Меконопсис метельчатого є те, що світло-зелений листя з приходом осені змінюють свій колір на коричневий.
Меконопсис непальська
Менокопсіс непальська - високоросла рослина-монокарпік, здатне досягати 2.5 метрів у висоту. Декоративність даного різновиду надають не тільки яскраві квіти, а й витончена розсічена форма листя, зібраних у велику розетку. Квіти, що досягають в діаметрі 8 см, можуть мати яскравий, рожевий або пурпурний забарвлення. Милуватися ними можна з початку літа і до середини літнього сезону. Доросла рослина в діаметрі досягає приблизно 60 см. У більшості сортів Меконопсис непальського зелене листя до осені набувають коричневий відтінок.
Меконопсис цельнолістний
Меконопсис цельнолістний в дикій природі можна зустріти в високогірних регіонах Китаю, в Тибеті. Рослина віддає перевагу рости на кам'янистих схилах, в ущелинах, на трав'янистих схилах. Цей двулетник вражає величезними розмірами квітів, що досягають до 23 см в діаметрі. Період цвітіння починається в кінці весни. Красиві жовті квіти розпускаються на міцних квітконосах, що досягають 60 см у висоту. Листя Меконопсис цельнолистного мають ланцетну, еліптичну форму. Практично всі надземні частини рослини покриті «пушком» коричневого відтінку.
Меконопсис Шелдона
Меконопсис Шелдона - гібридна різновид гімалайського маку, отримана при схрещуванні Меконопсис великого і Меконопсис буквецелістного. Вид отримав відмінні морозостійкі характеристики. Додатковим «бонусом» для садівників є тривалий термін цвітіння - майже весь літній сезон. У висоту рослина здатна досягати 1-1.5 метра.
Меконопсис пятіжілковий
Цей різновид Меконопсис воліє рости на кислих грунтах. Ця рослина також успішно вирощують на кам'янистих ділянках. Рослина має досить компактні розміри - 45 см в діаметрі і по висоті. Всі надземні частини Меконопсис пятіжілового покриті помаранчевим «пушком». Влітку можна спостерігати, як на витончених стеблах розпускаються миловидні лілові квіти, що досягають в діаметрі близько 3 см.
Меконопсис королівський
Меконопсис королівський може досягати 2 метрів у висоту, а діаметр листової розетки може становити близько 80 см. Рослина відноситься до монокарпики. Це означає, що після першого цвітіння і плодоношення меконопсіс гине. Надземні частини квітки покриті пушком. Листя, зібрані в розетки, спочатку мають сизий колір, а потім змінюють його на золотистий. За формою листя Меконопсис королівського можуть бути еліптичними або ланцетними. Період активного цвітіння у даного різновиду гімалайського маку починається з червня і триває до середини літа. У цей час можна милуватися красивими жовтими квітами в формі чаші, що досягають в діаметрі 12-13 см.
Меконопсис пурпурно-червоний
Неймовірно ефектний вигляд гімалайського маку, який вперше отримав ботанічний опис в кінці 19 століття. У дикій природі рослина є багаторічників. Коренева система стрижнева. Розетка складається з листя з рудуватим опушенням. Яскраво-червоні квіти розпускаються на квітконосах, що досягають 60 см у висоту. Квітка зазвичай складається з 4-5 пелюсток, має форму дзвіночка, спрямованого вниз. Довгий час вважалося, що меконопсіс пурпурно-червоний не підходить для культурного вирощування. Вегетативно рослина не розмножується, а насіння, посаджені навесні, чи не сходили. Але потім виявилося, що при осінній посадці насіння дають дружні сходи на наступний рік.
Меконопсис - посадка
Вибираємо місце для посадки
- Освітлення і температурний режим також дуже важливі для повноцінного зростання гімалайського маку. Не варто висаджувати квітка на відкриту місцевість під прямі сонячні промені. Грунт буде швидко втрачати цінну вологу, а рослина буде перебувати в згубних для нього умовах посухи і «пустелі». Краще знайти місце на ділянці, яке буде знаходитися під розлогою кроною високих дерев.
- Під час цвітіння меконопсіс випускає довгі квітконоси. Деякі різновиди гімалайського мага можуть досягати у висоту більше 1 метра. Це означає, що краще не садіть рослина на відкриту ділянку, який не захищений від сильних вітрів, так як вони можуть просто обламати пагони.
- Якщо на вашій ділянці є ставок або інший водойму, то меконопсіс буде прекрасно себе почувати поблизу води.
- Деякі різновиди Меконопсис придатні для вирощування в кам'янистих садах, на трав'янистих схилах.
Вибираємо грунт для посадки
- Меконопсис воліє рости на легких і добре дренованих грунтах. Краще, якщо на ділянці буде грунт з нейтральною або слабокислою лужною реакцією. Більшість різновидів Меконопсис воліють рости на зволожених грунтах, але застій вологи у коренів може бути згубний для цієї рослини.
- Меконопсис буде цвісти особливо яскраво на родючому ґрунті. Якщо ж земля на вашій ділянці не відрізняється родючістю, то бажано провести деякі підготовчі роботи перед посадкою гімалайського маку. Ретельно перекопайте місце посадки, позбудьтеся від коренів бур'янів, внесіть під перекопування торф, перегній. Також можна додати комплексне добриво для азалій.
- Запам'ятайте, що не можна вносити в грунт, де буде висаджуватися меконопсіс, золу. Також уникайте підгодівлі рослини деревною золою!
Як виростити меконопсіс з насіння
Для того, щоб виростити меконопсіс з насіння, потрібно придбати правильний посадковий матеріал і підготувати поживну земляну суміш. Ви можете насіння Меконопсис купити практично в будь-якому садівничому магазині. Розглянемо покрокову інструкцію по насіннєвому розведення гімалайського маку.
- Насіння Меконопсис можна зібрати самостійно, якщо така рослина вже росте на вашій ділянці. Але при такому способі можуть бути втрачені сортові характеристики рослини. Для того, щоб заготовити посадковий матеріал самостійно, потрібно вибрати на рослині найбільший і міцний квітка, а решта обрізати. Потім потрібно дочекатися закінчення цвітіння, освіти насіннєвої коробочки. Дуже важливо не пропустити моменту розкриття коробочки. Зберіть насіння і збережіть їх в холодильнику до наступної весни.
- Якщо насіння Меконопсис ви купили в магазині, то необхідно провести їх передпосівну підготовку. Загорніть посадковий матеріал у вологу марлю, помістіть в пакет і тримайте на нижній полиці холодильника протягом 1.5 місяця.
- Сіяти насіння Меконопсис для вирощування розсади потрібно в лютому або в серпні-вересні. Якщо сієте насіння восени, то підросли сіянці після пікіровки переносять в теплицю.
- Заздалегідь підготуйте ємність для вирощування Меконопсис відповідного розміру і форми. На дні ємність обов'язково повинні бути присутніми дренажні отвори.
- На дно ємності насипаємо дренажний шар з битої цегли, керамзиту, щебеню або іншого подібного матеріалу.
- Тепер приступаємо до підготовки поживного грунту. Ви можете купити готову земляну суміш з нейтральною або слабокислою лужною реакцією в спеціалізованому магазині. Якщо земля на вашій ділянці поживна, то можете приготувати суміш на її основі і самостійно. Додайте до неї торф і просіяний річковий пісок в рівному співвідношенні. Перед тим, як наповнити ємності земляний сумішшю, її потрібно продезінфікувати. Можна обробити грунт паром, прожарити в духовці або обробити слабким розчином марганцівки.
- Грунт в контейнері добре пролийте водою. Щоб допомогти насінню Меконопсис прорости, пролийте землю розчином будь-якого сучасного корнестімулятора.
- Додайте насіння Меконопсис на поверхні грунту і злегка втисніть їх (на 1-2 мм).
- Для того, щоб створити насінню комфортні для пророщування умови, накрийте контейнер плівкою або склом. Поставте ящик в місце з розсіяним світлом, з температурою повітря 13-14 градусів тепла і обов'язково стежте за рівнем вологості грунту. Земля ні в якому разі не повинна пересихати. Приготуйтеся до тривалого очікування сходів Меконопсис. Цей процес може зайняти від 1 до 3 місяців в залежності від різновиду Меконопсис.
- З появою сходів їх практично відразу можна обробляти препаратом оксіхомом. Справа в тому, що рослини в цей час надзвичайно схильні до зараження чорної ніжкою, а препарат допоможе це запобігти.
- Після того, як у розсади Меконопсис з'явиться другий справжній лист, можна розсадити рослини за індивідуальними ємностей. Через пару днів після пікіровки підгодуєте молоді сіянці будь-яким сучасним комплексним добривом, використовуючи тільки половину зазначеної дози.
- Зі встановленням стійкої теплої погоди підрослу розсаду Меконопсис можна пересадити у відкритий грунт, а до кінця літа - на постійне місце росту. Для дорощування меконопсіс годі й пересаджувати в грунт, а просто винести на вулицю ємності з розсадою.
- Посадкова ямка для Меконопсис повинна мати розміри, що відповідають розмірам кореневої системи. На дно ями укладаємо дренажний шар, а потім акуратно перевалюємо рослина разом із земляною грудкою. полийте рослину.
З насіння, які ви зібрали вручну, ви не виростите рослина, повністю повторює сортові характеристики материнської рослини. Ви отримаєте новий гібрид, який може відрізнятися формою і розміром пелюсток, висотою.
Як виростити меконопсіс з держака
Для того, щоб виростити рослину з держака, вам знадобиться дорослий менокопсіс. Виберіть з усього куща кілька міцних і великих листових розеток. Після відділення обов'язково повинні залишитися корінці. Тепер живці потрібно укоренити в живильному грунті і створити для них оптимальні умови. Для цих цілей ідеально підійде теплиця або просто міні-парник. Для вкорінення готується такий же поживний грунт, як і при вирощуванні розсади.
Як виростити меконопсіс з частини кореневища
Розглянемо покрокову інструкцію по вирощуванню Меконопсис способом поділу кореневища:
- для поділу кореневища підійде тільки доросла рослина, з добре розрослася листовою розеткою;
- за допомогою відповідного садового інструменту акуратно викопайте рослина, намагаючись не зачепити коріння;
- розділіть рослину на стільки частин, на скільки дозволяють його розміри. На кореневище кожної частини має бути присутня ростовая нирка;
- уважно огляньте коріння рослини. Можливо, є пошкоджені або занадто старі пересушені корінці, які найкраще видалити. Місця роз'єднання кореневища краще присипати деревним вугіллям;
- далі рослину потрібно укласти в пакет в вологим торфом або піском і помістити на нижню полицю холодильника;
- з встановленням теплої погоди меконопсіс висаджують у відкритий грунт на постійне місце зростання.
Запам'ятайте, що ділити кореневище Меконопсис можна тільки в період спокою!
Меконопсис - догляд
Чи виросте меконопсіс в городі або саду? Якщо постаратися створити максимально сприятливі умови для повноцінного росту і розвитку Меконопсис на ділянці, то можна щоліта милуватися чудовим цвітінням цієї рослини. Що ж «любить» гімалайський мак? Розглянемо основні напрямки догляду за рослиною у відкритому грунті:
- полив. Меконопсис - рослина вологолюбна, але не терпить застою воду біля коріння. Поливайте квітка в міру необхідності. Не можна допускати занадто сильного пересихання поверхні землі. Такі посушливі умови можуть стати згубними для гімалайського маку;
- прополка. Видаляти бур'ян навколо Меконопсис потрібно не тільки для підтримки декоративного зовнішнього вигляду посадки, а й для забезпечення здоров'я рослині. Бур'яни дуже часто є переносниками хвороб і розсадниками комах-шкідників;
- підгодівля. Меконопсис відноситься до тих рослин, які не потребують частих підгодівлі. Якщо грунт на вашій ділянці живильний, то можете і зовсім пропустити цей елемент догляду. В іншому випадку, перед цвітінням і за 1 місяць до зимівлі можете внести під рослини сульфат амонію або будь-яке комплексне добриво. Ні в якому разі не підгодовуйте гімалайський мак органікою і деревною золою !;
- опора. Для високорослих різновидів гімалайського маку може знадобиться створення опори для того, щоб рослина не зламалося від власної ваги;
- мульчування. Поверхня землі навколо Меконопсис обов'язково потрібно мульчувати. По-перше, таким чином ви збережете вологу в ґрунті для цього вологолюбної рослини. По-друге, бур'яни будуть рости набагато рідше після такої обробки грунту;
- видалення відцвілих суцвіть. Щоб квітка продовжував виглядати красиво навіть після закінчення цвітіння, своєчасно видаляти зів'ялі квіти;
- підготовка до зими. Сучасні гібридні сорти Меконопсис абсолютно не потребують створення яких = або спеціальних умови для зимівлі. Багаторічні сорти обрізають перед настанням холодів під корінь. Якщо сорт Меконопсис не дуже зимостійкий, то його кореневу систему вкривають товстим шаром мульчі, прикривають ялиновим гіллям і т.д.
Меконопсис. Хвороби і шкідники
Мекнопсіс, як і будь-яка інша декоративна рослина в саду, може стати «жертвою» комахи-шкідника або захворіти. Розглянемо ознаки найпоширеніших недуг гімалайського маку:
- борошниста роса. Запідозрити дане грибкове захворювання ви легко зможете за специфічним білому або сірому нальоту на різних надземних частинах рослини. Листові пластини хворого рослини починають скручуватися, а сама рослина поступово в'яне. Для того, щоб позбутися від цієї неприємної хвороби, дуже важливо встановити чіткий режим поливу. Для профілактики також можна обприскувати рослина мильно-содовим розчином або використовувати готові сучасні препарати для обробки декоративних рослин;
- тля. Запідозрити даного шкідника ви зможете по деформації суцвіть, за сповільненим росту або по повній зупинці розвитку, по скручування листя. У заражених рослин залишається набагато менше шансів успішно перезимувати, ніж у здорових маків. Найбільшу ефективність у боротьбі з попелицею показали спеціальні інсектицидні засоби, які представлені на полицях садівничих магазинів у великій різноманітності.
Використання Меконопсис в ландшафтному дизайні
Ефектні блакитні, жовті, пурпурні гімалайські маки можуть стати справжньою перлиною вашого саду. Підберіть для посадки кілька різних сортів Меконопсис, що відрізняються між собою термінами цвітіння, і зможете милуватися приголомшливими квітами протягом ще більш тривалого часу. Меконопсис найчастіше висаджують:
- на клумбі;
- в кам'янистому саду;
- близько водойми;
- в альпінарії;
- в рокарії.
Гімалайський мак буде приковувати до себе погляд як в солитерной посадці, так і в груповій. Чудовими растеніямі- «сусідами» для Меконопсис можуть стати:
- хости;
- Бруннер;
- злаковими культурами;
- папоротями;
- клематисами;
- гортензіями;
- наперстянками і ін.
Меконопсис - романтичний і неймовірно миловидний квітка, так сильно нагадує всім відомий мак. Меконопсис в посадці і догляді буде дуже простий, якщо вивчити його «переваги».