» » » Посадка і догляд за ліліями восени

Посадка і догляд за ліліями восени

Посадка і догляд за ліліями восени

Лілія - ​​дуже гарна квітка, який часто називають королевою саду. Влітку, коли достатньо світла, тепла і вологи, лілії добре розвиваються і догляд за ними зводиться до мінімуму. Необхідно вчасно поливати рослини, стежити за тим, щоб грунт не пересихав, рихлити землю, вносити поживні речовини. В осінній період лілії вимагають уваги і ретельного догляду при підготовці до зими.

Посадка лілій

Найкрасивіша і королівська лілія - ​​білого кольору, так можна судити про древніх малюнках, зображених на манускриптах. Це цибулинна рослина - символ непорочності та чистоти. Виростити цю королеву можна і на своїй дачній ділянці з невеликої цибулини. Якщо хочете придбати кілька цибулин лілій, необхідно вибирати цибулини якомога більше, щоб вони були пружними. Верхня оболонка або лусочки не повинні бути сухими. Купити матеріал для посадки краще з настанням весни, а до моменту посадки зберігати в прохолодному, захищеному від світла місці, прямо в упаковці. Якщо такої можливості немає, тоді в холодильнику, помістивши на нижню полицю.

Посадка і догляд за ліліями восени

Час від часу необхідно перевіряти цибулини, щоб не пропустити фазу пробудження. Якщо помітили перший паросток, упаковку потрібно розгорнути, щоб не пошкодити рослину.

Лілія після посадки буде прекрасно себе почувати на одному місці протягом декількох років. Часті пересадки можуть тільки нашкодити.

Підготовка до посадки:

  • перед тим, як посадити цибулину в грунт, необхідно її обробити. Приготуйте розчин фундазола (фортеця 0.2%);
  • цибулину потрібно помістити в цей розчин на 15-20 хвилин, потім в розчин біостимулятора росту (підійде «Епін» або будь-який інший);
  • огляньте цибулину - якщо помітили сухі лусочки, їх потрібно обрізати;
  • корінці рослини - трохи вкоротити. Досить залишити все по 5 см.

Вирощування і догляд за ліліями восени

Щоб розуміти, як доглядати за ліліями восени, дізнаємося, як правильно виростити ці красиві квіти.

Тому коротко ознайомимося з правилами вирощування квітів:

  1. Лілій необхідна підгодівля - це мінеральні добрива, призначені спеціально для красивоквітучих рослин. Підживлення вибирайте в гранулах, призначену для цибулинних рослин.
  2. Будьте уважні: без азоту добрива вносяться восени, а з вмістом азоту - навесні.
  3. Вносити підгодівлі потрібно 2 рази в рік: восени в жовтні, а навесні, коли з'являться з-під землі перші паростки.
  4. Органіку лілії не люблять, зате деревна зола їм просто необхідна. Вона захищає рослину від шкідників.
  5. Квіти добре ростуть при умовах, коли верхня частина знаходиться під сонячними променями, а коріння - в тіні. Тоді грунт не пересихає і не перегрівається. Досягти такого результату можна так: посадити лілії разом дзвіночками і лилейниками.
  6. Лілії сорти «Східні» не люблять, щоб грунт пересихала, а «Азіатські» - багато вапна в грунті, причому цей сорт ще необхідно пересаджувати кожні 2 роки.
  7. У догляді рослини невибагливі, цвітіння буде довгим, якщо періодично поливати квіти.
  8. Як зрізати лілії: потрібно залишати частину стебла з листям, щоб цибулина продовжувала розвиватися. Зрізати квіти потрібно під кутом, щоб волога скочувалася і не потрапляла в середину. Зайва вологість завдає шкоди рослині.
  9. В осінній період стебла зрізують на 10-20 см від землі. Підготовка до зими: обов'язкове мульчування з торфом.
  10. Щоб квіти перенесли зимівлю, їх потрібно накрити тирсою, сухим листям або ялиновим гіллям. Але колись потрібно переконатися, що грунт чи не вологі.

Посадка і догляд за ліліями восени

Осіння підготовка лілій до зими

Початківець квітникар не знає, як правильно доглядати за ліліями і цибулинами восени. Питань накопичується багато: які вносити добрива, що робити з ліліями з настанням осені і найголовніше питання, чи потрібно готувати лілії до зими? Деякі любителі-садівники порекомендують нічого не робити, так як природа сама про все подбає. А деякі все-таки схильні до того, щоб допомогти рослинам перезимувати.

Перша позиція: нічого не робити перед зимівлею, рихлити ґрунт, поливати і підгодовувати. Нехай все йде своєю чергою. Можливо, деякі рослини і виживуть, але їх буде не так багато. Якщо є величезне бажання на наступний рік милуватися красивоцветущими рослинами на клумбі, тоді доведеться докласти максимум зусиль.

Відповіді на типові запитання:

  • підготовку до зимівлі потрібно починати якомога раніше. Відразу, ще до посадки лілій, бажано визначити рівень грунтових вод. Якщо вони розташовуються практично на поверхні, то при першому сході снігу все цибулини виявляться у воді. Природно, при підвищеному рівні вологості та нестачі тепла, цибулинки можуть загинути. Щоб такого не сталося, необхідно зробити дренаж або ж - високу грядку;
  • чи потрібно викопувати лілії восени? Якщо клімат помірний, тоді нічого робити не варто. На грунті рослини, при належній підготовці, відмінно перенесуть зимівлю. Так, сорти «Мартагон», «Лілія даурская», «Азіатський гібрид», «Королівська лілія», не вимагають пересадки, так як стійкі навіть до сильних морозів. Але без належного догляду не обійтися - потрібно зробити спеціальне укриття. Якщо сорт рідкісний і більше таких цибулин немає, тоді краще викопати лілії і зберігати в холодну пору року їх будинку в холодильнику або в підвалі. Такі сорти, як «Американська лілія», «Трубчата», «Східний гібрид», не виносять суворого клімату, навіть якщо їх добре утеплити. Потрібно викопати цибулини, зберігати в підвалі або холодильнику;
  • цибулини сорту «Азіатський гібрид» за літо сильно розростаються, тому щороку, щоб оновити рослина, необхідно їх викопувати. Якщо цього не зробити, то дітки, що з'явилися в теплу пору (протягом літа), щільно пріростут до материнської цибулині і на наступний рік відокремити їх буде проблематично. Природно, з настанням весни, важка масивна цибулина ще і забирає багато вологи і поживних речовин. Результат - слабке рослина, цвітіння може і не бути. Тому кореневища потрібно викопати обов'язково, зрізати дітки і залишити в приміщенні на зимівлю;
  • обрізка - необхідна, залиште частина стебла, висотою до 10 см. Приступити до цієї процедури потрібно після того, як всі квіти будуть зрізані. Тобто - після цвітіння. І найголовніше - не потрібно повністю виривати або обрізати стебла під корінь, тому що так можна погубити лілії. Зрізання виконати тільки після того, як стебла стануть сухими;
  • підгодівля лілій восени: поживні речовини вносяться в перший тиждень осені. Це повинні бути фосфорні або калийсодержащие добрива. Ні в якому разі не можна вносити азот. Як приготувати живильну суміш: візьміть 1 ч.л. суперфосфату і стільки ж калійної солі. Підготуйте відро, налийте в нього гарячу воду (5 л), висипте добрива, перемішайте. Під кожен кущ потрібно внести не більше 500 мл добрива. Вода повинна бути теплою. Через добу необхідно розпушити грунт;
  • вкривати чи лілії на зимівлю? Так, бажано вкрити, щоб захистити цибулини від перемерзання. Що взяти для укриття: солому, тирсу, сухе листя, але найкраще - хвою. Укриття буде колючим, тому слимаки і гризуни не зможуть атакувати цю рослину. Шар мульчі - не менше 10 см. До речі, сніг - це теж тепле «одеялко», тому якщо зима видалася сніжною - це тільки плюс;
  • як захистити рослину від надлишку вологи? Сорт «Східний гібрид» добре вбирає воду, тому навіть якщо добре мульчувати грунт, при відносно теплій і сніжної зими, лілії все одно можуть загинути. Це відбувається через те, що цибулини вбирають багато вологи. Щоб захистити рослини від загибелі, необхідно при посадці лілій, ще восени подбати про те, щоб грядки були високими.

Посадка і догляд за ліліями восени

Садимо лілії восени

Коли краще пересаджувати лілії: восени або навесні? Досвідчені садівники скажуть - восени, тому що навесні роботи завжди дуже багато: потрібно посадити все городні культури, навести порядок на всій ділянці, приділити увагу дерев і чагарників. Тому роботи, пов'язані з пересадкою восени, в тому числі і лілій, краще виконати в цю пору року.

Технологія посадки:

  1. Підготовка місця і грунту: підходить півтінь або добре освітлене місце. Грунт потрібно дренувати.
  2. Розмноження лілій восени: діленням гнізд і кущів. Для цього потрібно спочатку підготувати місце для пересадки: зробити лунку, глибиною в 3 рази більше, ніж висота цибулини. Тобто, в кожному конкретному випадку висота лунки може бути різною. Проміжок між лунками - не менше 15 см. Важливо, щоб цибулини лілій НЕ підсихали, для цього в кожну лунку потрібно необхідно висипати трохи крупного піску, він зволожує грунт. Поливати - в міру необхідності, рихлити землю навколо рослин часто не можна, тому що лілії цього не виносять. Посадка: цибулину потрібно поставити в підготовлену лунку, зверху притрусити піском, злегка утрамбувати, засипати піском і землею. Рекомендуємо відразу ставити таблички з датою, щоб навесні не забути, що посадили на цьому місці.
  3. Посадка лілій восени. Терміни: точно сказати неможливо, коли можна приступати до посадки лілій восени в грунт, тому що все залежить від погодних умов. Якщо рано виконати посадку, то цибулини можуть піти в зростання, а це для лілій згубно. Тому необхідно орієнтуватися по середньодобовій температурі: якщо протягом доби температура тримається в межах 10 градусів і не піднімається, настав час приступати до посадкам. Орієнтовно: для жителів середньої смуги Росії: терміни посадки з 2-ї половини вересня по 2-у половину жовтня, листопад - не виняток, якщо немає заморозків. Посадки на Уралі: в вересні, максимум - початок жовтня. Посадка лілій восени в Сибіру: вересень - початок жовтня.
  4. Як посадити лілії з паростками. Буває, що в магазині продаються цибулини з невеликими росточками (до 5 см) і інших варіантів немає. Як вчинити? Дочекатися потрібного моменту, поки паростки трохи підростуть. Як тільки досягнуть у висоту 20 см, настав час приступати до посадки. Дуже і дуже акуратно, паростки потрібно постаратися дістати з цибулини, потім виконати посадку. Обов'язково ослабшую цибулину потрібно вкрити на зиму, щоб квіти не загинули. Є і ще один варіант: відразу після покупки посадити цибулини в просторий горщик, а з настанням весни пересадити у відкритий грунт. Це клопітно, тому що доглядати за ліліями в горщику непросто.

Посадка і догляд за ліліями восени

Коли сходять лілії, посаджені восени?

У кожного сорту лілій - різні терміни цвітіння. Також період цвітіння залежить і від клімату. Якщо рослина вирощують в помірному кліматі, то цвітіння цих прекрасних квітів потрібно очікувати з кінця липня і до кінця літа. Не виняток, що лілії будуть радувати вас своїми прекрасними квітами аж до середини вересня.

Восени лілія активно цвіте, якщо дозволяють погодні умови і правильно підібраний сорт рослини.

Швидко дозрівають лілії сорту «Азіатські гібриди», тому що від пробудження до початку цвітіння проходить всього 70-90 діб. Перше цвітіння починається на початку літа.

Якщо посадити «Східні гібриди», то цвітіння можна продовжити до самої осені, тому що в залежності від погодних умов, терміни дозрівання коливаються в межах від 80 до 140 діб!

Посадка і догляд за ліліями восени

Як бути, якщо лілія зійшла восени?

Таке трапляється часто, наприклад, під час розпродажу весняного товару, цибулини виявилися несвіжими, навіть з невеликими паростками. На цю ситуацію неможливо вплинути, доведеться виправляти. Для того щоб врятувати посаджені цибулини, потрібно обрізати всі сходи, а потім укрити, зверху присипати шаром землі, змішаним з чорним меленим перцем. Така ароматна грунт буде відлякувати гризунів. У грунт ще потрібно додати трохи перегною.

Другий спосіб: цибулини лілій необхідно висадити в ящик для вирощування розсади або зробити його самостійно. Обов'язково на дні повинні бути отвори. Посадіть цибулини, поставте контейнер на добре освітлений підвіконня, в середині весни лілії зацвітуть. Після цвітіння (в кінці травня), зачатки доведеться зрізати, але сам стебло прибирати забороняється. Ємності з ліліями необхідно залишити на лоджії, вибрати сонячне місце. В кінці літа цибулини можна пересадити у відкритий грунт.