Красива плетистая ліана, що обвиває альтанку або терасу, неодмінно стає відмінним елементом будь-якого ландшафтного дизайну. Саме ліани, як ніякі інші рослини, просто шикарно виглядають в саду. Вони можуть бути єдиною прикрасою вашого двору, але при цьому зробити його просто неймовірно красивим. Кампсис - це деревоподібна ліана, за допомогою якої ви зможете прикрасити стіни вашого будинку, паркан, альтанку або веранду.
Темне листя в поєднанні з великими оранжево-червоними квітами - такий кампсис крупноцветковий. Цей південний красень має ряд своїх особливостей, враховуючи які, ви без проблем зможете виростити цю культуру на своїй ділянці. Приклавши максимум зусиль та озброївшись достатньою кількістю знань, посадка і догляд за Кампсис Крупноквіткові не стануть для вас проблемою.
У цій статті розглянемо особливості та опис кампсис, наведемо приклад найпопулярніших сортів даного різновиду ліани. Детальніше відзначимо найважливіші нюанси агротехніки вирощування кампсис крупноцветковой у відкритому грунті.
Особливості та опис кампсис крупноцветковой
Кампсис є деревіючі Листопадній ліаною і відноситься до сімейства бігнонієві. Сама рослина також дуже часто називають бігнонії або Теком, однак це зовсім різні культури, які відносяться до одного сімейства. Слово «кампсис» в перекладі з грецької мови означає «скручувати, гнути», що дуже чітко описує всю суть цієї рослини, яке здатне по вертикальних опор підніматися на висоту до 15 метрів.
Кампсис крупноцветковий в природі виростає на території Китаю, тому іноді цей вид кампсис називають китайським. Всього налічується два види кампсис і обидва вважаються теплолюбними рослинами. Звичайно, їм властива нормальна морозостійкість, проте в регіонах з постійним холодним кліматом виростити цю культуру досить складно.
Листопадна ліана кампсис в культурі відома вже давно. Уже в 17 столітті ці прекрасні рослини вирощували в садах Європи.
Опис кампсис крупноцветковой:
- Кампсис крупноцветковий є Листопадній дерев'янистої і спиратися ліаною.
- На відміну від іншого виду кампсис (вкорінюється ліани) не випускає повітряні коріння, а до опори чіпляється за допомогою довгих гілок.
- Кампсис крупноцветковий досягає меншої висоти в порівнянні з Кампсис вкорінюються, в середньому 10 метрів. Іноді може виростати у вигляді невеликого куща або деревця.
- Пагони цієї рослини мають особливість обвиватися навколо опори спіраллю. Через кілька років пагони древеснеют і являють собою незвичайні форми.
- Листя кампсис крупноцветковой непарноперисті і складаються з 7-9 листочків. Кожен листочок в довжину досягає приблизно 6 см.
- Листя цельнокрайние з невеликими зубчиками по краю. Нижня сторона листової пластини позбавлена опушения.
- Квіти ліани кампсис крупноцветковой набагато більше в діаметрі ніж у кампсис вкорінюються. В середньому діаметр однієї квіточки може досягати 8 см.
- Квіти за своєю формою нагадують невеликі грамофони, зібрані вони в великі волотисте суцвіття і розташовані на пагонах поточного року.
- Трубчасті квіти кампсис крупноцветковой мають яскравий оранжево-червоний відтінок.
- Цвітіння починається в кінці червня, коли листопадна ліана повністю пробуджується після зимового сну. Для даної рослини не властиво раніше пробудження навесні. Найчастіше перші листочки з'являються лише в кінці травня або на початку червня.
- Після відцвітання суцвіть у кампсис з'являються довгасті плоди - стручковідние коробочки з великою кількістю насіння.
- Цей різновид кампсис вимагає постійної обрізки для підтримки декоративного виду і пишного цвітіння.
- У порівнянні з Кампсис вкорінюються, відрізняється меншою морозостійкістю. Може витримувати разове зниження температури до -18 градусів.
- Кампсис крупноцветковий цвіте до вересня і привертає до себе величезну кількість комах. Ця рослина є відмінним медоносом.
- У даного виду кампсис є декоративна форма Тунберга, яка відрізняється яскравими помаранчевими квітками довгастої трубчастої форми.
Розмноження кампсис крупноцветковой: найпоширеніші способи
Теплолюбні красуню можна самостійно розвести на своїй ділянці, однак важливо знати нюанси даного процесу. Кампсис крупноцветковий може розмножуватися різними способами: насінням, зеленими і здеревілими живцями, відводками і кореневими відростками. Кожен варіант розмноження має свої особливості, які необхідно враховувати для отримання красивої і квітучої ліани. Розглянемо докладніше процес розмноження даної рослини за допомогою різних методів.
Насіннєве розмноження кампсис крупноцветковой
- Даний спосіб розмноження використовується вкрай рідко, так як сортові рослини, вирощені з насіння, практично ніколи не успадковують материнські ознаки. До того ж це досить тривалий процес, адже квітуча рослина ви отримаєте лише через 7 років після посіву насіння.
- Незважаючи на це, насіннєве розмноження досить просте. Насіння кампсис крупноцветковой мають відмінну схожість і можуть довго зберігається.
- Перш за все необхідно придбати насіння цієї красивої рослини. Вони продаються в будь-якому спеціалізованому магазині або розпліднику. Якщо ви вже вирощуєте на своїй ділянці ліану, насіння можна зібрати самостійно восени після їх повного дозрівання. При зборі насіння необхідно пам'ятати, що стручковатие коробочки відкриваються і все насіння швидко розлітаються по всій ділянці.
- Якщо ви збираєтеся посіяти насіння навесні, то попередньо варто провести процедуру стратифікації. Таким чином ваші сіянці зійдуть набагато раніше. Для цього помістіть насіння у вологий грунт і поставте ємність з ними в холодильник приблизно на місяць.
- Перед посівом підготуйте спеціальний контейнер і наповніть його поживним грунтом, після чого посійте на поверхні насіння і присипте їх тонким шаром піску.
- Важливо створити умови міні-теплиці і накрити ємність з насінням плівкою або склом.
- Кожен день необхідно провітрювати сіянці і поливати їх, приблизно через місяць ви побачите сходи.
- Після появи у сіянців 2-3 міцних листочків їх необхідно пікірувати в окремі ємності або горщики, а потім пересадити на клумбу.
- Повноцінного розміру такі саджанці досягнутий лише через 7 років, тому садівники рідко вибирають такий спосіб розмноження.
Розмноження відведеннями кампсис крупноцветковой
- Цей спосіб є одним з найпростіших і не вимагає особливих зусиль в його виконанні.
- Навесні перед початком активної вегетації необхідно вибрати на вашій ліані в нижній її частині один або кілька великих і міцних пагонів.
- Під ліаною попередньо викопайте невеликі борозенки і пригніть до них обрані вами зелені або одревесневшие пагони.
- Для того, щоб пагони не піднімалися, їх потрібно зафіксувати у землі.
- Присипте пагони грунтом, залишивши лише верхівку, і добре полийте водою.
- Протягом всього сезону необхідно регулярно поливати відведення і видаляти всі бур'яни.
- Не варто від'єднувати молоді рослини від материнського восени, варто дати їм перезимувати. Навесні акуратно лопатою відсікаєте вкорінені відводки і пересаджує їх на постійне місце.
Розмноження кампсис крупноцветковой кореневої порослю
- Такий спосіб розмноження кампсис крупноцветковой вважається найпростішим і легким. Саме за допомогою його можна швидко отримати квітуча рослина.
- Дорослі ліани кампсис дають велику кількість порослі біля коріння, тому її можна використовувати для подальшого розведення рослини.
- Від'єднувати молоду поросль потрібно в момент спокою рослини, а точніше ранньою весною або восени після завершення листопада.
- Необхідно взяти гостру лопату і акуратно від'єднати молоде рослина разом зі шматочком кореня.
- Висаджувати такі саджанці потрібно відразу на постійне місце.
Розмноження кампсис крупноцветковой живцями
- Один з найпопулярніших способів розмноження кампсис крупноцветковой, який використовують багато садівників.
- Для такого розмноження можна використовувати молоді зелені пагони і здерев'янілих, які вже вкрилися корою. Технологія посадки у них схожа, різниця полягає лише в термінах.
- Зелені живці нарізаються в липні з середньої частини пагонів. Довжина таких живців повинна становити приблизно 25-30 см.
- Нижній зріз важливо провести під невеликим кутом.
- Після підготовки всіх живців видаліть практично все листя, залишивши лише 2-3 листочка на верхній їх частині.
- Живці можна вкорінювати безпосередньо у відкритий грунт, проте в вашому регіоні бувають суворі й малосніжні зими, краще висадити живці в контейнери.
- Живці важливо розташувати під кутом, так вони укореняться набагато швидше.
- Зелені живці повинні розташовуватися в тінистому місці з хорошим зволоженням. Для більш швидкого вкорінення можна створити умови теплиці і накрити їх плівкою.
- При належному догляді перші листочки з'являться вже через місяць. На постійне місце такі живці висаджують наступної весни.
- Здерев'янілих живців заготовляють ранньою весною.
- Виберіть на ліані міцні пагони минулого року, які вже вкрилися корою і наріжте досить довгі черешки.
- Укорінення таких живців відбувається точно також, як і зелених.
Етапи підготовки перед посадкою кампсис крупноцветковой
Кампсис крупноцветковий є досить екзотичним і теплолюбних в наших широтах рослиною, тому його посадка потребує попередньої ретельної підготовки. Щоб в результаті у вас виросло гарне і квітуче яка вчиняє рослина, необхідно в першу чергу придбати здорові і міцний саджанець, а також відшукати на своїй ділянці тепле і Затишне місце для посадки цього красеня. Дотримуючись всіх правил і нюансів підготовчої роботи, ви зможете отримати дорослу рослину кампсис. При необхідності таку ліану можна виростити в домашніх умовах, проте для цього потрібен набагато більше зусиль з вашого боку.
Етап 1. Вибір саджанців кампсис крупноцветковой
- Перш за все вам необхідно подумати про посадковому матеріалі. Якщо у вас раніше не росла ця прекрасна ліана, можна розпитати у знайомих садівників. Це обійдеться вам набагато дешевше і ви будете бачити кінцевий результат вашої праці. За відгуками кампсис крупноцветковий можна висаджувати як навесні, так і восени. Тому і посадковий матеріал можна купувати на протязі всього сезону.
- Найкраще в перший раз купити кампсис крупноцветковий в спеціалізованому садовому центрі або розпліднику, який професійно займається розведенням рослин. Таким чином ви отримаєте саджанці, які вже були адаптовані до кліматичних умов вашій місцевості, а це є запорукою набагато більш легкого і швидкого вкорінення.
- Також під час покупки ви можете отримати професійну консультацію щодо правильної посадки і догляду за Кампсис Крупноквіткові.
- Перед покупкою важливо ретельно перевірити саджанці ліани. Якщо ви купуєте їх в контейнерах, грунт повинна бути чистою і вологою.
- При цьому сама рослина не повинно мати пошкодження або сухі частини. Повинні бути відсутнім ознаки захворювань або шкідників.
Етап 2. Вибір місця для посадки кампсис крупноцветковой
- Кампсис крупноцветковий воліє рости на сонячних ділянках, тому підберіть для нього південну частину вашого двору або будинку.
- Місце має бути захищене від сильних вітрів і протягів.
- Не варто висаджувати саджанці кампсис біля вікна будинку. Запах квітучого рослини привертає велику кількість комах, в тому числі ос і бджіл.
- Також не варто висаджувати кампсис крупноцветковий уздовж стін будинку, особливо якщо вони викладені з цегли. Розростаючись, ця ліана здатна проникати пагонами між цегли, що приносить великі незручності з часом.
- Підберіть для вашої ліани ділянку вздовж паркану або альтанки, можливо змайструвати для цієї рослини спеціальні шпалери або арку. Кампсис крупноцветковий можна вирощувати у вигляді дерева.
- Фахівці рекомендують вибирати місце під посадку такий ліани, оточене асфальтом або самостійно вкопувати металеві листи навколо посадкової ями. Рослина швидко розростається, покриваючи собою весь простір.
Етап 3. Вибір і підготовка грунту для посадки кампсис крупноцветковой
- Кампсис крупноцветковий абсолютно не вимогливий до складу грунт. Ця рослина може рости як на легких, так і на важких грунтах.
- Однак для отримання красивого і пишно квітучої рослини грунт все таки повинна бути поживною і удобреному.
- Важливо, щоб обрана ділянка розташовувався на невеликій височині, так як кампсис не виносить близького залягання грунтових вод і надмірного зволоження грунту.
- Перед посадкою ретельно перекопайте грунт, додайте в неї трохи перегною, а також торфу і піску. Це зробить грунт більш легким і повітропроникним.
- Готують місце під посадку восени, а безпосередньо перед посадкою лише злегка розпушують його і рівняють.
- Завчасно можна змайструвати тимчасову опору для молодої ліани, з якої пагони знімаються перед настанням зими.
Технологія посадки кампсис крупноцветковой
- Оптимальним часом для посадки кампсис крупноцветковой на території Росії є друга половина травня або початок червня.
- Посадкову яму для ліани рекомендують готувати восени, проте, якщо з якоїсь причини ви це не зробили, просто викопайте їх за тиждень до посадки. Так грунт в ній встигне осісти.
- Розмір однієї посадкової ями повинен становити приблизно 50 см в глибину і 60 см в ширину.
- Заздалегідь вкопати навколо посадкової ями на невеликій відстані шматки шиферу або металу приблизно на глибині 70-80 см. Так ви убезпечите ваш ділянку від розростання ліани.
- Грунт, яку ви дістали з посадкової ями, необхідно змішати з 5 кг перегною і необхідною кількістю комплексного мінерального добрива.
- На дно посадкової ями укладете шар дренажу, так як ліана не любить застою води біля коріння. Як дренаж можна використовувати бита цегла, камені або гравій.
- Частина поживного грунту укладаєте на дренаж і на нього ставите саджанець кампсис крупноцветковой. Важливо добре розправити коріння.
- Іншою частиною грунту засинаєте саджанець. Головне, щоб він був заглиблений на тугіше глибину, що і в контейнері.
- Далі важливо рясно полити молоде рослина, а грунт навколо нього слід замульчувати сухим торфом або компостом.
- В самому кінці підв'яжіть ваш саджанець до поставленої раніше опорі. Якщо ви про це завчасно не подумали, варто поквапитися. Кампсис зростає досить швидко.
Агротехніка вирощування кампсис крупноцветковой: секрети і нюанси догляду
Догляд за Кампсис Крупноквіткові має ряд своїх особливостей, дотримуючись яких ви зможете виростити на своїй ділянці це неймовірно красиве рослина.
Полив кампсис крупноцветковой
Кампсис крупноцвековий не виносить надмірного зволоження, однак також важко переносить посушливу грунт. Тому важливо строго дотримуватися цю рівновагу - необхідно поливати регулярно, але помірно. Частоту поливів допускається збільшити в посушливу пору року, однак не варто перестаратися. Ви можете сильно залити коріння рослини, від чого кампсис загине. У той же час не варто довго затримувати поливи - від них залежить декоративність вашої ліани.
Розпушування і мульчування кампсис крупноцветковой
Після поливу саджанця можна зайнятися розпушуванням пристовбурного кола. Це можна робити руками або спеціальним інструментом. Таким чином ви робите грунт легкої і повітропроникною. Під час розпушування ретельно видаляйте всі бур'яни. Щоб скоротити кількість прополок і захистити рослину від надмірного випаровування вологи, періодично оновлюйте шар мульчі. В якості мульчі використовуйте сухий торф або перегній.
Підживлення кампсис
Кампсис крупноцветковий не відрізняється особливою вимогливістю до внесення підгодівлі. Ця рослина прекрасно може рости і без низ. Однак якщо ви хочете отримати дійсно красива рослина, під час посадки не забудьте додати в посадкову яму перегній і комплексне мінеральне добриво. Протягом сезону досить один раз на самому початку цвітіння внести в якості підгодівлі азотно-фосфорне добриво.
Обрізка кампсис крупноцветковой
- Обрізка кампсис проводиться на початку весни до початку активної вегетації.
- Перш за все видаляються всі пошкоджені і хворі пагони.
- Обрізку варто почати відразу після посадки молодого рослини. В цьому випадку втечу коротшає до висоти в 15 см.
- Потім після появи великої кількості пагонів, залиште 5-6 найбільших і сильних, а решта видаліть. Решта ж необхідно направити на опору - це будуть скелетні пагони вашої ліани.
- Щороку необхідно обрізати бічні пагони приблизно на 2 нирки.
- Якщо ви хочете омолодити ліану, необхідно обрізати всі пагони до висоти приблизно 30 см.
- Протягом всього сезону рекомендується видаляти відцвілі бутони і зрізати пагони з ними. Так ви продовжите загальне цвітіння ліани.
Підготовка кампсис крупноцветковой до зими
Кампсис крупноцветковий не відрізняється особливою стійкістю до наших морозів, тому особливу увагу приділіть саме укриття рослини на зиму. Для Підмосков'я рекомендується встановлювати знімні опори, щоб восени ви мали можливість акуратно зняти всі пагони кампсис з них. Після того, як ви зняли гілки ліани, укладіть їх на землі і добре укрийте опалим листям, ялиновим гіллям. На лапник можна розстелити плівку або інший покривний матеріал, а потім знову покласти лапник. Так ваша ліана буде в цілковитій безпеці до самої весни.
Фото кампсис крупноцветковой
Кампсис крупноцветковий - красива квітуча ліана, яка вражає своїм розкішним зовнішнім виглядом. Виростити цю теплолюбних красуню в нашому кліматі досить складно, однак при належній старанності і дотриманні всіх правил ви отримаєте здорове і міцне рослина.