» » » Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Майоран - чудова пряність, яку можна використовувати в якості інгредієнта для салатів, приправи до різних страв, лікувального і косметичного засобу. Вирощування майорану - справа нескладна, якщо знати основні правила догляду за цією рослиною. Висадивши таку культуру у себе в городі, ви завжди зможете знайти їй корисне застосування.

Загальний опис рослини

Майоран - трав'яниста культура, яка часто використовується в кулінарії як прянощі завдяки своєму насиченому яскравого аромату. Ця рослина в народі іноді називають кухонної або ковбасної травою, оскільки подібний інгредієнт часто можна зустріти в складі ковбасних та інших кулінарних виробів. Запах майорану чимось нагадує орегано або чебрець. Ця трава знайшла своє застосування як в свіжому, так і у висушеному вигляді. Зелень нерідко кришать в салати або кладуть в консерви, додають в м'ясні та овочеві страви, навіть заварюють з нею чаї.

Майоран - це багаторічна рослина сімейства ясноткових, батьківщиною якого вважається Середземномор'ї. У нашій країні культуру прийнято вирощувати як однолітник, оскільки кліматичні умови не дозволяють рослині добре зимувати у відкритому грунті. Окультурені форми майорану найчастіше зустрічаються в країнах Південної Європи і в США, тоді як в Північній Африці і в Малій Азії ця трава вільно росте в дикому вигляді.

Корисні властивості рослини відомі з давніх часів. Ще древні римляни, греки і єгиптяни широко використовували пряність як лікарський засіб, а також додавали до складу страв. Специфічним ароматом володіють всі наземні частини цієї культури: листя, плоди, стебла і квіти. Аромат трави обумовлений високим вмістом в ній ефірних масел. Крім іншого, молода зелень містить в собі вітамін С, каротин, рутин і дубильні речовини.

За зовнішнім виглядом майоран є низькорослий компактний кущ, висота якого варіює в межах 30-50 см. Стебла у рослини можуть бути прямостоячими або стелитися по землі, листя дрібна, сірувато-зеленого відтінку, має слабке опушення. Цвіте майоран з середини до кінця літа, в цей час він покривається ледь помітними дрібними бутончиками білого або світло-рожевого кольору. Бутони зібрані в колосовидні суцвіття.

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Види і сорти майорану

Майоран прийнято ділити на 2 основних види:

  1. Квітковий майоран - однорічна культура, що виростає в країнах Східної Європи. Це невисокий кущ вистій в 20-40 см, що відрізняється великою кількістю пагонів. Такий кущик має кулясту форму, тому окремі екземпляри культури намагаються висаджувати на деякій відстані один від одного. Однорічний майоран не переносить заморозків і любить рости на сонячних територіях. Висока вологість і постійна затененность впливають на якість і кількість врожаю, ароматичні властивості цієї культури, а також на утримання в ній ефірної олії. Така рослина зацвітає в середині літа, а до вересня-жовтня з нього можна збирати урожай.
  2. Листовий майоран - багаторічний розлогий чагарник, найчастіше зустрічається в південних широтах. Ця культура може рости на одному місці близько 5 років. Вона відрізняється великою кількістю листя, міцними пагонами, сильним ароматом. Сіють цей вид майорану в перші тижні весни, поглиблюючи насіння на 1 см в грунт. У посушливих кліматичних умовах рослина висаджують розсадою.

Серед найбільш поширених сортів культури, які вирощуються в нашій країні, можна виділити такі:

  1. Сорт «Байкал» є прямостоячее рослина висотою близько 55 см. Стебла культури покриває дрібна гладка листя яскраво-зеленого відтінку. Цей вид майорану відрізняється рясними врожаями і яскраво-вираженим запахом. Цвіте дрібними білими квіточками.
  2. Майоран «Лакомка» - низькоросла культура висотою до 60 см. Період її вегетації становить 120 днів. Стебла густо усіяні світло-зеленим листям з гладкою поверхнею, іноді покритої восковим нальотом. Форма листя - овальна або яйцевидна. Цей різновид відрізняється сильним, яскраво вираженим запахом, а також хорошою врожайністю.
  3. Сорт «Тушинський Семко» являє собою кущик, що складається з прямостоячих стебел висотою приблизно 60 см. Урожай зелені цього майорану збирають на 128-130 день з моменту появи перших паростків. Насіння визрівають пізніше, приблизно на 175-185 день. Стебла культури сильно розгалужені, відрізняються рожевим відтінком, мають опушення у вигляді сріблястих ворсинок. Листя трохи довгаста, загострена, по краях зубчаста. Цей вид майорану цвіте дрібними білими бутончиками, зібраними в колосовидні суцвіття. Якщо зібрати зелень до того, як рослина покриється квітами, її можна буде їсти в свіжому вигляді. Зелень, зібрану після початку бутонізації, вживають в їжу в засушеному вигляді.
  4. Майоран сорти «Сканді» - сильно розгалужена рослина висотою до 60 см. Дрібні яйцеподібні листки мають світло-зеленої гладкою поверхнею. Культура цвіте невеликими квітками білого забарвлення.
  5. Сорт «Термос» - це низькоросла вид майорану, висота куща якого не перевищує 40 см. Стебла пофарбовані в сріблясто-зеленуватий відтінок. Зелені листочки злегка опушені, суцвіття мають білий відтінок.

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Особливості вирощування майорану

При вирощуванні такої спеції, як майоран, слід дотримуватися кількох правил:

  1. Культура любить нейтральні або слабокислі грунти. Грунт також повинна бути легкою і повітропроникною.
  2. Висаджувати рослину найкраще на тих грядках, де до цього росли капуста, картопля, цибуля або бобові.
  3. При осінній перекопуванні в землю бажано відразу додати добрива. Майоран добре відгукується на мінеральні та органічні сполуки, наприклад, на перегній, сірчанокислий калій, суперфосфат. Навесні перед посадкою можна ще раз збагатити землю підгодівлею, в якості яких послужать аміачна селітра і сечовина.
  4. Що стосується вибору місця для грядки, то майоран любить тепло і світло, а значить, садити його краще на освітленому і відкритій ділянці з хорошим дренажем.
  5. Культура також не любить посушливих грунтів. Достатня вологість грунту особливо важлива в тому випадку, якщо ви вирощуєте майоран з насіння.

Розмноження цієї рослини найчастіше виробляють насінням. Іноді їх висівають в теплицю для отримання розсади, іноді сіють відразу у відкритий грунт. У середніх широтах з не дуже жарким кліматом краще використовувати розсадний спосіб, оскільки це теплолюбна рослина може не перенести заморозки на відкритій грядці. У південному кліматі цілком можна застосовувати і безрассадний спосіб, причому в подібних умовах майоран може навіть замовити на грядках.

Оскільки посівний матеріал у цієї культури дуже невеликий, висівають його на незначну глибину. Бажано перед посадкою просто змішати насіння з піском, висипати на грунт, а потім присипати тонким шаром перегною. Відразу після посадки землю потрібно зволожити з пульверизатора, а потім постійно стежити, щоб вона не пересихала. Майоран сіють в березні-квітні. Температура в теплиці повинна підтримуватися на рівні 20-25 ° С. При посадці на грядку молодих паростків температура навколишнього середовища повинна бути не менше 15-20 ° С.

Приблизно через 20 днів з землі проклюнутся перші сходи. Після цього їх потрібно буде пікірувати, залишивши відстані між паростками по 5 см. Пікіровку проводять тоді, коли на стеблах виросте по 2 справжніх листочка. Паростки також можна розсадити в окремі стаканчики з торфом або перегноєм. Через 2 тижні після пікіровки культуру підгодовують рідкими мінеральними речовинами, наприклад, аміачною селітрою або фосфорно-калійними добривами. Речовини розводять у воді згідно з інструкцією і вносять в грунт під час поливу.

Висаджуючи розсаду на грядку, між рослинами дотримуються відстань по 15 см. Ряди майорану розташовують на віддалі в 60 см один від одного. Висадку культури на постійне місце проводять приблизно в травні, коли мине ризик заморозків. Після посадки розсаду можна накрити плівкою, поки вона остаточно не приживеться.

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Майоран: догляд за рослиною і збирання врожаю

Основою догляду за майораном є своєчасні підгодівлі. На початку вегетаційного періоду важливо подбати про те, щоб культура наростила велику кількість зеленої маси. Для цього кущики удобрюють сечовиною і фосфорно-калійними складами. На 12 день після посадки розсаду підгодовують сумішшю з 40 г суперфосфату, 20 г калійної солі і 15 г сечовини. Така кількість добрив вносять на 1 м² площі грядки.

Другий аспект догляду включає в себе правильний полив. Майоран любить воду, тому в першій половині літа його зрошують досить часто. Воду ллють під кущики невеликими порціями, процедуру проводять у вечірній або в ранковий час. З другої половини літа кількість поливів скорочують і зволожують майоран тільки тоді, коли верхній шар грунту під ним підсохне і покриється скоринкою.

Щоб коріння отримували достатньо кисню, землю біля кущів слід періодично рихлити. Перевагою майорану вважається його хороша стійкість до шкідників і хвороб.

Збирати врожай культури можна двічі за сезон. Перший раз квіти і листя зрізають після початку бутонізації. Зелень видаляють на відстані 6 см від землі, щоб кущик випустив нові пагони. Проводять зрізання тільки в теплу, суху, сонячну погоду. Щоб засушити майоран для тривалого зберігання, його гілки пов'язують в пучки і підвішують їх у добре провітрюваному місці в невеликій затіненості. Коли зелень висохне, пряність упаковують в герметичну тару і ховають в темне місце. Другий збір врожаю проводять приблизно у вересні, видаляючи квітучі пагони разом з листям.

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Користь майорану як лікарського засобу

Майоран здавна застосовується не тільки як пряне, а й як лікарська рослина. Наприклад, таку культуру часто використовували для лікування хвороб дихальних шляхів: астми, алергії, бронхіального кашлю, легеневих розладів. У цій рослині містяться такі корисні речовини, як вітамін С, рутин і каротин. Подібні компоненти благотворно впливають на шлунково-кишковий тракт, підсилюють апетит, покращують перистальтику, нормалізують вироблення жовчі. Майоран можна використовувати і для лікування дітей, які страждають від диспепсії, метеоризму, кишкових спазмів.

Культура ефективна і як лікувальний засіб при недокрів'ї. Застосування в їжу майорану сприяє виробленню еритроцитів, покращує кровообіг. Таке корисна властивість також відомо людству досить давно, саме тому майоран застосовувався під час багатьох війн як спосіб відновлення сил у солдатів, що втратили багато крові.

Майоран корисний і при лікуванні хвороб жіночої репродуктивної системи. Нерідко цю траву застосовують в стоматології. Культура вважається хорошим протизапальним і знеболюючим засобом. Вживання майорану в їжу зміцнює зуби і ясна.

Ефірна олія майорану благотворно впливає на нервову систему. Аромат рослини покращує настрій, тонізує, дарує бадьорість і натхнення, знімає втому і агресію. Масло майорану можна нагрівати в спеціальній ароматичної лампі, щоб воно випаровується і насичував собою повітря в приміщенні. Можна використовувати масло для масажу або додавати його до складу кремів. Відомо, що речовини, що містяться в олії, справляються з багатьма шкірними проблемами: бородавками, мозолями, кератозами, різними запаленнями.

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Приправа майоран

У кулінарії майоран знайшов особливо широке застосування. Причому зустріти подібний інгредієнт можна в кухнях різних країн світу. Найбільш часто продукт додають до складу м'ясних страв, а також в яєчню і омлет. Майоран вважається стандартним компонентом при виробництві ковбасних виробів, завдяки чому він отримав народну назву «ковбасна трава». Додають приправу і до складу консервів, наприклад, в розсіл для огірків, помідорів, грибів.

Майоран, фото:

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Майоран: вирощування в саду, особливості догляду

Майоран, відео: