Звіробій - трав'яниста лікарська рослина, яке відноситься до численного роду Звіробійні. Всього налічується більше 300 видів звіробою, серед яких зустрічаються чагарники, напівчагарники, багаторічні та однорічні трав'янисті рослини. У природному середовищі існування звіробій зростає повсюдно: в гірських регіонах, тропіках, листяних лісах, луках. Звіробій більше відомий, як відмінний медонос і лікарська рослина, яке має унікальні цілющі властивості і використовується в народній медицині.
Серед різноманіття видів виділяються декоративні чагарникові сорти з великими привабливими квітками золотистих відтінків, які використовуються садівниками для прикраси присадибних ділянок і володіють особливою декоративністю. Яскраві пишні кущики виділяються на тлі соковитої зелені, використовуються в якості живої огорожі. Для прикраси клумб і збору лікарської сировини дачники висаджують лікарські види трав'янистої рослини. Про те, як виростити звіробій на дачній ділянці, читайте далі.
Різновиди звіробою - опис
Серед безлічі різних видів звіробою, найбільш поширені такі види лікарської рослини, кожен з яких має свій унікальний вигляд.
- звіробій олімпійський. Серед природних проживання рослини - південна частина Європи, Малої Азії, Середземномор'ї. Віддає перевагу теплий і помірний клімат. Має напівчагарникові форму. У висоту досягає не більше 3 5 см, в діаметрі до 25 см. Листя зелені, з сизим нальотом, мають форму овалу. Цвіте великими яскраво-жовтими квітками протягом липня-серпня. Невибаглива культура, тривалий час зростає на одному місці, не вимагаючи пересадки.
- Звіробій продірявлений (звичайний) - лікарський трав'яниста рослина з міцною кореневою системою. У природних умовах росте повсюдно. Висота куща досягає до 80 см. На початку росту циліндричні стебла рослини пофарбовані в зелений відтінок, в міру зростання набувають темно-червоний або бурий відтінок. Листя довгасті, овальної форми, довжиною до 3 см з численними світлими прожилками, що створює ефект «продірявлений», звідси й незвичайна назва даного виду. Квітки дрібні, до 2 см в діаметрі, зібрані в волоть, пелюстки забарвлені в жовтий колір. Цвіте рослина протягом усього літа.
- Звіробій жестковолосий (волосиста) - багаторічна трав'яниста культура. Навколишнє середовище - північна частина Африки, Мала Азія. Кущ досягає висоти до 1 метра, має повзучої кореневою системою. Стебла м'які, циліндричні, листя - овальні, зелені з легким блакитним відтінком. Квітки - жовті, зібрані в волоть. Період цвітіння - липень, серпень, у вересні утворюються плоди.
- фарбувальний - декоративний кущ висотою до 1 метра, часто використовується в створенні ландшафтних композицій в сусідстві з іншими багатолітниками. Даний вид поширений в Європі, на Кавказі. Особливою декоративністю володіють бурі стебла рослини і загострені листя сизого відтінку. Квітки зібрані в парасольки, пофарбовані в жовтий відтінок, в діаметрі до 4 см.
- звіробій чотиригранний - зовні рослина нагадує звіробій звичайний. Головна відмінність виду - поздовжні гострі ребра на стеблі. Ареал зростання - Європа і Азія. Квітки з жовтими пелюстками, іноді на них зустрічаються чорні точки. Рослина містить токсичні речовини і не використовується в медичних цілях.
- звіробій плямистий - прямостоячий багаторічник, що досягає висоти до 70 см. Квітки дрібні, золотистих відтінків, зібрані в суцвіття. Рослина має унікальний хімічний склад, використовується в народній медицині.
- звіробій розпростертий - однорічна почвопокровноє рослина з розгалуженими стеблами і дрібним листям. Квітки дрібні, з жовтими пелюстками, цвітуть все літо.
- звіробій великий - висока рослина з прямостоячим стеблом. Листя загострені, квітки великі. Можуть бути поодинокими або зібрані в суцвіття до 5 штук. Період цвітіння рослини нетривалий, з червня по липень.
- звіробій чашечковідние. Вічнозелений чагарник з шкірястими листям довгастої форми. Родом рослина з Закавказзя і Середземномор'я. Квітки великі, лимонного кольору з безліччю тичинок.
Звіробій - лікувальні властивості
Для заготівлі сировини використовуються стебла, листя і суцвіття звіробою, в яких міститься велика кількість цінних вітамінів, дубильних речовин, ефірних масел, фітонцидів і флавоноїдів. Звіробій входить до складу цілющих лікарських зборів, що використовуються як в народній, так і традиційній медицині і допомагає боротися з недугами.
- Рослина володіє терпкими і кровоспинні властивості. Швидко загоює рани, знімає больові відчуття.
- Відвари на основі звіробою заспокоюють нервову систему, мають антидепресивними властивостями, зміцнює організм. Застосовуються при лікуванні і дезінфекції ротової порожнини, усуваючи неприємний запах.
- При зовнішньому застосуванні використовуються примочки зі звіробоєм, які швидко загоюють рани, садна, забиті місця, нариви.
- Масло звіробою ефективно при сильних опіках та гнійному запаленні шкірного покриву.
- Звіробій чудово активізує роботу серця, зміцнює судини і капіляри.
- Використовується при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, нормалізує обмін речовин, має жовчогінні властивості.
Посадка звіробою у відкритий грунт
Звіробій - невибаглива культура, яка може рости без особливого догляду. Вирощування звіробою у відкритому грунті не складе труднощів навіть для новачка.
Місце посадки звіробою і вибір грунту
Посадити рослину можна в будь-якому зручному місці саду: на клумбі, уздовж огорожі, біля будинку або веранди. Чагарникові види можуть служити відмінною живоплотом, а лікарські трав'янисті види будуть доречні в квітковій клумбі. Звіробій віддає перевагу сонячним, добре освітлені території, але приховані від пориву вітру і протягу. Грунт під посадку звіробою слід вибирати удобрення, пухку. Щоб збагатити грунт, досить внести в нього під час перекопування органічне добриво (4-5 кг перегною на м.кв) або компост (2-3 кг на м кв.). Небажано вибирати для посадки глинисті, глиноземні, занадто кислі або лужні грунту.
Посів насіння звіробою звичайного
Як і всі лікувальні трави, звіробій сіють насіннєвим способом. Час посіву насіння - листопад або рання весна. При посадці навесні, насіння повинні пройти стратифікацію (загартування холодом). Для цього насіння поміщають в зволожений пісок і поміщають на 6-8 тижнів в холодильник. Восени використовують сухий посівний матеріал або свіже насіння, зібрані з рослини. Варто пам'ятати, що при посадці насіння навесні, рослина розвивається повільніше, а якщо весна буде посушливої, сіянці можуть не зійти.
Етапи посадки насіння звіробою
- Ділянка для вирощування лікарської рослини слід підготувати заздалегідь. Якщо планується осіння посадка, грунт готують влітку, якщо навесні - восени. Ділянка слід перекопати, розрівняти верхній шар грунту граблями і внести органічне добриво або компост.
- Насіння сіють поверхово, що не закладаючи їх у грунт, дотримуючись відстань між рядами 40-45 см. Зверху їх присипають невеликим шаром землі або піску і поливають.
- При весняній посадці лав з насінням накривають плівкою.
Як посадити чагарниковий звіробій
Для розведення чагарникових декоративних форм звіробою використовується посадка живцями, які можна придбати в спеціалізованих торгових точках або заготовити самостійно, використовуючи для живцювання дорослий чагарник звіробою. Через 2 тижні держак, поставлений в воду, дає корінці.
Держак висаджують навесні у відкритий грунт в неглибоку посадкову яму, наповнену дренажним шаром (керамзитом, галькою, битою черепицею) і перегноєм. Коріння звіробою чагарникового не слід глибоко заглиблювати, досить лише зліг присипати його землею, ущільнити і добре полити.
Догляд за звіробоєм у відкритому грунті
Доглядати за рослиною нескладно, особливу увагу слід приділяти молодим сходам після посадки насінням.
- Полив необхідний помірний, не допускаючи застою вологи в грунті. При дощовому літі в поливі звіробою немає необхідності.
- Підживлення звіробою у відкритому грунті полягає в добриві нітроамофоски в гранулах (8 гр на м.кв) ранньою весною, до цвітіння рослини.
- Важливим етапом по догляду за рослиною є прополка і видалення бур'янів навколо посадки, які можуть уповільнити зростання звіробою. Рихлити ґрунт слід з особливою обережністю, щоб не пошкодити коріння.
- У зимовому укритті звіробій не потребує, в умовах суворого клімату в північних регіонах, рекомендується вкривати чагарникові форму ялиновим гіллям, сухим листям. Якщо після зими виявлено підмерзлі гілки або стебла, їх необхідно видалити.
Заготівля лікарської сировини з звіробою
Пишне цвітіння звіробою варто очікувати лише на 2-3 рік після посадки рослини. Під час цвітіння звіробою можна приступати до заготівлі лікарської сировини (червень, липень). Для даної процедури слід вибрати сонячну, суху погоду. Верхні пагони рослини зрізають на відстані 25-30 см, використовуючи секатор або ніж. Пагони просушують в напівтемному і провітрюваному приміщенні, регулярно перевертаючи траву. Коли пагони висохнуть і стануть ламкими, їх поміщають в скляні банки, коробки або паперові пакети і зберігають в сухому приміщенні протягом 3-х років.
Розмноження звіробою у відкритому грунті
Основний метод розмноження лікарської рослини - посів насіння восени або ранньою весною відразу у відкритий грунт. Крім цього використовується метод зеленого живцювання в весняний період в про час вегетативного росту рослини. Обрізаний зелений пагін поміщають в теплу воду і чекають появи коренів. Потім держак укорінюють в грунт і залишають в теплиці. Навесні укорінений живець готовий до посадки на постійне місце.
Хвороби і шкідники звіробою
Більшість видів звіробою стійко до багатьох захворювань і шкідників. Однак недотримання оптимальних умов для вирощування рослини може стати причиною для виникнення таких захворювань як:
- іржа. Захворювання, яке уповільнює ріст рослини. Листя покриваються жовтуватими і іржавими плямами. Для боротьби з хворобою застосовують фунгіциди, уражені листя слід видалити і знищити.
- У дощове літо або при рясному поливі кущів можливий розвиток борошнистої роси - грибкового захворювання, для якого характерний білий наліт на листках і стеблах рослини. Для боротьби із захворюванням застосовують фунгіциди.
Серед комах шкідників можна виділити листовійки - гусеницю, яка обплітає павутинням листя звіробою і звіробійного моль, вражаючу верхівку рослини. Для боротьби зі шкідниками застосовують інсектицидні препарати.
Фото звіробою у відкритому грунті
Вирощування звіробою на дачній ділянці - нескладне і захоплююче заняття. Крім прекрасних декоративних властивостей рослини, звіробій - цілюща культура, яка дозволяє зібрати цінний лікарський матеріал для лікування багатьох недуг.