Функия або Хоста - це декоративне і красива рослина. Відмітна особливість: великі і м'ясисті листя з різною формою і розмірами, в залежності від сорту. Рослина добре адаптується до нових умов вирощування, тому функию можна вирощувати на збіднених і позбавлених вологи грунтах. Вона добре переносить короткочасне зниження температури і відмінно вписується в загальний ландшафт.
Якщо подивитися на функию, яка росте в природних умовах, то можна сказати, що ця рослина-гігант. Листя дуже великі і товсті, розлогі. Виглядає хоста дещо загадково. Тільки в одному місці можна побачити кілька видів рослини, тому що вони швидко схрещуються і в результаті утворюються нові варіації.
Квітка хоста - опис
Рослина не велике, тому хосту можна вирощувати в домашніх умовах. Існує багато різновидів цієї рослини, адаптовані сорти - які можна вирощувати на відкритому грунті і рослини, які призначені для вирощування в горщиках.
Налічується понад 60 видів трав'янистих багаторічних рослин. Вони відносяться до сімейства «спаржевих», але раніше цей вид рослин відносили до іншого сімейства: «Лілійні».
Назва у хости незвичайне, завдяки прізвищу ботаніка з Австрії, який приділив багато уваги розмноженню і розвитку цієї рослини. Раніше квітка називали функия. Батьківщиною цієї рослини вважаються країни східної Азії, а також південно-західна частина Далекого сходу, Курильські острови і Сахалін. Незважаючи на відмінну приживлюваність навіть в умовах браку рідини, хосту можна зустріти більше на грунтах, багатих на вологу. Рослина прекрасно себе почуває біля берегів водойм і на схилах гір. Також хоста росте і на узліссях.
В Японії ця рослина шанують і навіть вважають священним, деякі частини рослини японці використовують в кулінарії для приготування делікатесів.
Рослина невисока, розеточного типу, росте у вигляді невеликих, але досить щільних кущиків з прикореневими великими і м'ясистим листям. Кореневища потовщені з відгалуженнями - корінням-нитками.
Оскільки в природі налічується понад 60 різновидів цієї рослини і більш ніж 4 тисячі сортів (!), Листя можуть відрізнятися не тільки розмірами, а й формою. Можна зустріти мініатюрні зразки, з невеликими листочками, розміром не більше 5 см, з різною формою і забарвленням. Колір листя може бути як світло-зеленим, так і темним з переходом в сірувато-блакитний відтінок.
У деяких видів листя можуть бути не однотонної забарвлення, а з візерунками: з білими смужками, світлими смугами або штрихами. Візерунки можуть бути різноманітними за формою і довжині. Цікаво, що в залежності від сорту рослини і умов вирощування, форма листя може змінюватися: край може бути гладким, різко окресленим або навпаки, хвилястим.
Квіти хости - красиві, чимось нагадують лілії, різного забарвлення. Незважаючи на привабливість квітів, все-таки хости більше притягують погляди своїми щільними прикореневими розетками. У діаметрі вони можуть досягати до метра!
Рослина невибаглива і витривала, відрізняється стабільністю - з того моменту, як листя розгорнуться (це відбувається в кінці весни) і до кінця жовтня, рослина радує своєю незвичайною красою.
Сорти і види хости
У ландшафтному дизайні рослини дуже популярні, налічується понад 4-х тисяч гібридних сортів, але тільки деякі заслуговують на особливу увагу, так як вони і послужили основою для створення нових сортів рослин.
Види хости:
- Кучерява, зростання до 60 см максимально, листя дуже широкі і темного забарвлення з білою, чіткої і красивою облямівкою.
- Висока - в зростанні досягає майже до метра, такі ж великі і темні листя.
- Форчун - в висоту доросла рослина виростає всього до 50 см, облямівка ніжно-кремового відтінку, листя соковиті, яскраво-зелені.
- Зибольда - зростання рослини трохи більше півметра, листя великі з жилками.
- Хвиляста - зростання до 75 см, красиві хвилясті листочки з білою серединою і візерунками.
- Подорожникова хоста - великі яскраві і глянцеві листя, рослина невисока, всього 50 см.
Всі сорти класифікуються за типами:
- забарвлення рослини.
- Розмір листя.
Якщо розглядати окремо першу групу, то в неї входить 5 видів рослини, які відрізняються кольором листя: блакитні, жовті, зелені, ряболисті (з облямівкою по краю листя світлого відтінку) і навпаки, листя світлі, а облямівка - темно-зелена.
Розміри рослини по групах:
- 1 група: карликові. Це кімнатна квітка хоста, виростає максимально до 10 см. Листя сіро-блакитні, форма листочків схожа на вушка миші;
- 2 група: мініатюрні, на 5 см більше карликових з листочками зеленого, жовтого або блакитного відтінків;
- 3 група: невеликі, в зростанні досягають від 16 см і до 25 см максимально. Колір листя насичений зелений з білою або жовтуватою смугою. Зустрічаються і сорти з блакитними листочками;
- 4 група: середні хости, зростання до 50 см максимально. Листя темного забарвлення зі світлою серединою. Є сорти з білими листям, але з часом вони темніють;
- 5 група: великі рослини, до 70 см з листям різної форми і забарвлення: гладкими, зжатимі, зі світлою облямівкою і штрихами;
- 6 група - величезні, гігантські рослини, висота більше 70 см з різного кольору листям і формою. Відмітна особливість: товсті і великі листи. По краю може проходити широка смужка кольору золота, зустрічаються хости з блакитними листям по краю і зеленої серединкою.
Як вирощувати хосту в домашніх умовах
Хоста домашня - рослина невибаглива, добре пристосовується до будь-яких умов і ця квітка можна назвати рослиною для ледачих.
Способи розмноження:
- насінням;
- живцюванням;
- діленням куща.
Розглянемо всі способи розмноження хости в домашніх умовах
Якщо ви всерйоз вирішили зайнятися розведенням цієї рослини і виростити хосту з насіння в домашніх умовах, необхідно особливу увагу приділити підготовці насіння.
Підготовка насіння і вирощування хости в домашніх умовах:
- Перед тим як посіяти насіння в горщики, їх потрібно замочити на 30 хвилин в соку алое або будь-якому іншому стимуляторе зростання. Наприклад, підходить Корневином або Епін. Справа в тому, що насіння дуже слабкі і у них погана схожість. Тому фахівці радять поступати так або ж загартовувати насіння холодом: протягом 4-х тижнів витримувати на холоді.
- Стерильний субстрат - теж важливий момент, в грунті не повинно бути ніяких мікроорганізмів і грибка, так як сіянці хоч і піднімуться, але будуть слабкими і хворобливими. З цієї причини фахівці рекомендують придбати готовий субстрат в магазині. У нього потрібно додати вермикуліт, торф або перліт. Або відразу купуйте субстрат з цими компонентами.
- Обробка горщика - обов'язкова процедура. Горщик потрібно протерти розчином марганцівки або спиртом. Після чого можна приступати до заповнення горщика підготовленим заздалегідь субстратом (зволоження). На дно потрібно насипати трохи дренажу і помістити зволожений грунт. Зверху розсипати насіння і закрити невеликим шаром землі, товщиною близько 1 см або трохи менше. Допускається легке ущільнення, для того щоб волога з грунту не випарювалася занадто швидко. Але для збереження вологи ще потрібно накрити горщик пакетом або скляною колбою, можна пластиковою обрізаної пляшкою.
- Температура грунту на цьому етапі повинна бути не нижче +18 градусів, а ще краще - до +25 градусів. Тоді сходи з'являться швидше. Потрібно чекати появи перших сходів протягом 2-3-х тижнів.
- Сіянці ще слабкі, тому їх потрібно оберігати від попадання прямих сонячних променів. Необхідно видаляти своєчасно конденсат і забезпечити своєчасний полив.
- Насіння відмінно себе почувають в затіненому місці до перших сходів, потім їм потрібно більше світла.
- Пікіровка хости - як тільки з'явиться перша пара листочків. Тоді можна посадити саджанці в окремі горщики.
- У горщики насипте дренаж, шар магазинного грунту і зверху - дрібний просіяний пісок.
- Зволожувати перший час сіянці потрібно нижнім поливом: налийте воду в піддон, поставте горщик в нього і чекайте, поки добре не промокне шар грунту.
- Загартовування сіянців: плівку можна протягом дня знімати на 1-2 години, залишати на відкритому повітрі рослини, якщо температура на вулиці оптимальна (не нижче, ніж +18 градусів і немає поривчастого вітру).
- Домашній квітка хоста розвивається повільно, тому потрібно набратися терпіння, а ще враховувати той фактор, що з насіння хоста може втрачати сортові ознаки. Тому не варто розраховувати на форму листя, колір і візерунки.
Один з найпоширеніших і простих способів розмноження цієї рослини є метод живцювання і ділення куща. Якщо це доросла рослина, віком від 4-х років, воно відмінно переносить поділ і на розвиток і зростання ця процедура ніяк не позначиться. Якщо виконати маніпуляцію в ранньому віці, можливо гальмування темпів зростання. Але все залежить від сорту рослини і клімату. Деякі хости прекрасно перенесуть процедуру розподілу, а деяким знадобиться тривалий відновлювальний період протягом 1-2-х років.
Особливості розмноження хости шляхом живцювання:
- Терміни: кінець літа або весна. Але можна розмножити хосту з настанням весни і аж до середини осені, тобто весь теплий період. Як тільки з'являться пагони, ранньою весною хосту потрібно обережно викопати вилами, щоб не пошкодити кореневища і гострим ножем або лопатою обережно розділити на кілька частин.
- Як розділити кореневища вилами: потрібно вставити вила, звести і розсунути - такий спосіб дозволить не так сильно травмувати рослину, як при розподілі гострим ножем.
- Деякі садівники не поспішають викопувати кущ цілком, а обережно відокремлюють невеликий трикутник від дорослої рослини. Утворену ямку заповнюють родючим грунтом.
- Якщо випадково, коли ви ділили кущ, відламалися корінці, але у пагонів залишився шматок кореневища, не переживайте. Потрібно помістити держак в парник, посадити в тіні і накрити пластиковою пляшкою (прозорою). Через кілька тижнів молода рослина має вкоренитися.
- Щоб хоста швидше прижилася, у живців потрібно зрізати листя наполовину.
Посадка хости в вазон в домашніх умовах
Для того щоб посадити саджанець або держак, відокремлений від дорослої рослини, необхідно підготувати грунт і горщик. Ємність повинна бути місткою і підходити за розмірами рослини. Тому на початковому етапі необхідно знати, з яким сортом ви маєте справу. Не всі сорти хост можна вирощувати в домашніх умовах в горщиках і вазонах. Є спеціальні сорти, адаптовані для вирощування в кімнатних умовах.
Підготовка до посадки:
- Вазон або горщик беремо середнього розміру, з урахуванням того, що в міру зростання доведеться пересадити рослину в більший вазон. В горщику має бути отвір для стоку.
- Готуємо родючу суміш, дренаж. Вимоги до грунту: оптимальна вологість, слабокислая або нейтральна, щоб був хороший дренаж. Рослини не люблять важких грунтів і піску.
- На дно горщика потрібно насипати дренаж, потім заповнити наполовину грунтом і вставити кореневище з держаком або посадити по центру саджанець. Обережно заповніть весь вільний простір навколо землею, злегка утрамбовувавши її пальцями. Грунт використовується для посадки попередньо зволожений (за 2 години до посадки гарненько поливаємо).
- Якщо це посадка з діленням куща, тоді потрібно видалити всі пошкоджені і сухі корінці.
- Вибираємо місце: хосту потрібно поставити в таке місце, щоб горщики не обігріваються прямими сонячними променями. Кореневища не витримують нагрівання і можуть навіть отримати опіки. Рослина буде себе відмінно відчувати в півтіні і в тому місці, де немає протягів.
- При виборі місця вирощування орієнтуйтеся на те, що якщо листя яскраві і з смугою / орнаментом, рослині знадобиться більше світла. Якщо забарвлення строката, тоді - півтінь, але щоб вранці і ввечері сонце висвітлювало хосту. Якщо це вид з листям блакитного відтінку, тоді посадка хости тільки в затіненому місці. Таким видам сонце необхідно тільки пару годин в день.
- Полив - помірний, як тільки помітите, що грунт почала підсихати.
- У теплу пору року горщики можна виносити на балкон або лоджію, а з настанням холодів, занести в приміщення. Хости будуть себе добре відчувати в сухому і прохолодному приміщенні.
- У зимовий період полив зводиться до мінімуму, а й пересихання грунту неприпустимо. Тому перевіряйте грунт 1 раз в 4 тижні. полив легкий.
- З настанням весни хости швидше прокинуться в домашніх умовах ніж ті, які залишилися зимувати у відкритому грунті. Якщо ви бачите, що рослина ніяк не прокинеться і не йде в зростання, залиште хосту в приміщенні, поки не потеплішає. Днем можна виносити горщики з рослинами на свіже повітря, а на ніч забирати назад, так як ночі навесні ще холодні.
Хоста - догляд в домашніх умовах
Насправді доглядати за квіткою в домашніх умовах не складно, але тут думки фахівців і квітникарів розходяться, так як одні вважають, що хоста з часом зів'яне, так як більше пристосована для вирощування у відкритому грунті, а інші фахівці вважають, що при всіх сприятливих умовах, рослина може радувати протягом 10-15 років.
Хоста квітка - як доглядати:
- для вирощування на підвіконні підходять невеликі сорти рослин. І хоч хоста не відноситься до вічнозеленим рослинам, все-таки спробувати варто;
- фахівці рекомендують прибирати квітка в підвал, де температура буде не нижче, ніж +2 градуси. Це потрібно для того, щоб рослина проходило ті ж фази розвитку, то і у відкритому грунті;
- чи потрібно пересаджувати хосту в великий горщик? Якщо це карликова рослина, то досить відразу висадити саджанці в просторий горщик. А якщо рослина середніх розмірів, знадобиться більший горщик разом з дорослішанням. Хоста добре переносить пересадку, але бували випадки, коли рослина погано приживалося на новому місці. Через це губилася маса, цвітіння не було таким тривалим;
- дорослі рослини добре себе почувають на затінених підвіконнях, але їм періодично потрібне сонячне світло. Але це повинні бути не прямі сонячні промені;
- якщо був придбаний якийсь рідкісний сорт карликової хости, тоді небажано ділити кущ на кілька елементів, щоб посадити рослини і таким чином розмножити. Хоста цього не сприймає і може не прижитися або довго буде вкорінюватися. Якщо ви придбали хосту в контейнері, тоді її потрібно вирощувати в ньому до тих пір, поки не розвинеться міцна коренева система. А потім вже вирішите, що робити далі: залишити як є або пересадити у відкритий грунт;
- при вирощуванні в горщиках кожному квітникарю хочеться, щоб кущик виглядав охайно і не розповзався в сторони. Тому квітконоси потрібно виламувати. В іншому випадку, коли цвітіння закінчиться, рослина може розвалитися. І ще: через кілька років хоста все одно буде сильно розростатися, тому її потрібно розділити: відокремити від кореня молоденькі живці та посадити їх на новому місці.
Хоста домашня: хвороби і шкідники
Оскільки рослина вирощується в домашніх умовах, шкідники хості не страшні. А ось хвороб ця рослина схильне не тільки при вирощуванні у відкритому грунті, а й у горщиках. Хоста дуже схильна до вірусу Х - на листках з'являються невеликі жовті точки або плями. Якщо рослина захворіло, його доведеться викинути, тому що і сусідні хости в горщиках можуть заразитися. Також необхідно позбутися від рукавичок і всього інструменту, який був використаний в роботі. Продезінфікуйте інструмент, а ось горщики краще замінити на нові.
Інше захворювання хости - фоллістіктоз, коли на листках з'являються великі бурі з жовтим плями. Згодом вони почнуть зливатися один з одним, на поверхні утворюється наліт. Суперечками уражається вся рослина, в тому числі і квітконоси. Грунт теж заражається, тому потрібно повністю позбутися від такого рослини і викинути горщик.
Обприскування фунгіцидами допоможе уберегти рослину від інфекції.