» » » Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Якщо ви хочете, щоб клумби на вашій ділянці нікого не залишали байдужим, посадіть на них крінум. Його бутони вражають своєю красою і ефектністю, при цьому зростати культура може навіть під час посухи. Про посадці кринума садового і догляді за ним розповість наша стаття.

Опис кринума

Цибулинна рослина кринум належить до сімейства амарилісових, а свою назву, з латині перекладається як «волосся», він заслужив саме завдяки схожості листя зі звисаючими пасмами. Видів рослини є дуже багато, близько 130, багато сортів настільки посухостійкі, що зустрічаються в Капській провінції ПАР. Ростити крінум можна як у відкритому грунті, так і в приміщенні, адже навіть в сухому повітрі він відчуває себе прекрасно.

Квітки кринума садового надзвичайно привабливі, з вигляду чимось схожі на лілії, а їх великі пелюстки в довжину можуть досягати 15 см. Розташовані бутони в суцвіттях на високих, до 1,5 м у висоту стеблах. Листя у культури вузькі і довгі, часом досягають розміру в 1 м. Кринум також відрізняється приємним і досить вираженим солодким запахом, в якому уловлюються нотки карамелі.

З понад 100 видів кринума є ті, які найбільш підходять для вирощування в оранжереях та інших приміщеннях. Існують і водні види, які можна розводити в акваріумах. А є й такі, які найкраще підходять для відкритого грунту, до них можна віднести крінум Пауелла.

Кринум Пауелла зустрічається в наших садах нечасто, тому що багато хто вважає його занадто ніжним і примхливим. Насправді ця культура прекрасно почуває себе в нашому кліматі, причому може вирощуватися як багаторічник. Взимку його тільки потрібно вкривати або викопувати цибулини. Якщо квіти ростуть в горщиках, то можна прибирати їх на холодний період в приміщення.

Влітку на відкритому повітрі добре ростуть і кімнатні види кринума, наприклад кринум Мура. При покупці цибулин кринума потрібно дотримуватися деякі рекомендації:

  1. Цибулини краще вибирати великі, по діаметру близько 20 см.
  2. Форма їх може бути округлої або трохи витягнутої, цибулинки мають довгу шию і світлі лусочки.

З однієї цибулини виростає досить багато листя, близько 20 штук. У сорту крінум Пауелла листя утворює розетку. Молоде листя мають не плоску, а скручену форму.

Бутони культури нагадують дзвіночки. За розміром вони великі, звисають пелюстки загострюються на кінцях. Забарвлення квіток білий, рожевий або ліловий. Цвітіння припадає на кінець літа і початок осені.

Кринум відмінно виглядає в одиночних посадках, ну а в групових він просто чудовий. До речі, при вирощуванні групами крінум цвіте більш тривалий час.

Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Особливості посадки садового кринума

Вибір місця для кринума

Щоб крінум добре ріс, треба правильно підібрати йому місце в саду:

  1. Там повинно бути багато сонця. Рослина посухостійка, тому відмінно відчуває себе там, де майже немає тіні.
  2. А місце на потребу також бути просторим, розташовуватися по можливості на південній стороні ділянки.
  3. Вітер і протяги Кринум ні до чого, краще уникати подібних ділянок.
  4. Також бажано, щоб клумба розміщувалася на височини, там є природний дренаж і вода не застоюється в грунті.

Що стосується декоративних моментів, то крінум відмінно виглядає поряд з хвойними культурами і на тлі живоплотів, їм можна прикрасити будь-яку клумбу або газон, посадити уздовж стін будинку, навколо альтанки або тераси.

Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Вирощування квітки кринума садового у відкритому грунті

Якщо ви вирішили прикрасити Кринум свій сад, то ось кілька корисних порад по його посадці:

  1. Цибулини кринума садять в грунт в квітні або в травні.
  2. Земля повинна бути поживною і повітропроникною, легкої. Добре підходять піщано-суглинисті грунти. Рослині також необхідно забезпечити дренаж.
  3. Готуючи клумбу під посадку кринума, землю заздалегідь змішують з компостом і піском. Якщо грунт важкий, краще зробити дренаж із щебеню або колотого цегли.
  4. Грунт перед посадкою бажано удобрити золою. Її потрібно близько половини склянки на кожну лунку.
  5. Кринум зростає на одному і тому ж місці досить довго, мінімум 4 роки. Пересадки він переносить не дуже добре, тому клумбу, де ви збираєтеся його вирощувати, краще відразу добре удобрити.
  6. Садити крінум потрібно не сильно глибоко, грунт повинен прикрити цибулини сантиметрів на 5. Оскільки рослини великі, то відстань між ними треба дотримуватися мінімум в 30 см.

Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Вирощування кринума садового в контейнерах

Ростити крінум в саду можна не тільки на клумбах, але в контейнерах. Це зручно, оскільки в холодні зими квіти можна прибирати в приміщення. Посадка в горщики має свої особливості:

  1. Поглиблювати цибулини потрібно так, щоб їх верхня частина залишалася над землею.
  2. У горщики і контейнери крінум можна садити в березні, але виносити ємності на вулицю бажано тільки з настанням тепла.
  3. Вазони повинні бути просторими, приблизно на 10 см перевищувати діаметр цибулин. У зовсім вже великі контейнери можна садити і по кілька примірників.
  4. У ємностях також важливо зробити якісний дренаж, і тут можуть стати в нагоді биті черепки.
  5. Земляний субстрат готують з садового грунту, змішаного з піском для пухкості, а також з компостом або перегноєм. Найбільш відповідний склад грунту такий: на 2 частини листової землі беруть 1 частина парникового грунту і 1 частина піску. Іноді беруть готову грунт для квітучих рослин, яка продається в магазинах.
  6. Зростає крінум в горщиках, як і на клумбі, протягом 3-4 років. Але в контейнерах швидше зникають поживні речовини з грунту, тому щорічно зверху краще підсипати компост.

Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Догляд за Кринум

Особливості догляду за культурою включають таке:

  1. Кринум потребує регулярного поливу під час росту і бутоноутворення. Але рясно його зрошувати не потрібно, бажано просто підтримувати невелику вологість. Сирість - ворог для рослини, його цибулини загнивають, псуються і гинуть.
  2. Культура любить підживлення. Її удобрюють раз в 2 тижні рідкими складами. Мінеральні підживлення чергують з органічними. Мінеральні речовини розбавляють водою в обсязі 5 г на 10 л рідини. Органіку теж розчиняють у воді, як таких добрив беруть гній, послід або готові склади з магазину. Перед початком цвітіння крінум підгодовують суперфосфатом і калійної сіллю.
  3. Коли листя на Кринум пожовтіє і відімре або зовсім опаде, значить, рослина перейшло в період спокою і його треба підготувати до зимівлі. Якщо квіти ростуть у відкритому ґрунті, то на зиму їх ховають під шар соломи або торфу. Шар повинен бути товстим, до 50 см. Навесні такий захист бажано вчасно зняти. В широтах з холодним кліматом і суворими зимами цибулини рослин слід викопати і покласти на зберігання в холодильник. Можна вчинити трохи інакше: пересадити цибулини в контейнери і поставити в прохолодне приміщення, не поливаючи їх протягом зими.
  4. Якщо крінуми вирощують в горщиках, їх теж на зиму відправляють в більш тепле місце, де температура повітря не опускається нижче 5 ° С. Іноді, коли є ризик промерзання приміщення, то горщики захищають від холоду соломою або будь-яким покривним матеріалом з теплоізоляційними властивостями.
  5. Взимку крінуми поливати не прийнято. Якщо є загроза, що земляний кому пересохне, можна його трохи зволожувати, але частіше 3 разів за сезон краще цього не робити.
  6. Важливо, щоб приміщення для зимівлі не було і надмірно теплим. Температура там не повинна підніматися вище 15 ° С. Якщо ця умова не дотримати, кринум на наступний рік не зацвіте. Взагалі, найбільш підходящою вважається температура 10 ° С.

Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Як розмножувати і пересаджувати крінум

Пересадку кринума проводять в квітні або в травні, на початку вегетаційного періоду. Якщо квітка росте в горщику, то це можна робити і в березні. В процесі пересадки кущ можна заодно і розмножити, розділивши розрослися кореневища або отсадів «діток».

«Діток» пересаджують для початку в маленькі ємності, а в кінці весни переносять на постійне місце росту. Молоді паростки підгодовують мінеральними комплексами. Десь на 3-4 рік вони вже будуть цвісти. Такий спосіб розмноження вважають найбільш простим і ефективним, тому насінням крінум практично ніколи не розводять.

Кринум садовий, фото:

Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті Кринум садовий, посадка і догляд у відкритому грунті

Кринум, посадка і догляд. Відео