» » Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Дуже важливою надземною частиною фундаменту і нижньою частиною зовнішніх стін будівлі є цоколь. Він не тільки носить декоративну функцію, а й виступає в якості основи, на якій стоїть будинок, служить для захисту його від проникнення вологи та холоду. Облицювання захищає цокольний рівень від впливу різних зовнішніх впливів. Таким чином, вибір фасадних матеріалів для обробки цоколя в приватному будинку - питання не тільки естетичності, але і безпеки. Розглянемо найбільш популярні способи обробки цоколя в даній статті.

Призначення обробки цоколя

Велика частина фундаменту споруди прихована від очей, тим не менше, над рівнем землі зазвичай виступає частина даної несучої конструкції, іменована цокольній. При плануванні будівельних робіт варто врахувати, що при наявності цоколя висотою менше 40 см облаштувати надійну гідроізоляцію стін буде складно.

Зводять цоколі зазвичай з каменю або цегли, бетонних плит, а також заливають з армованого бетону. Кам'яний цоколь виглядає досить естетично і солідно, при цьому не потребує подальшої облицювання, в інших випадках буде потрібно додатково його обробити відповідним матеріалом. При цьому варто відзначити, що дані роботи проводяться не тільки з метою прикраси будівлі. Для облицювання цоколя слід використовувати фасадні матеріали, що володіють значним запасом міцності, так як від них вимагається виконувати захисні функції. Разом з самим цоколем його обшивка несе функціональне навантаження - приймає на себе навантаження від стінових конструкцій будівлі і розподіляє її на фундамент будівлі. При цьому потрібно, щоб вона витримувала тиск і захищала цокольну частину будівлі від впливу негативних зовнішніх чинників - перепадів температур, опадів, підвищеної вологості.

Оздоблення цоколя своїми руками

Види цокольних конструкцій

Розрізняють декілька базових конструкцій цоколя - він може бути влаштований врівень з будівлею, виступати або западати щодо поверхні стін. Найчастіше приватні будинки оснащують виступає або рівною цокольній частиною, хоча западають менш схильні до впливу опадів і можуть прослужити довше. При наявності западаючі цоколя нескладно приховати гідроізоляцію, обладнати надійне утеплення і облицювати конструкцію будь-якими відповідними матеріалами. Якщо в будинку немає підвалу, оздоблювальні матеріали цокольній частині будівлі також виконують опорні функції і приймають тиск грунту, при цьому в якійсь мірі підтримують безпеку всієї конструкції. Якщо льох або підвал присутні, облицювання цоколя допомагає збільшити теплозахисні властивості цокольного рівня, так як при наявності холодного цоколя значна частина тепла буде залишати будівлю. Якщо в будинку передбачений підвал, або якщо стіни споруди недостатньо товсті, найбільш доцільно облаштування виступає цоколя з відливами, так як дана конструкція дозволить забезпечити додаткову теплоізоляцію будівлі. Найменш вдалою вважається конструкція цокольній частині, розташованій поруч із зовнішньою стіною - при наявності тонких стін, в таких випадках появи конденсату і вогкості всередині приміщень не уникнути.

Оздоблення цоколя своїми руками

Матеріали для обробки цоколя

Таким чином, необхідно підібрати матеріал для обробки цоколя з наступними експлуатаційними характеристиками:

  • надійне зчеплення з поверхнею базової конструкції, а також міцність до механічних пошкоджень і зносостійкість;
  • низька теплопровідність для захисту будівлі від втрат тепла;
  • парова проникність, а також низька гігроскопічність - потрібно, щоб обробка перешкоджала проникненню вологи в фундамент і стінові конструкції.

Для лицьової обробки важливо уникнути перенесення вологи. Щоб уникнути появи конденсату, патьоків, промерзання і відшарування облицювання цоколя потрібно застосувати матеріал, який буде забезпечувати захист від вологи і в той же час не стане перешкоджати відтоку пара з приміщень.

Оздоблення цоколя своїми руками

Заявленим вимогам відповідають різні фасадні.

В даний час для обробки цоколя найбільш популярні наступні облицювальні матеріали:

  • різні види сайдингу;
  • натуральний або штучний камінь;
  • клінкерна плитка, полімерпіщана, на основі смол або з каменю;
  • панелі ПВХ;
  • профільований лист;
  • спеціальні штукатурні покриття (декоративна, в тому числі мозаїчна, штукатурка).

Оздоблення цоколя своїми руками

При виборі найбільш підходящого способу обробки варто враховувати сумісність з матеріалами підстави конструкції. Наприклад, фасадну фарбу, яка підходить для цегляного цоколя, не слід застосовувати для бетонної основи.

Оздоблення цоколя штукатуркою

Найбільш простим і доступним способом обробки цоколя є його оштукатурювання. Проте, подібна облицювання відрізняється декількома недоліками - вона є не дуже довговічною, до того ж виглядає не дуже естетично. При механічних впливах штукатурка має властивість обсипатися, крім того, вона не дуже ефективна в якості захисту цокольного рівня і фундаменту від несприятливих впливів зовнішнього середовища. Проте, зважаючи на свою доступності спосіб обробки цоколя штукатуркою набув широкої популярності.

Замінивши звичайну штукатурку на її декоративну різновид (наприклад, водонепроникну на основі смол з ефектом дрібної мозаїки), можна значно поліпшити вигляд цокольного рівня. Декоративне оздоблення цоколя дозволяє надати йому більш естетичний вигляд. Після нанесення штукатурки його можна забарвити. Крім того, за допомогою рашпіль нескладно надати поверхні свеженанесенной штукатурки ефект цегляної кладки, пофарбувати цоколь і виділити шви контрастним кольором. Оштукатурений цоколь можна буде в подальшому облицювати оздоблювальним матеріалом по своєму смаку.

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя спеціальними покриттями

Як надійного захисту цокольного рівня можна підібрати спеціальні покриття для обробки цоколя. До них відносяться:

  • фасадні фарби, що відрізняються високою стійкістю до атмосферних впливів;
  • спеціальні штукатурні склади.

Дані оздоблювальні матеріали зручно наносяться на поверхню, але не дуже довговічні. Проте, вони забезпечують якісний захист цоколя від зовнішніх впливів. Непогано зарекомендувала себе силоксанова штукатурка - даний оздоблювальний матеріал відрізняється проникністю для пари, забезпечує надійну ізоляцію від вологи (в тому числі при перепадах температур), відмінно маскує нерівності оброблюваної поверхні. Дану суміш накладають на армовану металевою сіткою поверхню, зверху покриття може бути забарвлене.

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя цеглою і камінням

Традиційно цокольний рівень будівель обробляють цеглою. Таке облицювання є міцною і довговічною. До недоліків її можна віднести високу вартість у порівнянні з більш сучасними способами обробки (наприклад, сайдингом і плиткою), а також виникнення значної додаткового навантаження на фасад будівлі. Значною популярністю користується клінкерна плитка, що імітує цегляну кладку. Вибір даного матеріалу дозволяє значно здешевити обробку цокольного рівня - а також що важливо, знизити вагове навантаження на несучі конструкції.

Оздоблення цоколя своїми руками

Натуральний камінь в якості матеріалу для облицювання бетонного монолітного або плитного цоколя практично знаходиться поза конкуренцією. Оздоблення каменем цоколя забезпечує найбільш міцне, стійке до зовнішніх впливів і довговічне покриття, яке виглядає солідно і презентабельно протягом довгих років. Відповідно до свого смаку і виділеної суми, можна підібрати різні види каменю для оздоблення цокольного рівня будівлі - статусний мармур або граніт, а також більш дешевий піщаник, кругляк або плитняк. Натуральний камінь забезпечує екологічну безпеку і володіє неповторним малюнком, який не завжди можна імітувати в штучних матеріалах. До недоліків подібної облицювання цоколя можна віднести її високу вартість, а також значну вагу матеріалу і трудомісткість укладання.

Оздоблення цоколя своїми руками

В якості альтернативи даному природному матеріалу можна з успіхом застосувати його штучні аналоги, виготовлені з бетону з додаванням хімічних і органічних наповнювачів і барвників. Сучасні технології дозволяють отримати морозостійкий, міцний і надійний, стійкий до впливу вологи облицювальний матеріал, що імітує різні види натурального каменю (безформний або правильної форми). Подібна обробка чудово виглядає на фасадах будівель і стійка до різних видів зовнішніх впливів. Даний вид облицювання цоколя відрізняється меншою вагою в порівнянні з натуральним каменем, а також доступною ціною.

Оздоблення цоколя сайдингом і вагонкою

Для обробки цокольного рівня будівель застосовують вагонку і блок-хаус. Оздоблення з деревини у вигляді тонких дощок (вагонки), а також тонких оциліндрованих рейок блок-хауса забезпечує якісну звукоізоляцію, вигідно відрізняється натуральністю, а також доступною ціною. У той же час, обшивка цоколя з дерева відрізняється відчутними недоліками - слід згадати схильність до гниття внаслідок негативних погодних впливів, псування комахами - щоб уникнути подібних наслідків потрібно застосовувати спеціальні антисептичні склади. За дерев'яною обшивкою цоколя потрібно регулярний догляд не менше ніж раз на півроку.

Оздоблення цоколя своїми руками

Для облицювання цоколя будівель застосовують також спеціальні види сайдингу. Подібна обробка є паропроницаемой, відрізняється невеликою вагою і легкістю монтажу, не вимагає спеціального догляду, характеризується надійністю і довговічністю (її термін служби досягає 50 років). При цьому необхідно підібрати сайдинг для цоколя. Даний матеріал відрізняється від звичайного стінового технологією виготовлення і своїми характеристиками, в його склад входять спеціальні зміцнюючі добавки. Таким чином, обробка цоколя сайдингом може витримувати значні навантаження. Нескладно підібрати цокольні панелі різних фактур (в тому числі під камінь або під дерево), в різних колірних рішеннях. Даний оздоблювальний матеріал можна монтувати в будь-яку погоду, він характеризується стійкістю до різних погодних і механічних впливів, не схильний до корозії і вигоряння, ефективно захищає фундамент від проникнення вологи. Рівні панелі сайдинга нескладно встановлювати, їх в подальшому не знадобиться фарбувати.

Оздоблення цоколя своїми руками

Металлосайдинг - негорючий облицювальний матеріал, не вигоряє і стійкий до корозії, не вимогливий до відходу і дозволяє конструкції «дихати». Вініловий сайдинг - нетоксичний і негорючий обробний матеріал, стійкий до різноманітних погодних впливів, атакам комах, а також появи грибка і цвілі. За допомогою подібної сучасного оздоблення нескладно надати цоколю акуратний вигляд.

Оздоблення цоколя панелями ПВХ і профнастилом

ПВХ панелі для зовнішніх стін з імітацією цегельної кладки або мозаїчної штукатурки можна придбати в широкій гамі відтінків. Даний оздоблювальний матеріал характеризується стійкістю до різноманітних погодних впливів. Подібні панелі оснащені пазо-гребньовій системою, важать небагато. Оздоблення цоколя панелями відрізняється зручністю монтажу.

Оздоблення цоколя своїми руками

У приватних будинках широко застосовують також обробку цоколя профнастилом. Слід врахувати, що даний матеріал не підходить для обробки цокольного рівня будівель з бруса або колод, так як під впливом підвищеної вологості піддається корозії - таким чином, подібна облицювання може призвести до гниття деревини споруди.

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя плиткою

Для облицювання цоколя застосовують такі види плиткового матеріалу:

  • клінкерна плитка - така обробка не вбирає вологу і нагадує кладку з клінкерної цегли. Лінійні розміри плитки нагадують цегляні. Проте плитка значно тонше (її товщина в межах 8-20 мм), і має невелику вагу. Щоб спростити оздоблювальні роботи, можна придбати спеціальні кутові елементи;
  • полімер-піщана плитка - виготовлена ​​з композитного матеріалу, який добре зарекомендував себе для обробки цокольного рівня будівель. Таке облицювання цоколя плиткою з імітацією рваного каменю або цегельної кладки відрізняється волого- і морозостійкістю і підходить для будь-яких кліматичних зон, досить пластична, не утворює відколів і тріщин. Так як даний оздоблювальний матеріал характеризується невеликою вагою, їм можна обробляти цоколі при наявності будь-яких, в тому числі максимально полегшених несучих конструкцій;
  • плитка на основі смол - облицювальний матеріал з гладкою або рифленою поверхнею, що імітує піщаник або клінкерна цегла. Подібна плитка відрізняється малою товщиною (3 мм), а також значною гнучкістю. При обробці цоколя даним матеріалом не буде потрібно купувати кутові елементи, так як її можна загинати потрібним чином. Крім того, її можна нарізати за допомогою ножиць.

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цокольного рівня своїми руками

Визначившись з вибором найбільш підходящого матеріалу і заготовивши необхідну його кількість, можна приступати до виконання оздоблювальних робіт. Більшість варіантів обробки цоколя є цілком доступними в реалізації. Залежно від типу фундаменту будівлі, можуть бути використані різні технології облицювання цоколя. При наявності мінімальних навичок дані роботи нескладно виконати самостійно.

При плануванні виконання робіт з оздоблення цоколя своїми руками необхідно взяти до уваги такі рекомендації:

  • варто врахувати, що дерев'яний каркас не відрізняється довговічністю, тому потребують заміни через кілька років (при цьому потрібно також повторити оздоблювальні роботи);
  • обробку цоколя будинку з деревини слід виконувати після остаточної усадки будівлі. При наявності пальового фундаменту потрібно спочатку спорудити закріплений на палях каркас з дерев'яних брусків або оцинкованого металевого профілю, на який в подальшому необхідно укладати теплоізоляційний і потім ізолюючий від проникнення вологи оздоблювальний матеріал;
  • поверхню цегляного або бетонного цоколя необхідно підготувати, очистивши від плям, пилу і бруду. Вона повинна бути рівною - тому, в разі необхідності, слід збити виступаючі грудки і заповнити наявні поглиблення спеціальним розчином. Далі потрібно нанести водонепроникний грунтовки глибокого проникнення.

Оздоблення цоколя своїми руками

Залежно від вибору обробного матеріалу, застосовуються такі способи облицювання:

  • фасадні панелі, плитку клінкерну або з каменю «садять» на спеціальний клейовий розчин. В результаті застосування іншого клею існує ризик дочекатися розтріскування і відшарування обробки;
  • полімерпіщану плитку закріплюють на спеціально спорудженій обрешітки (в такому випадку можна виконати утеплення) або безпосередньо на поверхні цоколя за допомогою саморізів;
  • завдяки зручній пазо-гребньовій системі, монтаж сайдингу не складе особливих труднощів. Буде потрібно використовувати будівельний рівень, щоб контролювати укладання панелей по горизонталі. Даний оздоблювальний матеріал кріпиться на попередньо встановлений обрешеточних каркас з металевого профілю або безпосередньо на поверхню цоколя - із закріпленням панелей на саморезах;
  • натуральний і штучний камінь укладають на цементно-піщаний розчин або спеціальний клей для роботи з важкої плиткою. Простір між елементами оздоблення слід заповнити спеціальним розчином для вузьких або широких швів;
  • для надійної фіксації оздоблювального матеріалу на поверхні виступає цоколя необхідно встановити спеціальні карнизи, інакше матеріал може обсипатися внаслідок несприятливих погодних впливів.

Щоб захистити обробку цоколя від проникнення вологи, поверхня пористих матеріалів має сенс обробити безбарвним водовідштовхувальним складом (гідрофобізатори) - його наносять пензлем або валиком. За обробленої таким способом поверхні буде стікати вода, що не всмоктуючись в неї.

Оздоблення цоколя - фото

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя своїми руками

Оздоблення цоколя сайдингом