Рослина колеус має просто фантастичну забарвлення, завдяки якій в останній час набирає все більшу і більшу популярність серед садівників. У цієї рослини немає пишних, ароматних і яскравих кольорів. Чим же колеус так примітний? А помітний він своєю незвичайною забарвленням листя, що поєднує в собі 2-4 кольори. Листочки колеуса нагадують листя кропиви. Це і послужило причиною другого назви - «Кропивка». В даний час існує неймовірно велика кількість гібридів цієї рослини. Від забарвлення деяких з них часом неможливо відірвати очей. Листя колеуса можуть мати окантовку контрастного кольору, тонкі, ніби мармурові, прожилки, кольорові плями в хаотичному розташуванні. Ця рослина стане прекрасним варіантом для створення барвистих клумб, кольорових плям на зеленому газоні. Якщо вам здається, що квіткові клумби у вашому саду виглядають трохи сумно і блякло, то колеус точно виправить це положення. У цій статті ми розберемо всі хитрощі вирощування це фантастичного за своєю колірною гамою рослини, дізнаємося способи його розмноження і секрети догляду.
Як виглядає колеус. Відмінні особливості
Колеус належить до сімейства губоцвітих, батьківщиною якого є далекі Африка та Азія. Налічує величезну кількість сортів, що відрізняються формою, забарвленням листя. Але можна виділити найбільш загальні особливості зовнішнього вигляду:
- колеус мають тонкі і майже прозорі стебла;
- листя колеуса мають бархатисту поверхню і різьблені краю;
- колеус може цвісти. Але квіти дуже дрібні і непоказні, білого, пурпурного кольору. Всю декоративну цінність забирають на себе саме листя цієї рослини;
- забарвлення листя колеуса вражає своїм різноманіттям - світло-зелені, яскраво-салатові, бордові, криваво-червоні, яскраво-червоні, яскраво-помаранчеві;
- форма листье також многобразнимі. У більшості вона нагадує форму листя кропиви дводомної. Може бути серцеподібної, округлої;
- колеус досить невибагливий у вирощуванні, чим приваблює навіть початківців садівників;
- колеус часто називають «кротоном бідняка» через його схожості за красою забарвлення з кротоном, але купити його можна за набагато нижчою ціною;
- колеус при правильному догляді може досягати 35 см у висоту;
- колеус може вирощуватися не тільки у відкритому грунті, а й у домашніх услових.
Види і сорти колеуса
За формою свого зростання колеус поділяються на:
- прямостоячі;
- ампельні.
Існує просто величезна кількість гібридних видів, які мають багато ефектних сортів. Серед найефектніших і улюблених садівниками видів можна назвати наступні:
- Колеус Гібридний. Це прямостоячее рослина може досягати 80 см у висоту. Стебло мелкоопушённий, листя овальної і серцеподібної форми. Забарвлення листя колеуса різноманітна - від світло-зеленої до пурпурно-червоного.
- Колеус Блюма. Батьківщиною цього виду вважають острів Ява. Серед численних гібридних сортів є і карликові, і цілком високорослі сорти до 70 см. Листя має традиційну форму, схожу на форму листя кропиви. Переважний колір забарвлення важко виділити. Є сорти як з однотонно забарвленим листям, так і різнокольоровими. Листя по фактурі хвилясті і навіть гофровані. Серед найпоширеніших сортів колеуса Блюма можна назвати: Sabre, Butterfly, Firebird, Golden Bedder, Volcano, Milky Way, Fashion Parade і ін.
- Колеус Ренельта. Батьківщиною цього виду вважають Шрі-Ланка. З нього були отримані чудові гібридні сорти з ампельної формою росту. Зазвичай колеус Ренельта вирощуються в домашніх умовах для декору приміщень.
Описати всі існуючі види і сорти просто не представляється можливим. Поглянувши на фото, можна побачити пишність і незвичність і таких сортів колеуса, як Edulis, Shirensis, Frederici, Religious Rutabaga, Parviflorus і багатьох інших.
Посадка колеуса у себе на ділянці
Вирощування колеуса з насіння
Колеус чудово піддається вирощування з насіння. Комусь може здатися, що це досить клопітка справа, але, якщо ви не новачок в цій справі, то зрозумієте, що це далеко не так. Такий спосіб розмноження колеуса підійде як для вирощування в домашніх умовах, так і у відкритому грунті. Нас більше цікавить другий спосіб, тому розглянемо його докладніше. Отже, для того, щоб посіяти колеус відразу у відкритий грунт, вам буде потрібно:
- Вибрати правильний час посадки. Так як колеус все-таки виходець з жарких країн, то і сіяти його потрібно, коли минуть холоду і нічні заморозки. Орієнтуйтеся на кліматичні умови саме вашій місцевості.
- Вибрати якісний посадковий матеріал. До вибору насіння завжди варто підходити з усією відповідальністю. Від цього безпосередньо залежатиме результат вашої праці. Купити колеус можна в великих спеціалізованих магазинах. Уважно прочитайте етикетку, зверніть увагу на термін придатності.
- Вибрати правильне місце. Знайдіть на вашій ділянці добре освітлене і безвітряної місце. Це і стане ідеальним «будинком» для колеуса.
- Підготуйте лунки для посадки насіння на невеликій відстані один від одного.
- Підготуйте живильний субстрат, який буде потрібен для наповнення лунок. Для його приготування візьміть: 1 частина листової землі, 1 частина дернової землі, 1 частина піску. Додайте трохи цього субстрату в лунки.
- За допомогою обприскувача зволожите землю і висадіть насіння. Після зробіть легкий полив водою кімнатної температури.
- Можна прикрити ваші насадження, якщо побоюєтеся раптових нічних холодів.
Таким чином сіють колеус, як однорічники. Якщо ви хочете насолоджуватися цим красенем і на наступний рік, то з настанням зими його доведеться викопувати. Розмноження колеуса насінням в домашніх умовах практично аналогічний. Підросли сіянці потрібно буде розсадити по горщиках потрібного діаметру, і шикарне кімнатна рослина готове прикрашати ваш будинок.
Вирощування колеуса за допомогою методу живцювання
Живцювання - один з найулюбленіших і часто використовуваних способів розведення колеуса. Ця процедура призначена не тільки для розмноження, але і для омолодження рослини. Якщо ви бачите, що колеус став бляклим, витягнутим і втратив колишню красу і ставність, то живцювання може врятувати положення. Просто отщіпніте втечу і поставте його в воду. Колеус відмінно вкорінюється у воді. Деякі садівники можуть протримати його в такому положенні всю зиму. Після того, як корінці стали достатньої довжини (близько 1 см) і зміцніли, можна пересаджувати рослину в грунт. Живці колеуса вкорінюються дуже швидко. Підрослому молодому рослині потрібно через час прищипнуть верхівку, щоб він почав випускати бічні пагони.
Секрети догляду за колеус у відкритому грунті
Для того, щоб колеус радував око, показуючи всю фантастичність своєї забарвлення, потрібно правильно за ним доглядати. Початківці садівники можуть не хвилюватися - жодних складних Догляду дій рослина не потребує. Самі елементарні вимоги квітки колеуса здатний виконати абсолютно кожен:
- Освітлення. Колеус любить сонячне світло. І це не дивно, тому що він прийшов до нас родом з Африки. Але прямі сонячні промені припадуть до смаку не кожному рослині, включаючи і колеус. Забарвлення листя під яскравими променями може стати не такою яскравою і вражаючою. Вибирайте правильне місце для посадки - освітлене, але прітенённое від полуденних променів. Якщо ви вирощуєте колеус будинку, то підійдуть східні вікна.
- Полив. Колеус не любить пересихання грунту, але і перезволоження також небажано. Поливати краще отстоенной водою кімнатної температури. Якщо на вулиці дуже жарко, то обприскування припаде до смаку колеусом. Краще обприскувати ввечері, щоб не обпекти листя. Взимку полив скорочують, але не доводять верхній шар до пересихання.
- Температура. Ця рослина південне і тому добре переносить спекотні літні місяці, але за умови регулярного поливу. У кімнатних умовах колеус також прекрасно себе почуває. Однак, різка зміна температури з високою на низьку може негативно відіб'ється на швидкості росту колеуса.
- Склад грунту. Ось чому зрадіють багато садівників, так це абсолютної невимогливість колеуса до складу грунту. Він прекрасно росте і на листової землі, і в звичайній садовій і т.д.
- Підживлення. Колеус прекрасно може обходиться і без підгодівлі. Однак, якщо ви вирішите все-таки удобрити грунт, то рослина добре на це відгукнеться. Підійдуть будь-які комплексні мінеральні добрива, які продаються в спеціалізованих магазинах в великому асортименті. Головне, суворо дотримуватися інструкції і ретельно дотримуватися пропорції.
- Розпушування грунту. Будь-яке садова рослина любить пухкий грунт. Так, волога і повітря краще проходять до коріння.
- Прополка. Видаляти бур'ян дуже важливий елемент догляду не тільки за колеус, але і за будь-яким декоративним садовим рослиною. В іншому випадку, вся декоративність буде прихована. Бур'яни можуть стати джерелом хвороб або шкідників.
- Удаденіе сухих листочків.
Використання колеуса в ландшафтному дизайні
Колеус - дивно універсальне для створення квіткових композицій рослина. Він завжди вдало гармонує з однорічними і багаторічними культурами, трав'янистими і городніми рослинами. За допомогою кісткової колеуса можна створювати яскраві кольорові плями химерної форми на зеленому газоні, вирощувати його в горщиках, кашпо. Може служити як рослиною-фоном, так і рослиною-компаньйоном. Серед найбільш вдалих рослин-«сусідів» можна назвати:
- плющ;
- агератум;
- цмин;
- вербена;
- гайлардия;
- манжетка і ін.
Використовувати колеус в ландшафтному дизайні приносить тільки задоволення. Він дуже швидко росте, пишно заповнюючи простір, невибагливий. Навіть колеус на фото передає далеко не всю свою красу.
Хвороби і шкідники колеуса
Як і всяка рослина в саду, колеус у відкритому грунті може піддаватися хвороб і шкідників. Але іноді причиною таких неприємностей може стати неправильний догляд за цією рослиною. З якими ж труднощами ви можете зіткнутися, якщо будете нехтувати деякими моментами догляду? Наприклад, з такими:
- у колеуса оголився стебло знизу. Причина: молоде рослина не пріщіпнулі зверху, не давши таким чином йому розвинути свої пагони;
- у колеуса стали бліднути листя і втрачати своє забарвлення. Причина: рослина дуже довго перебувало під прямими сонячними променями. Можна його реанімувати, помістивши в тінь на деякий час;
- у колеуса раптом стали опадати листя. Причина: рослина отримувала недостатня кількість води;
- колеус став занадто витягнутим. Причина: рослина дуже довго не отримувало достатню кількість сонячного світла.
Серед небезпечних для колеуса шкідників можна назвати:
- павутинний кліщ;
- тля;
- белокрилка.
Рослину можна позбавити від цих комах, головне, не допустити масового зараження квітника. У спеціалізованих для садівників магазинах повно інсектицидів, які небезпечні для цих шкідників (Карбофос, Іскра). Після обприскування рослини краще на деякий час одягнути на нього поліетиленовий пакет для досягнення найкращого результату.
Якщо ви хочете додати незвичайності в ваш сад, то обов'язково задумайтеся про вирощування колеуса. У цієї рослини просто маса переваг, а його декоративну цінність важко не оцінити. Ви витратите мінімум зусиль і отримаєте шикарне рослина. З його допомогою можна перетворити навіть саму сумну клумбу, задекорувати якісь непривабливі на ділянці місця, створити з його допомогою гарний фон для інших рослин або просто вирощувати в одиночному вигляді. Обов'язково насолоджуйтеся процесом садівництва, і результат вас неодмінно здивує. хай щастить!