Мальва - дивовижний і яскрава квітка, який став справжньою окрасою багатьох присадибних ділянок. Щороку вона радує своїм різнокольоровим і барвистим цвітінням. Квітки мальви мають досить великі розміри, тому вважаються яскравою родзинкою кожної квіткової клумби. І що найцікавіше, незважаючи на те, що мальва - це красивий і вишуканий квітка, догляд за цією рослиною досить простий і під силу кожному садівникові-городникові. Крім того, ця рослина може ще «похвалитися» і своїми лікувальними властивостями. Далі розповімо докладніше про те, як виростити рожу, а також про особливості даної квіткової культури.
Характеристики культури
Є безліч назв даної рослини, серед них - проскурник, калачик, шток-троянда та ін. Розрізняють понад 30 сортів мальви. Кожен з них має свої відмінні риси і характеристики. Найбільш популярними видами культури вважаються мальва Рожева і мальва Лісова. Крім того, відомі ще кілька гібридних сортів даного квітки.
Варто сказати, що мальва - це досить давнє рослина, яке вирощувалося ще стародавніми єгиптянами і греками. Зараз же ця культура вирощується з успіхом в країнах Азії, Європи і в Америці. Мальва - це дуже красива рослина, яким не раз захоплювалися творчі люди в своїх творах.
Одним з найдавніших представників даного квіткового класу вважається мальва Лісова. Вона являє собою рослина, висота якого варіюється від 30 до 110 см. Листочки зазвичай мають серцеподібну закруглену форму. Цвітіння культури триває практично все літо.
Квіти мальви досить великі і можуть досягати в діаметрі до 13 см. Зустрічаються види, суцвіття яких утворюють масивні кисті. Залежно від сорту рослини змінюється і забарвлення його квіток. Так, зустрічаються як білі сорти, так і бардовиє, і навіть чорні.
Пелюстки мають довгасту форму. Коренева система досить масивна. Плоди мальви є многосемянка. Ще слід зазначити такі якості культури, як невибагливість у догляді, стійкість до посухи і низьких температур.
Різновиди культури
У роді мальв налічується лише кілька видів декоративних рослин. Частина з них - це однорічники, а інша - багаторічники. Слід сказати, що далеко не всі садівники-городники вважають ці рослини належать до роду мальв. Так, наприклад, до іншого класу відносять гібіскус, рожу суданську і рожу зморшкувату.
Мальва однорічна. Незважаючи на назву, ця рослина є дворічною. Однак незважаючи на можливості даної культури, вирощується вона у нас як однорічна. Звідси і пішла така назва даного сорту. Цей вид може виростати у висоту до 1,2 м. Для квіток цієї мальви характерна наявність темних смужок на пелюстках. Популярним сортом цього виду є мальва Зебріна, яка відрізняється масивними квітками рожевого кольору з темно-червоними смужками. Ще досить відомий сорт «Чорний перламутр». Ці рослини прикрашені оксамитовими фіолетовими квітками, діаметром до 70 мм з чорними смужками.
Мальва багаторічна. До цього виду, зокрема, відноситься сорт мальва Мускусна, рослини якого досягають у висоту більше 1 м. Квітки у цього сорту дуже ароматні мають білий або рожевий відтінок. Діаметр кожної квітки від 30 до 50 мм. Іноді цей сорт ще називають мальвою мускатною.
Відомими багаторічними сортами є:
- Біла вежа і Рожева вежа, висота яких може досягати 700 мм. Їх цвітіння триває аж до настання морозів.
- Також слід зазначити рожу суданську, яку ще називають гібіскусом або суданської трояндою. Це дворічна рослина, яке переважно вирощують заради плодів, які вже давно активно використовуються в якості інгредієнтів для фруктових напоїв. До слова, ці напої мають лікувальні властивості. Відома деревоподібна і чагарникова форма цієї рослини.
- До багаторічних сортам ще належить мальва зморшкувата, яку ще називають шток-трояндою. Сорти садової мальви і мальви, що росте в природі, відрізняються по висоті. Так, в дикому вигляді рослина може вирости у висоту до 180 см, а садові види виростають на висоту не більше, ніж 0,9 м. Жовті квіти цієї рослини в діаметрі можуть досягати до 30 мм.
- Серед садових сортів мальви зустрічаються квітки прості і «махрові». Останні мають деяку схожість з півоніями. Прикладом сорти махрової мальви можна назвати вид Chater's Double Strein, квіти якого досить великі і при цьому мають різний колір. Різні сорти культури мають різні розміри. Так, наприклад, сорт Powder Puffs Mixed здатний дати стебло висотою до 180 см, в той час як мальва сорти Majorette Mixed не зможе вирости на висоту понад 0,75 м.
Мальва гібридна. Це багаторічна культура з великими стеблами. У висоту може досягати до 180 см. Цвіте воно з початку літа і до початку осені. Великі квіти мають білий або ніжно-рожевий відтінок.
Як вирощувати рожу
На сьогоднішній день мальва вирощується шляхом посіву насіння у відкритий грунт або розсадою. Для розмноження «махрових» типів ще іноді використовуються живці. Якщо ви думаєте, як виростити рожу з насіння, то для початку придбайте відповідні насіння в квітковому магазині. Щоб посадити культуру у відкритий грунт вже влітку, придбати і підготувати насіння потрібно буде навесні. Та й сама ділянка під посів мальви необхідно підготувати заздалегідь. Основні роботи по підготовці ґрунту - це перекопування землі і підгодовування добривами.
Грунт на ділянці може не підходити для посадки. Так, наприклад, він може бути важкий або незволожене. В цьому випадку ситуацію покращить внесення в грунт піску.
Багато під насіння роблять в грунті спеціальні лунки, хоча це зовсім необов'язково. Цілком достатньо буде покласти насіння на поверхню з кроком 500-600 мм, а потім акуратно присипати грунтом. Перших результатів при такій посадці можна вже чекати через пару тижнів. Зверху землю рекомендується присипати шаром торфу, а восени додатково вкрити шаром опалого листя.
Якщо мальва розмножується розсадним методом, то розсада попередньо вирощується будинку або в теплиці. Зазвичай це роблять в квітні або травні. Щоб квіти почали цвісти раніше, насіння для розсади садять вже в березні. Тільки тоді рослинам слід облаштувати додаткове освітлення, так як природного світла їм буде недостатньо. Для висадки розсади найкраще використовувати ємності з сумішшю торфу і перегною. Що стосується способу розмноження живцями, то він, як вже говорилося вище, підходить для «махрових» видів культури.
Вирощування мальви з насіння
Якщо насіння висаджуються навесні або в червні безпосередньо в почвогрунт, то в перший рік до зими встигне проклюнуться тільки невеликий паросток. Зацвіте ж рослина на другий рік. Якщо ж ви хочете отримати квіти вже в перший рік, то насіння в теплиці варто посіяти в середині зими. Взагалі, культура, вирощена таким способом, є більш міцною, ніж та, що вирощена з насіння. Так, однорічні сорти зазвичай сіють в січні, а многоліття - тільки в квітні. У першому випадку в грунт рослина висаджується в травні, а в другому - тільки в останньому літньому місяці або на початку осені.
Якщо насіння зберігалися близько року або були куплені заздалегідь, то перед посадкою їх слід замочити на кілька годин у теплій воді. Це потрібно для того, щоб тверда оболонка стала м'якше і тим самим полегшити їх проростання. Слід сказати, що насіння мальви, які зберігалися близько трьох років, проростає навіть краще, ніж ті, які зберігалися від 1 до 2 років. Садити їх рекомендується в горщики з торфом. Щоб насіння краще проростали, бажано підтримувати температуру на рівні + 19 ... + 23 градусів. При таких умовах сходи повинні з'явитися вже через пару тижнів.
Якщо мальва сіяли в контейнер, то після того, як з'являться перші три листочка, треба буде прорідити їх так, щоб між паростками було не менше 20-30 мм. Дистанційні паростки можна зберегти шляхом пікіровки в торф'яні горщики. Коли розсада встигне підрости й зміцніти, її слід загартувати.
Вирощування і посадка мальви
Незважаючи на обраний спосіб посадки рослини, рекомендується правильно підібрати ділянку для цього. Врахуйте, квітам не потрібна буде пересадка, адже вона може пошкодити їх добре розвинені коріння. На ділянку, підготовлений під висадку мальви, повинен добре потрапляти сонячне світло, так як культура «не любить» затінені місця. Крім того, бажано убезпечити майбутні паростки від вітру і протягів.
Грунт на ділянці повинен бути досить рихлим, дренованим і поживним. При цьому не можна забувати про те, що рослинам потрібно своєчасний полив і догляд. Звичайно, можна висадити дану культуру в півтіні, але в цьому випадку вона не буде такою яскравою і високою. Крім того, місце для посадки повинно бути розташоване на височині, щоб коренева система культура не загнивала через застій вологи в землі. Додатковим плюсом для ділянки буде захист від протягів і вітрів. Якщо грунт не відповідає зазначеним вимогам, то її потрібно буде прибрати за допомогою мульчування ділянки перегноєм.
Розсада однорічників садиться в почвогрунт зазвичай в кінці весни. Багаторічні сорти висаджуються, як правило, на самому початку осені. А у відкритий грунт пересідають зазвичай в середині весни. Для цього в землі роблять лунки до 30 мм. В кожну таку лунку укладають по кілька насіння. Відстань між ямками має бути 40 см. Потім лунки засипають землею і зволожуються. Щоб захистити грядку від холодного повітря влітку, можна укутати її тканинним матеріалом. При сприятливих погодних умов сходи повинні проклюнуться вже через пару тижнів. Коли у паростків з'явиться кілька листочків, їх слід прорідити так, щоб в лунці залишилося по одному сіянці.
Правила догляду
Мало знати, як виростити рожу, важливо ще й правильно доглядати за рослиною. Хоча, рожу можна назвати невимогливою культурою. Проте, поливи та внесення добрив будуть корисні і повинні виконуватися своєчасно. При сприятливих погодних умовах досить полити квіти всього один раз за тиждень. Але під час посухи слід збільшити частоту поливів. При цьому слід не допускати того, щоб в грунті застоювалася вода.
З добрив рекомендується використовувати фосфорно-калійні підгодівлі в слабкій дозуванні. Вносити їх потрібно не частіше ніж 2 рази на місяць. Крім того, іноді варто розпушувати грунт у місці підгодовування. Це допоможе поліпшити надходження свіжого повітря до кореневої системи. Але рихлити слід дуже обережно, щоб не пошкодити коріння. Збір насіння проводять приблизно з липня. Ці насіння знадобляться для посадки наступної весни. Крім того, не можна забувати про підготовку рослин до зимового періоду. Для цього ділянку з підсадки мальв досить вкрити опалим листям.
Дана культура може дивуватися деякими недугами. Так, наприклад, мозаїкою або борошнистою росою. З цієї причини не варто вирощувати мальви на ділянці, на яких садові культури вже були вражені зазначеними захворюваннями, протягом 2-3 років. Крім того, на листочках рослини можуть з'явитися темні плями іржі. Якщо це сталося, то може допомогти використання фунгіцидів або видалення хворих листя.
Тонкощі декору ділянки
Мальви добре підійдуть для декору клумби. Непогано будуть виглядати яскраві квіти вздовж огорож та стін будівель. Крім того, мальви можна використовувати для того, щоб закрити зовнішній вигляд якого-небудь непоказного споруди. Особливо добре дані квіти виглядають, будучи посадженими групами. Одним з найбільш привабливих видів мальви вважається сорт Зебріна. Посадивши на своїй ділянці мальви, ви тим самим створите клумбу, яка буде яскравою протягом усього літа. При необхідності цю культуру можна використовувати в лікарських цілях.
Мальва: фото