» » » Гортензія деревоподібна, посадка і догляд

Гортензія деревоподібна, посадка і догляд

Гортензія деревоподібна, посадка і догляд

Садівники і просто любителі квітів з усього різноманіття рослин особливо виділяють гортензію деревоподібну. Оригінальна назва - hydrangea arborescens в перекладі з грецької мови означає посудину з водою. Рослина це дуже гарне, з повітряним цвітінням і досить невибаглива в догляді. Необов'язково бути професійним садівником, щоб створити за допомогою цієї рослини на своїй ділянці чарівні краси і яскраві фарби, важливо розуміти і дотримуватися кількох простих правил.

Гортензія деревоподібна відноситься до сімейства Гортензіевих, яка налічує близько 35 видів рослин. Вона являє собою невеликі дерева або чагарники з насиченими зеленими листками і не менш привабливими бутонами суцвіть, що складаються з безлічі маленьких квіточок без вираженого запаху. Існує навіть ліановідний вид гортензії, завдяки якій можна забезпечити собі затишне тіньовий гніздечко у дворі або прикрасити нудну огорожа. Ця рослина відрізняється своєю невибагливістю і морозостійкістю, що дуже зручно в зимовий період для наших широт.

Як вибрати місце для посадки

Гортензія деревоподібна, посадка і догляд

Місце для вирощування нової культури такого виду підібрати досить непросто, але немає нічого ні можливого. Щоб створити комфортні умови для здорового квітучого рослини, необхідно знати 5 основних правил, дотримуючись яких ви зможете правильно підібрати грунт і місцевість, щоб потім милуватися її красою не один рік.

  1. Якщо ви зважилися на посадку, то для початку потрібно поспостерігати за ділянкою саду або городу, і визначити, де сонце знаходиться протягом дня, і де розташовані затишні, що не продуваються земельні ділянки.
  2. Гортензія любить, щоб сонечко на неї потрапляло в ранковий час, а після обіду вона могла сховатися в тінь.
  3. Потрібно подбати про те, щоб місце для неї було без протягів і не піддавалося впливу сильного вітру. В іншому випадку вона швидко почне в'янути, обсипатися і доставить вам чимало клопоту.
  4. За склад грунту для вирощування гортензії деревоподібної можна особливо не турбуватися, в цьому рослина абсолютно невибаглива, тому турбуватися щодо того, чи приживеться вона чи ні, не варто. Важливо, щоб грунт був добре зволожена і придатна для вирощування рослин будь-якого типу. Характер грунту в цьому випадку може впливати тільки на наступний забарвлення квіток гортензії.
  5. Також при виборі місця розташування слід враховувати, що гортензія - це прямо зростаюче рослина, яке може досягати у висоту до 1 - 3 м. Тому знайдіть на ділянці таке місце, щоб гортензія могла розростися в усі сторони і пустити коріння.

Коли висаджувати

Гортензія деревоподібна, посадка і догляд

Тепер поговоримо про пори року, коли краще садити рослина.

  1. У теплому кліматі гортензію деревоподібну зазвичай садять навесні або восени.
  2. У північних же районах краще висаджувати кущі переважно ранньою весною, коли природа ще тільки прокидається. Так, рослині буде легше підготуватися до морозів і пережити наступну зиму.

Як підготувати грунт до посадки

Гортензія деревоподібна, посадка і догляд

  1. Спочатку на відкритому грунті потрібно зробити невеликі ямки для посадки деревовидної гортензії.
  2. Оскільки коренева система чагарнику неглибока, але розгалужена, значить, поглиблення слід робити близько 30 × 30 × 30 см.
  3. Для бідної і виснаженою грунту лунки краще заздалегідь зробити глибше.
  4. Після цього необхідно удобрити землю мінералами, торфом і перегноєм. Якщо ви перший раз зіткнулися з посадкою рослин, правильно вибрати добрива вам допоможе консультант в спеціалізованому магазині.
  5. Далі, приступаємо до самої посадки. Саджанець маємо по центру лунки і акуратно розподіляємо коріння рівномірно на всі боки.
  6. Викопувати ж куплений саджанець потрібно обережно разом із землею. Навесні перед посадкою трохи укоротите коріння і приберіть поламані пагони, якщо такі будуть матися.
  7. Потім засипаємо майбутній чагарник землею і щільно утрамбовують так, щоб все коріння були надійно заховані під поверхнею грунту.
  8. Обов'язково рясно поливаємо саджанець водою. Намагаємося поливати під рослину і обов'язково переконатися в тому, що корінь досить добре просякнутий вологою.
  9. Якщо ви задумали зробити цілу клумбу з гортензій, слід садити їх не частіше, ніж в 1 м один одного, щоб в процесі росту їх кореневі системи один одному не заважали.

Як правильно доглядати за гортензією деревовидної

Гортензія деревоподібна, посадка і догляд

Догляд за гортензією полягає в рясному поливі і своєчасних добривах. За основу беруть органічні і мінеральні речовини, що застосовуються для поліпшення живлення рослин. Важливо їх правильно і вчасно застосувати.

Добриво: варіант 1

  1. Отже, в кінці травня використовують наступний склад добрив:
    • підготовлений пташиний послід;
    • вода в співвідношенні 1:10;
    • речовини з великим вмістом калію, заліза і магнію.
    • Надалі цими еже поживними для рослин речовинами слід удобрювати знову посаджені грядки кожні 2 тижні аж до початку серпня.
    • Починаючи з осені гортензія деревоподібна занурюється в сон і починає підготовку до зимового періоду.

    Добриво: варіант 2

    Розглянемо ще один вдалий приклад догляду за гортензією за допомогою добрив.

    1. Після декількох тижнів посадки саджанця, в період зростання, удобрює грунт сумішшю з 25 г сечовини, 30 г калію і 35 г суперфосфату.
    2. У період цвітіння додаємо в грунт, де виростає рослина, 60 г суперфосфату і 45 г калію.
    3. І вже після закінчення літа присипаємо гортензію заздалегідь підготовленим перегноєм.

    Всі ці корисні для рослини речовини можна придбати в спеціальних магазинах для професійних садівників і любителів.

    Добриво для фортеці гілок

    Розглянемо ще один секрет по догляду за гортензією деревовидної. Для того щоб гілки не обломлювалися під вагою дозрілих суцвіть, чагарник час від часу поливають розведеною марганцівкою. Спочатку весни слід зовсім припинити удобрювати гортензію та залишити тільки регулярний полив. Рослина в цей момент набирається сил і йде в стан спокою перед настанням зими.

    Як правильно поливати гортензію

    Гортензія деревоподібна, посадка і догляд

    1. Зволожувати рослину слід з розумом, як і більшість інших квітучих чагарників, адже недолік вологи так само негативно впливає на гортензію, як і її надлишок.
    2. Якщо обмежувати рослина в поливі в результаті в клітинах гортензії будуть порушуватися обмінні процеси, це, в свою чергу, призведе до повільного зростання і в'янення куща.
    3. Якщо ж надмірно заливати гортензію, це призведе до загнивання коренів і загибелі чагарнику.
    4. Воду перед поливом необхідно нагріти до 20 - 25⁰С, оскільки гортензія не терпить холодної температури води. Кращим варіантом буде попередньо відстоювати воду протягом доби.
    5. Оскільки гортензія деревоподібна - це вологолюбна рослина, тому в посушливі часи поливати її слід частіше і стежити за тим, щоб грунт біля основи коренів завжди була трохи зволоженою.

    Правила обрізки гілок

    Гортензія деревоподібна, посадка і догляд

    Для того щоб гортензія деревоподібна щорічно радувала своїх господарів красою і пишністю, їй необхідний не тільки рясний полив, а й правильна, регулярна обрізка. Цей процес залежить від необхідної форми суцвіть і їх кількості. Древовидному типу рослини безпечно навіть велике обрізання, так як навіть при невеликій кількості пагонів вона дасть гарний цвітіння.

    Обрізку зазвичай поділяють на 4 види.

    1. Санітарна обрізка. Такий тип коригування гілок має на увазі під собою сезонне состріганіе обламаних гілок і засохлих суцвіть.
    2. Капітальна обрізка. Для ослаблених же пагонів рекомендують повну коригування гілок куща, аж до підстави. Зазвичай таке рекомендується робити коли рослина досягне 3 - 4 років. Таким чином, ви дозволите чагарнику омолодитися і набратися сил для подальшого зростання в новому сезоні.
    3. Проріджування порожніх гілок. Також необхідно позбавлятися від ослаблених пагонів, які часто розташовані ближче до центру куща, там, де сонце на них потрапляє не так багато. Зазвичай такі гілки не дають суцвіть, тому рослина необхідно регулярно прорідити, звільняючи місце новим, плодоносним паросткам.
    4. Обрізка для формування куща. В цьому випадку вкорочують тільки прирости минулого року і обрізають лише по 2 - 4 пари молодих нирок, що дає можливість в поточному році спостерігати нові квітучі пагони.

    При обрізку можна контролювати форму і розмір суцвіть. Зазвичай після вибіркової коригування гілок гортензія набирає хід, і бутони стають ще більше попередніх. Тому обов'язково необхідно видаляти замерзлі пагони. Кращий час для будь-якого типу обрізки - це, звичайно, весняний період. Восени ж для розвитку нових молодих пагонів в новому році обрізаються тільки попередні зів'ялі суцвіття.

    Розмноження гортензії деревоподібної

    Найпростішим методом розмноження рослини є покупка здорового саджанця в розпліднику, але таке задоволення не завжди одне з найдешевших, та й не саме практичне. Тому існує ще 5 способів розмноження гортензії, так би мовити, в садових умовах.

    За допомогою насіння

    1. Насіння гортензії деревоподібної висаджуються відразу в невеликі ящички для розсади, які не вимагають попередньої підготовки.
    2. Після посіву необхідно полити розпушений грунт і накрити поверхню спеціальною кришкою, яка продається в комплекті з шухлядками або звичайної поліетиленовою плівкою.
    3. Перші сходи вже можна буде спостерігати через 20 днів.
    4. Для піку чагарнику за ним потрібно пильно доглядати протягом 2 років, а з настанням 3 роки доросла рослина вже можна буде пересаджувати на садову ділянку.
    5. До цього часу паросток повинен досягти близько 35 - 40 см у висоту і досить зміцніти для зміни грунту і місця розташування.

    Такий вид розмноження призначений для природного деревовидної гортензії, але не для декоративних сортів цієї рослини, спеціально виведених селекціонерами.

    За допомогою живців

    1. Такий спосіб популярний у професійних садівників. Для нього потрібно вже мати хоча б 1 родючий чагарник на своїй ділянці або знати перевірене місце, де можна купити здоровий втечу.
    2. Обрізати живці слід в середині літа, коли тільки починають розпускатися бутони суцвіть.
    3. Зелений держак - це облиствена частина гілки, на якій зазвичай розташоване відразу кілька нирок або вже дозрів бутон.
    4. Краще вибирати живці з бічних сторін, практика садівників показала, що вони приживаються краще.
    5. Приступити до зрізання пагонів краще рано вранці, коли на гілках ще багато роси і гортензія вся просякнута вологою.
    6. Держак необхідно відразу поставити в воду і розташувати в тіні. Вода для його відстоювання повинна містити спеціальний садовий розчин для росту коренів.
    7. Правильно обрізати нові пагони - це запорука здорового і сильного чагарнику. Для цього зрізаємо верхню частину живця з бутоном і ділимо його на кілька частин. Видаляємо нижні листочки, а решта обрізаємо лише наполовину.
    8. Садимо втечу тільки в правильно підготовлений грунт. Як підготувати грунт, ми писали вище. Після закінчення роботи очікуємо нових сходів.

    Розмноження відведеннями

    1. Ранньою весною, коли бруньки на рослині ще не встигли з'явитися, обкопують кущ з усіх боків і робимо борозни. У них поміщаємо гілки з нижньої частини куща.
    2. Восени їх відкопуємо і поділяємо на пагони. До цього часу вони повинні досягти близько 40 см у висоту.
    3. Пагони прикопують і залишаємо на рік. Після, їх можна буде висаджувати на постійне місце.

    Розмноження нащадками

    1. Такий вид селекції гортензії деревоподібної досить делікатне.
    2. В осінній період акуратно забирається верхній шар грунту під кущем і обережно відділяються порослеві пагони. Потім вони висаджуються і залишаються на 2 - 3 роки на дозрівання.

    Розмноження кущем

    1. Все доросле рослина обережно повністю викопують разом з кореневою системою. У цьому випадку важливо не пошкодити розгалужене кореневище, інакше існує велика ймовірність, що чагарник на новому місці не приживеться.
    2. Перед тим як викопувати кущ, слід добре його полити теплою водою. Так рослина буде легше піддаватися викорчовування.
    3. Тепер промиваємо коріння і поділяємо гортензію на кілька кущів.
    4. Потім їх висаджуємо на постійне місце, попередньо обновивши при цьому коріння і пагони.
    5. Такий спосіб розмноження зазвичай застосовують ранньою весною.

    Боротьба зі шкідниками рослини

    Гортензія деревоподібна, посадка і догляд

    У цьому моменті чагарниках гортензії і їх господареві-садівнику пощастило, оскільки шкідників, яким піддається рослина такого виду, існує всього 2. Отже, шкідники гортензії - це зелена тля і павутинний кліщ.

    Для позбавлення від них використовують спеціалізовані хімічні засоби, дозволені для використання на присадибних ділянках. Крім того, якщо правильно попередити виникнення паразитів, такої проблеми може і зовсім не виникнути.

    Для профілактики зазвичай застосовують різні народні методи, де за допомогою розчинів з кульбаб, листя і води борються з появою павутинного кліща, а за допомогою свіжого гною - з хворобою, яка називається «борошниста роса».

    Гортензія: види і сорти

    Гортензія деревоподібна, посадка і догляд

    Існує безліч різновидів гортензії деревоподібної, і з кожним роком селекціонери виводять все нові і нові сорти. Розглянемо особливо популярні з них.

    Гортензія деревоподібна Аннабель

    Це один з найпопулярніших сортів рослини. Вона добре переносить морози і невибаглива в догляді. Її компактні розміри і красиві, пишні, круглі суцвіття придбали великий успіх у садівників. Вона має яскраві насичені кольори і її можна навіть підфарбувати до бажаного відтінку, за допомогою поливу спеціальними барвниками.

    Гортензія деревоподібна грандифлора

    Цей вид чагарнику має такі ж розміри, як і звичайний сорт гортензії Аннабель. Головною відмінністю є колір суцвіть, якщо у Аннабель він насичено білий, то у грандіфлора він переважно кремовий або кремово-білий. Цвіте вона довго, з початку літа і аж до середини вересня.

    Гортензія деревоподібна пинк Пінкушен

    Це незвичайне і цікаве рослина, несхоже на інші види. Для неї характерний рожевий колір суцвіть і пірамідальна форма бутонів.

    Гортензія деревоподібна інкредібол

    Чагарник цього сорту в висоту може досягати розмірів до 7 м, і це виключно прямо зростаюче рослина. На початку дозрівання суцвіть чагарник має зеленуватий забарвлення, а в пік цвітіння - забарвлюється в білий колір. Цей сорт гортензії вважається покращеною версією гортензії Аннабель.

    Гортензія деревоподібна інвінсібелль

    Ця перший сорт рослини саме з рожевими квітками. Під час цвітіння чагарник змінює колір від темно-рожевого до прозоро-рожевого відтінків. Фахівці рекомендують цей сорт гортензії висаджувати в якості огорожі. Вона цвіте з початку літа і до перших заморозків.

    Для того щоб визначитися з сортом деревовидної гортензії, запасіться інформацією, поспілкуйтеся з продавцями, подивіться фото в журналах, інтернеті, щоб вибрати той вид чагарнику, який буде вам до душі.