» » » Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Всім з дитинства знайомі цукерки барбарисками і газована вода зі смаком барбарису. Але, напевно, не кожен знає про існування цікавого рослини під назвою барбарис. Такий екземпляр може стати головною прикрасою вашого ділянки, так як, в залежності від сорту, барбарис буває різних яскравих забарвлень. А цю особливість рослини не упустить жоден ландшафтний дизайнер і власник ділянки. У даній статті ми докладніше розглянемо всі основні особливості барбарису Тунберга, охарактеризуємо популярні сорти і дізнаємося про нюанси агротехніки даної рослини.

Особливості та опис барбарису Тунберга

Барбарис Тунберга є представником сімейства барбарисом, яких налічується близько 170 видів. Даний вид є одним з найпопулярніших, так як він представляє декоративну цінність через забарвлення листя, квітів і плодів. Батьківщиною барбарису Тунберга є Китай і Тибет, тому і звичний ареал проживання таких рослин гірська місцевість і пологі схили.

У Росії таке унікальне декоративна рослина стало відомо тільки в 19 столітті і відразу отримало велику популярність. На сьогоднішній день жодна ділянка або сад не може обійтися без цієї рослини. Барбарис прекрасно виглядає в поодиноких посадках або в живоплотах. Як варіант, його можна висаджувати на альпійських гірка.

Опис барбарису Тунберга:

  • Барбарис Тунберга відноситься до листопадним чагарниках. Однак легко може досягти висоти невеликого дерева.
  • У висоту може виростати до 1,5 метрів. Є невисоким представником сімейства барбарисових.
  • Однак діаметр крони може перевищувати зростання рослини. В середньому досягає 2-3 метрів.
  • Зростає барбарис Тунберга чагарником, з одного підстави з'являється велика кількість дугоподібних пагонів.
  • Крона його може мати форму кулі або бути довгастої, все залежить від конкретного сорту Тунберга.
  • Барбарис Тунберга є квітучим чагарником. Починає цвітіння з кінця травня. Квіти мають жовте забарвлення і чимось нагадують за формою морські раковини. Швидше за все через такого подібності араби і назвали рослину «бербери», в перекладі з арабського «раковина».
  • Найбільшою цінністю барбарису Тунберга вважається листя.
  • Листя має довгасту ромбоподібну форму і маленькі розміри, вони матові з глянцевою поверхнею, яскраво-зеленого кольору.
  • Листя барбарису Тунберга унікальні постійною зміною забарвлення: до осені замість зеленого листя з'являються жовті і червоні, пурпурні і рожеві.
  • Плоди з'являються до кінця сезону. За формою вони довгасті, є неїстівними через явну гіркоти. Однак застосовуються як прянощі в кулінарії.
  • Сама рослина є довгожителем, зростає до 50 років.
  • Барбарис Тунберга має карликові рослини і рослини-гіганти.
  • Є чудовою прикрасою ділянки. Використовується для створення живоплотів.

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Фото-галерея барбарису Тунберга

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Використання в живоплоту:

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Основні сорти барбарису Тунберга

Барбарис Тунберга володіє великою кількістю сортів і форм, які відрізняються кольором листя і висотою.

Умовно всі сорти цього виду барбарису можна розділити на групи в залежності від забарвлення листя. Виділяють барбарис грін (зелене листя), барбарис Тунберга голден (листя із золотистою облямівкою), барбарис Ред (червона і пурпурна листя), барбарис Тунберга оранж (листя змінює забарвлення з жовтою на яскраво-помаранчеву).

Давайте докладніше розглянемо особливо яскравих представників даного виду барбарису.

Барбарис Тунберга Атропурпуреа

Один з найпопулярніших сортів. Може досягати у висоту 2 метрів, точно такий же може бути діаметр крони, що дозволяє надавати рослині будь-яку форму. Листя даного сорту пурпурно-червоного кольору, до осені частково змінюють забарвлення на жовтий, за формою довгасті і невеликі. Плоди червоного кольору. Такий сорт добре росте в тіні і на сонці.

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Барбарис Тунберга Нана Атропурпуреа

Цей сорт відноситься до карликових форм, які вважаються найбільш цінними. Вони прекрасно підходять для декорування альпійських гірок та різних клумб. Барбарис Нана виростає всього на 0,6 м, максимальна висота до 90 см. Листя має яскравий пурпурово-червоне забарвлення, восени колір стає трохи вигорілий. Плоди цієї форми також червоного кольору.

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Барбарис Тунберга Ауреа

Також є низькорослим чагарником. Добре зростає в середній смузі Росії. Крона у даного сорту має форму кулі, тому він добре піддається обрізку. На пагонах ростуть невеликі шипи. Листя ауреі яскраво-жовтого кольору з переходом в оранжевий. Завдяки такій яскравій забарвленні відмінно виглядає на ділянці. Починає цвісти цей сорт в травні, квіти невеликого розміру жовто-червоного кольору. Плоди мають яскравий червоний колір, який чудово гармоніює із золотавою листям.

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Барбарис Тунберга Марія

Досить популярний сорт. Він досягає у висоту 1,2 метра і має вертикальну Колоновидні форму крони. Листя досить великих розмірів яскравого жовтого кольору з червоною облямівкою. Восени вони стають помаранчевими або навіть мандариновими. На пагонах ростуть шипи, які дуже сильно колються. Дуже любить світло, тому, посаджений в тіні, може перестати рости.

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Барбарис Тунберга Еректил

Крона цього сорту має Колоновидні форму, пагони ростуть вертикально вгору. Листя у цього сорту насичено зеленого кольору, восени стає червоною. Дуже невибагливий і морозостійкий сорт. У висоту може виростати до 1 метра.

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Барбарис Тунберга Голден Ринг

Відмінний декоративний сорт, прекрасно підходить для прикраси саду і квітника. Листя мають яскравий пурпурний забарвлення з жовтою облямівкою по краю. Відноситься до високих рослинам цього виду, в висоту може досягати 3 метрів. Тому він чудово виглядає в одиночних посадках і в живоплоту.

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Барбарис Тунберга Оранж Рокет

Дуже незвичайний і яскравий представник даного виду. Його листя має подвійний забарвленням, що робить його головним рослиною на ділянці. Молоді пагони цієї рослини і листя мають яскравий помаранчевий колір, а вже визріли мають буряковим забарвленням.

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Барбарис Тунберга Адмірейшн

Даний сорт барбарису виведений порівняно недавно і відноситься він до карликових форм, за що і цінується. Листя його яскравого червоно-оранжевого кольору з лимонною облямівкою. Такий сорт відмінно підійде для створення альпійських гірок і рокаріїв, а також для висаджування бордюрів.

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

З часто використовуваних сортів можна ще відзначити Грін Карпет, Грін Орнамент, Тунберга Коболд і інші.

Підготовчі роботи перед посадкою барбарису Тунберга

Щоб отримати здорове і красиве рослина, необхідно ретельно підготуватися перед посадкою барбарису Тунберга. Обов'язково необхідно правильно вибрати саджанці без пошкоджень, підібрати підходяще місце і підготувати родючий грунт.

Вибір і підготовка саджанців

Найчастіше висаджують саджанці барбарису на постійне місце навесні, коли земля почала відтавати і до появи бруньок на деревах. Але можна садити і восени під час листопаду.

  • Обов'язково купуйте саджанці у перевірених садівників або в професійних розплідниках. Так ви будете впевнені в купленому садивний матеріал.
  • Звертайте увагу на кореневу систему. Краще купувати саджанці з закритими корінням, тобто коли коріння заховані в земляний кому або посаджені в контейнер. Саджанці з відкритою кореневою системою потрібно терміново висаджувати в грунт, щоб рослина не загинула.
  • Ні коріння, ні пагони не повинні бути пошкоджені.
  • Перед посадкою змочіть коріння водою, якщо вони трохи підсохли. Якщо ж ви придбали саджанці в контейнері, дістаньте його.

Барбарис Тунберга, посадка і догляд

Вибір місця для посадки барбарису Тунберга

При посадці барбарису Тунберга не потрібно шукати якихось особливо родючих грунтів. Ця рослина не відрізняється вередливістю. Головна вимога до місця посадки чагарнику - відсутність близького залягання грунтових вод і наявність хорошого дренажу. При надлишку вологи барбарис може загинути.

Забарвлення листя барбарису безпосередньо залежить від його місця розташування. Тому для отримання яскравого і барвистого рослини необхідно підібрати добре освітлене місце з великою кількістю сонячного світла. Однак слід враховувати, що багато сортів барбарису Тунберга не люблять присутність поривів вітру. Такі рослини потребують захисту.

При виборі місця враховуйте майбутню роль барбарису в дизайні вашої ділянки. Вони відмінно підходять для створення живоплоту, а також для оформлення альпінаріїв і рокаріїв. В даному випадку вибирайте сорт за кольором листя, щоб барбарис гармоніював із загальною композицією.

Підготовка ґрунту перед посадкою

Оптимальними для барбарису є нейтральні або слабокислі грунту, так як в природі ця рослина росте в горах і на схилах. Також стежте, щоб грунт був легкою і добре пропускала вологу. Не бажано присутність глинистого грунту, так як вона здатна утримувати вологу, що згубно для барбарису.

Якщо грунт у вас важка, можна самостійно підготувати спеціальну суміш, яка складається з дернової землі, перегною і піску.

Процес посадки барбарису Тунберга

Якщо ви визначилися з місцем посадки барбарису і придбали саджанці потрібного вам сорту, можна приступати до посадки рослини:

  • Якщо ви зібралися висаджувати барбарис в якості живої огорожі, найзручніше викопати траншею, де на 1 метр буде висаджено два рослини. Глибина траншеї повинна бути 35-40 см.
  • Для одиночної посадки слід викопати ями розмірами 50 на 50 см.
  • Так як барбарис не любить застою води, обов'язково потрібно створити шар дренажу. Як його можна використовувати бита цегла, гравій або дрібні камені.
  • Готуємо грунтову суміш для посадки: дернову землю, торф і пісок. Можна додати 200 гр деревної золи, якщо земля у вас кисла.
  • Дістаємо з контейнера саджанець, трохи прибираємо зайву землю і поміщаємо рослина в підготовлену яму.
  • Далі присипаємо землею, стежте, щоб коренева шийка була трохи вище поверхні землі.
  • Акуратно утрамбовуємо руками.
  • Після посадки обов'язково необхідно рясно полити чагарник.
  • Останнім етапом в процесі посадки є внесення мульчі, яка захистить рослини від випаровування вологи і не дасть рости бур'янам. В якості мульчі можна використовувати тирсу, кору або перегній.

Особливості догляду за барбарисом Тунберга

Після посадки, як і будь-яка інша рослина, барбарис потребує догляду. Догляд за барбарисом Тунберга включає наступні дії: полив, розпушування грунту і мульчування, підгодівлі і формування крони. Детальніше розглянемо кожен етап.

Полив барбарису

Так як барбарис Тунберга не любить багату вологу, йому цілком достатньо природних опадів. Періодичність поливів зводиться до одного разу на тиждень. Поливати рясно його необхідно тільки в період посушливої ​​погоди. В такому випадку можна полити рослину, але тільки обов'язково теплою водою. І поливати потрібно під самий корінь.

Розпушування і мульчування

Коренева система барбарису потребує постійного притоку кисню, тому даному рослині дуже корисні часті прополки і розпушування грунту. Для зменшення частоти даних процедур, можна застосувати мульчування, як чого рекомендується використання торфу, перегною, тирси.

Підживлення барбарису

Молоде рослина потребує підживлення тільки наступної весни, через рік після посадки. Оптимальною вважається підгодівля з вмістом азоту. Як її можна використовувати розчин сечовини та води. Наступне внесення добрив проводиться тільки через три роки. Корисно вносити рослині комплексні добрива з вмістом мікроелементів.

Обрізка барбарису

Санітарна обрізка включає в себе видалення пошкоджених пагонів, а також зламаних і слабких. Для такої обрізки необхідно дочекатися появи листя, щоб ушкодження були чітко видні. Також можна проводити проріджування гілок дорослої рослини.

Якщо ви висаджували живопліт, формування крони проводиться протягом року, а саме в червні і серпні. Карликові сорти не потребують обрізку.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Основні шкідники:

  • Попелиця. Ознака появи даного шкідника - листя на кущах починають всихати. Щоб переконатися в її наявності - подивіться на зворотний бік аркуша, це її улюблене місце. Для боротьби з нею можна використовувати народні засоби, такі як мильний розчин або тютюновий.
  • Квіткова п'ядун. Це ще один шкідник, але, на відміну від попелиці, п'ядун завдає шкоди плодам барбарису. Для боротьби з нею використовується децис.

Захворювання барбарису:

  • Борошниста роса. Від даного грибкового захворювання барбарис дуже сильно страждає. При цьому захворюванні листя і пагони чагарнику покриваються білим нальотом. Для лікування необхідно використовувати сірчано-вапняну суміш. Усі пошкоджені пагони потрібно зрізати і спалити.
  • Плямистість листя барбарису викликається грибками, при появі яких на листках утворюються плями. Через це вся рослина слабшає і може підмерзати взимку. Для лікування використовується хлорокись міді.
  • Всихання пагонів барбарису викликається грибками. При їх появі у чагарнику опадає листя і висихають пагони. Обов'язково потрібно обрізати заражені гілки.

Розмноження барбарису Тунберга

Розмноження барбарису Тунберга проводиться декількома способами: насінням, відводками, живцями і діленням куща.

  • Насінням. При даному способі необхідно відібрати стиглі плоди, відокремити насіння від м'якоті і просушити всі кісточки. Можна також для знезараження обробити їх розчином марганцівки. Садити насіння необхідно восени в невеликі горщики. Пересаджувати на постійне місце можна через рік, коли саджанці досить зміцніють.
  • Отводками. Для цього способу розмноження вибирають самі міцні і здорові рослини. Потім знаходять молоді однорічні пагони і нагинають їх в спеціально викопану траншею глибиною 15-20 см. Необхідно присипати землею, залишивши тільки верхівку.
  • Живцями. Живці необхідно нарізати і укоренити в теплиці або в спеціально створених умовах. Періодично потрібно поливати і провітрювати теплицю. Також важливими діями для вкорінення живців є постійне загартовування і розпушування.
  • Розподіл куща. Для цього способу розмноження потрібно вибрати міцне і здорове рослина, викопати його і розділити на дві половини. При цьому стежте, щоб не були пошкоджені коріння.

Барбарис - красиве і яскраве рослина, яке вигідно буде виглядати в живих огорожах і в одиночних посадках, прикрашаючи і роблячи унікальним вашу ділянку.