Всім відома користь свіжого листя різної салатної і пряної зелені. Ми вживаємо в їжу салат, шпинат, крес-салат, салатну гірчицю, огіркову траву, салатну лободу, салатний цикорій витлуф, ескаріол, ендивій. У салати, не рахуючи пір'я цибулі, додають свіжі молоде листя моркви, редиски, кропиви і пряні рослини: кріп, петрушку, селеру, пастернак, базилік, кінзу, любисток, ісопу, настурції, майоран, мелісу, аніс, фенхель, чебрець, водяний крес, амарант, монарду і розмарин.
САЛАТ
Що за овоч такий? Немає ні смаку, ні запаху, листочки тонкі, бліді, іноді гірчать ... Щоб оцінити його потрібно заглянути в довідник, а там написано, що за своїм біохімічним складом салат займає особливе місце. У його листі містяться майже всі відомі вітаміни, а також органічні кислоти, солі калію, кальцію, заліза, марганцю, кобальт, мідь, йод, цинк, молібден, марганець, бор, каротин, вітаміни С, E, B2, К, РР, фолієва кислота, а за змістом солей кальцію салат займає серед овочів перше місце.
Різні сорти відрізняються формою і кольором листя. Вони бувають світло-зелені, жовто-зелені, яскраво-зелені і темно-фіолетово-червоні. У одних сортів вони утворюють пишну розетку біля самої поверхні грунту, в інших -собрани в качан-чики. Насіння салату зазвичай мають високу схожість і швидко проростають. Це одна з найбільш ранніх культур.
Для відкритого грунту підходять такі сорти Крупнокочанний, Ризький, Клавир, Берлінський жовтий, -софскіе, Фестивальний.
Для закритого грунту: Вклад, Камарянскій, Травневий, Десіз, Остената, наратив, Новорічний.
Салат - холодостійка рослина. Його насіння можуть проростати при температурі 5-7 ° і давати дружні сходи через 5-7 днів. Молоді рослини переносять тимчасові заморозки від -1 до-6 °.
У відкритий грунт насіння салату висівають рано навесні, як тільки дозріє грунт. Сіють його рядовим способом поперек гряд. Відстань між рядками 18-20 см, між насінням 1,5-2,0 см. Щоб прискорити дозрівання, посіви вкривають плівкою, натягнутою на дуги. Під плівкою разом з салатом можна вирощувати пекінську капусту (їх агротехніка збігається). Щоб мати свіжу продукцію тривалий час, посіви повторюють чеpeз 10-12 днів в квітні і травні. Сходи проріджують 1-2 1 разу, залишаючи між рослинами відстань в 5-7 см для листового і 20-25 см для качанового салату.
По термінах вживання всі сорти діляться на весняні, літні та осінні.
Для швидкого зростання якісних листя салату потрібно світле тепле місце (краще на південному схилі), висока вологість грунту і повітря, родюча пухкий грунт. На 1 м2 з посадками салату слід внести 3-4 кг гнойового перегною і повне мінеральне добриво (по інструкції).
Салат любить нейтральну грунт, тому слід внести 250-300 г вапна на 1 м2. З настанням спекотної сухої погоди слід частіше розпушувати грунт, а рослини щодня поливати. Від високої температури і сухого ґрунту салат перестає рости, його листя стає сухим і млявими, в них накопичується гіркоту.
Збирання салату проводять через 30-40 днів після появи його сходів.
Новозеландський ШПИНАТ
Це один з різновидів шпинату, який в дикому вигляді росте в Новій Зеландії та Австралії. В Європі його вирощують з XVIII століття, але в нашій країні він завоював популярність недавно, і вирощують його в основному на садових і присадибних ділянках.
За своїм хімічним складом цей вид шпинату мало чим відрізняється від інших. Він містить білок, цукру, каротин, вітамін С, органічні кислоти (щавлеву і нікотинову). Його молоді пагони і м'ясисті листя використовують в їжу в свіжому та обробленому вигляді, в дитячому і дієтичному харчуванні.
Крім протицинговий властивості, цей шпинат має цілу низку цілющих якостей: сприятливо діє на підшлункову залозу і на шлунок, тому що містить особливу речовину - секретин. На відміну від звичайного холодостійка шпинату, новозеландський - дуже теплолюбна рослина. Він повільно зростає спочатку, вимагає багатою грунту і підвищеного вмісту в ній вологи.
У південних районах країни новозеландський шпинат вирощують посівом у відкритий грунт, він навіть дає самосів, в Нечорнозем'я його вирощують розсадним способом, але при цьому насіння не встигають визріти.
Новозеландський шпинат має округлі гладкі сильно розгалужені стебла, що стеляться по землі, і спірально розташований ні на стеблах листя. Квітки сидять в пазухах листків, а насіння в твердій оболонці знаходяться в плодах (сухих багатонасінні горіхах, по 3-8 штук в кожному).
вирощування розсади
Розсаду новозеландського шпинату вирощують в контейнерах, ящиках або окремих горщиках. Насіння сіють в кінці березня - початку квітня. Попередньо їх замочують на добу і пророщують у вологому тканини при температурі 22-27 °. Насіння проростає нерівномірно, тому висівають тільки пророслі.
В окремі горщики розміром до 10 см в діаметрі висівають по 2-3 насінини.
При посіві в ящики сходи пікірують у фазі одного-двох листків.
У відкритий грунт розсаду висаджують у віці 40-50 днів в кінці травня - початку червня. Відстань між окремими рослинами 40-50 см, між рядами 80-100 см. У кожну бажано насипати 300-400 г перегною або компосту і 25-30 г повного мінерального добрива з мікроелементами. Збирання починають через 3-4 тижні після висадки розсади: Олін-два рази на тиждень зрізають верхівки пагонів довжиною 15-20 см і окремі листки.
Доглядаючи за новозеландським шпинатом, слід частіше розпушувати і поливати рослини. У спекотну і суху погоду шпинат швидко грубіє і знижує якість.