Красивий і облагороджений присадибна ділянка є справжньою гордістю будь-якого садівника. Сьогодні стало дуже популярно створювати неймовірні ландшафтні дизайни і садові композиції, які включають в себе величезну кількість самих різних рослин: хвойних, листяних, квітучих і декоративних. У кожного садівника є свої улюблені і популярні рослини, проте всі вони завжди прагнуть до пошуку чогось нового і дивного.
Декоративне трав'яниста рослина хаутюнія - це строката і дуже красива культура, яка в наших традиційних садах все ще вважається рідкістю, що безсумнівно є незаслуженим. Все тому, що цей невеликий кущик прикрасить будь-який клаптик землі своєю яскравою листям. Хаутюнія, посадка і догляд у відкритому грунті за якої досить прості і зрозумілі, стане відмінним доповненні колекції декоративних рослин будь-якого садівника.
У цій статті розглянемо особливості та опис хаутюніі, наведемо характеристику найпопулярніших сортів цієї рослини, а також відзначимо важливі правила і моменти агротехніки вирощування у відкритому грунті.
Особливості та морфологічний опис хаутюніі
Хаутюнія або Houttuynia - це барвисте рослина з дуже чудернацькою назвою, яке користується популярністю серед садівників і ландшафтних дизайнерів завдяки своєму ефектному зовнішньому вигляду і барвистою листі. Рослина хаутюнія є трав'янистий багаторічник, який належить до сімейства Савруровие. Природним ареалом проживання даної культури вважається територія Південно-Східної Азії, а конкретніше райони від Японії до Гімалаїв. У природному середовищі часто зустрічається в якості бур'яну на рисових і чайних плантаціях, однак крім цього ця рослина використовується як овочева культура. Рослина використовується для отримання зелені і коренеплодів. На батьківщині її часто застосовують, як листя салату в різних стравах, навіть незважаючи на досить неприємний запах.
Це неймовірний квітка був названий на честь вченого ботаніка з Голландії, який щільно займався вивченням цієї рослини. Прізвище цього вченого була Хауттейн. Часто в народі можна зустріти й інші назви даного трав'янистої багаторічників: хауттюйнія, хуттінія, гуттуінія. Рослина хаутюнія крім декоративних властивостей володіє і рядом лікарських особливостей, що також вивчав вчений, в честь якого ця рослина було названо. Квітка має антисептичні, жарознижуючі і сечогінні властивості. Деякі країни, наприклад, Японія або В'єтнам, використовують листя цього чайного бур'яну для приготування лікувального тонізуючого чаю.
Опис хаутюніі:
- Хаутюнія є багаторічна трав'яниста рослина, яке відрізняється своєю невибагливістю і морозостійкістю, за рахунок чого може прекрасно рости на територіях з помірним кліматом.
- Ця рослина відомо тим, що представлено тільки одним різновидом - хаутюніей серцеподібної. Однак у 2001 році на території Китаю вченими був виявлений ще один вид цієї дивовижної культури - хаутюнія емейенсіс, вивченням якої на даний момент і займаються вчені ботаніки.
- Коренева система розташовується в поверхневому шаром грунту горизонтально. Являє собою кореневище з тонкими шнуровіднимі корінцями, по всій довжині яких є вузли. З цих вузлів виростають стебла рослини. Коренева система культури дуже швидко і сильно розростається, заповнюючи собою весь вільний простір.
- З кореневої системи беруть свій початок численні піднімають стебла, які мають абсолютно голу бороздчатую поверхню і червонуватий відтінок. Стебел в однієї рослини може бути дуже багато, так як вони з'являються з кожного вузлика, утвореного на корінцях.
- У висоту стебла хаутюніі можуть досягати максимально 30-40 см, тому цю культуру часто використовують в якості почвопокровного рослини.
- Стебла найчастіше прямостоячі, однак іноді можуть злегка звиватися.
- Листя розташовуються на стеблах дуже густо, очередно. За своїм зовнішнім виглядом сильно нагадують листя липи або плюща.
- Листова пластина за формою проста, цільна, має обриси серця, звідси і назва єдиного виду рослини - хаутюнія сердцевидная.
- Серцеподібні обриси можна помітити біля самої основи листа, а далі він набуває широкояйцевідниє або ланцетні обриси.
- Відтінок листя хауютініі є головною декоративною цінністю. Він може бути дуже різним: зеленуватим, пісочним, рожевим, червоним. У деяких строкатих сортів вся серединка листя може бути пофарбована в яскраво-зелений колір, слідом за яким можна простежити смужку пісочного відтінку, а сам краєчок листової пластини забарвлений в рожевий тон. Всі ці відтінки надають листі барвистий і ошатний вигляд.
- Відтінки листя змінюються в залежності від певного сорту рослини.
- Кріпиться листова пластина до стебел за допомогою короткого черешка.
- Крім листя, декоративною прикрасою хаутюніі вважаються її квіти, які представляють собою маленькі бутони, у великій кількості розкритих на стеблах.
- Квітка хаутюніі може бути простим або махровим, зазвичай складається з 4-5 пелюсток білого або біло-кремового відтінку. У самому центрі бутона можна спостерігати красиве і невелике суцвіття, яке своєю формою нагадує початок.
- У діаметрі одну квітку може становити максимально 3 см. А іноді при повному розпусканні стає дуже схожий на всім відому каллу.
- Цвітіння починається приблизно в травні або в червні, однак весь пік розпускання квітів припадає на другу половину літа.
- Після відцвітання на рослині з'являються м'ясисті насіннєві коробочки з закругленими гранями, всередині яких знаходяться маленькі насіння.
- Хаутюнія прекрасно переносить холоду середньої смуги Росії, відрізняються невибагливістю і витривалістю.
Характеристика сортів хаутюніі
Як вже зазначалося вище, рослина хаутюнія налічує всього один вид - хаутюнія сердцевидная, різноманітні сорти якої вже давно полюбилися багатьом садівникам і ландшафтним дизайнерам. Кожен окремий сорт відрізняється забарвленням листя, яка може варіюватися від різних відтінків зеленого, до кольору »хамелеон», що переливається зеленими і червоними тонами. Розглянемо характеристики найпопулярніших сортів цієї культури.
- Хаутюнія «Хамелеон». Цей сорт вважається самим популярним і затребуваним серед садівників, що пов'язано з дуже ефектною листям куща. У висоту рослина може досягати приблизно 40-50 см. Всі стебла густо вкриті красивими продовгуватими, загостреними до верхівки строкатим листям. На листової пластини радують око червоні, жовті або зелені фарби, які можуть змінюватися в залежності від місця посадки. Якщо посадити рослину в тіні, то листя набувають жовтувато-зелений строкатий колір. При посадці на сонячних ділянках можна милуватися яскравими листям з усіма відтінками: червоні, рожеві, яскраво-зелені і жовті. В кінці травня або на початку червня на стеблах розпускаються маленькі квіточки ніжного кремово-білого відтінку.
- Хаутюнія «Pied Piper». Цей сорт декоративна рослина також користується популярністю в народі. Його ще іноді називають «триколор», що пов'язано з забарвленням листя. На листової пластини, густо забарвленою в насичений зелений колір, можна зустріти товсті і тонкі прожилки жовтого або кремового відтінку. Забарвлення листя також залежить від місця посадки. Якщо висадити хаутюнію «триколор» в тіні, то листя стане темно-зеленого кольору.
- Хаутюнія «Plena». Являє собою менш декоративну різновид, яка не відрізняється такою строкатим листям. Доросла рослина радує насиченою темно-зеленим листям з ледве відчутним блакитним відтінком. Особливу ніжність і красу хауютініі цього сорту надають витончені махрові квіточки, у яких пелюстки розташовані в декілька рядів.
- Сорт хаутюніі «Variegata». Також дуже строкатий сорт, який вже давно прижився на присадибних ділянках садівників. Його листя увібрала в себе всі найяскравіші відтінки: червоні, помаранчеві, рожеві, яскраво-зелені. Всі відтінки зливаються в дуже ефектний і химерний малюнок. Цвітіння дуже убоге, лише зрідка на стеблах з'являються прості білі квіточки, що складаються з пелюсток.
Розмноження хаутюніі: найпоширеніші способи
Таку строкату красуню без проблем можна виростити самостійно на своїй ділянці. Для цього необхідно знати основні способи розмноження і строго дотримуватися правил кожного з них. Для отримання молодих саджанців хаутюніі можна використовувати метод розмноження поділом кореневища і живцюванням. Насінням ця рослина не розмножується, за винятком дикої форми, яку можна спробувати виростити таким способом. Розглянемо особливості вегетативних способів розмноження.
Розмноження хаутюніі розподілом кореневища
- Цей спосіб найбільш часто використовується садівниками для розведення цього дивного рослини, так як завдяки йому можна швидко і легко отримати молоді саджанці.
- Найкраще розмножувати хаутюнію поділом кореневища навесні після повного прогрівання грунту. В цей час рослина ще не прокинулося від зимового сну. До того ж молоді саджанці після весняної посадки встигнуть зміцніти до зими.
- На місці зростання рослини необхідно акуратно зняти грунт за допомогою лопати або руками, намагаючись при цьому не пошкодити кореневу систему.
- Далі гострої лопатою обережно відокремте частина кореневища разом з нирками відновлення зростання. Після цього подденьте корінь лопатою і витягніть із землі.
- Обтрусіть трохи корінці від грунту і акуратно обріжте занадто довге коріння, формуючи красиву і компактну деленку.
- При цьому обов'язково стежите за тим, щоб у кожної деленкі були точки відновлення зростання.
- Якщо не хочете, щоб ця рослина сильно розросталося, рекомендується висаджувати деленкі в невеликі горщики або інші ємності. Багато садівники використовують старі відра з пророблену дірками в стінах.
- Підготуйте ґрунтову суміш, що складається з глини, піску і торфу, засипте її в горщик. Далі зробіть невелике заглиблення і висадіть в нього деленку.
- Після того, як з'являться перші листочки на молодому рослина, хаутюнію разом з ємністю висаджують на постійне місце. Горщик не дозволить кореневій системі розповзатися і займати собою весь простір.
Розмноження хаутюніі живцями
- Таким способом рослина розмножується вже після того, як коренева система випустила стебла. За часом це приблизно припадає на початок літа. Якщо з таким розмноженням трохи запізнитися, то живці на зиму необхідно заносити в тепло, так як вони можуть не встигнути зміцніти.
- На дорослому рослині необхідно зрізати стебла, які підійдуть як живців. Живці можуть бути з одним листком або ж відростки між листям. Довжина такого посадкового матеріалу повинна становити приблизно 3-4 см.
- Далі в невеликий стаканчик або іншу маленьку ємність налийте води і помістіть в неї отримані відрізки. При цьому стежте, щоб в ємності завжди була вода приблизно на рівні 1/3 всього обсягу.
- Приміщення для проростання потрібно вибирати в залежності від того, які живці були заготовлені. Якщо живці з листочками, тоді ємність потрібно поставити в світле місце. І навпаки, якщо черешки без листя, тоді посадковий матеріал поміщається в темне приміщення.
- Після того, як коріння у живців відросте, посадковий матеріал можна висаджувати в заздалегідь підготовлені ємності, які наповнюють родючим грунтом. Укорінюють живці на глибину приблизно 10 см.
- Полийте і висадіть молоде рослина разом з ємністю на постійне місце.
- Якщо живці повільно пускають корінці, тоді рекомендується взимку перетримати молоді рослини в горщиках будинку при плюсовій температурі.
Посадка хаутюніі у відкритий грунт
Посадка цієї рослини у відкритий грунт під силу будь-якому садівникові, навіть початківцю. Так як це досить невибаглива декоративна культура, то процес цей не займе багато часу і зажадає багато сил. Перш за все необхідно провести ретельну підготовчу роботу, яка стане запорукою отримання дорослого і красиво квітучого куща.
Етап 1. Вибір і придбання посадкового матеріалу хаутюніі
- Перш за все кожному садівникові необхідно задуматися про придбання посадкового матеріалу. Це можна зробити самостійно, якщо на вашій ділянці вже ростуть доросла рослина хаутюніі, використовуючи вищеописані способи розмноження. Якщо виростити молоді рослини немає можливості, тоді можна хаутюнію купити.
- Рекомендується купувати саджанці хаутюніі в спеціалізованих садових магазинах або розплідниках, які професійно займаються розведенням рослин.
- Зазвичай саджанці цієї рослини продаються в невеликих горщиках, які можна висаджувати безпосередньо в грунт.
- Також важливо заздалегідь або на місці в магазині визначитися з вибором конкретного сорту хаутюніі. За великим рахунком, вони все мають ефектною декоративним листям.
- Перед покупкою обов'язково перевірте всі придбані саджанці. На них не повинно бути видимих пошкоджень, пожовклих або засохлих ділянок, а також ознак хвороб і шкідників. Грунт в горщиках обов'язково повинна бути чистою і без цвілі, що свідчить про належному догляді за рослинами в розпліднику.
Етап 2. Вибір місця для посадки хаутюніі
- У природному ареалі хаутюнія виростає в прибережно-водної зоні, тому прийнято висаджувати цю рослину вздовж штучних водойм і ставків. Багато садівники здійснюють посадку цієї незвичайної рослини в альпінаріях і міксбордерах.
- Можна висаджувати саджанці хаутюніі в ємності або горщики, які в подальшому виставляють на терасах і на балконах.
- Їли ви хочете милуватися усіма барвами цієї рослини, необхідно на ділянці підібрати сонячне і відкрите місце, яке буде постійно залито розсіяним сонячним світлом. В таких умовах листя будуть відрізнятися більш яскравим і насиченим забарвленням.
- При неможливості висадити на відкритій ділянці, можна підібрати і трохи затінену місцевість.
Етап 3. Вибір і підготовка грунту для хаутюніі
- Хаутюнія вважається досить невибагливою рослиною, яка може рости практично на будь-яких грунтах. Деякі садівники радять взагалі здійснювати посадку на бідних землях, тоді зиму кущик переживе краще.
- Оптимальним грунтовим складом є суміш суглинок і торфу.
- Ця рослина може прекрасно рости і на болотистих ґрунтах, так як до вологості хаутюнія ставиться дуже добре.
- Перед посадкою рекомендується обрану ділянку ретельно перекопати, прибрати бур'яни і добре розрівняти місце під посадку.
Етап 4. Процес посадки хаутюніі у відкритий грунт
- Висаджувати саджанці хаутюніі рекомендується навесні або на самому початку літа, щоб рослина встигла зміцніти до настання зими.
- Попередньо необхідно підготувати посадкові ями, розмір яких повинен бути трохи більше, ніж коренева система. Однак в підготовці ям також можуть бути свої нюанси. Це пов'язано з тим, що коріння рослин дуже швидко розростаються і багато садівників рекомендують обмежувати для них простір. З цією метою в посадочні ями можна вкопувати шифер або відро без дна. В даному випадку яму потрібно робити трохи більше.
- Підготуйте ґрунтову суміш, для якої необхідно змішати в рівних пропорціях суглинних грунт і торф.
- Придбані саджанці хаутюніі обережно витягти з магазинних горщиків і помістити в ємність, яку потім потрібно висадити в грунт.
- Рослини заглиблюються приблизно на 10 см.
- Після цього присипте рослина грунтом і рясно його полийте.
Агротехніка вирощування хаутюніі: секрети і нюанси догляду
Догляд за хаутюніей не складає особливих труднощів. Кожен садівник зможе впоратися з найпростішими діями і правилами догляду, щоб отримати в результаті красивий і барвистий кущик.
- Полив. Хаутюнія вважається вологолюбні рослиною, яке потребує регулярних і рясних поливах. Якщо рослина посаджено біля водойми або на болотистих ґрунтах, тоді поливи скорочуються. При посадці в звичайній садовій землі не потрібно забувати про регулярні поливи. У найпосушливіше час рекомендується поливати хаутюнію через день.
- Мульчування. Це декоративна рослина віддає перевагу рости в добре зволоженою місцевості, що в природному середовищі досягається за рахунок озер і водоймищ, біля яких хаутюнія виростає. Щоб забезпечити зволоження на своїй садовій ділянці, можна навколо кущика розкидати перегній.
- Підживлення. Хаутюнія дуже погано ставиться до великої кількості азотних добрив, тому їх рекомендується прибрати зовсім або скоротити до мінімуму. Найкраще для підгодівлі використовувати доломітове або рогову борошно, яку розсипають навколо рослини, які не розчиняючи її у воді. Таким чином поживні речовини будуть поступово вбиратися в грунт і живити рослину.
- Обрізка. У формує обрізку ця рослина не потребує, так як після розростання стебел, листя створює гарну форму. Навесні рекомендується обрізати старі і розрослися коріння. В цей же час можна обрізати живці для розмноження.
- Підготовка до зими. Хаутюнія не відрізняється високою морозостійкістю, тому перед настанням зимових холодів важливо задуматися про своє рослині. Деякі садівники рекомендують спочатку висаджувати хаутюнію в контейнери, щоб з настанням зиму забрати їх в приміщення. Можна залишити кущики зимувати у відкритому грунті за умови хорошого укриття. Попередньо верхню частину рослини потрібно зрізати, після чого грунт прикривають опалим листям і соломою, а зверху накидають покривним матеріалом. Навесні все укриття знімаються. Не варто лякатися, якщо рослина довго не пускає паростки, хаутюнія довго відходить після зими.
Хаутюнія - фото
Серед усього різноманіття декоративних рослин хаутюнія займає почесне місце, завдяки своїй ефектній листі і досить химерному зовнішньому вигляду. Посадивши такий кущик біля свого штучного водоймища або ставка, ви створите яскраву і дуже дивну садову композицію.