Катарантус - один з найкрасивіших садових квітів. Зовні він дуже схожий на всім відомий барвінок, однак, між ними є кілька відмінностей. Квітучий катарантус гарантовано стане родзинкою саду. Саме тому він дуже популярний серед професійних садівників і ландшафтних дизайнерів. Про те, як посадити і виростити катарантус на своїй присадибній ділянці - розповімо далі.
Види і сорти катарантуса
Батьківщиною цього цікавого рослини є острів Мадагаскар. За своїм місцем походження, а також з-за схожості з барвінком, квітка катарантуса часто називають мадагаскарським барвінком. У дикій природі найчастіше його можна зустріти в тропічних лісах Південно-Східної Азії, Африки, а також в деяких регіонах тихоокеанського басейну.
Являє собою рослина катарантуса вічнозелений кущ з рясним цвітінням. Стовбур культури досить міцний, як для чагарнику, при цьому добре галузиться. Листя катарантуса темно-зеленого кольору правильної форми. Посеред аркуша можна спостерігати бежеву прожилку, яка надає йому додаткову елегантність. Висота дорослого куща катарантуса може досягати 0,6 метра. На кінцях молодих пагонів утворюються красиві п'ятипелюсткові суцвіття. Колірна гамма їх коливається від ніжно-білого до темно-бордового.
Існують два види катарантуса:
- кущовий.
- ампельний.
Для створення садових композицій найчастіше використовують перший з них. Сорти катарантуса відрізняються в основному своїми суцвіттями, а саме - їх формою і кольором. Найпопулярніші з них:
- Ocellatus.
- Orchid.
- Grape.
- Aprikot.
- Red.
- Parasol.
Посадка і розмноження катарантуса
Посадка і догляд за Катарантус не представляє особливих проблем навіть для початківця садівника. Відмінно чагарник себе почуває як на відкритій грядці, так і в горщику в приміщенні. На клумбі найчастіше катарантус вирощують як однорічна рослина, а в горщиках - як багаторічна.
Одним з найголовніших умов успішного вирощування катарантуса є якість ґрунту. Грунт обов'язково повинен бути безсольові. Його цілком можна приготувати самостійно. Для цього достатньо змішати в рівних частинах дерен, пісок, торф і перегній. При вирощуванні рослини в умовах приміщення можна купити спеціально підготовлений почвогрунт в квітковому магазині. Найбільш оптимальною сумішшю для катарантуса є «Герань». При посадці рослини в горщик слід брати до уваги той факт, що коріння розвиваються дуже бурхливо, тому для нормального розвитку йому буде необхідний горщик з великим об'ємом грунту.
Розмноження катарантуса проводять трьома способами:
- Живцювання. Живці для посадки заготовлюють в кінці березня - початку квітня. Для цього у добре сформованого втечі зрізають кінець і прикопують в грунт. Коріння у живців формуються досить швидко. Єдиною умовою є правильний і своєчасний полив, а також хороший догляд. Після формування повноцінної кореневої системи готовий саджанець можна пересаджувати на постійне місце.
- Вирощування катарантуса з насіння. Це найпопулярніший серед садівників спосіб вирощування однорічного катарантуса на клумбах. Насіння висаджують в добре прогріту грунт. Тому в широтах з холодним кліматом спочатку вирощують розсаду в парнику або теплиці, а потім висаджують у відкритий грунт. Насіння катарантуса досить великі і мають темно-коричневий відтінок. Їх поміщають в грунт і вдавлюють на глибину не більше 1-2 см. Після цього ємність накривають плівкою і ставлять в закрите від сонячних променів місце. Насіння катарантуса відрізняються прекрасною схожістю, і зазвичай паростки з'являються через 10 днів після посадки. Пікіровку проводять тільки після того, як у рослини з'являться 4 справжніх листків. Посадку катарантуса в грунт виробляють на відстань не менше півметра між особинами. Через кілька днів після посадки саджанці прищипують. Роблять дані маніпуляції для того, щоб кущ був досить гіллястим.
- Розподіл куща. Аналогічно, як і живцювання, поділ куща проводять ранньою весною. Для цього беруть добре сформований кущ і ділять його таким чином, щоб на кожній деленке було по хорошому корені. Деленки приймаються зазвичай дуже добре на новому місці, незалежно від того, це клумба або вазон.
Догляд за Катарантус
Правила догляду:
- Так як батьківщиною катарантуса є тропічні ліси, ця рослина дуже любить тепло. Найбільш оптимальна температура для рясного цвітіння і бурхливого зростання рослини + 27⁰С ... + 29⁰С. Зниження температури нижче + 10⁰С може привести до загибелі культури. При вирощуванні катарантуса в умовах приміщення, на літній період горщик з ним краще виставляти на балкон або терасу.
- Катарантус у відкритому грунті необхідно вирощувати на клубі з хорошою освітленістю, так як ця рослина дуже любить сонячне світло. Для вирощування в горщиках краще підійдуть підвіконня з орієнтацією на схід чи захід. Кімнатна рослина не варто відразу виставляти на прямі сонячні промені. Краще робити це поступово. В іншому випадку, культура може отримати опіки листя.
- Поливати рослину необхідно постійно. Потрібно стежити за тим, щоб грунт не пересихала. Однак грунт повинен бути добре дренувати, адже застій вологи може привести до виникнення грибкових захворювань. Також варто відзначити, що катарантус дуже любить вологе повітря. Тут позначається його походження. Тому легке обприскування рослини водою можна проводити постійно. Недолік сонячного проміння і надлишок вологи може стати причиною затримки в розвитку рослини, тому для кожного з них має бути достатньо місця. Якщо саджанці ростуть занадто густо, їх слід прорідити.
- У період цвітіння рослина вимагає постійної підгодівлі. Добрива вносять з періодичністю в 10 днів. Для цього найкраще використовувати збалансовані підгодівлі для квітучих рослин. В цьому випадку цвітіння і розвиток рослини будуть найбільш оптимальними. При вирощуванні катарантуса в домашніх умовах необхідно брати до уваги бурхливий ріст його коріння. В такому випадку, необхідно або підбирати велику тару, або готуватися до періодичних пересадки. Недолік простору для коренів може стати причиною деградації рослини, уповільнення зростання або його загибелі.
Хвороби і шкідники катарантуса
Як і більшість представників квіткових рослин, катарантус схильний до згубного впливу хвороб і шкідників. Поява як перше, так і друге в основному пов'язано з неправильним доглядом за Катарантус.
Найбільш часто зустрічаються захворюваннями культури є різноманітні грибки. Їх активність пов'язана в першу чергу з неправильним поливом. Поганий дренаж грунту і застій в ній вологи провокує появу грибка. При своїй життєдіяльності останні виділяють смертоносні токсини, які вражають кореневу систему рослини, а також стебло і листя. У разі несвоєчасного обробці може загинути вся клумба. Виявляються грибкові захворювання у вигляді коричневих або сірих плям на поверхні листя. Захворіла грибком рослина необхідно видалити і спалити, а грунт обробити протигрибковими препаратами.
З шкідників найбільш часто доставляють проблем - щитівка, павутинний кліщ і тля. Боротьбу з ними проводять спеціальними інсектицидами. Якщо планується перенесення куща катарантуса всередину приміщення, то його необхідно ретельно оглянути на предмет наявності шкідників. В іншому випадку, боротися з ними буде складно.
З попелиць можна боротися і народними методами. Переваг у них кілька. По-перше, не потрібно витрачати кошти на покупку дорогих інсектицидів, а по-друге, вони більш безпечні для інших рослин і тварин.
Найбільш дієвим засобом для боротьби з даними шкідником є звичайне господарське мило. Його необхідно всього 300 гр на 10 л води. Мило ретельно натирають на дрібній тертці і розводять в 10 л води. Розчин необхідно ретельно перемішати і процідити перед заливкою в обприскувач. Дрібні шматочки мила можуть забити форсунку.
Також добре допомагають для боротьби з цією комахою настої різних рослин таких як:
- Цибуля.
- часник.
- тютюн.
- Ромашка.
- кульбаба.
- щавель.
- Мелений перець.
Незважаючи на те, що дані розчини не містять в собі хімічних складових, неправильна їх концентрація може призвести до сумних наслідків, наприклад, до опіків листя.
Використання катарантуса в ландшафтному дизайні
Так як ця рослина є дуже теплолюбних, в місцях з нетривалим і холодним влітку його використовують переважно як кімнатна квітка. Останнім часом катарантус часто застосовують в підвісних композиціях. Для цього використовують ампельні сорти. Виглядає підвіска під час цвітіння дуже дивовижно. Вона здатна прикрасити стіни будівлі, балкони, освітлювальні стовпи в саду.
На клумбах в основному вирощують однорічні сорти. Прекрасний зовнішній вигляд катарантуса в саду можна підкреслити за допомогою його сусідства з барвінком або бальзамін. У горщики з Катарантус висаджують петунію або лобелію. Поєднання їх квітів зробить флористичну композицію бездоганною. Так як рослина дуже швидко розростається і утворює щільний килим, його часто використовують в якості почвопокровного чагарнику.
Красиві листя, і дивовижні квіти зробили катарантус завсідником клумб і флористичних композицій.
Катарантус: фото