Одне з найбільш затребуваних і популярних серед квітникарів рослин - Клематис пекучий. Маючи потужну листяної масою, кількістю витончених дрібних квітів з тонким медовим ароматом, ця декоративна ліана зовсім невибаглива в догляді. Відмінна морозостійкість дозволяє вирощувати її навіть в північних широтах. Приголомшливо густі, кучеряві ліани здатні замінити цілий сад, а період цвітіння стає просто незабутнім видовищем. Така універсальність рослини зробила його улюбленцем у багатьох садівників і ландшафтних дизайнерів. Про те, що собою являє ця рослина, як розмножується і, що потрібно знати квітникарю, що вирішив виростити чагарник на своїй ділянці, - детально викладено в статті. А цікава добірка фото і відео допоможе завершити загальне враження.
Історія походження
Великий рід рослин Клематис (лат. Clématis) раніше був відомий під назвою «Ломонос» або «лозинки». Клематис в перекладі з грецької мови означає «лоза», «кучерявий». Дійсно, для більшості видів клематисів типові ліаноподобний і лазять стебла. За одними джерелами, назва «Ломонос» з'явилося в Росії, коли цей чагарник порівнювали з непрохідними заростями, при падінні в яких можна було легко зламати собі ніс. За іншими - назва пов'язують з неприємним запахом кореневища, здатним сильно подразнювати слизову оболонку носа.
У природі налічується понад 300 видів клематисів, що відрізняються між собою як зовнішнім виглядом, так і особливостями зростання. Серед різноманіття видів, Клематис пекучий впевнено займає лідируючі позиції.
Клематис пекучий (Clematis flammula) відноситься до сімейства Лютикова і відмінно пристосований до зростанню, як в південних, так і північних регіонах. Обумовлено це ареалом походження рослини - Північна Америка і Південна Європа. Така універсальність дозволила чагарнику завоювати популярність в ряді країн, у тому числі в помірних кліматичних зонах Північної півкулі.
У дикій природі Клематис пекучий виростає на узбережжі Середземного і Чорного морів, в лісових насадженнях і чагарниках.
Всі сорти клематисів ділять на три групи:
- утворюють квіти на пагонах минулого року (група А);
- утворюють квіти на пагонах минулого і поточного року (група В);
- утворюють квіти на пагонах поточного року (група С).
Клематис білий пекучий відноситься до групи С, відрізняється рясним цвітінням і витонченим ароматом.
Опис виду
Клематис пекучий мілкоцвітна є кустарниковую ліану, що досягає у висоту до 5 м. Це повністю природний вигляд. Ширина розрослося чагарнику становить близько 3-4 м. Листя має дрібні, темно-зелені, злегка загострені.
Якщо біля посадженого клематисів є опора, стебло самостійно обплітає її, перетворюючи в суцільну зелену ширму з тисячами бутонів. З бутонів з'являються витончені білі квіточки, схожі на зірочки. На одному пагоні може бути від 200 до 400 кольорів.
Квіти мають діаметр 2-3 см з опушеним, по самому краю, чашолистки. Завдяки тому, що вони зібрані в великі волоті, створюється враження суцільного, легкого «квіткового хмари». Часом, вони настільки закривають чагарник, що не видно навіть його листя. Аромат квітучого чагарника солодкий і приємний для нюху. Медовий, з мигдальним відтінком, запах поширюється на кілька метрів від рослини і розноситься вітром по всій окрузі.
Цвіте Клематис все літо, плодоносить в кінці серпня - вересні. Отцветая, рослина покривається пухнастими шапками насіння, що надає чагарнику екзотично-незвичайний вид. Сім'янки опушені або голі, мають подовжений опушений носик - чубчик. За зовнішнім виглядом, нагадують незвичайних павучків.
У період дозрівання насіння, чагарник набуває по-новому незвичайний декоративний вигляд. Зів'яле листя закривають коричневі з білим чубчиком насіння, масово визріваючі на ліані.
Клематис пекучий - багаторічна рослина і почесний довгожитель. Тривалість життя може бути більше 25 років. Тому важливо правильно і раціонально вибирати місце для його посадки. Зростає він як на сонячному місці, так і в тіні. Зручно використовувати рослину для оформлення альтанки або укриття потрібної стіни будинку в якості живої огорожі. Такий пейзажний вид клематисів часто створює враження дикорослого рослини.
На зиму, стебла відмирають, в грунті зимує тільки кореневище. Холодов воно не боїться і навесні рослина рясно розростається знову. Швидкість зростання багатолітника досить висока.
Розмноження клематисів пекучого
Для розмноження рослини застосовують два основних способи:
- насіннєвий вид розмноження
- вегетативний вид розмноження
Розмноження насінням
Цей вид мілкоцвітна клематисів успішно розмножується насіннєвим способом. Молоді сіянці дозволяють повністю зберігати властивості материнського багатолітника.
- Для початку, восени, у другій половині жовтня, потрібно зібрати дозрілі насіння.
- Потім очистити насіння від хохолков і провести стратифікацію. Стратифікована насіння даного виду клематисів необхідно при низькій температурі - до 5 градусів.
- Навесні, насіння можна висівати у відкритий грунт на глибину до 5 см від поверхні грунту. Полив проводити в міру необхідності. Через кілька тижнів здадуться сходи. Пагони спочатку розвиваються досить повільно, а зможуть зацвісти лише на 3-4 рік.
- Також можна висаджувати насіння і під розсаду. Для цього, зійшли в теплиці сіянці пікірують в невеликі горщики або пакетики, поміщають на світло, помірковано поливають. Висаджують у відкритий грунт з другої половини весни. Горщики прикопують в грядку, мульчують, забезпечують полив і підгодівлю. Кілька разів під час росту ліани, прищипують верхівки пагонів. Даний прийом дозволяє інтенсивніше наростити вегетативну масу чагарнику. На наступний рік саджанець пересаджують на постійне місце.
Вегетативний спосіб розмноження
Даний спосіб розмноження передбачає кілька способів:
- Розподіл дорослого батьківського чагарнику на кілька частин. При цьому, багаторічна рослина повністю викопують або підкопують з усіх боків і акуратно, щоб якомога менше пошкодити надземну і підземну частини, розділяють його. Після такої маніпуляції, рослина слабшає і зможе повністю відновитися лише через кілька років.
- Розподіл відводками. Нижні бічні пагони притискають до землі, в спеціально вириті канавки, глибиною до 10 см, фіксують скобами і присипають землею. При успішному розвитку (наявність корінців), на наступний рік їх відділяють від материнського куща і висаджують окремо.
- Розподіл живцями. Нарізають живці до цвітіння, довжиною приблизно 10 см. Верхній зріз роблять над вузлом, а нижній - під вузлом. Нижні листочки обривають. Відібрані живці рекомендують після посадки поливати стимуляторами росту. Висаджують їх в невеликі парники. Грунт для проростання черешків повинна бути добре прогріта, розпушена. В середньому, через місяць, живці укорінюються. Потрібно поступово привчати їх до свіжого повітря, відкриваючи парник. Потім їх висаджують в легку півтінь щоб уникнути попадання прямих сонячних променів і можливого перегріву.
Посадка клематисів, необхідні умови
Висаджують Клематис пекучий у відкритий грунт ранньою осінню або навесні. У холодній смузі практикують весняну посадку, в теплому ж кліматі - восени. Місце краще вибирати відкрите, сонячне, безвітряний. Близьке розташування грунтових вод (1-2 м) може спровокувати загнивання кореневої системи. Це також потрібно враховувати при виборі місця для посадки клематисів пекучого.
Підходить легка, нейтральна або слаболужна грунт. Перед посадкою потрібно ретельно розпушити землю, внести живильні речовини: мінеральні добрива, компост, перегній, торф.
Викопати яму, в залежності від розмірів кореневої системи клематисів і глибиною 60 -70 см. Забезпечити комфортне та вільне розташування коренів. Розправити всі корені і засипати землею так, щоб коренева шийка була закрита, але лунка в повному обсязі наповнена грунтом (приблизно на 10 см). Як правило, відразу ж біля саджанця прикопують і майбутню опору для чагарнику.
Перед посадкою, саджанець обрізають, залишають на втечу тільки кілька нирок.
Висаджений саджанець потребує рясного поливу і ретельного догляду. Спочатку краще трохи затінити молодий саджанець від яскравого сонця, поки він повністю не приживеться на новому місці. Грунт навколо молодого втечі мульчують листям або торфом. Між молодими саджанцями передбачають відстань не менше 1 метра.
Догляд, основні правила
Освітлення
Клематис - світлолюбна рослина, хоча прекрасно переносить і півтінь. Рясність цвітіння безпосередньо залежить від ступеня освітлення. У помірному кліматі ліану висаджують переважно на сонячних ділянках. На півдні краще вибирати півтінь, щоб Клематис не страждав від надмірного перегріву грунту.
Відзначимо також, що молодим підростаючим паросткам потрібно більше світла, ніж дорослим багаторічних рослин.
Грунт
Клематис пекучий воліє легку, розпушений і родючий грунт. Найбільш оптимальні - суглинні і супіщані типи грунтів. Необхідно регулярно видаляти бур'яни і оновлювати шар мульчі навколо рослини. Важливо не допускати пересихання верхнього грунтового шару. Розпушування, мульчування тирсою або торфом, висаджування рослин-сусідів з мочковатой типом кореневої системи, - дозволить уникнути неприємностей. При великій кількості дощів, можна присипати прикореневій ділянку деревною золою. Це дозволить запобігти загнивання кореневої системи.
Полив
Багаторічна ліана, Клематис пекучий, - вологолюбна рослина. Рекомендують проводити рясний, але не частий полив. Полив бажаний під корінь, як можна менше зачіпаючи надземну частину клематисів. Надлишок вологи негативно позначається на розвитку чагарнику. Так, якщо на рослину постійно стікає вода з даху або навісу, є загроза в'янення рослини від надлишку вологи.
Молодому розвиває рослині, в період зростання, вологи буде потрібно значно більше, ніж дорослому чагарнику.
Підживлення
Як і будь-яке інше рослина, для поліпшення росту і розвитку, Клематис пекучий потребує регулярної підгодівлі. Досить в сезон зростання вносити, щомісяця і по черзі, то мінеральні добрива, то органічні. Краще здійснювати підгодівлю безпосередньо після поливу.
Для захисту кореневої системи клематисів від перегріву рекомендують висаджувати поруч однорічні рослини
Підв'язка
Даний вид клематисів - справжня ліана, тому в обов'язковому порядку потребує підв'язки і встановленні опори. Опори можна виготовити самостійно, або придбати в магазині. Певна форма опор сприяє домогтися бажаного декоративного ефекту. Опори можуть бути зроблені у вигляді арки, піраміди, шпалер або сітчастих конструкцій. Матеріал вибирають міцний і практичний, розрахований на істотну вагу розрослося чагарнику. Для того, щоб пагони зручніше чіплялися і заплітали опору, осередки на ній не повинні перевищувати 1-1,5 см.
Обрізка
Багато в чому, зовнішній вигляд чагарнику залежить від правильної його обрізки. Вперше, пагони підрізають при посадці рослини. З'явилися молоді пагони, влітку потрібно також прищипнути. Навесні, щоб продовжити період цвітіння, обрізають окремі бічні пагони. Восени, напередодні зими, зрізають всі пагони чагарнику, вони відмирають.
Зимівля
З настанням холодів надземна частина клематисів відмирає; зимує тільки кореневище. Цей вид клематисів не потребує якомусь спеціальному укритті, будучи морозостійким сортом. Прекрасно переносить навіть суворі й малосніжні зими.
Шкідники і хвороби
Клематис пекучий може страждати від грибкових захворювань: борошнистої роси, іржі, сірої гнилі або плямистостей. При цьому, всі пошкоджені частини рослини видаляють. Поливають під корінь розчином фундазола або азоцела, а в період вегетації - обприскують полікарбоціном. При зараженні рослини плямистістю, обприскують розчином мідного або залізного купоросу.
Комах - шкідників можна відлякати, посадивши поруч календулу, чорнобривці або інші однолітки зі специфічним запахом. До того ж, їх яскраві помаранчеві суцвіття вигідно підкреслять білосніжні квітки клематисів пекучого.
Для профілактики грибкових захворювань, важливо дотримуватися всіх правил агротехніки догляду за рослиною. Регулярно оглядаючи чагарник, видаляти листя, уражені гусінню, павутинним кліщем або попелиць.
Застосування клематисів в ландшафтному дизайні
Природна декоративність клематисів пекучого мілкоцвітна не поступається сортам крупноцветкових представників роду Клематис. Рясне цвітіння, морозостійкість і невибагливість у догляді дозволили садівникам широко використовувати ліаноподобний чагарник в ландшафтному дизайні.
Висадивши рослину в зручному місці, можна з легкістю прикрасити і перетворити альтанку, стіну будинку або просто створити мальовничий куточок в саду.
Часто, в домашньому господарстві, практикують висаджування кущів між стіною будинку і доріжкою, утворюючи затишний природний куточок.
А якщо посадити Клематис поруч з бузок, бузок або спірея, можна легко продовжити період цвітіння чагарнику.
Цим чагарником декорують також і невеликі дерева, крону яких густо обплітають ліани. Утворені довгі і пишні гірлянди досить екзотично виглядають в парковій зоні.
Клематис пекучий відноситься до лазающим ліанах і забезпечує вертикальне озеленення будь-якої ділянки саду, балкона або зовнішньої частини будинку. У нього відсутні спеціальні пристосування - вусики, як у винограду або гороху. За опору Клематис чіпляється за допомогою листових черешків, що закручуються в осередку опори. Тому, самостійно підніматися на стіни будинків, як природні ліани, вони не можуть. Квітникар сам підбирає відповідне місце, яке потребує пейзажному оформленні клематисів пекучим.
Дуже добре підходить цей вид клематисів для формування декоративної ширми. Густо обплітаючи опору, багаторічна рослина повністю заплітає її і приховує своїм чудовим оздобленням всю конструкцію. Зацвітаючи, Клематис перетворює її в суцільне ніжне і біла хмара з безлічі квіточок.
Якщо ж в якості опори використовувати спеціальний трельяж або постамент, Клематис буде виглядати компактним декоративним кущем.
Цікаві варіанти оформлення за допомогою клематисів різноманітних обрамлень: входів, арок і навіть вікон. Необхідну форму і площу для плетіння задають спеціально виготовленими опорами.
Клематис пекучий гармонійно виглядає в поєднанні з іншими, контрастними за забарвленням, сортами Ломоносов. Вигідно підкреслює витонченість чагарнику і сусідство з кучерявою трояндою, жимолості або дикого винограду.
Останнім часом стало модним озеленення клематисами самотньо стоять оголених стовбурів дерев.
Ландшафтні дизайнери використовують клематиси для створення садів в різних стилях - японською, англійською, сільському або модерн.
Таким чином, Клематис пекучий - універсальний матеріал, як для фахівців ландшафтного дизайну, так і для звичайних квітникарів. Привабливий зовнішній вигляд, довговічність і тривалість цвітіння вдало поєднуються з невибагливістю в вирощуванні. Тонкий вишуканий аромат чагарнику доповнює загальне дивовижне враження.