Якщо ви хочете виростити у себе на ділянці не тільки декоративний, але і дивно корисний за своїми властивостями чагарник, то аронія чорноплідна - це один з найбільш ідеальних варіантів. У перекладі з грецької мови «аронія чорноплідна» означає «корисний чорний плід». Ви можете здивуватися тому, як цей на перший погляд непримітний чагарник здатний оживити і прикрасити ваш сад восени. Його листя починає грати пурпуровими, червоними квітами, привертаючи до себе увагу перехожих. А про цілющі властивості цього чагарнику можна розповідати дуже довго. У цій статті ми розглянемо всі етапи посадки цього чагарнику, дізнаємося про те, як же потрібно правильно за ним доглядати. Навіть початківці садівники можуть скористатися даною статтею-інструкцією для того, щоб виростити цю рослину на своїй присадибній ділянці.
Аронія чорноплідна: опис
Чорноплідна горобина і аронія - це синоніми для назви одного й того ж рослини. До речі, зі звичною горобиною з червоно-помаранчевими ягодами аронія не має подібності, окрім назви. Чорноплідна горобина, або як багато хто називає її - «черноплодка», виведена шляхом тривалої селекції з аронії чорноплідної. Вдячним потрібно бути І.В. Мічуріна, який і займався цим. На честь цього вченого навіть названий один з сортів аронії чорноплідної. Дика аронія не відрізняється особливою декоративністю і придбала цінність для вирощування тільки після селекційного розведення. Батьківщиною аронії вважається Північна Америка, де вона росла на річкових берегах, сухих і кам'янистих грунтах, в лісах, болотах. Приблизно в 18 столітті аронию черноплодную привезли в Європу, де вона вирощувалася виключно як декоративний чагарник. Садівників неймовірно залучали світлі квіти на тлі зеленого листя влітку і поєднання чорних великих ягід і забарвити в червоні відтінки листя восени.
Зовнішній вигляд аронії чорноплідної
Серед примітних особливостей зовнішнього вигляду аронії чорноплідної можна виділити наступні:
- аронія чорноплідна - це листопадний чагарник, який може досягати висоти до 3 метрів;
- стебла прямостоячі, покриті корою сірого відтінку;
- листя за своєю формою дуже нагадують листя вишні;
- плоди аронії чорноплідної - ягоди чорного кольору, досить великі за своєю формою, мають солодкуватий і терпкий присмак. Нагадують ягоди чорної смородини;
- аронія чорноплідна цвіте білим або рожевим кольором. Суцвіття-щитки збирають в собі від 15 до 30 квіток;
- коренева система розростається в грунті на глибину до 60-90 см.
Корисні властивості і застосування аронії чорноплідної
Аронія чорноплідна - це справжня природна «аптечка» на вашій ділянці. Цінні речовини, які закладені природою в ягоди, листя цього чагарника, при правильному приготуванні і бойове застосування з метою надавати даний цілющий вплив на організм людини. Які ж речовини, що містяться в аронії чорноплідної, так цінні? Можна виділити наступні:
- вітаміни P, C, E, K, B6, B1, B2;
- бета-каротин;
- марганець;
- мідь;
- бор;
- залізо;
- фтор;
- глюкоза, сахароза та фруктоза;
- дубильні речовини;
- пектинові речовини.
Як бачите, склад дійсно вражаючий. Таким гармонійно збалансованим складом можуть похвалитися найсучасніші вітамінно-мінеральні комплекси на полицях в аптеках. А аронія чорноплідна пропонує скористатися своїми цілющими властивостями абсолютно безкоштовно, і до того ж, в абсолютно натуральному і нешкідливому вигляді. Аронию буде корисно вирощувати людям, які страждають такими захворюваннями, як:
- гіпертонічна хвороба і атеросклероз. Сік ягід аронії здатний надавати профілактичну дію і лікувальні для нормалізації тиску і роботи серцево-судинної системи в цілому;
- гастрит зі зниженою секреторною функцією;
- захворювання, які пов'язані з порушенням проникності судин;
- аронія здатна надавати очищаючу дію на організм, виводячи важкі метали і радіоактивні речовини з організму людини;
- аронія благотворно впливає на роботу кишечника, усуває різні спазми;
- сік ягід аронії чорноплідної може надавати жовчогінний ефект;
- плоди аронії чорноплідної корисні для застосування в їжу людям, що страждають на цукровий діабет, захворюваннями серцево-судинної системи;
- аронія чорноплідна благотворно впливає на згортання крові, знижує холестерин;
- аронія чорноплідна давно відома як чудовий засіб для зміцнення імунітету, особливо в період зростання захворюваності на ГРЗ;
- аронія чорноплідна - це натуральний засіб для підняття апетиту і поліпшення процесів травлення.
У рецептах народної медицини можна зустріти масу способів застосування аронії чорноплідної. Властивості цієї рослини дійсно вражають. З неї готують і відвари, і вичавлюють сік ягід, і настої. Незважаючи на всі позитивні сторони впливу аронії на організм людини, існують і можливі негативні наслідки її застосування людьми, які страждають:
- низьким артеріальним тиском;
- високим рівнем згортання крові;
- гастритом з підвищеною кислотністю шлунка;
- виразками шлунка або дванадцятипалої кишки.
Таким людям варто використовувати рецепти народної медицини з аронией чорноплідної з особливою обережністю, а краще і зовсім уникати через небезпеку негативних наслідків для організму. Аронию черноплодную з успіхом застосовують і в кулінарії. З ягід готують смачні соки, компоти, домашнє терпке вино, пастилу, желе, мармелад.
Сорти аронії чорноплідної
Дика аронія вважається рослиною-бур'яном з малопридатними для їжі плодами. Вона росте в місцях важких для обробітку. Аронія чорноплідна має велику кількість сортів, тому що відмінно піддається гібридизації. Деякі з сортів призначені для вирощування в північних районах, деякі - в південних. Серед найбільш популярних сортів можна назвати:
- Вікінг. Переваги сорту: морозостійкість, плоди великого розміру, більшого, ніж у чорної смородини.
- Неро. Переваги сорту: тіньовитривалість, морозостійкість, ягоди найбільші серед інших сортів, висока декоративність листя.
- Чорноока. Переваги сорту: невибагливість у вирощуванні, несприйнятливість до шкідників і хвороб, рослина-медонос, відсутність терпкого присмаку у ягід.
- Хугін. Переваги сорту: зимостійкість, високорослої - до 2 м, висока декоративність куща.
Посадка аронії чорноплідної
Вибираємо час посадки
Найпопулярнішим часом у садівників для посадки плодово-ягідних дерев і чагарників є осінь. Для аронії чорноплідної це також є оптимальним часом для посадки. Хоча, деякі садівники домагаються успішного приживання аронії чорноплідної і під час весняної посадки. Приблизні терміни посадки такі:
- восени - кінець вересня - початок жовтня;
- навесні - кінець березня - кінець квітня.
Вибираємо ділянку для посадки
Аронія чорноплідна обов'язково сподобається початківцям садівникам. Вона абсолютно невибаглива до якості грунту і вибору місцевості в цілому. Вона може рости як на сухих, так і на кислих грунтах. Але, якщо ми говоримо про найбільш оптимальному місці для комфортного зростання аронії чорноплідної, то дотримуйтесь наступних правил при виборі місця для посадки:
- уникайте грунтів з надмірним вмістом солі;
- коренева система аронії чорноплідної не надто розвинена, вона йде в грунт на глибину максимум на 90 см. Саме тому, можна не боятися садити аронию, якщо ваша ділянка відрізняється близькими до поверхні грунтовими водами;
- волога суглинних грунт - це ідеальний варіант місцевості для посадки аронії чорноплідної;
- вибирайте добре освітлене місце для посадки.
Вибираємо саджанці
Саджанці аронії чорноплідної купити не складе труднощів. Краще купувати в спеціалізованих магазинах або розплідниках. Так, ви вбережете себе від покупки хворого саджанця, саджанця з дефектами. При покупці звертайте увагу на наступні моменти:
- уважно огляньте коріння аронії чорноплідної. Вони не повинні бути пересушеним, з надлому, дефектами;
- є простий спосіб визначення якості саджанця - загляньте під зріз кори. Якщо зріз зелений, то і саджанець хороший, «живий». Якщо зріз коричневого кольору, то не варто купувати такий саджанець, тому що він занадто пересушене і може не прижитися;
- коренева система повинна мати мінімум 2 найбільших розгалуження довжиною до 30 см;
- якщо вам все-таки дістався саджанець з пересушеними корінням, то помістіть їх в воду на 2-3 діб.
Підготовка посадкової ями і посадка
Для аронії чорноплідної посадка з правильним дотриманням всіх кроків дуже важлива. Для посадки краще вибрати похмурий день або вечірній час. Якщо ви будете садити її поодиноким чагарником, то забезпечте вільний від інших рослин простір близько 3 метрів. Так, вам буде зручніше доглядати за кущами. Щоб правильно підготувати посадкову яму, дотримуйтесь наступних рекомендацій:
- викопайте яму з розмірами 50 * 50 * 50;
- тепер потрібно підготувати родючий грунт для заповнення цієї ями. До тієї частини землі, яку ви викопали, додайте 300 гр деревної золи, 1 відро перегною, 150 гр суперфосфату;
- отриманої родючої сумішшю потрібно заповнити яму на 1/3;
- потім засипаємо звичайну землю до половини ями і виливаємо 1 відро води;
- поки чекаємо вбирання води, потрібно підготувати саджанці - занурити коріння в глиняну бовтанку;
- встановлюємо саджанець в центр ями, розправляємо коріння, засипаємо, злегка утрамбовувавши, родючою землею. Коренева шийка повинна бути заглиблена на 1,5-2 см під землю;
- після посадки знову полити 1 відром води;
- замульчувати пристовбурні кола соломою або перегноєм.
Аронія чорноплідна: догляд
Полив аронії чорноплідної
Як і будь-якому плодового дерева в саду, аронії чорноплідної потрібен полив. Особливо в період вегетації, утворення плодів. Якщо літо видалося посушливе, то і кількість поливів відповідно потрібно збільшити. При поливі дотримуйтеся наступних рекомендацій:
- полив виробляти бажано у вечірній час;
- для правильного поливу спорудити борозни навколо рослини на відстані 30-40 см;
- на 1 рослину потрібно 2-3 відра води. Щоб збільшити або зменшити обсяг потрібно в залежності від віку рослини;
- після поливу потрібно рихлити ґрунт для кращого проникнення вологи до коріння.
Підживлення аронії чорноплідної
Для отримання хорошого врожаю і підтримки високої декоративності куща аронія чорноплідна вимагає підгодівлі. Їх кількість залежить від родючості та якості ґрунту. Якщо аронія росте на сприятливому для неї місці, то досить буде одного весняного підживлення. Якщо грунт на вашій ділянці якраз не відрізняється родючістю, то можете дотримуватися наступного плану підгодівлі аронії чорноплідної протягом року:
- весняна підгодівля - для 1 куща буде потрібно 50 гр аміачної селітри, а також гній, компост для мульчування верхнього шару грунту навколо рослини;
- літнє підживлення - органічні добрива у вигляді розчину коров'яку з водою (1: 5) або пташиного посліду (1:10);
- осіння підгодівля - 500 гр деревної золи і 100 гр суперфосфату для одного куща аронії чорноплідної.
Обрізка аронії чорноплідної
Обрізка також є однією з обов'язкових процедур по догляду за аронией чорноплідної. Залежно від того, для яких цілей переважно вирощують цю рослину - для декоративної мети або для отримання врожаю, характер обрізки може трохи змінюватися:
- якщо рослина вирощується насамперед для отримання врожаю ягід, то через 5 років після посадки проводиться найбільш сильна обрізка для омолодження куща і підвищення його здатності до плодоношення. Після такої сильної обрізки, повинен вийде кущ висотою близько 1 метра. Після омолодження подібного роду, почнеться активне зростання бічних пагонів, які на наступний сезон дадуть багато врожаю;
- якщо аронія чорноплідна вирощується насамперед для декоративних цілей, то омолоджує обрізка проводиться поступово. Щороку видаляють обломленние гілки, гілки, що ростуть усередину куща. Так, ви не допустите згущене куща і збережіть його декоративність.
Всі види обрізки проводять або навесні до початку періоду сокоруху, або восени. Місце зрізу завжди обробляють садовим варом для того. щоб не допустити загнивання міток, інфікування їх.
Розмноження аронії чорноплідної
Розмноження аронії живцями
Один з найпоширеніших способів розмноження аронії чорноплідної - це розмноження зеленими живцями або дерев'янистими живцями. Розглянемо кожен із способів докладніше:
- Розмноження дерев'янистими живцями. Живці заготовляють восени, приблизно в жовтні, з 2-4-річних гілок. Довжина держака повинна близько 20 см, з 5-6 вічками. Висаджувати такі живці потрібно під кутом 45 градусів, залишаючи на поверхні 2 нирки.
- Розмноження зеленими живцями. Розмножувати аронию черноплодную таким способом можна тільки в холодному парнику. Заготовлені живці повинні бути близько 10-15 см. Нижні листя видаляють, а верхні вкорочують на третину. Перед посадкою занурити в розчин будь-якого корнестімулятора. Висаджують похило, під кутом 45 градусів. Температура в парнику повинна бути близько 20 градусів.
Розмноження аронії насінням
Розмноження аронії чорноплідної насінням - це також досить популярний і порівняно простий спосіб її вирощування. Для цього потрібно дотримуватися таку послідовність дій:
- для початку потрібно підготувати насіння. Дозрілі плоди потрібно протерти через сито, потім насіння замочити у воді, щоб відокремити все непотрібне. Насіння змішати з річковим піском у співвідношенні 1: 3 і зберігати в холодильнику протягом 90 днів;
- навесні, коли грунт достатньо прогрілася для посіву насіння, зробити борозенки глибиною 6-8 см і посіяти насіння;
- грядку обов'язково замульчувати;
- коли з'явитися перших 2 листочка, прорідити посіви.
Розмноження аронії діленням куща
Якщо ви задумали пересадити аронию черноплодную на нове місце, то цілком можете використовувати цю ситуація для розмноження цієї рослини. Після того, як ви дістанете кущ, звільніть коріння від землі, видаліть пошкоджені або загнили корінці і відокремте на стільки частин, скільки нових кущів вам потрібно. Головне, щоб у кожній частині було як мінімум по 2 сильних втечі. Місця зрізів не забувайте присипати деревним вугіллям для профілактики захворювань.
Розмноження аронії кореневими нащадками
Розмноження аронії чорноплідної кореневими нащадками - досить простий і практично не вимагає ваших зусиль спосіб. Деякі сорти аронії схильні до більшого утворення кореневої порослі, а деякі менше. Це ще може залежати і від родючості грунту. Якщо ви помітили кореневі нащадки навколо аронії, то будьте впевнені, що через рік вони зможуть сформувати свою власну кореневу систему. Тоді їх можна буде відсікти від материнського куща і пересадити на нове місце.
Розмноження аронії відводками
Аронія чорноплідна чудово піддається розмноженню за допомогою відводків. Виберіть хороші 2-3-річні гілки, викопайте під ними борозну, потім покладіть туди гілки і прикріпіть їх скобами або іншими спорудами. Пізніше з кожної нирки з'явиться новий пагін, який в наступному році можна буде від'єднати від материнського куща і пересадити на нове місце зростання.
Захищаємо аронию черноплодную від шкідників
Аронія чорноплідна примітна тим, що на її зелених живих гілочках практично не спостерігається ніякі хвороби. Єдині хвороби, які можуть спіткати цей плодовий чагарник, це грибкові захворювання на сухих і неживих гілках або пагонах. Для боротьби з таким захворюваннями цілком ефективним буде обприскування протигрибковими фунгіцидами:
- Фітоспорін;
- гаупсін;
- трихопол;
- триходермин.
З шкідників найбільш небезпечними можуть бути тля, вишневий пильщик, кліщі, листовійка і ін. Для боротьби з подібними шкідниками, а також для профілактики, можна порадити:
- дотримання правил поливу, підгодівлі, розпушування і т.д .;
- обприскувати чагарники настоєм тютюну;
- для боротьби з шкідниками, якщо він все-таки з'явилися, використовувати тільки біопрепарати (Бікол, Боверин, Бітоксибацилін і ін.).
Як зібрати і зберегти врожай аронії чорноплідної
Аронія чорноплідна, як справжнісінький джерело корисних вітамінів і мікроелементів, широко вирощується саме заради врожаю, а не тільки заради декоративних цілей. Ягоди мають досить специфічний присмак, через що рідко вживаються в їжу в свіжому вигляді. Найчастіше їх вживають вже в переробленому вигляді: відварів, компотів, настоянок та ін.
Збирати врожай аронії чорноплідної можна приблизно в кінці вересня. Збирання врожаю відбувається в один термін. Важливо не допустити перезрівання ягід, тому що вони стають «підв'яленими». Якщо ви хочете зберегти ягоди на більш-менш тривалий термін, то збирайте їх гронами, укладайте в один шар в дерев'яні ящики і зберігайте при температурі близько 10 градусів. Так, вони зможуть зберегтися протягом 2-ох місяців. Якщо ж ви хочете відправити ягоди відразу в переробку або вжити все-таки в свіжому вигляді, то їх варто збирати НЕ щитками, а окремо.
Аронія чорноплідна на фото
Для того, щоб зробити свій сад не тільки красивим, але і корисним, не потрібно докладати якихось неймовірних зусиль. Аронія чорноплідна - чудовий приклад цього. Це листяна рослина може допомогти вам у створенні неймовірно шикарним живоплоту, яка буде радувати око не тільки влітку, а й восени. А вже скільки можна знайти рецептів застосування плодів аронії! Бажаємо успіхів в садівничому справі! Пам'ятайте, що будь-які ваші зусилля обов'язково принесуть результати.