Садівники завжди пильну увагу приділяли квітам, які першими розпускали свої бутони під променями раннього весняного сонця. Зазвичай такі рослини відрізняються тонкими й тендітними стеблинками, ніжними і барвистими квітами і чудовим ароматом, який так приваблює комах. Представником групи первоцвітів є рослина медунка - невелика багаторічна трав'яниста культура, яка одна з перших радує нас своїми барвами і вважається кращим медоносом.
Ще якийсь час назад даний квітка можна було побачити лише на лісових галявинах, а завдяки великій роботі селекціонерів в культурі з'явилися змінені види, що придбали більш декоративний зовнішній вигляд і тривале цвітіння. Медуниця відрізняється великою кількістю нектару, тому багато садові дерева носять це ж назву, що визначає їх солодкість і аромат, наприклад, яблуня медунка.
У цій статті розглянемо особливості медунки, характеристику найпопулярніших сортів цієї рослини, а також основні правила вирощування культури.
Морфологічні особливості та опис медунки
Медуниця - це трав'яниста квітуча рослина, яке вважається багаторічним, а іноді і вічнозеленим. Відносяться всі представники цієї культури до сімейства Бурачніковие. Всього медунка представлена приблизно 15 різновидами, які відрізняються забарвленням листя і відтінком суцвіть. Природним ареалом проживання цієї культури вважається територія Західної і Східної Європи, окремі види можна відшукати в Малій Азії і Східному Сибіру. Це досить поширений первоцвіт, його одним з перших можна побачити після сходу снігу в наших лісах на тінистих галявинах, серед дерев і чагарників.
Ця рослина має кілька назв, які залежать від зовнішніх характеристик культури або її особливостей. Наукова назва медунки «pulmonalis, pulmo», яке в перекладі з латини означає «легенева, легке». Це пов'язано, за твердженням багатьох вчених, з можливістю використовувати цю рослину для лікування різних захворювань легенів. На території Росії найчастіше зустрічається інша назва - «медунка, медунка, медуніка», що пов'язано з тим, що ця рослина є найпершим медоносом і в його квітках знаходиться багато нектару. Крім вищевказаних двох назв, у цієї культури є ще кілька описових або транслітеральних імен - легочніца, пальмонарія, легенева трава, іноді зустрічається назва «пролісок».
Ще кілька десятків років тому медунка була непоказним лісовим квіточкою, який одним з перших з'являвся після танення снігу і славився своїм ароматним нектаром. Саме ця солодка особливість рослини дала назву сорту яблук Медуниця. Раніше нікому в голову навіть не приходило спробувати виростити медунку на своїй садовій ділянці. Однак завдяки посиленій роботі селекціонерів, це унікальне і дуже красиве трав'яниста рослина видозмінилася і стало культивуватися в садах. Вченим вдалося листя дикої медунки зробити більш декоративними, а цвітіння більш тривалим. За рахунок чого ця квітка полюбився багатьом садівникам. На сьогоднішній день, крім наявних 15 природних видів медунки, тобто приблизно 20 декоративних сортів, які відрізняються різноманітністю відтінків суцвіть, формою і забарвленням листя.
Опис медунки:
- Медуниця є трав'янистим багаторічників, хоча серед нечисленних видів представлені рослини, які відносяться до вічнозелених.
- Коренева система розгалужена з довгими корінням і невеликими за розміром бульбами. Таке кореневище дозволяє медунці розростатися групами.
- Стебло медунки найчастіше прямостоячий, хоча у деяких видів він може бути трохи розгалуженим. Поверхня стебла покрита маленькими ворсинками, за рахунок яких він на дотик здається шорстким.
- Пагони в висоту можуть досягати приблизно 50-80 см.
- Листя у медунки можуть бути самої різної форми. У прикореневій розетки листя більші і кріпляться за допомогою довгого черешка, уздовж стебла ростуть більш дрібні за розміром листя, які не мають черешка і є сидячими.
- Селекціонери провели велику роботу, щоб листя медунки стали більш декоративними. У багатьох видах листя можуть бути ланцетними, овальними, ланцетно-клиноподібними. Край листової пластини також буває різний - зустрічається рівний край, хвилястий, зубчастий.
- Найбільш ефектним прикрасою листя медунки є їх відтінок. Зустрічаються сорти з листям в сріблясті плями, цяточку, смужку. Медуниця цукрова, наприклад, має практично повністю сріблясту листя.
- Листя має деякий опушение.
- Ще одна особливість - листя повністю розпускається тільки після початку цвітіння.
- Квіти у медунки різні. Деякі сорти мають невеликі квітами з короткими маточки і довгими тичинками, інші рослини не мають таких кольорів.
- Медуниця володіє унікальною особливістю - квіти мають властивість змінювати свій відтінок залежно від періоду цвітіння. Ці відтінки можуть варіюватися від насичено рожевого до темно-фіолетового. Це пов'язано з наявністю у рослини антоциана, який відповідальний за зміну забарвлення. На початку цвітіння у рослини підвищена кислотність, тому квіти рожеві, з часом кислотність знижується і відтінок суцвіть змінюється на синій.
- Цвітіння рослини починається в квітні або травні і триває приблизно 30 днів, що стало можливо завдяки старанній роботі селекціонерів.
- Після відцвітання суцвіть з'являється однонасіннєвий боб.
- Квіти медунки мають велику кількість нектару, що привертає бджіл.
- Листя цієї рослини використовуються в їжу в Великобританії, де з них роблять салати.
- Крім того медунка має лікувальні властивості.
Різноманітність видів і сортів медунки
Сьогодні на вибір садівників представлена велика кількість різних видів і сортів медунки, які виведені їх природних різновидів. Крім основних 15 видів медунки, можна відшукати приблизно 20 декоративних сортів, які відрізняються різноманітністю відтінків кольорів і забарвленням листя. Розглянемо характеристики найпопулярніших представників цього роду рослин.
- Медуниця валовідная. Це дуже ефектний вигляд медунки, хоча зустрічається він дуже рідко. Медуниця валовідная воліє рости у теплому кліматичному поясі. Природним ареалом проживання вважається територія Італії, а також деякі райони Північної і Західної Європи. Листя в довжину становлять приблизно 20 см, а в ширину 10 см. Головною особливістю цього виду медунки є досить незвичайний відтінок листя. На самому початку вегетації листя має темно-зелений відтінок, згодом на них проступають сріблясті плями, які з часом зливаються в одне єдине пляма і листя стає сріблясто-білястого відтінку. Цвітіння цього виду починається ранньою весною. Суцвіття з'являються на довгому квітконосі, який у висоту досягає 45 см. Квіти пурпурного-червоного відтінку.
- Медуниця длиннолистная. У висоту рослина може досягати приблизно 25 см. Відрізняється дуже незвичайними листям, які в довжину можуть досягати 50 см, а в ширину всього 6 см. Верхня частина листової пластини темно-зеленого відтінку з сріблястими плямами, а нижня поверхня має незвичайний сіро-зелений колір . Цвітіння починається в квітні. На самому початку цвітіння квіти мають ніжний рожевий відтінок, який з часом змінюється на блакитний.
- Медуниця червона. Цей вид рослини краще рости на невеликому підвищенні над рівнем моря. Природним ареалом проживання вважається територія Болгарія, Албанія та Угорщина. Має довге кореневище, яке швидко розростається. Листя світло-зеленого відтінку до 15 см в довжину, покриті невеликими щетинками. Часто використовується в якості почвопокровного рослини. Цвітіння починається приблизно в травні і триває до кінця червня, тому ця медунка є найбільш раннім по цвітінню рослиною, а також володіє великим кількістю квітів. Квіти мають яскравий червоний відтінок.
- Медуниця лікарська. Досить поширена рослина, яке можна зустріти в листяних лісах від Західної Європи до Сибіру. Низькоросла рослина, яке у висоту може досягати приблизно 10-13 см. Відрізняється чорним кореневищем, що відрізняється сильним розгалуженням. Листя має сердцевидно-яйцеподібну форму, темно-зеленого кольору з білими плямами. Листя починають формуватися після початку цвітіння. Цвітіння починається приблизно в травні і триває 25-30 днів. Квіти на самому початку червоного відтінку, який з часом змінюється на ліловий. Вид морозостійкий, може витримувати холоду до мінус 35 градусів.
- Медуниця мягчайшая. У висоту рослини цього виду досягають приблизно 50 см. Листя у медунки щонайм'якшої з'являються поступово протягом всього сезону. Цвітіння починається в кінці квітня і триває до середини липня. Може почати повторно цвісти у вересні. Квіти досить великі, синьо-лілового відтінку.
- Медуниця цукрова. Низькорослий вид рослини, яке використовується в якості почвопокровного. Швидко розростається і утворює щільний килим. Лисяча вічнозелені. Цвіте навесні великою кількістю квітів, які змінюють свій відтінок з кармінового до фіолетового.
Популярні садові сорти медунки:
- Berries and Cream - листя цього сорту мають чистий сріблястий відтінок.
- Golden Haze - відрізняється наявністю жовтої облямівки по краю пелюсток.
- Mrs. Moon - у цієї рослини пишна листя і красиві червоно-фіолетові відтінки.
- Silver Shimmers - листя цієї медунки має вигнутий хвилястий край.
- Dora - під час цвітіння на рослині розпускаються світло-рожеві квіти.
- Little Star - листя медунки цього сорту мають білу облямівку і білувато-сріблясті плями по всій поверхні пластини.
Розмноження медунки: найпоширеніші способи
Медунку досить просто розвести самостійно в домашніх умовах. Для цього лише необхідно знати найпоширеніші способи розмноження. Для цієї культури характерні такі: насіннєве розмноження, розмноження діленням куща і розмноження відрізками кореневища. Кожен з перерахованих способів має свої особливості і нюансами, які обов'язково необхідно враховувати, щоб в подальшому отримати гарне і здорове рослина.
Насіннєве розмноження медунки
- Насіннєве розмноження використовується вкрай рідко, так як з його допомогою просто неможливо зберегти сортові ознаки декоративних видів медунки. За допомогою такого способу можна домогтися отримання абсолютно нового рослини з незвичайною забарвленням листя і квітів.
- До того ж цвітіння медунки, посадженої за допомогою насіння, почнеться тільки через 2-3 роки.
- Найчастіше за допомогою насіння розводять медунку найм'якішу.
- Важливо пам'ятати, що насіння для посіву збирають в той же рік, що і планується посадка медунки. Це означає, що посадковий матеріал повинен бути неодмінно свіжим.
- Не варто дивуватися, якщо ви виявите сіянці медунки на іншому кінці саду або квітника. Насіння цієї рослини часто розносять мурашки. Такі саджанці можна успішно викопати і пересадити на постійне місце.
- При самостійному посіві свіжозібране насіння необхідно посіяти в підготовлений грунт, яка повинна бути пухкої й легкої.
- Через деякий час з'являться перші сходи, за якими потрібно пильний догляд у вигляді поливу і розпушування грунту.
- Після появи перших міцних листочків сіянці обов'язково потрібно пікірувати на відстані 6-7 см один від одного.
Розмноження медунки діленням куща
- Даний спосіб розмноження є найпростішим і поширеним, так як в його процесі можна зберегти всі материнські сортові ознаки медунки. До того важливою особливістю цього методу є той факт, що ділити кущі дорослої рослини можна протягом всього сезону, як влітку, так і восени. Однак за порадою досвідчених садівників найкраще робити це ранньою весною до моменту активної вегетації.
- Таким способом найчастіше розмножують такі види медунки: медунку цукрову і медунку довголисту.
- Навесні необхідно акуратно викопати дорослий кущ медунки і злегка струсити грунт з коріння.
- Після цього гострим ножем або секатором корінь ділиться на необхідну кількість частин, кожна з яких трохи підрізає. Важливо, щоб кожна деленка мала здорову нирку заміщення.
- Далі молоді рослини необхідно посадити на пристойній відстані один від одного. Воно становить приблизно 30-35 см.
- При пересадці деленок враховуйте, що заглиблювати їх в грунт необхідно на ту ж глибину, що і доросле рослини до поділу.
- Після посадки грунт навколо молодих рослин необхідно замульчувати.
- Ділити кущики медунки рекомендується раз в 3-4 року, так як за цей час коренева система рослини сильно розростається, з'являються молоді відростки, а старі коріння поступово відмирають.
Розмноження медунки відрізками кореневища
- Для таких видів медунки як червона, лікарська, вузьколиста і валовідная характерний спосіб розмноження за допомогою відрізків кореневища.
- До кінця літа коренева система медунки дуже сильно розростається, окремі кореневища проникають в різні напрямки. Саме в цей час, в кінці сезону, можна зайнятися відділенням частини кореня.
- Для цього необхідно взяти гостру лопату і швидко відсікти кілька частин кореневища. Важливо стежити, щоб кожен відрізок мав грунт відновлення зростання.
- Підготовлений посадковий матеріал відразу необхідно висадити на ділянку. Відстань між відрізками має становити приблизно 15-20 см, так як дані види медунки дуже сильно розростаються.
- Заглиблювати частини кореневища рекомендується приблизно на глибину в 3-4 см.
Підготовка перед посадкою медунки у відкритий грунт
Медуниця є невибагливою рослиною, однак її повноцінний ріст і цвітіння буде залежати від ретельної підготовчої роботи. Не дарма досвідчені садівники кажуть, що досить правильно вибрати місце для посадки медунки і подальший догляд за культурою не складе ніяких руда і не зажадає від вас зайвих трудовитрат. Крім того важливим є придбання або розведення якісного і здорового посадкового матеріалу.
Вибір сорту і саджанців медунки
- Особливу увагу приділіть вибору посадкового матеріалу, від якого буде залежати повноцінний розвиток рослини.
- Посадковий матеріал можна заготовити самостійно, якщо на вашій ділянці вже ростуть представники цієї рослини. Або, як варіант, деленку можна попросити у знайомих.
- Якщо ви вперше задумалися про посадку цього незвичайного квітучого трав'янистої рослини, тоді найкраще звернутися до професіоналів. Вам підійдуть садові центри або агрофірми, які займаються розведенням рослиною.
- Віддавайте перевагу сортам, які успішно районовані в умовах клімату вашого регіону. Такі саджанці краще укореняться і менше хворітимуть.
- Перед покупкою обов'язково проконсультуйтеся у професіоналів про всі нюанси посадки і догляду за конкретним сортом медунки.
- Якщо ви купуєте готові саджанці медунки, не варто лякатися трохи млявого виду, після посадки рослина відійде.
- Головне, щоб вибрані вами саджанці були здоровими, без видимих пошкоджень і жовтого листя.
Вибір місця для посадки медунки
- З особливою ретельністю займіться пошуком найбільш підходящого місця для посадки медунки. Це стане запорукою правильної посадки і мінімізує вашу працю по догляду.
- Медуниця унікальна тим, що може прекрасно рости в легкій тіні в повній тіні, при цьому абсолютно не відчуваючи нестачі в сонячному світлі. Саме в таких місцях рослина показує всі свої яскраві фарби, листя виглядає більш красиво з незвичайними малюнками.
- Постарайтеся знайти у себе в саду саме таке місце. Якщо тінистих місць ви не знайшли, відведіть грядку для медунки під великими деревами або серед чагарників, де тінь присутній хоча б в полудень.
- Ці рослини не виносять застою вологи, тому клумби для них робіть на невеликій височині.
- Медуниця - це первоцвіт, тому вона прекрасно буде виглядати з іншими весняними квітами на клумбах і в квітниках.
Вибір і підготовка грунту для посадки медунки
- Для посадки медунки відмінно підійдуть пухкі і легкі лужні або слабокислі грунту.
- Також важливо враховувати, щоб грунт був багата поживними гумусом.
- Якщо таких грунтів немає на вашій ділянці, підійдуть і бідні. Вам доведеться постійно вносити органіку і повні мінеральні добрива.
- Перед посадкою важливо ретельно перекопати і розпушити обраний вами ділянку і повністю прибрати всі бур'яни. На цьому етапі можна додати в грунт перегній і повне мінеральне добриво.
Посадка медунки у відкритий грунт - покрокова інструкція
- Технологія посадки саджанців медунки у відкритий грунт не відрізняється складністю, з цими найпростішими діями впорається навіть новачок в садівництві.
- Оптимальний час для висадки медунки у відкритий грунт - весна.
- На заздалегідь підготовленому місці необхідно зробити посадочні лунки, які повинні розташовуватися на правильному відстані один від одного. Пр висадці декількох саджанців лунки потрібно робити на 20-25 см одна від одної.
- На дно кожної лунки можна помістити невеликий шар дренажу, якщо на обраному ділянці спостерігається застій вологи. Як дренаж можна використовувати дрібні камені або великий і чистий пісок.
- Куплені саджанці в контейнерах необхідно акуратно витягувати з грунту, намагаючись не пошкодити коріння і стебло.
- Помістіть посадковий матеріал в лунки і обережно присипте грунтом, ущільнюючи його руками.
- Після посадки можна трохи полити молоді рослини, проте в подальшому поливи не варто робити занадто часто.
- В кінці грунт навколо молодих рослин рекомендується замульчувати, щоб запобігти випаровування вологи.
Як правильно доглядати за медуницей
Якщо ви правильно вибрали місце і зробили посадку, то догляд за медуницей буде зведений до мінімуму.
- Полив. Медуниця вважає за краще рясний і регулярний полив, але необхідно звернути увагу, щоб не залити тендітна рослина. Важливо підібрати найбільш оптимальний режим поливу, який буде підходити грунті, на якій медунка зростає. Можна орієнтуватися на стан верхнього шару грунту. Поливати потрібно при невеликому підсиханні грунту.
- Розпушування і мульчування. Медуниця вважає за краще рости на пухких і легких ґрунтах, тому регулярно рекомендується проводити розпушування верхнього шару. Це дозволить забезпечити доступ кисню і зробить грунт більш проникає для вологи. Після розпушування можна підсипати мульчу, яка буде перешкоджати випаровуванню вологи.
- Підживлення. Ця рослина добре реагує на внесення добрив, особливо в період активного нарощування зеленої маси і формування бутонів. В якості добрив можна використовувати мінеральні комплекси і органіку, яку розкидають навколо рослин. Підживлення можна проводити зрізаними за сезон листям і цветоносами медунки.
- Загальний догляд. Важливо періодично оглядати рослину і видаляти мляві і пошкоджені листя. Також рекомендується після закінчення цвітіння повністю зрізати всі квітконоси, так як насіння можуть розкидатися навколо рослини, що призведе до появи нових небажаних рослин.
- Боротьба з хворобами і шкідниками. Позитивною якістю медунки вважається її стійкість до захворювань і появи шкідників. Іноді можуть виднітися слимаки. Щоб цього не сталося, важливо регулярно видаляти всі бур'яни і стежити за режимом поливу рослини.
- Зимівля медунки. Практично всі сорти медунки відмінно переносять наші сильні морози. Для них досить замульчувати грунт торфом або зрізаної листям і цветоносами самої рослини. Рослини медунки вузьколистої потребуватимуть більш ретельному укритті, яке повинно складатися з хорошого шару мульчі і гілля зверху.
Фото медунки
Красиві і ніжні первоцвіти завжди радують око і наповнюють почуттям радості і очікуванням дива. Пов'язано це з тим, що вони одні з перших прокидаються після зимового сну. Посадивши на своїй ділянці медунку, ви завжди будете зустрічати весну з посмішкою, так як яскраві квіти цієї рослини найпершими прикрасять ваш сад або клумбу.