Калина бульденеж - декоративний сорт калини з великими ефектними білими суцвіттями в формі кулі діаметром 15-20 см, завдяки яким вона і отримала свою назву. Бульденеж є пишний чагарник з рясним цвітінням, який шикарно виглядає на дачній ділянці або в саду. У перекладі з французької «Boulede Neige» - «снігова куля».
У Росії калина бульденеж з'явилася завдяки імператриці Катерині II і вирощувалася вона виключно в царських садах, парках і оранжереях, тому вид калини вважається аристократичною культурою. Друга назва декоративної калини - Калина стерильна (Viburnum opulus) - так як квітки в суцвітті безплідні, тому плодів вона не дає. Цвіте калина білосніжними кулями недовго, всього 2-3 тижні (кінець травня - перша половина червня), витончено звисаючими на гілках, вигнутих під їхньою вагою. Калина бульденеж досить примхлива, але вирощувати її не складно і під силу початківцям садівникам, достатньо лише дотримувати правила посадки та догляду.
Калина бульденеж, опис
Декоративна калина бульденеж - чагарник з сімейства Жимолостнов, що досягає висоти до 3,5 метрів. Пагони тягнуться прямо, а потім розгалужуються в різні боки і утворюють крислату гіллясту крону. Якщо чагарнику не надавати форму, мимовільно розвиваючись, кущ досягає в діаметрі до 1,5 метрів. Щоб підкреслити всю красу цвітіння білосніжних куль, досвідчені садівники надають чагарнику форму півкола. Чагарник можна вирощувати в кущовий формі, у формі одиночного стовбура або в вигляді штамбового деревця.
Головне достоїнство і привабливість чагарнику - великі суцвіття 10-15 см в діаметрі, звисають з гілок. Кожен бутон суцвіття розпускає кілька лепесточков напівкруглої форми, в середині яких відсутні тичинки - квітки бульденеж безплідні. На початку цвітіння, яке починається в кінці травня, суцвіття набувають ніжний зеленуватий відтінок, потім стають кремовими або злегка рожевими, а коли бутони розкриваються повністю - кулі стають сніжно-білими, як сніжки. На одному кущі утворюється величезна кількість снігових куль. Через їх тяжкості тонкі гілки звисають до самої землі, надаючи калині розкішний і привабливий вигляд.
Але декоративна калина неймовірно приваблива не тільки в період буйного цвітіння. У чагарнику дуже гарні листи - великі, з зазублинами, з яскравою насиченою забарвленням і чіткими прожилками з лицьового боку. Восени листя стає багряно-зеленими і прикрашають сад, вигідно виділяючись серед жовтуватою листя.
Сорти калини бульденеж
Існує ще один сорт декоративної калини бульденеж - Калина звичайна Розеум або махровий вид декоративної калини бульденеж. На початку її цвітіння квітки білі, іноді з зеленим відтінком, а в кінці набувають ніжно-рожевий колір. У цьому й відмінність сорту Розеум від декоративної калини. Являє собою великий чагарник, що досягає висоти більше 3-х метрів. Чагарник використовується в штамбових посадках. Умови догляду, посадка і характеристика сорту аналогічна з декоративною калиною.
Калина бульденеж, розмноження
Для розмноження декоративної калини використовується вегетативний спосіб. Пов'язано це з тим, що бульденеж повністю стерильний, його суцвіття не мають маточок і тичинок. Найчастіше декоративну калину розмножують трьома способами:
- отводками.
- живцями.
- діленням куща.
Розмноження відведеннями
Присипання відводів є нескладним способом розмноження бульденеж. Такий спосіб розмноження проводять навесні.
Етапи роботи:
- Підготувати в грунті під кущем неглибокі (до 10 см) довгі канавки.
- Однорічні відводи необхідно схилити до рівня землі і розмістити їх в підготовлені поглиблення.
- Зафіксувати відводи металевими гачками або скобами в канавках.
- Засипати пагони перегноєм, акуратно ущільнити і рясно полити водою, бажано дощовою.
- При появі перших пагонів необхідно кілька разів провести підгортання, підтримуючи постійну вологість грунту.
Пересадка укорінених відростків проводиться восени в спеціальні ємності шляхом їх відділення від материнського куща, розділяючи на саджанці. Для пересадки на постійне місце саджанці калини бульденеж готові тільки після того, як зміцніє їх коренева система, приблизно через 2 роки.
Як розмножити калину бульденеж живцюванням?
Живцювання - досить довгий і трудомісткий метод. Цей спосіб розмноження проводиться влітку, під час обрізки куща. Для розмноження використовують зелені паростки з декількома пар нирок.
Етапи роботи:
- Акуратно зрізають молоді пагони, залишаючи одне міжвузля, інші листи видаляються.
- Поміщають живці в стимулюючий розчин (наприклад, Корневин), який прискорює ріст корінців, приблизно на 8-10 годин.
- Проводять підготовку грядок для посадки. Для грунту використовується суміш дернової землі, піску і перегною (1: 1: 1). Грунт повинна бути добре зволоженою.
- Живці, оброблені стимулятором, занурюють в грунт приблизно на 2-2,5 см
Після їх посадки необхідно забезпечити черешкам оптимальні умови для росту і створити міні-теплицю, наприклад, накрити плівкою, прозорим пакетом або пластиковою пляшкою, створивши їм парниковий ефект. Грунт повинен бути постійно зволоженим, рекомендується періодично проводити обприскування живців. Вже до кінця літа черешки повинні дати молоді пагони.
Розмноження діленням куща
Даний метод розмноження проводиться акуратним поділом молодого дочірнього втечі від материнського куща.
Калина бульденеж, посадка
Щоб калина добре прижилася і радувала рясним і розкішним цвітінням, необхідно правильно вибрати місце для посадки і підготувати грунт. Важливо і час, обраний для посадки.
Коли садити
Від вибору методу розмноження калини бульденеж залежить час її посадки, яку можна здійснити як ранньою весною, так і перед заморозками.
Весна - чудовий час для посадки відводками, а восени підійде метод поділу куща. У дощову і холодну погоду осіння посадка може бути ризикованою, є ймовірність, що чагарник не приживеться. Досвідчені садівники рекомендують використовувати весняну посадку відводками.
Вибір місця для посадки
Бульденеж воліє вологі грунту, тому для посадки підійдуть низинні ділянки, де добре зберігається волога або місця біля водойм. Якщо на вашому дачній ділянці не знайшлося такого місця, то вибирайте ділянку з півтінню, приділяючи особливу увагу до поливу.
У тіні рослина хоч і буде рости, але його цвітіння буде не рясним, а суцвіття - дрібними. На сонячному ділянці існує ймовірність опіку і короткого періоду цвітіння чагарнику. Чагарник можна садити одиночним розлогим кущем, а можна в групі з іншими чагарниками. Завдяки своїй раскидистости бульденеж створює чудову тінь, його можна садити у альтанок або садової лави. Пам'ятайте, що декоративна калина - чагарник, який живе кілька десятиліть, вибирайте місце, де вона може розростатися і оселитися надовго.
Як правильно посадити калину Бульденеж
Перед посадкою декоративної калини саджанцями потрібно підготувати землю. Для чагарнику ідеально підходять садові і городні грунту -рихлие, удобрені і поживні з оптимальною кислотністю грунту рН 5,5-6,5. При посадці кількох саджанців на ділянці слід враховувати те, що з часом кущ розростеться і займе велику площу. Прийнятною схемою висадки буде квадрат 2 на 2 метри. Перший рік бульденеж зростає дуже повільно, всі сили рослини йдуть на зміцнення кореневої системи, а вже до трьох років чагарник досягає висоти до 1,5 метрів.
Для правильної посадки саджанця слід дотримуватися таких правил:
- Для посадки саджанця калини готують яму розміром 60х60х80 см. Кущ калина бульденеж має сильну кореневу систему, тому яма для її посадки повинна бути великою і глибокою.
- На дно ями викладається дренаж: щебінь, бита цегла, камені, кора, який необхідний для того, щоб близько коренів не накопичувалася вода і не відбувався застій вологи.
- Шар дренажу засипається піском шаром в 10-15 см.
- Наступний шар - наповнення ями грунтом, до складу якого входить:
- 4 відра компосту;
- 2-3 склянки деревної золи;
- 1 стакан нітрофоски.
Саджанець занурюється в грунт і поглиблюється на 3-5 см нижче кореневої шийки. Саджанець рясно поливається. Зверху вологий грунт обов'язково покрити шаром перегною, тирси, старого листя.
Калина бульденеж, догляд
Калина декоративна бульденеж потребує ретельного догляду: регулярного поливу, підгодівлі добривами. Дорослий кущ потребує постійної обрізку і звільнення від засохлих зламаних гілок, а також у захисті від шкідників.
Полив
Бульденеж любить вологу і потребує регулярного поливу, особливо в посушливе літо. Молоді чагарники потребують більш частого поливу, ніж дорослі рослини. При правильному дотриманні режиму поливу, суцвіття розвиваються великими і цвітуть рясно весь період цвітіння. Восени до самих заморозків проводять рясний полив з метою попередження зневоднення ґрунту в зимовий період.
Підживлення
Підживлення бульденеж проводиться на другий рік після висадки в грунт. Так як посадка проводилася в добре удобрений грунт з достатньою кількістю добрив і поживних речовин для росту і розвитку, їх повинно вистачити для адаптації рослини в нових умовах і для гарного росту протягом року.
Перша підживлення азотними добривами здійснюється навесні при появі на гілках перших листочків. Також можна підгодувати калину органічним добривом: перегноєм або компостом, що перепрів. Під кущ вноситься 1-2 відра.
Час другої підгодівлі - осінь, перед обпаданням листя. Для другої підгодівлі підійдуть калійно-фосфорні добрива.
В якості підгодівлі підійдуть як рідкі добрива, так і сухі в гранулах, які розсипають під чагарником. Земля повинна бути розпушеній. Після внесення добрива чагарник рясно поливається.
Обрізка і прищипування
Щоб у бульденеж сформувалася гарна пишна крона, необхідно виробляти щорічну формуючу обрізку кущів. Обрізка калини бульденеж проводиться після того, як вона відцвіте шляхом укорочення бічних пагонів, вирізання сухих гілок, проріджуючи середину куща. Обрізка не рекомендується в кінці літа, так як калина готується до настання зими. Форму чагарнику можна надати кустовую або штамбові. Для того щоб зробити один ствол, проводиться обрізка всіх пагонів, крім одного. Молодь, яка виростить з часом, обрізається. Крона формується тоді, коли рослина досягне 1,5-2 м у висоту. Кущ регулярно проріджується, видаляються сухі гілки. Щоб отримати многоствольную калину, молодий кущ обрізається до пня, залишивши 20 см, щоб стимулювати зростання бічних пагонів.
Для рясного цвітіння калини бульденеж молоді гілки калини прищипують в період кінця липня або на початку серпня. Слід врахувати, що бульденеж формує нирки і цвіте тільки на торішніх пагонах, тому їх прищипувати не рекомендується.
Дорослі кущі при рясному цвітінні можуть завалитися під власною вагою, тому чагарник потребує опори й підв'язки.
Зимівля бульденеж
Декоративна калина стійка до морозів і рідко схильна до вимерзання. В умовах суворої зими вимерзання піддаються молоді пагони. Щоб знизити ймовірність впливу морозу на кореневу систему, пристовбурні кола чагарнику калини необхідно засипати на зиму перегноєм, торфом.
Калина бульденеж, шкідники та хвороби
Калина схильна до різних шкідників, які здатні знесилити рослину і загальмувати його ріст і розвиток. Серед них можна виділити найбільш частих і шкідливих небажаних гостей:
- Калиновий листоед. Жук з блискучим світло-коричневим забарвленням сімейства листоїдів. У великих кількостях листоїди здатні виїсть все листя і тим самим погубити його. Для боротьби зі шкідником необхідна подвійна обробка чагарнику інсектицидами. Перша обробка проводиться в травні, для боротьби з личинками, в серпні - з дорослими жуками. Дуже добре справляються з Листоїди Карбофос, фосбецід і фуфанон.
- Щитівки. Являють собою дрібна комаха, яке присмоктується до поверхні листя і виглядає на ньому, як невеликий горбок. Щитівки висмоктують сік з листя. Для боротьби з ними використовується актара, аскоріс.
- Попелиця. Дрібні шкідники, які можуть докучати рослині. Для боротьби з попелиць проводиться обприскування кущів мильним розчином або Актара, Агравертін. Обприскування проводиться у вечірній час, за умови відсутності вітру. Також відлякати тлю можна товстим шаром попелу на грунті біля чагарника.
Хвороби
Поширене захворювання декоративного сорти калини є борошниста роса, збудник захворювання - грибок, що заражає молоді пагони, листя. Листя хворого рослини виглядає, немов покрита шаром вапна. Всього за два тижні захворювання може поширитися на весь чагарник. Тому необхідна профілактика борошнистої роси настоєм часнику, цибулі або тютюну. Ці народні засоби досить ефективні.
Якщо зараження не вдалося уникнути, калину після її цвітіння обробляємо настоєм з золи: 3 кг на 10 літрів води. Також можна використовувати розчин соди і мила (на 10 літрів води - по 50 гр кальцинованої соди і господарського мила, яке необхідно натерти на крупній тертці). Обприскувати чагарник необхідно раз на тиждень протягом 3-х тижнів.
Калина бульденеж в ландшафтному дизайні
Калина бульденеж витончено виглядає як одиночний чагарник на тлі стриженого газону. Ландшафтні дизайнери використовують кущ бульденеж, як «прикордонне» рослина біля хвойних посадок. Калина підкреслює кордон тіні і чудово виглядає в променях світла. Її також ефектно використовують в якості живої огорожі, алей, прикрашають доріжки та майданчики. Чудово квітучий білосніжний чагарник виглядає біля фонтану або невеликої водойми, біля альтанки з лавою, створюючи розкішну тінь. Декоративна калина чудово виглядає як в одиночній, так і групових посадках з кущами бузку, садовим бузок, гортензією. Її ніжність підкреслить листя барбарису Тунберга. Зрізані гілки бульденеж прекрасно зберігаються в воді протягом тижня, радуючи своїми пишними білими суцвіттями, які часто використовуються для створення розкішних композицій і букетів.
Калина бульденеж - красуня, яка своєю буйною білосніжним цвітінням здатна прикрасити будь-яку ділянку і сад, надавши йому особливої ніжності і атмосферу домашнього затишку і гармонії. Підібравши відповідний для неї місце в саду, і створивши всі сприятливі умови для її зростання, дозволить вам насолоджуватися незвичайною красою і радіти кожній навесні її рясним і пишним цвітінням.