» » » Вересковая астра, посадка і догляд

Вересковая астра, посадка і догляд

Вересковая астра, посадка і догляд

Айстри - справжнє багатство будь-якого саду. Вони вражають уяву буйством фарб і граціозністю бутонів. Особливе місце серед них займає незвичайна астра вересковая. Родом вона з далекої Північної Америки, де з легкістю росте в природних умовах. Але завдяки своїй невибагливості і витонченою красою, її використовують в культурі для прикраси саду і паркових зон. Ця культура легко пристосувалася до суворих зимових умов, і легко виживає при температурі до -35⁰С. Вона не вимагає занадто копіткої догляду, до того ж практично не виникає складнощів при її розмноженні. Тому астра вересковая все частіше зустрічається на дачних ділянках і в садах.

Астра вересковая, опис культури

Вересковая астра - багаторічна культура сімейства складноцвіті. Всі переваги цього виду полягають в його цвітінні. У вересні-листопаді сільноветвістие стеблинки вересковой айстри надягають наряд з численних дрібних квіточок з ніжним ароматом. Їх ошатний забарвлення може бути колишнім, ніжно-блакитним, світло-фіолетовим, але серединка бутона завжди яскраво-жовтого або червоно-коричневого кольору.

  • Вересковая астра - мілкоцвітна вид. У дикорослих представників виду квіточки язичкові, дрібні, білого або ледь рожевого кольору.
  • Починаючи з 1732, вид вирощується в культурі. За цей час з'явилося чимало гібридів з різним забарвленням суцвіть і величиною куща. Наприклад, популярний сорт айстри вересковой Блакитна зірка або Леді в чорному.
  • Пагони у вересковой айстри міцні, розгалужені, висотою від 70 до 100 см, утворюють кошлатий кущ.
  • Вересковая астра проявляє високу морозостійкість, спокійно витримує різкі коливання температури і тривалу посуху. У період цвітіння квіточки не ушкоджуються, навіть якщо осіння температура знижується до -6⁰С.
  • Верхні листки у цього виду дрібні (1-1,5 см в дину), голчасті, темно-зеленого кольору, розміщені по черзі. Нижні листя лопатчате, більш жорсткі, їх довжина близько 6 см. Листя густо покриває пагони по всій довжині, створюючи ефект пухнастості.
  • Астра вересковая - грунтопокривна культура, яка стрімко розростається в ширину. Вона охоче захоплює прилеглі учасники, тому часто потребує обмеження ділянки по периметру.
  • Рослина розростається у вигляді густого кулі, а якщо гілки НЕ підв'язувати, вони починають хилитися донизу. Цю особливість садівники використовують для створення незвичайних садових форм і композицій.
  • Після цвітіння плодоносить дрібними насінням плоскої форми. Але в силу пізнього цвітіння, насіння практично не визрівають, тому розмножують вересову астру переважно поділом кореневища.

Вересковая астра, посадка і догляд

Сорти айстри вересковой з фото

У культурі вирощуються такі сорти вересковой айстри:

  • Гербстмірте (Herbstmyrthe) - шикарний гібрид висотою понад 1 м. Його квіти біло-бузкового кольору утворюють волотисте суцвіття. Їх розмір невеликий, всього 10-12 мм в діаметрі. Серединка квіточок жовта, з бордовим відливом. Цвітіння триває 1.5 місяці, починаючи з перших днів вересня.

Вересковая астра, посадка і догляд

  • Ерлькеніг (Erlkonig) - сорт з ніжно-ліловим забарвленням пелюсток і яскраво-жовтою серединкою. Кущ густо розгалужений, почвопокровний, висотою не більше 100 см. Рясно цвіте з кінця вересня до листопада.

Вересковая астра, посадка і догляд

  • Блакитна зірка (Blue star) - незвичайна астра стелеться вересковая. У неї кущ середньої висоти (до 70 см). Завдяки дрібної голчастою листі і приземистим гілках, в кольорі цей сорт дуже нагадування верес або низькорослий хвойник. Цвіте довго і рясно, радуючи погляд своїми ніжно-блакитними квіточками з серпня до перших заморозків.

Вересковая астра, посадка і догляд

  • Леді в чорному (Lady in Black) - унікальний сорт з листям незвичайного забарвлення - темно-зелені або навіть чорно-пурпурні. Квіти дрібні з білими пелюстками і контрастною серединкою рожево-коричневого кольору. Сорт має високі декоративні властивості, тому активно використовується в ландшафтному дизайні. Завдяки невисокому зросту, ідеально висаджується в якості почвопокровнікі в групових посадках.

Вересковая астра, посадка і догляд

  • Снігова лавина (Snow flurry­) - чудовий почвопокровний сорт, який можна висаджувати на кам'янистих спорудах, альпійських гірках. Все літо астра нарощує голчастий зелений килим зі скоромної висотою до 10 см, а ближче до осені він покривається дрібними білими квітами, створюючи ефект снігової лавини. Може вирощуватися в горщиках як ампельна культура.

Вересковая астра, посадка і догляд

  • Рожева хмара (Pink Cloud) - красивоцветущая астра, яка розвивається в вигляді кулястого куща. Квіточки у сорту блідо-рожеві, дрібні, зібрані в множинні кошики. Цвіте у вересні-листопаді. Сорт може похвалитися високою декоративністю, яка зберігається до зими.

Вересковая астра, посадка і догляд

  • Золоті бризки (Golden Spray) - красивий сорт у вигляді густого пірамідального кущика. У айстри дрібні квіточки з короткими білими пелюстками і насичено-жовтою серединкою великого розміру.

Вересковая астра, посадка і догляд

Вирощування айстри вересковой з насіння

Астру вересову легко виростити з насіння. Але з огляду на те, що самостійно зібрати насіння в нашому регіоні досить важко через кліматичних умов, для вирощування айстри вересковой краще купити насіння в спеціалізованому магазині.

Посів насіння айстри вересковой у відкритий грунт

Насіння айстри висівають у відкритий грунт. Слушна нагода - весна (в травні) або переддень зими.

Навесні посів здійснюють так:

  1. У пухку, поживний грунт поглиблюють насіння на 1 см.
  2. Потім землю рясно поливають.
  3. Обов'язково проводять мульчування, укладаючи поверх грунту тонкий шар компосту.
  4. Догляд виробляють помірний: розпушують і зволожують грунт, видаляють бур'яни.
  5. Якщо насіннєвий матеріал якісний, через 8-10 з'являються дружні сходи.
  6. Коли паростки трохи зміцніють, їх проріджують, щоб між ними було не менше 15 см.
  7. Восени сіянці пересаджують на постійне місце.

В осінній період посів насіння айстри вересковой проводять в промерзлу землю:

  1. У грунті роблять поглиблення і висівають насіння.
  2. Зверху укладають шар компосту.
  3. З приходом відлиги з'являються нові сходи.
  4. Цвітіння при насіннєвому розмноженні настає тільки через рік.

Порада! Висівати насіння айстри вересковой можна в грудні. Для цього потрібно восени підготувати лунки, а взимку, поки сніг не перевищує 10-12 см, поглибити в борозенки насіння і вкрити їх перегноєм.

Вересковая астра, посадка і догляд

Вирощування айстри вересковой розсадним методом

Вирощують цей вид і розсадним методом. Посівні роботи починають в березні-квітні.

Роблять це таким чином:

  1. Насіння на деякий час укладають на вологу тканину, щоб вони швидше проросли.
  2. Потім їх поглиблюють на 5 мм в живильний грунт в будь-якої ємності.
  3. Тару покривають плівкою або пластиковою кришкою тримають в світлому приміщенні з хорошою циркуляцією повітря при температурі 18-20 ° С.
  4. Через 5 днів прокльовується сходи. З цього момент знімають парничок і регулярно зволожують грунт з пульверизатора.
  5. Розсаду тримають в місці, де вдень температура утримується на позначці 18- 20 ° С, а вночі не перевищує 15-17 ° С.
  6. Після формування третього листочка, сіянці пікірують в невеликі горщики або касети.

Через два тижні після пікіровки розсаду підгодовують. Можна використовувати комплексне добриво для квітучих рослин або розчин аміачної сірки з розрахунку 1 г добрива на літр води. Через 10-14 днів підгодівлю повторюють. Вносять суміш їх 3 г суперфосфату, 1.5 сірчанокислого калій, 1.5 г аміачної селітри і літра води.

Вересковая астра, посадка і догляд

Астра вересковая, посадка

Розсаду айстри вересковой висаджують у відкритий грунт після появи 6-7 повноцінних листочків. До цього часу молода поросль досягає 7-8 см. Приблизно за 10-14 днів до посадки розсаду поступово загартовують, щоб вона легше акліматизувалися до вуличних умов.

Вибір місця під посадку вересковой айстри

  • Вересову астру садять в садово-парковій зоні, на міський клумбі. Її цвітіння не змушує довго чекати і прикрашає будь-яке місце, де б вона не росла.
  • Айстри цього виду люблять сонячні місця, але і легку півтінь сприймають нормально. Щоб домогтися буйного цвітіння потрібно вміло підібрати місце під посадку. Посадити астру краще на сонячному ділянці з супіщаних або ж суглинистой грунтом. Оскільки ця культура не любить надлишок вологи, потрібно уникати місць з високим заляганням грунтових вод.
  • Дуже добре висаджувати розсаду на клумби, де раніше була календула. А ось місця, де вирощувалися гладіолуси або тюльпани, абсолютно не підходять. Ці рослини нерідко є джерелом грибків, які можуть вражати астру.
  • Астра активно нарощує кореневище і прекрасно цвіте на альпійських гірках і в кам'яних садах. Множинне формування бутонів відбувається активніше на ділянках з південною орієнтацією.

На замітку! Як і всі багаторічники цього сімейства, вересковая астра пересідає кожні 4 5 років. Це робиться в профілактичних цілях, щоб запобігти розмноженню хвороботворних бактерій або появи шкідників.

Вересковая астра, посадка і догляд

Передпосадкова підготовка ділянки для вересковой айстри

  • Підготовку грунту починають восени. Проводиться внесення перегною з подальшим перекопуванням ділянки.
  • У малородючих ґрунтах обов'язково додається добриво. У перші тижні весни в грунт додають мінеральні добрива і боронують на 40-60 см углиб. В якості добрива згодиться суперфосфат, сірчанокислий амоній, а також калійна сіль.
  • Якщо грунт на ділянці занадто кисла, до того ж слаборихлая, в неї додається вапно. Якщо вологість грунту сильно підвищена, розміщується достатній дренаж, наприклад, дрібний щебінь.
  • Безпосередньо перед посадкою землю рихлять, очищають від бур'янів, добре вирівнюють, зволожують.

Вересковая астра, посадка і догляд

Правила посадки айстри вересковой

Посадку вересковой айстри проводять в перші травневі дні. У легку вологий грунт висаджують паростки на відстані 15-25 см. Перший полив проводять тільки на третій день після посадки. До цього часу грунт просохне. Через тиждень після поливу роблять підгодівлю розчином коров'яку.

Важливо! Висаджувати розсаду бажано в похмуру погоду або ближче до вечора. Якщо посадкові роботи випали на сонячну погоду, поросль вкривають на кілька днів, поки вона не вкорениться.

Вересковая астра, посадка і догляд

Вересковая астра, догляд

Грунтопокривна вересковая астра не потребує особливого догляду. Дотримання нескладних правил забезпечує декоративний вигляд, рясне цвітіння і здоров'я рослини.

  • Астри вересковой необхідний регулярний, але помірний полив. Зволожувати грунт потрібно відстояною водою в міру висихання верхнього шару.
  • Для стимуляції росту і цвітіння цей багаторічник необхідно підгодовувати хоча б три рази на рік: на етапі вегетації, бутонізації, після цвітіння. В якості добрива можна використовувати будь-які органічні і мінеральні суміші.
  • Щоб коріння отримували вдосталь кисню, грунт у пристовбурних місці потрібно рихлити і очищати від пророслих бур'янів.
  • Періодично потрібно проводити огляд рослини на предмет хвороб і шкідників. Також необхідно вчасно видаляти зів'яле листя, квіточки.
  • Оскільки вересковая астра відрізняється морозостійкістю, укриття на зиму не споруджується. Перед зимівлею тільки проводиться обрізка надземної частини рослини на висоту 20-30 см над землею.

Вересковая астра, посадка і догляд

Астра вересковая, розмноження

Астру вересову набагато простіше розмножити діленням куща, ніж розсадним методом. Однак важливо пам'ятати, що таким способом можна розмножувати тільки зріле рослина, якому не менше 3-4 років. Проводять розподіл в осінній період, після цвітіння.

Правила поділу куща:

  1. Кореневище викопується і повільно витягується із землі.
  2. Потім розділяється на кілька частин, при цьому потрібно стежити, щоб дрібні корінці не розривалися.
  3. Після цього деленки висаджуються в підготовлені лунки, засипаються землею.
  4. Грунт трохи утрамбовується і рясно поливається.

Укорінення нових кущів проходить швидко. Але квітка необхідно укрити на зиму, оскільки до приходу морозів він ще не встигне повністю зміцніти. Для цих цілей можна використовувати лапник, який укладається шаром 15 см. Також підійдуть тирсу, сухе листя.

Вересковая астра, посадка і догляд

Збір насіння айстри вересковой

Вересковая астра є поздноцветущих культурою, у якій збір насіння проводиться через 50-60 днів після початку цвітіння. До цього часу вже наступають морози, тому отримати здоровий посівний матеріал отримати практично неможливо.

В такому випадку є два способи роздобути насіння:

  • До перших заморозків зрізати суцвіття і розташувати їх на домашньому підвіконні. Згодом вони достигнуть, але їх схожість буде дуже низькою.
  • Восени викопати кущ айстри і перевалити в великий вазон, а потім вирощувати вдома при температурі 18-20 ° С. При забезпеченні достатнього освітлення і догляду, насіння повноцінно достигнуть і будуть зберігати свою схожість близько 24 місяців.

Вересковая астра, посадка і догляд

Хвороби і шкідники айстри вересковой

Астра вересковая рідко хворіє і пошкоджується шкідниками. Однак варто враховувати, що при відсутності належного догляду астра буде схильна до таких захворювань:

  • Борошниста роса - поразка всієї надземної частини грибком Oidium. Провокаторам даного захворювання вважається бідна грунт, загущенность посадок, неправильний полив. Позбутися від грибка можна за допомогою Топаза або сульфарід.
  • Кільцева плямистість - поразка листя грибковими спорами. Рослини потрібно спалювати, оскільки хвороба швидко поширюється. Обробляти можна фундазолом або бордоською рідиною.
  • Сіра гниль - ще одне грибкове захворювання, викликане грибком Botrytis '. Сприяє розмноженню грибка надлишок вологи або надмірне внесення азотистих добрив. Для лікування використовується мідний купорос.

З шкідників на айстри вересковой можуть мешкати:

  • Павутинний кліщ - з'являється при сильно сухому повітрі. Знищити шкідника може будь-який акарицид або відвар цибулиння.
  • Нематода - викликає поява бурих плям на рослині. Якщо видалення пошкоджених листя не допомагає зупинити шкідника, необхідно знищити цілий кущ.

Вересковая астра, посадка і догляд

Астра вересковая в ландшафтному дизайні, фото

Астра вересковая в ландшафтному дизайні дуже цінується своїми почвопокровними властивостями. Її використовують для декорування кам'янистого альпінарію, озеленення відкритих ділянок, оформлення паркових зон. Завдяки хорошій виживання в півтіні, її використовують для прикраси ділянок з високими насадженнями хвойних культур.

Низькорослі сорти вересковой айстри часто комбінують з гвоздиками, иберис, а більш високі - з декоративним деревієм, рудбекія. Але особливо красиво виглядає вересковая астра в одиночних посадках, коли її пишні кущі сформовані у вигляді кулі або конуса.

Вересковая астра, посадка і догляд

Вересковая астра, посадка і догляд

Вересковая астра, посадка і догляд

Вересковая астра, посадка і догляд

Вересковая астра - рослина з високою декоративністю. Посадивши її в саду, вам не доведеться приділяти квітці багато часу, а вона багато років буде радувати вас своєю вродою і витонченим ароматом.