» » » Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія - ошатний багаторічна рослина з витонченими об'ємними суцвіттями, що нагадують колоски пастельних тонів. Ця квітка лише недавно оселився в наших садах, але став справжньою знахідкою для садівників: його цвітіння припадає на кінець літа, коли більшість літніх рослин отцвело, а осінні ще тільки пускають бутони. З середини серпня і до морозів Фізостегія прикрашає сад суцвіттями білих, молочних, червоних, фіолетових відтінків. Цінують рослина і флористи за її здатність довго стояти в зрізі, поки не розпуститься останній бутон. Про те, як посадити Фізостегія і створити для неї відповідні умови ми постараємося розповісти в цій статті.

Квітка Фізостегія - опис, види, сорти

Фізостегія - трав'яниста рослина, яка відноситься до сімейства Ясноткові. У дикорослому вигляді зустрічається близько 10 видів, які ростуть у вологих лісах, уздовж річок і озер в Північній Америці. Як культурна рослина вирощується повсюдно.

Виростає Фізостегія в середньому до 120 см у висоту, утворюючи кущ з кількох десятків стебел, розгалужених на верхівці. Суцвіття досягають 30 см і нагадують акуратні колоски. Листя рослини має лінійно-ланцетної формою. Її колір не дуже яскравий однотонний світло-зелений. Але може бути Фізостегія і пестролистная - на листочках є біла облямівка.

Цікаво! Назва Фізостегія має волоських походження і перекладається, як два окремих слова «бульбашка» і «покрив», які вказують на об'ємну, трохи роздуту форму суцвіть. Завдяки такій цікавій формі, Фізостегія часто називають хибним Змееголовник.

Фізостегія елементарно розмножується самосівом і розподілом материнського куща. Відмінно зимує при температурі до -20⁰С, якщо її як слід підготувати до зимівлі.

З усіх різновидів, в культурі виростає тільки одна - Фізостегія виргинская. Цей багаторічник може здатися непримітним, занадто скромним рослиною. Але таке враження залишається лише до першого цвітіння.

У липні на густих прямостоящих пагонах утворюються колосоподібне суцвіття, які зацвітають різними відтінками: від білого до темно-пурпурного забарвлення залежно від сорту. Триває цвітіння до кінця вересня. Весь цей час квітки виснажують солодкуватий аромат, який сильно приваблює бджіл, тому Фізостегія є відмінним медоносом. Плоди рослини - невеликі щільні горішки.

На сьогоднішній день є кілька красивих сортів Фізостегія віргінської:

  • Фізостегія «Рожева королева» - низькорослий представник довжиною до 75 см з колосками насичено-рожевого кольору з ледь помітним білим відливом біля основи бутончиків. Віддає перевагу сонячним ділянкам з рихлим грунтом. Вона чутлива до низьких температур і вимагає укриття до настання холодів.
  • Фізостегія «Саммер сноу» - чагарник висотою 110 см з абсолютно білими квіточками. Вимагає регулярної підгодівлі, часто потребує підв'язування пагонів. Зростає як на сонці, так і в півтіні. Любить легку землю з великою кількістю гумусу. Період цвітіння становить 45 днів. Відрізняється морозостійкістю і не вимагає укриття від морозів.
  • Фізостегія «Варієгата» - низькорослий сорт, відрізняється своєю декоративністю; колір суцвіть світло-рожевий. Також у цій Фізостегія широкі строкаті листочки з білою облямівкою. Рясно цвіте до 50 днів, не потребує укриття.
  • Фізостегія «Саммер Спайр» - рослина з рідкісними лінійними листям і ніжними квітами, пелюстки яких пофарбовані в ліловий відтінок. Погано приживається в сухий неудобренной грунті.
  • Фізостегія «Букет троянд» - самий високорослий сорт з міцними трубчастими стеблами, на верхівках яких підносяться темно-бузкові суцвіття. Виростає Фізостегія до 120 см і гармонійно виглядає в посадці з вічнозеленими карликовими деревцями.
  • Фізостегія «Альба» - виростає до 80 см, утворюючи на самій верхівці щільні суцвіття білого кольору. Цвітіння триває до середини жовтня.

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Вирощування Фізостегія з насіння

Дуже зручно вирощувати Фізостегія з насіння. Вони володіють високою схожістю та в магазині можна вибрати відповідний сорт. Можна використовувати зібрані насіння, якщо Фізостегія вже росте на вашій ділянці. Їх можна висівати навіть у відкритий грунт. Втім, можна вдатися і до розсадним способом розмноження, адже багаторічна рослина швидко пускає паростки, які незабаром перетворюються в густі кущі.

Посів і правила догляду за розсадою Фізостегія

Зібрані чи придбані насіння не потребують будь-якій обробці. Їх висівають в березні в ящики з підготовленим грунтом, і переносяться в теплицю. Через 14-16 днів, з'являються довгоочікувані сходи.

Догляд за сходами простий. Їх поливають після висихання верхнього шару грунту, а якщо здасться потріскана корочка, проводиться дбайливе розпушування. Потрібно берегти сіянці від відкритих сонячних променів і протягу.

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Пікіровка Фізостегія

Як тільки на сіянцях сформується два повноцінних листочка, потрібно приступати до пікіровки. Паростки розсаджують на відстані 10 см між собою. За 10-14 днів до висадки, рослинки починають «привчати» до відкритого повітрю. Проводять акліматизацію поступово, щодня збільшуючи тривалість перебування сіянців Фізостегія на вулиці.

Важливо! Посівний матеріал, зібраний в своєму саду, після проростання може не повторити все риси наявного сорту. Тому якщо ви не любите виводити нові види, краще використовувати покупні насіння або інший метод розмноження, наприклад, відводками.

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія - посадка і догляд

Доглядати за Фізостегія - одне задоволення. Рослина, потрапляючи у вологий грунт, стрімко розростається і пускає множинні пагони. Рідко хворіє, і добре розвивається без частої підгодівлі, обробок від шкідників. До грунту вона теж невибаглива, але краще вибирати для її посадки вологі грунти. В цілому догляд настільки простий, що вирощування Фізостегія підходить навіть для початківців садівників.

Як вибрати місце для посадки Фізостегія

Цей багаторічник абсолютно не вибагливий до умов зростання, але правильний вибір місця для посадки забезпечить більш тривалий період цвітіння і буйний ріст здорових пагонів. Ви не помилитеся, якщо посадите Фізостегія на відкритому сонці або на ділянці з мереживною півтіні. В обох випадках вона швидко вкоренитися, і почне розвивати надземну частину. Краще вибирати південну або південно-східну частину саду поблизу високих будівель або огорожі.

Важливо! Повністю затінений ділянку не підійде для посадки. В таких умовах яскравий і великий квітка Фізостегія швидко зблякне, ріст пагонів припиниться і з часом багаторічна рослина загине.

Перед посадкою грунт спеціально готується. Для це її збагачують компостом або перепрілим торфом. Якщо грунт на вашій ділянці не підходить для Фізостегія, можна трохи її змінити шляхом внесення піску. Посадку на відкриту ділянку бажано починати в останні тижні травня.

Порада! Вибираючи місце для нового місця зростання Фізостегія, варто враховувати особливості конкретного сорту. Наприклад, сорт «Варієгата» вважає за краще цілий день перебувати на сонці, і пропадає в гнильної важкому грунті. А сорт Фізостегія біла «Альба» однаково добре росте і в тіні, і на сонці, але вимагає при цьому нормованого поливу.

Хоча до типу грунту Фізостегія невимоглива, але набагато краще росте на чорноземних землях і суглинках. Винятком є ​​тверда, дуже гнила земля з високим протіканням підземних вод. В таких умовах багаторічна рослина швидко зачахне і може повністю втратити свою кореневу систему від поразки гнильними мікроорганізмами.

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія, посадка у відкритий грунт

Сіянці Фізостегія висаджуються на відстані 37-45 см, можна і більше. Перед посадкою важливо врахувати, що коренева система рослини настільки швидко захоплює прилеглі ділянки землі, що здатна витісняти інші рослини. Тому завчасно слід споруджувати обмежувачі: кругом грядки з сіянцями закопується шиферне огорожу на глибину 40-45 см.

Можна і по-іншому обмежити зростання: посадити Фізостегія в відрі, шматку труби або тазику без дна. Вкопувати обмежувач потрібно так, щоб його верхній край був на 2-4 см нижче верхнього шару грунту.

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія - догляд в саду

Після вдалої посадки Фізостегія, весь догляд зводиться до поливу, щадному удобрення, обрізку та оновленню куща раз в п'ять років.

Як поливати й удобрювати Фізостегія

Полив дуже важливий для такого вологолюбної рослини, як Фізостегія. Але регулярне зволоження ґрунту потрібно тільки в жаркі і посушливі дні. У прохолодну, похмуру і вітряну погоду краще полив обмежити або зовсім виключити.

Час від часу потрібно рихлити землю біля фізостеріі, прибирати бур'яни, підсохлі стебла. Якщо зробити мульчування торфом для підтримки вологи в приствольному місці, догляд за рослиною ще сильніше полегшиться.

Вносити добрива в багату грунт достатньо раз на рік до початку бутонізації. Якщо земля не дуже родюча, підгодівля проводиться 2 рази: навесні і восени. Для Фізостегія підходять водорозчинні мінеральні добрива.

Порада! Чи не занадто захоплюйтеся внесенням азотистих компонентів, інакше кущ Фізостегія заколоситься яскравою і густим листям на шкоду формуванню суцвіть.

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Способи розмноження Фізостегія

Крім насіннєвого методу, садівниками часто використовується вегетативний спосіб розмноження Фізостегія.

  • Кущ ділять ранньою весною до моменту бутонізації або восени після цвітіння. У викопаного куща повністю видаляють надземну частину, відокремлюють і розсаджують деленкі в такий же спосіб, що і сіянці Фізостегія.
  • Живцювання доречно проводити в перші літні дні. Для цього нарізають живці по 10 см, захоплюючи 2-3 нирки. Потім проводять їх укорінення в шухлядці з піском і ставлять в півтіні. Зимують живці в прохолодному закритому приміщенні, а навесні пересідають на проміжну грядку, і тільки через рік - на постійну клумбу.
  • Відведення Фізостегія проростають неподалік від материнського куща. Їх дбайливо викопують, пересаджують в затінене місце і на наступний рік висаджують на постійне місце зростання.
  • З приходом жовтня можна приступати до поділу кореневища. Здорові білі корінці відокремлюються від основного кореня і садять в пухкий грунт. Приживаються вони трохи повільніше, ніж відведення, але з часом пускають таку ж сильну кореневу систему.

Порада! Фізостегія не втрачає свою декоративність протягом 5 років. Після цього кущ рекомендується розділити і пересадити на нове місце.

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія: хвороби і шкідники

Рослина характеризується унікальною стійкістю до нападу шкідників і рідко хворіє. В поодиноких випадках Фізостегія може піддаватися пошкодження попелицею. В такому випадку вирішити проблему допоможе обробка Антітліном або актеллика.

У разі неправильного або надмірного поливу Фізостегія може загнити. Для позбавлення від гнильної флори підійде будь-який фунгіцидний засіб.

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія - догляд після цвітіння

Після того як поникнуть останні квіти на стеблах, потрібно трохи приділити часу Фізостегія, щоб підготувати її до зими. Більшість сортів не потребує укритті, але збір насіння і обрізку потрібно провести обов'язково.

Збір насіння і обрізка Фізостегія

У міру дозрівання насіння збирають, щоб не допустити з висівання на клумбі або для отримання насіннєвого матеріалу для подальшого розмноження Фізостегія.

Коли все стеблинки засохнуть, проводиться обрізка. Надземна частина зрізається в повному обсязі, і залишаються «корчі» висотою 10-12 см. Це допомагає Фізостегія перезимувати. Якщо повністю зрізати весь кущ, рослина може замерзнути або не зможе сформувати бутони на наступний рік.

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Підготовка Фізостегія до зимівлі

Укутувати Фізостегія необов'язково. Вона добре зимує в не дуже суворих кліматичних умовах. Але якщо вона росте на відкритих ділянках з вітрами, де може погано утворюватися сніговий шар, краще провести підгортання. Для цього можна використовувати листя або сухий торф. Після відпадання морозів укриття потрібно відразу прибрати, щоб не допустити перегрівання землі.

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія, фото в садових композиціях

Фізостегія незважаючи на свою делікатність, дуже цінується в ландшафтному дизайні. Як одиночна рослина Фізостегія прекрасно підходить для озеленення доріжок, парканів, земельних ділянок навколо декоративних фонтанів і садових озер.

Також квітка бездоганно поєднується з іншими кущами і рослинами. Білі сорти ефектно виглядають в тандемі з флоксами, мальвами, хостами. А Фізостегія рожева або бузкова делікатно підкреслює красу ялівцю і низькорослих туй.

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Фізостегія, посадка і догляд у відкритому грунті

Виростити красиву Фізостегія під силу будь-якому садівникові. Її ніжне і довгий цвітіння буде прикрашати ваш сад і радувати око в квіткових композиціях будинку.