Дерев'яна теплиця своїми руками

Дерев'яна теплиця своїми руками

Теплиця на присадибній ділянці - досить корисне господарська споруда. Побудувати її можна з будь-яких доступних матеріалів, вибір яких часто обумовлений смаками і фінансовими можливостями дачника. У сьогоднішній статті хотілося б докладно розповісти про те, як спорудити парник з дерева своїми руками, не витрачаючи при цьому багато сил і грошей.

Особливості дерева як матеріалу для теплиці

  1. Каркас із брусів досить просто зібрати власноруч, не вдаючись до допомоги фахівців.
  2. Деревина володіє хорошою міцністю і екологічністю.
  3. Придбати даний матеріал можна в будь-який столярній майстерні або на будівельному ринку.
  4. Дерево менш довговічне, ніж метал, але при правильній обробці воно здатне прослужити вам до 7 років.
  5. Для зведення теплиці зовсім необов'язково витрачатися на дорогі бруси благородних порід. Головні вимоги - деревина повинна бути якісною, добре висушеної, не мати сучків і дефектів.
  6. Даний будівельний матеріал обов'язково потребує просочення спеціальними складами для захисту від цвілі, гниття і тріщин.

Дерев'яна теплиця своїми руками

Як побудувати дерев'яну теплицю своїми руками

Процес спорудження парника не займе багато часу. Озброївшись власним бажанням, мінімальними столярними вміннями, а також нашими порадами, ви за короткий строк зведете будівлю.

Підготовка місця під теплицю

  1. Насамперед потрібно визначитися з територією, на якій буде розташовуватися ваш парник. Бажано, якщо це буде рівну ділянку на відкритій місцевості, куди не падає тінь від сусідніх будівель або дерев.
  2. Після того, як відповідне місце знайдено, слід добре вирівняти грунт під майбутній теплицею, періодично перевіряючи результат за допомогою будівельного рівня.
  3. Якщо ви плануєте робити в теплиці обігрів, то вже на даному етапі варто прокласти під майбутній будівництвом труби системи опалення.

Дерев'яна теплиця своїми руками

Визначення форми і розмірів конструкції

Площа майбутнього парника залежить від таких основних чинників:

  • розмір дачної ділянки;
  • вид рослин, які передбачається вирощувати в теплиці;
  • фінансові можливості власника дачі, адже велика витрата будівельних матеріалів вимагає значних грошових вкладень.

Слід розуміти, що в надто просторій теплиці немає ніякої практичної вигоди. Справа в тому, що не можна в одному приміщенні вирощувати культури з різними агротехнічними характеристиками. Наприклад, томати навряд чи уживуться під одним дахом з огірками, оскільки перші вимагають гарної зволоженості грунту і повітря, тоді як другі люблять сухий клімат. Різні температурні і світлові режими також грають роль у вирощуванні овочів. Тому для городньої теплиці розмір 3х6 м прийнято вважати оптимальним. Така споруда не займе багато місця на території ділянки, а зібраного врожаю цілком вистачить для сім'ї з 6 чоловік.

В інтернеті представлено безліч креслень дерев'яних теплиць найрізноманітніших форм. Існують конструкції у вигляді шатра, арки, піраміди, геокупола тощо. Найпростіший і популярний вид теплиці - це будова з прямими стінками і двосхилим дахом. Такий парник досить легко обшивати плівкою або склом, а для більшої міцності і економії матеріалів, стіни на рівні грядок можна оббити дерев'яними панелями.

Дерев'яна теплиця своїми руками

Прокладання фундаменту під дерев'яну теплицю

Головними вимогами до фундаменту є міцність, стійкість і надійність. Серед безлічі видів опор найбільш дешевим і практичним вважається стрічковий варіант. Розглянемо докладно етапи його створення:

  1. По периметру майбутньої споруди викопайте рів глибиною близько 15 см і шириною 20 см.
  2. Якщо грунт на ділянці занадто м'який, спорудити опалубку з дощок. Потім залийте траншею бетонним розчином.
  3. Добре перевірте горизонтальність конструкції за допомогою будівельного рівня.
  4. З усіх боків фундаменту і на його торцях встановіть 12-міліметрові анкерні болти. Зробити це слід таким чином, щоб вони точно відповідали основи тепличного каркаса.
  5. Через кілька днів, коли бетон повністю застигне, поверх нього покладіть ряд цегли. Слідкуйте за тим, щоб шви між ними збігалися з анкерними болтами і не мали пустот.
  6. Перед установкою на фундамент каркаса майбутньої споруди накрийте цеглини смугою гидроизолирующего матеріалу.

Дерев'яна теплиця своїми руками

Установка дерев'яного каркаса теплиці

Після закладки фундаменту самий час зводити каркас парника. Для цього виконайте такі дії:

  1. Візьміть дерев'яний брус, розріжте його на фрагменти необхідної довжини і скріпіть між собою за допомогою скоб і металевих куточків. У вас вийшло підставу теплиці, яке можна встановлювати на готову опору.
  2. Перед тим, як це зробити, потрібно приладнати безпосередньо до фундаменту більш широкий несе брус, на якому згодом буде кріпитися дошка підстави. Фіксувати дерев'яні елементи слід за допомогою сталевих куточків, арматури або болтів. Перед установкою несе колоди не забудьте обробити його антисептичними засобами, оліфою і фарбою - це допоможе істотно продовжити термін його експлуатації.
  3. Після виконаної роботи можна приступати до закріплення основи каркаса по периметру будівлі. Обов'язково перевірте, щоб вона була цілісною, місця з'єднання елементів щільно прилягали один до одного, а співвідношення сторін було пропорційним.
  4. Коли підстава прироблено до фундаменту, приходить час монтувати остов теплиці. З його установкою не повинно виникнути ніяких проблем, просто з'єднувати дошки каркаса і підстави між собою згідно із вашим проектом.
  5. Наступним етапом роботи є монтаж рам, кватирок, лагов і стелі будівлі. Всі ці елементи можна фіксувати за допомогою куточків, хомутів, саморізів або металевих профілів.

Дерев'яна теплиця своїми руками

Обшивка теплиці

Після підготовки каркаса можна приступати до покриття теплиці. Для цього, перш за все, необхідно вибрати відповідний матеріал серед кількох варіантів: плівки, скла або стільникового полікарбонату. Розглянемо докладніше характеристики кожного з покриттів:

  1. Поліетиленова плівка - найдешевший і економний варіант. Її недоліком є ​​дуже короткий термін експлуатації - приблизно один сезон. Вона прослужить вам літо, але в першу ж зиму порветься під вагою снігу або просто потьмяніє і втратить прозорість. Вам буде потрібно щорічно накривати таким матеріалом свій парник, причому робити це доведеться тільки в теплу і суху погоду. Виходячи з цього, ранню висадку рослин провести ви не зможете. Крім того, плівка не здатна забезпечити підтримку правильного терморежіме всередині теплиці, в зв'язку з чим в спекотний полудень культури будуть перегріватися, а вночі - замерзати. Тим не менш, якщо ви вибрали такий варіант покриття, ось кілька порад по його установці:
  • накривати парник потрібно послідовно, починаючи з одного боку і переходячи на іншу сторону через скати даху;
  • фіксувати обшивку краще також послідовно, використовуючи для цієї мети дерев'яні рейки;
  • для того, щоб уникнути розривів матеріалу і попадання всередину конструкції вологи і холоду, всі кути на тепличної даху можна убезпечити за допомогою козирків.
  1. Скло - дуже дорогий, але більш довговічний вид покриття. Воно добре тим, що прекрасно пропускає сонячні промені і підтримує потрібну температуру всередині конструкції. Земля в парниках, обшитих таким матеріалом, прогрівається досить швидко, що дає можливість здійснювати ранні посадки насіння. Однак скло коштує чималих грошей, вимагає деяких спеціальних навичок для роботи з ним, а також має досить тендітну структуру. У зв'язку з останньою особливістю, його не рекомендується використовувати для теплиць, які перебувають на неохоронюваних дачних ділянках. Для парників найчастіше використовують 4-міліметрові віконне скло або ж спеціальне скло для теплиць. Установка даного покриття має такі особливості:
  • найкраще замовляти даний матеріал після спорудження каркаса - так ви не помилитеся з розмірами вічок;
  • вам будуть потрібні спеціальні штапики або упори для кріплення скляних елементів;
  • споруджуючи зовнішню оболонку теплиці, не забувайте про міцність фіксації покриття, закладайте шви силіконом або іншим герметиком для забезпечення герметичності конструкції;
  • обшивати будівництво склом слід знизу вгору, передбачаючи напуск приблизно в 1,5 см;
  • перед установкою окремих елементів на рами, спочатку покрийте останні спеціальною замазкою, а після фіксації стекол штапиками нанесіть мастику ще раз.
  1. Полікарбонат - оптимальний варіант для обшивки теплиці. Він дешевше, ніж скло, а термін його служби складає більше 15 років. Такий матеріал забезпечує хороше освітлення і температурний режим всередині парника. Крім того, він має захист від ультрафіолету, має невелику вагу і може скочуватися в рулон, в зв'язку з чим його легко перевозити. Полікарбонат міцний, але досить просто розрізається звичайним ножем. Дане покриття не втрачає своїх якостей навіть під впливом сильного морозу. Монтувати цей матеріал дуже просто, а доглядати за ним ще легше, адже він чудово миється. Зробити дерев'яну теплицю з полікарбонату, використовуючи спеціальний профіль, кріплення і планки, не складе труднощів. Для цього виконуйте наступні дії:
  • для роботи виберіть сухий і безвітряний день, оскільки цей невагомий матеріал дуже легко несеться найменших повітряним поривом;
  • з внутрішньої сторони листів полікарбонату зніміть захисну плівку;
  • покладіть фрагмент на каркас теплиці і зафіксуйте його за допомогою спеціальних саморізів, відстань між точками кріплення має становити 50-60 см;
  • якщо остов вашого парника зроблений ідеально рівним, ніяких проблем при його обшивці не виникне і через короткий строк теплиця буде готова.

Дерев'яна теплиця своїми руками

Останній етап - облаштування теплиці

Після того, як ви повністю спорудили всю конструкцію і покрили її обраним матеріалом, можна приступати до її внутрішнього облаштування:

  1. Перевірте спорудження на наявність щілин і якщо знайдете такі, закрийте їх за допомогою герметика.
  2. Встановіть в парнику прилади для освітлення і обігріву приміщення.
  3. Проведіть всередину систему водопостачання для поливу ваших рослин.
  4. Забезпечте в теплиці достатню вентиляцію.
  5. Потім визначтеся з тим, які саме культури ви плануєте вирощувати в даному парнику. Виходячи з цих міркувань, можна підбирати необхідний склад грунту для грядок, а також вирішувати питання з їх розмірами.

Сподіваємося, що наведені вище поради допоможуть вам створити на своїй ділянці хорошу, функціональну теплицю, розсада і овочі в якій будуть радувати вас багатими врожаями.

Дерев'яна теплиця своїми руками

Дерев'яна теплиця, відео: