» » » Озеленення саду своїми руками

Озеленення саду своїми руками

Озеленення саду своїми руками

Ні для кого не секрет, що природних ресурсів з кожним роком стає все менше. І мова йде не тільки про корисні копалини і тварин - рослини, що радують око зеленим листям, теж зникають з катастрофічно лякаючою швидкістю. У світі вже є сотні міст, де просто немає місця для звичайного парку з тінистими деревами і лавками під ними. Один з найбільш вдалих і в той же час сумних прикладів - мегаполіс Токіо. Він настільки перенаселений і утиканий хмарочосами, а повітря там настільки забруднений вихлопними газами, що при всьому бажанні на землі складно було б щось виростити. Але кмітливі місцеві жителі знайшли вихід - вони влаштовують сади на дахах і стінах всюдисущих кам'яних гігантів. На щастя, в наших містах поки немає такої проблеми, але все до того йде. І якщо ви не хочете їхати за десятки кілометрів від міста, щоб опинитися в лоні природи, чому б не створити цей самий лоно своїми руками? Озеленення саду доступно кожному, а якщо підійти до роботи грамотно, можна створити справжнісінький райський куточок.

З чого почати: складання плану

Здавалося б, що може бути простіше - посадити на порожньому ділянці побільше рослин та радіти виконану роботу? Однак, щоб зелені сусіди радували вас цілий рік то ароматним цвітінням, то химерної забарвленням листя, то незмінною смарагдовою хвоєю, потрібно грамотно розпланувати посадку, вибрати відповідні культури і зробити зонування. Перш за все складіть список рослин, які комфортно почувають себе в вашому регіоні. В інтернеті можна знайти масу чудових варіантів озеленення ділянки та саду, але представлені там культури можуть просто зачахнути в перший же рік після висадки.

При виборі майбутніх сусідів враховуйте і свої пізнання в галузі садівництва. Якщо у вас зовсім немає досвіду, краще не купувати примхливі культури. А якщо ви маєте намір відвідувати садок тільки в літній час і, то тільки по вихідним - і поготів. На щастя, в середній смузі є чимало примірників, які не поступаються за красою екзотичних культур із заморських країн. Визначаючись з рослинами, потрібно враховувати і те, де ви будете їх висаджувати. Таким чином, ви відразу складете план озеленення. Допоможе з цим нелегким завданням класична методика поділу ділянки.

Озеленення саду своїми руками

Зони під озеленення на ділянці:

  • зовнішня;
  • внутрішня;
  • проміжна.

Розглянемо кожну з них більш детально.

Зовнішня зона

Зовнішня зона озеленення являє собою ділянку, що розділяє вулицю і власне ділянку. Як правило, це звичайний паркан з дощок, сітки, цегли та інших нудних матеріалів. А ось щоб зробити цю частину території по-справжньому красивою, можна створити «живопліт». Такий зелений паркан цілком здатний замінити собою тривіальну дощату конструкцію, захищаючи територію від небажаних глядачів і проникнення нітрохи не гірше.

Зазвичай живопліт організовують з фруктових дерев упереміш з невисокими чагарниками. Таким чином, висота огорожі забезпечується деревами, а щільність - кущами. Дуже вдало для цієї мети підходять яблуні, сливи, шовковиця, ялівець, сосна. Можна посадити і кедри, але при цьому враховуйте, що це дуже потужний і довговічне дерево, здатне виростати до 40 м у висоту.

Озеленення саду своїми руками

Нижній ряд такої огорожі можна зробити з пишно квітучих чагарників, наприклад, бузку, жасмину, смородини, троянди і т.д. Вони надійно приховають вас від поглядів цікавих перехожих і подарують чудовий аромат.

Озеленення саду своїми руками

Часто трапляється так, що на кордоні ділянки міцно оселилися дикорослі культури. Щоб зробити красиву зелену огорожу, зовсім необов'язково люто знищувати цих старожилів - можна просто їх облагородити. Це і набагато гуманніше, і куди простіше. Для цього акуратно подрежьте стирчать гілки секатором, посадіть поруч невибагливі культурні квіти і кущі, покладіть кілька великих каменів - в загальному, постарайтеся гармонійно обіграти природний пейзаж.

Внутрішня зона

Коли з оформленням найлегшою частини ділянки покінчено, а це була саме найлегша частина, можна приступати до озеленення внутрішньої зони. Ось тут є шанс як слід «розгулятися» і пофантазувати! Внутрішньою частиною називають простір, що примикає безпосередньо до житлового будинку. Для його облагородження використовують всілякі клумби, квітники, висаджують бордюрні культури уздовж доріжок і навколо декоративних ставків.

На особливу увагу в озелененні цієї зони заслуговують в'юнкі рослини (плющ, ліани, виноград і ін.), Оскільки з їхньою участю можна творити справжні чудеса ландшафтного мистецтва. Вони не тільки гарні самі по собі, але і допомагають маскувати непривабливі особливості, наприклад, щілини, отвори невдалу кладку і т.д. Дуже вдало виглядають такі рослини на альтанках і терасах. Для оформлення місця відпочинку нерідко організовують альтанку - це легка ажурна конструкція, обвита ліанами.

Озеленення саду своїми руками

Крім кучерявих культур для оформлення внутрішньої частини використовують ампельні рослини. Вони відрізняються пишним цвітінням і спадаючими гілками, тому їх висаджують в підвішені горщики, кашпо або плетені кошики. Для середньої смуги найкраще підходять невибагливі сорти такі як фортуна, суфінія, фуксія, Діхондра, пеларгонія і т.д.

Проміжна зона

Оформлення проміжної частини вважається найбільш трудомістким, оскільки вона повинна бути максимально наближеною до ідеалу, адже саме на цю зону відкривається вид з вікон житлового будинку, при вході на ділянку, з альтанки або місця відпочинку. Це свого роду кульмінаційний центр вашої ландшафтної композиції, тому для його створення потрібно приділяти увагу не тільки вибору рослин і місця їх дислокації, а й технічну сторону справи. До неї відноситься дренажна система, полив, зрошення.

Корисна порада: Дуже зручно при закладці саду відразу створити автономну систему поливу, наприклад, за допомогою потужного насоса. Як джерело можна використовувати водойму, якщо такий є поблизу, колодязь або свердловину.

Озеленення саду своїми руками

Що повинно знаходитися в проміжній частині? Все залежить від ваших уподобань. Любителям мінімалізму припаде до душі акуратний килим зеленого газону. Можна спорудити невелику альпійську гірку або, якщо дозволяє площа, масштабний альпінарій з водоспадом і прудиком. У статті «Альпінарій своїми руками» ви знайдете всю необхідну інформацію.

Вертикальне озеленення

Про вертикальному озелененні світу відомо вже дуже давно, але багато садівники чомусь геть про нього забувають, коли постає питання про облагороджування ділянки. А тим часом це один з найефектніших і в той же час компактних способів вирощування декоративних і городніх культур. Для цього підходять не тільки лазять, плетуться і ампельні рослини, але і самі звичайні. Щоб додати будинку, огорож і саду привабливий вигляд використовують спеціальні конструкції і пристосування, що дозволяють створити оригінальну вертикальну клумбу і озеленити будь-яку поверхню незалежно від її положення в просторі.

Озеленення саду своїми руками

Способи реалізації

Ідей вертикального озеленення в саду дуже багато, але ми торкнемося лише найпопулярніших і легко реалізованих своїми руками.

Варіанти вертикального озеленення:

  1. Озеленення будинків - цей спосіб особливо поширений у Великобританії, відомої своїми невисокими затишними котеджами. А повиті пишною рослинністю стіни перетворюють такі будиночки і зовсім в оплот комфорту і спокою. Зробити вертикальну клумбу можна на окремо взятій стіні або покрити нею весь будинок. Найбільш придатними культурами для цього є різні види плюща і дикий виноград. Останній найбільш популярний через чудовою забарвлення в'янучої листя - з настанням осені темно-зелений колір змінюється яскраво-пурпуровими відтінками, що виглядає просто приголомшливо. За допомогою вертикального озеленення будинку можна приховати дефекти стін та оздоблення. До слова, якщо не хочете морочитися з обробкою, її і зовсім можна замінити рослинним покривом.
    Озеленення саду своїми руками
  2. Створення унікального мікроклімату за допомогою масштабного озеленення. Якщо підійти до справи серйозно, цілком реально змінити мікроклімат на окремо взятій ділянці. Для цього рослинами потрібно облагородити все арки, веранди, доріжки, стіни будинку - в загальному, все вільні ділянки. Крім великої кількості прохолодній тіні в літню пору року пишні зарості знизять рівень шуму, подарують багато свіжого повітря і зроблять його менш спекотним навіть в спекотний день. Це пояснюється тим, що з прихованою рослинністю землі волога випаровується повільніше, тому в ній буде менше пилу, а повітря залишиться вологим і прохолодним.
    Озеленення саду своїми руками
  3. Зонування ділянки за допомогою вертикального озеленення. Дуже зручне рішення, яке допоможе розділити ділянку на функціональні зони абсолютно природним чином. Для створення таких живих перегородок використовують спеціальні конструкції, які увивають рослинними культурами.

Конструкції для вертикального озеленення

Ми вже не раз згадували про таємничі спеціальних конструкціях, які нібито допомагають утримувати рослини в вертикальному положенні і розмежовувати тим самим простір. На ділі ж ніяких таємниць - для створення вертикальних насаджень використовують металеві та пластикові мережі, дерев'яні решітки, ширми, арки і перголи. Всього парочка таких елементів в саду здатні повністю перетворити ландшафт, надавши йому легкості і вишуканості.

Розглянемо, які конструкції можна використовувати для вертикального озеленення живого саду:

  1. Арки - досить тривіальний елемент, часто використовуваний в ландшафтному дизайні, однак за останні кілька років арки стали як ніколи популярні. Якщо у вас є хоч трохи вільного місця на ділянці, яке ви планували зайняти альтанкою, спробуйте замість звичайної споруди поставити кілька арок у вигляді галереї. Посадіть там в'юнкі троянди, іпомею, хміль або жимолость, і результат перевершить всі очікування.
    Озеленення саду своїми руками
  2. Підвісні ящики - контейнерне озеленення також прийнято вважати вертикальним. Для цього використовують не тільки дерев'яні ящики, підвішуючи їх над землею, але також пластикові контейнери і всілякі вазони. Таким нехитрим способом можна облагородити будь-яку стіну будинку, сараю або навіть паркан. Дуже симпатично виглядають ящики різних обсягів, розташовані на різній висоті. Посадити в них можна петунії, бегонії, пеларгонії або різні ампельні сорти. Таке рішення прекрасно підійде для озеленення зимового саду.
    Озеленення саду своїми руками
  3. Перголи - це своєрідні декоративні дерев'яні решітки, використовувані для озеленення ділянок. Будь-яка рослина, оформлене таким чином, буде мальовничо виглядати на акуратному гратчастому тлі. Перголи чудово поєднуються з арками і такі рішення нерідко можна зустріти в каталогах сучасного ландшафтного дизайну.
    Озеленення саду своїми руками
  4. Живоплоти - вище ми вже описували всі переваги використання живоплотів, але їх можна створювати не тільки в якості забору, але і всередині ділянки для його зонування. У ролі живої огорожі може виступати ширма або трельяж, оскільки такі легкі конструкції не займають багато місця і добре пропускають сонячні промені, необхідні для росту рослин.
    Озеленення саду своїми руками
  5. Вертикальні клумби - щоб зробити таку мальовничу композицію, використовують кілька ящиків або контейнерів для рослин, підвішуючи їх на різній висоті (як правило, роблять 3 яруси). Посадити в такі ящики можна все що завгодно, починаючи від декоративних квіткових культур, закінчуючи пряними травами і навіть овочами. Якщо ви дуже хочете обзавестися городом, але скромна площа ділянки не дозволяє «розгулятися», вертикальна клумба стане відмінним виходом з положення. В якості альтернативи спритні дачники придумали вирощувати овочі не в ящиках, а в спеціальних горщиках-кишеньках, підвішеною прямо до стіни або огорожі. Для її виготовлення часто використовують взуттєву підвіску (в такі будинки складають тапочки для гостей), але можна зшити кишеньки оригінальних розмірів своїми руками. Важливо, щоб обрана тканина добре пропускала воду, але при цьому не гнила і була міцною.
    Озеленення саду своїми руками
  6. Клумби-вежі - ще один оригінальний спосіб озеленення дизайну саду. Для цього беруть кілька ящиків різної величини. Найбільший ставлять на землю, на нього - ящик поменше і так далі. Потім всередину насипають землю і висаджують рослини в вільні місця між ящиками. Вони своєю зеленню і квітами приховують корпусу, від чого здається, що перед вами стоїть барвиста квіткова піраміда. Ампеліо можна помістити на самий верх, а в нижні ящики посадити айстри, чорнобривці, жоржини, лаванду і т.д. Також вдалим рішенням буде використання бальзаміну Уоллера для вертикального озеленення. Такі квіти в саду будуть радувати яскравим забарвленням і пишним листям.
    Озеленення саду своїми руками

Корисні поради

Наостанок пропонуємо вам ознайомитися з корисними порадами, які допоможуть вам справитися з озелененням території саду при котеджі індивідуальної забудови. По-перше, слід враховувати місце розташування всіх будівель на ділянці і відповідно до цього підбирати рослинні культури. Одні рослини люблять прямі сонячні промені, інші в таких умовах швидко зачахнуть. У деяких культур потужна коренева система, тому вони можуть завдати шкоди фундаменту або зруйнувати садові доріжки, перебуваючи в безпосередній близькості.

Також вкрай важливо підготувати грунт. Робота складається у вирівнюванні рельєфу або навпаки - створення височин і низин відповідно до переваг обраних рослин. У грунт потрібно внести необхідні добрива, вирівняти кислотність, видалити сміттєві трави, вивести комах шкідників. Щоб рослини не страждали від спраги, заздалегідь організуйте дренажні канави, а також подбайте про систему водопостачання ділянки. Якщо ви відвідуєте сад не дуже часто, найкращим рішенням буде зробити автоматичний полив.

Озеленення саду своїми руками

Не варто забувати і про трав'янистому покриві ділянки, інакше після висадки всіх обраних культур на землі залишаться голі просвіти, які неабияк зіпсують загальний вид. Ще пара слів про вибір рослин - зрозуміло, що найкраще садити багаторічники, але серед них обов'язково має бути кілька вічнозелених культур. Це необов'язково високі сосни або кедри, цілком підійде ялиця або ялівець.

Все для озеленення вашого саду ви зможете знайти не тільки в спеціалізованих ботанічних магазинах, але і в дикій природі. Деякі трави, наприклад, лаванду можна отримати абсолютно безкоштовно, важливо лише правильно пересадити. При оформленні постарайтеся витримувати колірну гармонію, підбираючи не дуже контрастні відтінки кольорів і трав. Одного-двох яскравих плям буде цілком достатньо, особливо якщо ви вирішите увіть весь будинок диким виноградом. У цьому випадку ваш ділянку перетвориться в дивовижний мікросвіт, де панує спокій, чисте повітря і незмінно легке настрій.

Озеленення саду: фото

Озеленення саду своїми руками

Озеленення саду своїми руками

Озеленення саду своїми руками

Озеленення саду своїми руками

Озеленення саду своїми руками

Озеленення саду своїми руками

Озеленення саду своїми руками