Прекрасним рослиною для прикраси саду може стати кохия. Цей листяний чагарник володіє високими декоративними якостями і добре переносить стрижку, саме тому його часто використовують при створенні рослинних композицій. Про посадці кохіі і догляді за нею ми розповімо в цій статті.
Загальний опис культури
Китай вважається історичною батьківщиною кохіі, хоча на сьогоднішній день це ефектне рослина широко поширене у всьому світі. Дуже часто його можна зустріти в країнах Азії, Європи і Америки, а також в Японії і Австралії.
Свою назву культура отримала в честь німецького ботаніка Вільгельма Коха, тривалий час завідувача ботанічним садом міста Ерланген. Кохию в науковій літературі прийнято називати Басс, крім того, вона має і кілька народних назв: річний Кіпр, веничная трава, однорічний кипарис. Кущ рослини має красиву чітку форму, яка чимось нагадує кипарис, до того ж, гілки кохіі часто використовують для виробництва віників.
Чагарник цієї культури має густу, добре ветвящуюся крону, в висоту він сягає близько 1 м. Декоративні властивості рослини обумовлені не цвітінням, а красою листя. Самі суцвіття по виду дрібні і досить непоказні, а ось листя у кохіі дуже приваблива. Вона має вузьку довгасту форму і буває забарвлена в яскраво-зелений або салатовий відтінки. З настанням осені чагарник набуває насичено-малиновий або бордовий колір, завдяки якому він помітно виділяється на тлі інших рослин в саду.
Сорти кохіі
Вже згадана культура налічує близько 80 видів, 10 з яких можна зустріти на просторах пострадянських країн. Найчастіше кохіі ростуть в степовій або напівпустельній місцевості, під відкритими сонячними променями. Завдяки своїй невибагливості рослина легко переносить навіть сильно засолені грунти, а деякі його підвиди взагалі вважаються бур'янами, які можна зустріти на неокультурених землях і навіть в місцях звалищ.
Для декорування садового ландшафту використовують не дикі, а спеціально культивовані сорти, які відрізняються привабливим виглядом і чіткими формами куща. Такі сорти добре піддаються стрижці. Розглянемо найбільш популярні садові різновиди Басс:
- Волосолістая кохия - декоративний сорт, який використовується садівниками з 17 століття. Цей вид культури відноситься до однолітникам, володіє густий, гіллястою кроною, у висоту досягає 1 м. Ширина чагарнику коливається в межах 50-70 см. У період цвітіння кущ покривається дуже дрібними білими квітками, які практично не видно з-за яскравою густого листя. Сама листя забарвлена в насичено-салатовий відтінок, а до осені вона змінює колір, стаючи червоного, рожевого або бордового. Чагарник має правильну овальну форму, трохи подовжену догори. Він добре переносить стрижку, тому форму рослини можна змінювати на свій розсуд. Як влітку, так і восени, кохия волосиста прикрашатиме сад, нерідко граючи роль центрального акценту в рослинних композиціях.
- Кохия Чайлдса - компактна рослина з щільною густою кроною. У висоту чагарник цього сорту досягає 50 см, листя його забарвлена в ніжно-салатовий відтінок. Особливість цього виду в тому, що з настанням осені листя не змінюють свого кольору і залишаються зеленими.
- Басс Акапулько Сільвер - гібридний сорт, виведений ще в 19 столітті. Кущ такий кохіі виростає до 1 м у висоту, його густо всипають дрібна довгаста листя. Відтінок листя зелений з сріблястими кінчиками. Восени культура забарвлюється в пурпурний колір.
- Кохия султан - однорічна рослина з компактним округлим кущем, що виростають на 75-100 см у висоту. Колір листя у цього сорту насичено-смарагдовий. Восени кущ змінює забарвлення, стаючи бордовим або малиновим.
- Басс Шільзі також відноситься до однолітникам. Її зріст досягає 1 м, а в ширину кущ розростається на 60 см. Цей різновид культури також змінює колір листя з приходом осені, але робить це набагато раніше, ніж інші сорти.
- Кохия Грін Лейс - однорічний чагарник овальної форми. Листя смарагдово-зелена. Кущ добре переносить стрижку, часто використовується в створенні живих бордюрів.
- Басс Королівський замок виведена на території Росії і добре пристосована до кліматичних умов нашої країни. Цей чагарник відрізняється дрібним листям привабливого ніжно-зеленого відтінку, яка з приходом осені змінює колір на насичено-бордовий. Висота куща коливається в межах 90-100 см, в ширину рослина досягає 55 см. Форма рослини пірамідальна, витягнута. Цей гіллясте кущ з щільною кроною з легкістю переносить стрижку, а також відрізняється високою стійкістю до шкідників і хвороб.
- Кохия шерстистоцветкового - декоративний однорічний сорт. Низькорослий кущ цього підвиду Басс по висоті варіює в межах 10-60 см. Гілки мають жовто-зеленим відтінком, густо вкриті кучерявими ворсинками. Цвіте рослина довгими колосоподібними суцвіттями.
- Басс густоцветковий - однорічна, відмітними характеристиками якого є високий зріст і горизонтальне розташування гілок. У висоту такий кущ може досягати 130 см. Під час цвітіння чагарник покривається бутонами досить оригінального вигляду: навколо їх підстави ростуть довгі білі волоски, які надають культурі незвичайну зовнішність.
- Багаторічні кохіі рідко використовуються в декоруванні садового ландшафту, зате деякі їх сорти застосовуються в якості кормової сировини. Серед багаторічних різновидів можна виділити такий популярний сорт, як кохия стелеться. Ця рослина являє собою низькорослий чагарник, висота якого варіює в межах 10-50 см. Численні пагони культури стеляться по землі і трохи піднімають догори, саме завдяки такій особливості кохия і отримала свою назву. Довжина її гілок становить близько 70 см, пагони незначно покриті ворсинками. До осені ворсинки опадають, а гілки набувають бурий відтінок. Кохия стелеться має потужну і сильно розгалуженою кореневою системою. Цвіте культура в кінці літа або на початку осені, припадаючи невеликими і майже непомітними суцвіттями.
Особливості вирощування кохіі
Першою вимогою для вирощування будь-якої культури є правильний вибір місця в саду. Що стосується кохіі, то в природі її найчастіше можна зустріти в степовій відкритій місцевості, а значить, і місце на ділянці слід підбирати з подібними характеристиками. Територія для вирощування Басс повинна добре висвітлюватися сонцем, втім, це невимоглива рослина може переносити і невелику затененность. Висаджувати культуру в постійній тіні не варто, інакше вона ослабне і втратить декоративний вигляд, листя її буде блідою, але ж саме в листі і зосереджена вся краса.
Розсаду кохіі прийнято переносити на ділянку в кінці весни або на початку літа - це залежить від кліматичної зони і погодних умов в регіоні. Важливо, щоб до моменту посадки Басса на постійне місце закінчилися всі заморозки, а на вулиці встановилася стабільно тепла погода.
Кохия воліє рости на нейтральних грунтах, дуже важливо, щоб грунт був поживним, легким і пухким. Перед посадкою розсади в землю бажано внести азотні добрива. Через 10-12 днів після посадки культуру потрібно буде підгодувати ще раз тим же складом. Наступну підгодівлю здійснюють ще через 30 днів. Влітку і восени доросла рослина удобрюють раз в тиждень рідкими поживними речовинами - це потрібно для того, щоб листя було густий і мала гарний яскравий відтінок.
Оскільки Басс люблять повітропроникний грунт, грунт навколо кущів доведеться регулярно рихлити, одночасно видаляючи бур'яни. Особливо важлива така процедура в період вегетації рослини.
Своєчасний полив є важливою складовою догляду за кохіей. Влітку, особливо в жарку погоду, культуру необхідно часто і рясно зрошувати. Земля, в якій росте річний кипарис, не повинна пересихати. Кохия любить вологу і починає в'янути в висохлому грунті буквально через 2-3 дня. Зволоження культури слід проводити в ранковий або у вечірній час. Якщо поливати рослину в спеку і під палючим сонцем, земля біля кущів потріскається, вода з неї випарується занадто швидко і не дійде до коренів. До того ж, полив під яскравим сонцем сприяє утворенню опіків на листках.
Розмноження річного кипариса
Найчастішим способом розмноження кохіі є вирощування її з насіння. Насіння сіють на розсаду на початку весни, приблизно з другої декади березня. Розсада кохіі так само невибаглива, як і дорослі рослини, але варто все-таки дотримуватися певних правил її вирощування. Наприклад, температура навколишнього середовища повинна підтримуватися на рівні 18-20 ° C, саме тому насіння спочатку пророщують в теплиці, а вже потім, коли на вулиці остаточно потеплішає, паростки переносять у відкритий грунт. Заморозки небезпечні для щойно проклюнулися пагонів, тому пересаджувати кохию на ділянку потрібно не раніше кінця травня або початок червня.
Іноді кохию висівають відразу у відкритий грунт. Насіння Басс заглиблюють в землю приблизно на 1 см, відстань між борозенками і лунками має становити не менше 30 см, оскільки гіллясті кущі цієї культури люблять свободу. Відразу після посадки грунт поливають і стежать, щоб вона постійно була вологою. За розсадою доглядають аналогічно, адже від нестачі вологи молоді листочки швидко в'януть.
Літній кипарис добре розмножується самосівом, тому посадки потрібно перевіряти і періодично проріджувати. Занадто загущені рослини будуть створювати тінь і погано рости, до того ж, вони втратять свою декоративність.
Обрізка кущів
Кохия відноситься до тих рослин, які чудово переносять обрізку. Це велика перевага культури, завдяки якому з кущів можна формувати живоплоти, бордюри, декоративні фігури. Густа і щільна крона - ще один плюс, оскільки такій рослині можна надавати будь-яку форму. Зрізані стебла Басс відростають не дуже швидко, так що кущ ще довго зберігає декоративний вигляд після стрижки.
Щоб сформувати гарний кущ округлої форми, верхівки гілок слід прищипувати. Стрижку кохіі здійснюють за допомогою секатора. Важливою умовою догляду є підживлення рослин відразу після стрижки мінеральними добривами. Ослабілі після подібної процедури чагарники відновляться набагато швидше завдяки добривам.
Шкідники кохіі, використання культури в практичних і декоративних цілях
Найпоширенішою напастю, якій піддається річний кипарис, вважається павутинний кліщ. Уражена рослина нескладно розпізнати, на його листі чітко проглядаються чорні або бурі крапки, які іноді рухаються. Через час на гілках і між листям з'являється тонка павутинка. Якщо ви помітили подібне, обробіть чагарник спеціальним інсектицидом, дієвим щодо павутинного кліща.
Декоративні сорти кохіі використовують в ландшафтному дизайні для створення альпінаріїв, рабаток, прикраси клумб і газонів. Дуже ефектно такі чагарники виглядають в кам'янистих і рослинних композиціях, а також в одиночних посадках. Зі стрижкою кущів може впоратися навіть недосвідчений садівник. Ця рослина дозволяє створювати на присадибній ділянці дуже ефектні і красиві композиції, єдиний недолік яких полягає в їх недовговічність.
Кохия застосовується в кулінарії, в кухнях деяких країн цю культуру додають в супи. Рослина також володіє і лікарськими властивостями. Його застосовують для лікування шкірних захворювань, хвороб сечостатевої системи, ревматизмів, водянки, набряків. Речовини, що містяться в кохіі, надають на організм потогінний, проносний, сечогінний дію, а також тонізують організм. Вважається, що Басс ефективна проти сказу, а також добре допомагає при хворобах серця. Китайці вводять екстракт цієї культури до складу мазей, що застосовуються для лікування шкіри і нігтів.
Кохия, фото: