Спочатку трохи історії. Про цілющі властивості багатьох рослин люди знають дуже давно. І, власне кажучи, з досвіду використання трав, ягід, листя, коріння і навіть кори дерев і сталася сучасна фармакологія - наука про лікувальну дію різних речовин на організм людини. Але багатовікова практика народної медицини показала, що боротися з недугами допомагають не тільки зелені рослини, а й такі своєрідні організми, як гриби.
Ще давньоримський вчений Діоскорид в I столітті нашої ери, т. Е. Майже 2000 років тому, описав лікувальні властивості модринового трутовика, і зокрема його здатність допомагати при шлунково-кишкових захворюваннях. А в кінці XIX століття цей гриб застосовували в Росії як ліки проти туберкульозу та як зупиняють кров засіб. Довго він був предметом традиційного експорту. До 8 т сухого модринового трутовика вивозили щорічно з Росії за кордон.
Зі стародавніх книг-травників відомо, що в народній медицині грибні препарати у вигляді порошків особливо широко застосовувалися в Японії, Китаї, Тибеті. «Березовим грибом», або губкою, лікували Володимира Мономаха, у якого, як припускають лікарі, які вивчали літописна опис його хвороби, був рак губи. Правда, чим закінчилося це лікування, літописи замовчують.
У середньовічній Європі свіжим сокомзморшків лікували захворювання очей. У старовинних лікарських порадниках вказується, що гриб «іудине вухо» (Ауріку-лярія уховідная), що зустрічається на Кавказі і Далекому Сході, допомагає при деяких захворюваннях горла.
Йшов час, і Народна медицина дослідним шляхом відбирала гриби, які і зараз застосовуються в лікувальних цілях. Ось, наприклад, веселка звичайна, або * смердючий сморчок », близький родич звичайних дощовиків. .Растет веселка в листяних і Особливо часто в широколистяних лісах на грунтах, багатих перегноєм, частіше під кущами ліщини. Знайти її можна влітку і на початку осені.
У молодому віці гриб має вигляд яйця розміром з куряче, і навіть більше, одягненого білого або жовтуватого оболонкою. У Німеччині його так і називають - • чортове яйце ». Якщо яйце розрізати, то під щільною шкірястою оболонкою побачиш драглисту товсту другу оболонку і зеленувато-оливковий зачаток плодового тіла гриба. Ось цю внутрішню драглисту оболонку, звану «земляним маслом», використовують у вигляді мазі при лікуванні ревматівма і подагри (по-сучасному - дистрофічного поліартриту). При дозріванні гриба обидві оболонки розриваються і виростає порожниста губчаста кремова ніжка з складчастої наперстки-видною капелюшком, покритої шаром зеленої пахучої слизу, що містить спори. Тоді гриб видає сильний неприємний запах падали, що привертає мух, які і розносять його суперечки. Настоянка з висушених плодових тіл веселки сприяє швидкому заживши-лення ран.
На Уралі під тією ж назвою «земляне масло» до теперішнього часу при лікуванні ревматизму використовують сарко-сому круглу, близьку до зморшкові грибам. Вона з'являється навесні і на початку літа в хвойних і змішаних лісах і має вигляд великих бурих чаш діаметром 5-10 см, наповнених студенистой масою, яку і вживають як мазь.
А тепер згадаємо про найпопулярніший у нас грибі - білому. Завжди вважалося, що систематичне вживання в їжу білого гриба перешкоджає розвитку деяких шлунково-кишкових захворювань. І дійсно не так давно в білому грибі були виявлені речовини, які пригнічують розвиток патогенні для людини кишкових бактерій. Або ось такий цікавий факт. Богемские німці приписують білого гриба здатність попереджати ракові захворювання. За даними дослідників, випадки раку в лісових районах Богемії вкрай рідкісні. А недавно були отримані і перші позитивні результати в дослідах за дією білого гриба на розвиток злоякісних пухлин в експериментах на тваринах. При цьому з'ясувалося, що гальмівну дію на злоякісні пухлини особливо сильно виражено у ялинової форми, т. Е. У грибів, що ростуть в симбіозі з ялиною. Для них характерна велика коричнево-бура капелюшок.
У ряді країн існують стійкі народні уявлення про профілактичні протипухлинних та інших лікувальні властивості деяких грибів-трутовиків, шапинкових грибів, зморшкові, дощовиків. Ймовірно, тому в останні роки гриби-макроміцети, т. Е. З великими, видимими неозброєним оком плодовими тілами, все частіше стають об'єктами дослідження вчених-медиків. Згадаймо, що за характером обміну речовин гриби займають проміжне положення
між тваринами і рослинами, і ми маємо право очікувати виявлення в них таких речовин, які ні рослини, ні тварини утворювати не можуть. І ці очікування вже виправдовуються. Наприклад, з'ясувалося, що грибниця Коллібія слизової (грошики) - вона росте на буку або дубі - утворює антибіотичну речовину муцідін, переважна зростання мікроскопічних цвілевих грибів. Зараз у багатьох країнах на основі цієї речовини виробляється препарат під назвою «муцідерміна», який застосовується при лікуванні грибкових захворювань людини.
Іо повернемося до добре знайомим їстівних грибів. Так, золотисто - чи лимонно-жовтий модриновий маслюк в народній медицині застосовується при подагрі. Вважається також, що він здатний знімати або полегшувати гострі головні болі. Зростає цей маслюк з червня до листопада в зоні кореневої системи модрини. На одному місці його можна збирати десятки років. Але якщо дерево гине, то поступово зникає і модриновий маслюк.
Інший популярний їстівний гриб - рижик звичайний, або делікатесний. Фіолетовий пігмент - лактаровіолін, що визначає забарвлення гриба, володіє антибіотичну дію. Він помітно затримує зростання туберкульозної палички. Крім того, ця речовина за своєю хімічною природою належить до групи азуленом, ряд з яких має лікувальну дію при хворобах, викликаних порушенням обміну речовин, наприклад при плямистості шкіри (веті-Лиго).
Відомо також, що деякі гриби-молочні судини, куди відноситься і рижик, полегшують, протягом ревматизму.
В осінньому грибі зеленушка виявили речовину з групи антикоагулянтів, що перешкоджає згортанню крові. Опеньок осінній в народній медицині використовують як легкий проносний засіб.
В останні роки особливо широку популярність здобули шиітаке, або лентінус, і зимовий гриб, або фламмуліна оксамитова, які в ряді країн широко культивуються.
Шиітаке, або чорний лісовий гриб, в природних умовах зустрічається в Японії. Цей гриб знижує рівень холестерину в крові і таким чином уповільнює розвиток атеросклерозу. Японські вчені виділили з нього речовина етітаденін, яке і відповідає за рівень холестерину. Гриб також ефективний при підвищеному артеріальному тиску, а зовсім недавно з'явилися відомості про його протипухлинному, противірусний і анти-СНІД-дії. Звідси велика популярність шиітаке як продукту харчування в Японії.