Ефектною прикрасою будь-якого саду, безсумнівно, є багаторічні жоржини. Але їх вирощування зручно не для всіх, так як взимку бульби треба правильно зберегти. Є й однорічні сорти цих квітів, іменовані - жоржини «Веселі хлопці». Вони менш урочисті, ніж багаторічні рослини, але можуть з легкістю прикрасити будь-яку клумбу.
Опис карликових однорічників
Сорт «Веселі хлопці» відносять до карликової формі жоржин. Їх висота коливається від 25 до 70 см. Назва «Веселі хлопці» походить від яскравої і різноманітного забарвлення квітів. Такі жоржини - багаторічні, корнеклубни, трав'янисті рослини. Але кліматичні умови середніх широт не дозволяють їм переносити холодну пору. Тому «Веселі хлопці» та інші сорти жоржин вирощуються як однорічні культури.
Стебла рослини досить сильні, листя мають яскраво-зелене забарвлення. У деяких випадках вони можуть бути буро-бордовими, що характерно для жоржин з темно-червоними квітами. Є рослини з простими, махровими або напівмахрових пелюстками. Вони бувають білими, рожевими, жовтими, червоними, бузковими, бордовими.
Суцвіття жоржини однорічних «Веселі хлопці» - це кошик, всередині якої розміщуються жовті трубчасті квіти, обрамлені язичковими пелюстками. У діаметрі рослина досягає 8-10 см.
У цього сорту жоржин є одна особливість: чим нижче кущ, там раніше він зацвітає.
Використання жоржин «Веселі хлопці» в ландшафтному дизайні
Невибагливі, швидкорослі жоржини «Веселі хлопці» можуть вирощуватися навіть недосвідченими садівниками. З них виходять гарні бордюри, клумби, рабатки. Добре висівати рослини на будь-яких схилах суцільним масивом. Це відмінний спосіб декорування домашнього саду.
Крім окремих посадок, часто використовуються поєднання жоржин з іншими культурами. Наприклад, петуніями, чорнобривцями, строкатими айстрами. Рослини виграшно виглядають на тлі менш яскравих культур. Георгіна «Веселі хлопці» на клумбі може стати найпомітнішим прикрасою. Вдале сусідство однорічників з шавлією, дельфініум і іншими квітами синьо-блакитного забарвлення.
Фото жоржин «Веселі хлопці» в різних варіантах дизайну.
Особливості вирощування карликової культури
«Веселі хлопці» швидко ростуть і активно цвітуть тривалий час. Вони невибагливі в догляді, але мають свої особливості посадки. Вирощування жоржини «Веселі хлопці» завжди починається з вибору посадкового матеріалу і способу посіву. Зупинимося на технології більш докладно.
Різнобарв'я в одному пакеті
Насіння жоржини «Веселі хлопці» бувають різними. Зазвичай зустрічаються упаковки з готовою їх сумішшю. Такий мікс насіння передбачає наявність різновидів рослини, що відрізняються за кольором. Важливо звертати увагу на інформацію, зазначену на етикетці. Адже від висоти жоржин буде залежати початок цвітіння. До 30-40 см виростають прості рослини. Махрові жоржини зазвичай трохи вище, але кількість квіток у них менше.
Вимоги до грунту
Для успішного вирощування «Веселих хлоп'ят» варто подбати про якість грунту. Вона повинна бути родючої, нейтральної і не перенасиченої вологою. В магазинах пропонуються готові склади під цей сорт жоржин. Але можна і зробити суміш самостійно. Для цього з осені готують родючу землю, прогрітий пісок, торф або перегній в рівних кількостях. Перед посівом насіння грунтову суміш потрібно прожарити і обробити розчином марганцівки. Це дозволить продезінфікувати її і захистити рослину від різних хвороб.
Вибір вдалого місця для розміщення рослин
Для жоржин підбирається просторий ділянку, так як їх кущі розростаються швидко і досить густо. Важливо забезпечити рослинам достатню кількість місця. Між окремими кущами має зберігатися відстань від 1 м.
Сорт «Веселі хлопці» любить тепло і сонце, може переносити навіть тривалу посуху. Рослинам підійде зарите від протягів місце, яке добре освітлюється в першій половині дня. Не варто висаджувати такі жоржини під деревами, забором і іншими конструкціями, які відкидають тінь.
Недостатність освітлення неодмінно позначиться на рясності цвітіння рослин. Також їх стебла будуть тягнутися до світла, стануть тонкими й тендітними. Добре ростуть «Веселі хлопці» на пологих схилах, звернених на південь.
Посадка насіння у відкритий грунт
Посадка жоржини «Веселі хлопці» може відбуватися шляхом висівання насіння у відкритий грунт. Важливо пам'ятати, що такі рослини, як і інші сорти, погано переносять перепади температури і дуже бояться заморозків. Висаджувати їх потрібно в кінці травня - початку червня. Саме в цей період зазвичай йде загроза заморозків.
Для запобігання різних захворювань жоржин, насіння коштує на кілька хвилин занурити в водний розчин формаліну 10% концентрації. Після протруювання їх потрібно ретельно просушити. Така посадка жоржин дуже проста, не вимагає зусиль з вирощування розсади, але цвітіння відбувається тільки в кінці серпня.
Вирощування розсади і її висадка
Щоб цвітіння «Веселих хлоп'ят» почалося раніше, вирощувати їх краще через розсаду. Технологія досить проста, але потрібно дотримуватися деяких правил:
- Кращий час для посадки насіння - кінець березня або початок квітня. В якості тари можна використовувати пластикові контейнери, оснащені прозорою кришкою, дерев'яні ящики для розсади. Для накривання іноді застосовується проста плівка. Тара заповнюється підготовленої грунтової сумішшю. Важливо, щоб вона була пухкої, прогрітій в приміщенні і трохи ущільненої зверху.
- Насіння карликових жоржин досить великі за розміром, тому з висадкою проблем виникнути не повинно. Розміщуються вони на глибину близько 2 см з дотриманням дистанції в 3 см. Зверху насіння присипаються шаром чистого піску або його сумішшю з торфом і трохи ущільнюються. Далі їх треба акуратно полити теплою водою (18-24 ° С) .При збереженні в приміщенні температури 25-27 ° С, перші сходи з'являються вже через 7-10 днів.
- Коли рослини досягнуть 10 см у висоту і на них утворюється по парі листочків, з'явиться необхідність в пікіровки. Розсаджувати «Веселих хлоп'ят» можна в просторий ящик на відстані від 10 до 15 см або окрему тару для кожної квітки. Можна використовувати спеціальні торф'яні горщики, пластикові стакани, паперові пакети, звичайні горщики маленького розміру.
- Після пікіровки розсаду потрібно лише помірно поливати. Однорічні жоржини краще переносять посуху, ніж надмірний полив. Уже в травні готову розсаду потрібно поступово загартовувати до пересадки у відкритий грунт, привчаючи її до перебування на повітрі. Для цього горщики виносять в теплицю або на вулицю в сонячну теплу погоду.
- «Веселі хлопці» відмінно переносять висаджування у відкритий грунт. Якщо є небезпека заморозків, в перший тиждень їх краще накривати на ніч геотекстилем. Висаджування розсади можна починати в кінці травня для південних регіонів і на початку червня - для північних. Відстань між рослинами зазвичай становить від 20 см, так як кущі швидко розростаються. У кожну лунку рекомендується додавати 1 чайну ложку нітрофоски, жменю перегною і трохи золи. Коренева система розсади досить тендітна, тому при пересадці вона легко пошкоджується. Розміщувати рослини потрібно гранично обережно. Для захисту кореневої системи від пересихання поверхню землі під кущем бажано замульчувати тирсою.
Важливо пам'ятати, що розсада, яку вирощують в окремій тарі, швидше міцніє і виходить витривалішими. На першому етапі відмінності помітити складно: рослини, висаджені в великий ящик, розвиваються так само. Але ближче до кінця квітня - початку травня, жоржини в окремих горщиках починають активно рости і вже в перші тижні червня обзаводяться бутонами. Відставання у рослин, висаджених у просторий контейнер, становить близько 3 тижнів.
Цвітіння і підгодівля жоржин-однорічників
За весь життєвий цикл рослина зазвичай підгодовується 3 рази. Через 2 тижні після висаджування у відкритий грунт жоржини слід удобрити аміачною селітрою або коров'яком. Далі підгодівля потрібна вже в період появи перших бутонів. Краще зупинити вибір на калійної солі і суперфосфаті. Останній раз під рослини вносяться органічні добрива під час рясного їх цвітіння.
Важливо пам'ятати, що перегодованому азотом «Веселі хлопці» не зможуть отцвесті в повну силу.
Розпускатися перші бутони цього сорту починають в липні, приблизно через три місяці після посіву. Цвітуть жоржини «Веселі хлопці» до настання осінніх заморозків практично безперервно, їх бутони розкриваються один за іншим. Рясність цвітіння залежить від того, наскільки правильно сформований сам кущ. Чим вище рослина, тим пізніше почнуть розпускатися бутони.
Якщо жоржин ще низький, то в період його зростання потрібно прищипувати основний (над 4 парою листочків) і бічні пагони. В пазухах листків будуть з'являтися пасинки, і кущ стане розростатися в ширину. У однорічників обов'язково видаляються і відцвітають суцвіття. Щоб продовжити життя жоржинами, при зниженні температур рекомендується вкривати їх на ніч нетканим матеріалом або плівкою.
Особливості поливу рослин
По догляду жоржини «Веселі хлопці» дуже прості і невибагливі. Вони вимагають багато сонця, регулярної прополки бур'янів і періодичної підгодівлі. Але ці рослини можуть вимокати, тому важливо приділити увагу обильности поливу в різні періоди їх життєвого циклу.
Для кореневої системи перезволоження може стати фатальним. Вона значно краще справляється з тривалою посухою. Молоду розсаду поливають не частіше ніж один раз на 7 днів. Збільшити рясність зволоження грунту можна в перші тижні після висадки у відкритий грунт. Бажано контролювати пересихання грунту в дуже спекотні дні. Додатково рослини обприскують з пульвізатора.
Як тільки на жоржинах починають з'являтися множинні бутони, полив повинен скоротитися до помірного. Починаючи з серпня зволоження грунту припиняють зовсім або скорочують до мінімуму. У цей період рослини найменше потребують води.
Розмноження карликових жоржин «Веселі хлопці»
Розмножувати «Веселі хлопці» можна насінням або бульбами. Перший варіант має один істотний недолік: покоління рослин в наступному сезоні зазвичай не дає точне повторення вподобаного сорту. З насіння можуть вирости різні по висоті і забарвленню жоржини. Корнеклубни дають можливість повністю передати особливості сорту, але не завжди добре зберігаються.
Збір і зберігання насіння
Коли настає період завершення цвітіння жоржин, залишають найсильніші кущі для збору насіння. Після повного засихання суцвіть, їх акуратно відокремлюють від пелюстків і додатково просушують природним шляхом. Зібрані насіння поміщають в паперові пакети. Якщо посадковий матеріал містити при кімнатній температурі, його можна зберігати кілька років.
З одного пакетика покупних насіння в кінці сезону можна отримати велику кількість посадкового матеріалу для подальшого розведення. Але рослини з нього не завжди матимуть точні ознаки вподобаних кущів.
Особливості зимівлі бульб
Для розмноження «Веселих хлоп'ят» бульбами важливо їх правильно зберегти. Після настання перших заморозків, що сподобалися жоржини викопуються разом з грудкою землі. Зів'ялі стебла і дрібні коріння обрізаються, а самі бульби дезінфікуються міцним розчином марганцівки. До залишилися пеньках можна прив'язати ярлички із зазначенням кольору рослини.
На кілька днів бульби залишають для просушування разом із землею. Видаляти її не рекомендують, так як грунт утворює кірку і не дасть коріння пересохнути. Далі бульби збирають в дерев'яні ящики, попередньо застелене щільним папером, або картонні коробки. Можна їх повністю засипати піском або торфом. Зберігають бульби при температурі близько 8 ° С, добре підійде підвал або фруктове відділення холодильника.
Періодично посадковий матеріал перевіряється на гниль і цвіль. Зазвичай повністю доспілі бульби зберігаються добре при дотриманні температурного режиму. Також потрібно стежити за тим, щоб вони не пересохли. Зволожувати бульби бажано щомісяця за допомогою пульвізатора.
Вирощування культури з корнеклубней
Навесні бульби дістають з місця зберігання, оглядають, за допомогою ножа видаляють зіпсовані ділянки, обробляють їх Фітоспорін або присипають вугільним порошком. Якщо посадковий кущ занадто великий, його поділяють на кілька частин. Важливо враховувати, що на кожній частині залишається по 1-2 корнеклубня і стільки ж живих нирок.
Висаджують матеріал прямо в грунт в травні, орієнтуючись на ярлички з квітами. Куплені суміші насіння не дають можливості вгадати з колористикою рослин. А поділ бульб за кольорами дозволяє формувати бажані візерунки. До того ж розпускання бутонів в цьому випадку спостерігається на 2-3 тижні раніше. Посадочні кущі присипаються землею до рівня паростків. Це простимулює утворення нових коренів, на яких в процесі розвитку жоржин з'являться нові корнеклубни.
Такий спосіб розмноження «Веселих хлоп'ят» підтверджує їх багаторічну природу, точно зберігає забарвлення вихідних рослин. Але при багаторазовому повторенні такого циклу, бульби почнуть вироджуватися. Надалі знову потрібно буде використовувати розмноження насіннєвим шляхом.
Більше про вирощування однорічних жоржин в пропонованому відео.
Для того щоб зробити сад яскравим, немає необхідності вирощувати багаторічні рослини. Невибагливі «Веселі хлопці» - кращий варіант для тих, хто бажає зробити свої клумби гарними й ошатними, але не хоче витрачати зайві сили і час.