Селекціонери всього світу щороку виводять величезну кількість цікавих і незвичайних видів і сортів рослин, які володіють різними особливостями зовнішнього вигляду і характеристиками вирощування. Однак в даному випадку не варто втрачати голову через велику кількість екзотичних і ефектних декоративних культур і забувати простіші і давно всім відомі рослини. Рута запашна - трав'янистий кущик, який відомий людству вже не одну тисячу років і весь цей час користується просто колосальною популярністю.
Навіть незважаючи на свою простоту і неяскраву красу, рута запашна або пряна має відмінну невибагливістю у догляді, зімосткойкостью і чудесним пряним ароматом, який чимось нагадує цитрусовий. Рута запашна, посадка і догляд за якою не викличуть труднощів і клопоту у садівників, стане відмінною прикрасою будь-якого присадибної ділянки.
У цій статті розглянемо ботанічний опис та особливості рути запашної, а також основні варіанти використання культури в ландшафті. Наведемо важливі правила і нюанси агротехніки вирощування рослини.
Особливості та морфологічний опис рути запашної
Рута запашна - це унікальна рослина з багатовіковою історією, яке з давніх часів садівники використовували для прикраси клумб, а також застосовували руту запашну як чудодійного засобу для лікування різних захворювань. Приблизно дві з половиною тисячі років тому ця рослина була відмінно відомо древнім грекам, про що свідчать різні писання і наукові праці. У той час рута активно використовувалася в медичних цілях, а також знайшла велику популярність як прянощі. Крім цього достеменно відомо, що деякі імператори і стародавні правителі, наприклад, Понтіскій цар Матрідат 6, щодня брали в цілях профілактики протиотруту, до складу якого входила і рута запашна. Це пов'язано з тим, що рослина рута запашна або пряна вважається відмінним засобом від різних тварин і рослинних отрут.
Рута запашна - це багаторічна трав'яниста рослина, що належить до сімейства Рутові, що включає в себе велику кількість різних трав. Рута запашна або Ruta graveolens - трав'янистий напівчагарник, який часто називають пахучим, так як він має досить специфічним запахом. Деякі вважають його нудотним і неприємним, проте після висихання трава рути запашної набуває приємний аромат троянди.
Природним ареалом проживання цієї багаторічної рослини вважається територія Африканського та Європейського узбережжя Середземного моря. Саме з цих районів рута запашна поширилася по всій Європі, Азії, Японії і Китаю. Повсюдно можна знайти ці трав'янисті полукустарники в Криму.
Опис рути запашної:
- Рута запашна або пряна - це широко поширене трав'яниста рослина, яке зустрічається в дикому вигляді в багатьох районах Росії і користується величезною популярністю у садівників і дизайнерів при оздобленні ділянок.
- Вирощування рути запашної не викликає ніяких складнощів, так як рослина відрізняється невибагливістю і морозостійкістю, при цьому радуючи садівників яскравим зовнішнім виглядом і пряним ароматом.
- Коренева система являє собою дерев'янистий мочкуватий корінь, який поширюється на досить широке відстань і дозволяє культурі добре зимувати.
- Рослина має форму напівчагарника, який формується здеревілим стволом в нижній частині, сильно розгалуженим у верхній частині рослини. При цьому нижні гілки рути запашної також здеревілі.
- Стовбур і пагони щільні і тверді. Чи не здерев'янілих частини рослини на зиму відмирають, в найсуворіші місяці може також промерзати вся рослина під корінь, проте навесні все гілки відновлюються і відростають заново. Нижня частина рослини має жовтуватий відтінок, а верхня - сизувато-зелений.
- У висоту напівчагарник рути запашної може досягати приблизно 50-70 см.
- Всі пагони прямостоячі і утворюють красиву і пишну форму крони рослини, що дозволяє створювати дуже красиві і ефектні садові композиції.
- Пишна частина кущика формується листям, які у цієї рослини чергові, в нижній частині більші.
- За формою листя складні, двічі або тричі перисторозсічені, які складаються з довгастих частин. Листова пластина гладка, на ній є невеликі точки. У цих отворах, якщо придивитися, знаходяться ефірні масла, завдяки яким рослина і володіє таким пряним ароматом.
- Листя злегка м'ясисті, мають світло-зелений відтінок.
- Декоративність руті запашної надають і квіти, які зібрані в пухке щитковидні суцвіття і розпускаються на верхівках пагонів.
- Квіти простий і правильної форми, складаються з 4 довгастих пелюсток, які можуть досягати 9 мм. Пелюстки пофарбовані в зеленувато-жовтий відтінок.
- Цвітіння рути запашної припадає приблизно на червень і триває до самого серпня.
- Після повного відцвітання квітів на їх місці починають формуватися і дозрівати плоди, які представляють собою округлу коробочку з 4 відділеннями і невеликими ріжками на кожній частки. Гілки з сухими плодами виглядають дуже красиво і часто використовуються для створення сухих букетів.
- Насіння рути запашної знаходяться у відділеннях плода, при цьому в кожному гнізді може бути до 4-6 насіння чорного кольору.
- Застосування рути запашної досить широко, однак варто пам'ятати, що важливо строго дотримуватися дозування, так як в великих кількостях ця рослина отруйна.
Застосування рути запашної в народній медицині і ландшафті саду
Як вже зазначалося вище, таке унікальне рослина як рута запашна знайшло найширше застосування в різних сферах життя людей. Рослина часто використовується в народній та офіційній медицині, крім того таку декоративну культуру багато садівників включають в оригінальні та яскраві ландшафтні композиції.
Застосування в медицині:
- У складі рути запашної знаходиться велика кількість корисних речовин і вітамінів, в тому числі ефірну олію.
- У медицині використовується трава цієї рослини.
- Рута запашна застосовується як загальнозміцнюючий, антисептичну, протисудомну, антитоксичний засіб.
- В першу чергу, це рослина в гомеопатії часто застосовується при неврозах, атеросклерозі, клімаксі, а також при лікуванні істерії, епілепсії і головного болю.
- Також варто відзначити ефективність препарату при лікуванні ревматизму, подагри, імпотенції, короткозорості, рахіту.
- Рута запашна застосовується при втомі, добре заспокоює нервову систему.
При використанні соку цієї трави, настоїв і відварів важливо пам'ятати, що рута отруйна і лікуватися таким способом потрібно строго під контролем лікаря.
Застосування в ландшафтному дизайні:
- Рута запашна вважається дуже гарним і декоративним рослиною, яке гармонійно вписується в будь-які садові композиції і прикрашає будь-яку ділянку.
- Така рослина прекрасно підходить для створення акуратних бордюрів, тому що являє собою невисокий компактний напівчагарник.
- Руту цього виду можна висаджувати і уздовж садових доріжок, а також близько лавок.
- Ефектно це багаторічна рослина виглядає в різних міксбордерах і альпійських гірках в поєднанні з іншими багатолітниками.
- Якщо посадити руту запашну на тлі газону або уздовж будівель, можна за короткий час домогтися розростання напівчагарників і формування невеликих квітучих заростей.
- За допомогою рути запашної або пахучої можна створювати цілі грядки або клумби з пряних трав, домагаючись тим самим оригінального аромату навколо композиції.
Рута запашна - це просте, але в той же час красива рослина, яке стане чудовою прикрасою вашого садового ділянки. Подивитися варіанти застосування рослини в саду можна на наступних фото рути запашної.
Розмноження рути запашної: найпоширеніші способи
Рута цього виду вважається простим і невибагливим рослиною, яка може рости практично на будь-якому грунті і в будь-якому місці. З одного невеликого кущика садівники можуть з легкістю розвести цілу грядку оригінального рослини, використовуючи при цьому найпоширеніші і часто вживані способи розмноження. Руту запашну можна розмножувати по-різному. Для цього доступний спосіб насіннєвого розмноження, живцювання і ділення куща. Кожен варіант має свої особливості і правилами, які необхідно враховувати для отримання красивого і здорового рослини.
Насіннєве розмноження рути запашної
- За допомогою насіння розмножувати руту цього роду досить просто від садівника не буде потрібно додаткових зусиль або знань.
- Висівати насіння можна відразу у відкритий грунт або ж в контейнери на розсаду навесні.
- Для цього важливо в першу чергу зібрати посадковий матеріал. Після повного відцвітання бутонів і дозрівання плодів на рослині необхідно зібрати потрібну кількість насіннєвих коробочок і помістити їх в добре провітрюється для просихання. Далі витягніть чорні насіння.
- У відкритий грунт насіння рути запашної висівають, коли повністю прогріється грунт і пройде період поворотних заморозків. Такий період припадає приблизно на квітень. Також можна висівати насіння і під зиму. Однак в цьому випадку сильно зростає витрата насіння, і рослина порадує вас своєю декоративністю тільки через пару років. Саме тому досвідчені садівники рекомендують використовувати розсадний спосіб розмноження культури.
- На розсаду посадковий матеріал висівають приблизно на початку березня.
- Для цього підберіть відповідний контейнер і наповніть його родючим грунтом, попередньо на дно насипавши шар дренажу з дрібних каменів або з великого річкового піску.
- Насіння перед посадкою можна обробити стимуляторами росту, хоча дана процедура і не обов'язкова.
- Посадковий матеріал в грунт заглиблюється максимально на 1,5-2 см, дотримуючись правило рідкісної посадки.
- Приблизно за 2 тижні повинні з'явитися дружні сходи, догляд за якими буде полягати в поливі і розпушуванні.
- Коли на сіянцях з'явиться приблизно 2-3 листочка, рослини пікірують в окремі горщики.
- У відкритий грунт зміцнілі сіянці висаджую на заздалегідь підготовлені грядки на відстані 20-25 см одна від одної.
- Зацвітуть молоді рослини тільки через рік.
Розмноження рути запашної живцюванням
- Більш простим варіантом вважається розмноження рути запашної живцями. В даному випадку садівник може отримати більш ефективний результат.
- Перш за все необхідно заготовити посадковий матеріал. Робити це потрібно навесні після того, як прогріється повітря і грунт, і мине загроза поворотних заморозків.
- Живці потрібно нарізати з торішніх здерев'янілих пагонів. Довжина кожного повинна складати приблизно 10-15 см.
- Перед укоріненням рекомендується обробити нижній зріз стимуляторами росту, щоб прискорити проростання корінців. Для цього посадковий матеріал можна помістити в розчин на пару годин.
- Далі можна приступати безпосередньо до вкорінення саджанців. Це робиться двома способами. По-перше, живці можна вкорінювати в ємності з водою, де корінці з'являться приблизно за 1 місяць.
- Однак більшість садівників вважають за краще вкорінювати посадковий матеріал в контейнері з живильним родючим грунтом.
- Після цього контейнер поміщається в парник і накривається плівкою. Можна посадити живці і у відкритий грунт, проте посадки також обов'язково потрібно накрити плівкою або склом для створення оптимальних умов.
- В даному випадку вкорінення відбувається протягом 1-1,5 місяця.
- На постійне місце молоді рослини пересаджують на наступний рік.
Розмноження рути запашної діленням куща
- Є ще один спосіб розведення рути запашної - це розподіл кореневища, яке найчастіше проводять для омолодження багаторічного напівчагарника.
- Проводити таке розмноження рекомендується навесні до початку сокоруху.
- Для цього акуратно обкопавши з усіх боків доросла рослина рути запашної і витягніть його за допомогою лопати на поверхню, намагаючись не пошкодити кореневу систему.
- Після цього гострим секатором або ножем потрібно розділити кореневище на кілька частин, які містять здорові нирки відновлення зростання і міцні корінці.
- Місця зрізу можна присипати подрібненою деревною золою для запобігання появи хвороб.
- Відразу після проведення поділу частини кореня необхідно розсадити в заздалегідь підготовлені посадкові ями.
Посадка рути запашної - поетапне опис процесу
Вирощування рути запашної або пахучої - процес досить простий і всім зрозумілий. Всі етапи мало чим відрізняються від правил і нюансів посадки і догляду за іншими культурами, що значно полегшує агротехніку культивації рути. Однак вкрай важливо строго дотримуватися основні особливості підготовки до посадки і власне процесу висадки молодих рослин в грунт.
Етап 1. Вибір і придбання саджанців рути запашної
- В першу чергу, кожен садівник повинен задуматися про покупку якісного і перевіреного посадкового матеріалу. Це можуть бути як насіння, так і саджанці рослини.
- Купувати посадковий матеріал рекомендується безпосередньо перед посадкою в грунт.
- Купити руту запашну можна в будь-якому спеціалізованому садовому центрі або магазині. Якісний посадковий матеріал можна відшукати також в агрофірмах та розплідниках, які професійно займаються розведенням рослин. У даних організаціях можна одночасно отримати професійну консультацію щодо правил вирощування культури в ваших кліматичних умовах.
- Якщо ви купуєте саджанці з відкритими корінням, обов'язково зверніть свою пильну увагу на стан коренів. Вони повинні бути здоровими, міцними і без слідів цвілі і гнилі.
- При покупці молодого рослини в контейнері огляньте уважно стан верхньої частини куща. Листя і пагони повинні бути зеленими і пружними, а грунт зволоженою і доглянутою.
Етап 2. Вибір місця посадки і підготовка грунту для рути запашної
- Важливо правильно підібрати на своїй ділянці найбільш підходяще місце для вирощування рути запашної. Від даного етапу буде прямо залежати зростання і розвиток молодого рослини.
- Рута запашна або пахуча вважається невибагливою рослиною в плані посадки і догляду, тому у садівників не повинно виникнути проблем з вибором місця для вирощування.
- Для зростання цієї рослини важлива наявність сонячного світла, так як при тривалому затенении листочки рути почнуть жовтіти і скручуватися. Тому вибирайте на ділянці сонячні і відкриті місця з невеликим затіненням.
- Важливо знайти місце, захищене від протягів і сильного вітру. Як варіант, можна зробити штучне загородження.
- До грунту у рути запашної також немає особливих вимог, однак найкраще підібрати вапняні, суглинні, лужні грунти. Не варто висаджувати рослину поблизу залягання грунтових вод.
- Перед посадкою рекомендується ретельно підготувати ділянку. Для цього його перекопують, вносять перегній і все добре рихлять.
Етап 3. Процес посадки рути запашної у відкритий грунт
- Кращий час посадки саджанців рути запашної у відкритий грунт на грядку - це весна, а конкретніше кінець квітня або початок травня.
- Перш за все підготуйте посадкові ями. За розміром вони повинні бути трохи більше обсягу кореневої системи із земляною грудкою. Якщо ви висаджуєте кілька саджанців поруч, то обов'язково залишайте відстань між посадочними лунками в 25-30 см, щоб рослини не заважали один одному.
- Перед посадкою рясно полийте контейнери з саджанцями, щоб полегшити їх вилучення та не пошкодити кореневу систему.
- На дно кожної лунки рекомендується помістити невеликий шар дренажу, так як рута запашна не виносить надмірного застою вологи у коренів.
- Далі змішайте родючий грунт разом з перегноєм, до нього можна додати трохи комплексного мінерального добрива.
- Насипте невеликий горбок на шар дренажу, далі витягніть саджанець з контейнера і помістіть в яму, чи не обтрушуючи грунт з коріння.
- Обережно присипте кореневу систему грунтом, притискаючи поступово його руками.
- Після посадки рясно полийте саджанці водою.
Агротехніка вирощування рути запашної: секрети і нюанси догляду
Рута запашна або пахуча є одним з найулюбленіших рослин у садівників, так як воно відрізняється невибагливістю у догляді і вимагає мінімальних витрат часу і сил для вирощування.
- полив. Рута запашна є влагоустойчивим рослиною і не переносить надлишку вологи у коренів, тому полив куща потрібен помірний і тільки в особливо посушливий час року.
- Розпушування і мульчування. Загрозою повноцінному розвитку рослини є велика кількість бур'янів, які значно гальмують зростання рути. Тому головним правилом є постійна прополка і видалення бур'янів, а також розпушування верхнього шару грунту. При цьому необхідно бути акуратними, щоб не пошкодити коріння. Щоб коріння не пересихали і бур'яни не росли у великій кількості рекомендується насипати шар мульчі з тирси або соломи, підійде також торф або перегній.
- обрізка. Навесні можна видалити пошкоджені і зламані гілки. А так в конкретній обрізку рослина не потребує. Досить обрізати пагони до одревесневшей частини, що буде стимулювати зростання молодих гілок.
- підживлення. Вносити добрива під кущі рекомендується один раз за сезон відразу після обрізки, цього буде цілком достатньо. В даному випадку підійдуть комплексні мінеральні добрива.
- Хвороби і шкідники. Одним з переваг рути запашної вважається її стійкість до всіх хвороб і шкідників, тому садівникові не доведеться докладати зусиль до боротьби з ними.
- Укриття на зиму. Хоча рута цього виду і вважається рослиною, адаптованим до наших кліматичних умов, на зиму його все-таки рекомендується вкривати, щоб не загинула вся наземна частина. Для цього кущик можна вище підгорнути і зверху прикрити листям.
- Заготівля рути запашної. Якщо ви використовуєте цю рослину в лікарських цілях, важливо знати правила заготівлі сировини. Зривати пряні гілочки рути можна до початку цвітіння або в самому його початку. Зрізати потрібно молоді гілочки з листям до одревесневшей частини довжиною приблизно 15-20 см, обов'язково з бутонами і 1-2 квіточками. Сушити рекомендується в тіні, так як на світлі рослина втрачає ефективність і вицвітає. Проводити всі маніпуляції з даної травою необхідно в рукавичках, тому що ця рослина отруйна і контакт з ним може викликати алергію і опіки. Також важливо приймати сушену траву тільки під контролем лікаря.
Рута запашна - це скромний мешканець саду, який своєю витонченою красою та специфічним ароматом припаде до серця кожному садівникові, який цінує простоту і невибагливість у догляді за рослинами.