Липа - високоросла деревна культура. У природі її рід представлений приблизно 45 різними видами, серед яких зустрічаються і чагарникові сорти. Культура, що з'явилася на нашій планеті близько 70 мільйонів років тому, вважається однією з найдавніших. Крім того, липові дерева мають високу тривалість життя, у деяких екземплярів вона досягає 1200 років.
Опис рослини липа
Для початку розберемося, як виглядає липа. Це, як правило, високе дерево з пишною широкою кроною. Іноді липа може бути чагарником. Листочки її мають серцеподібну форму і зазубрені краю. Цвіте липа невеликими зонтиковидних суцвіттями, які згодом перетворюються в дрібні плоди з 1-2 насінням.
Квітуча липа не тільки красиво виглядає, але і дуже приємно пахне. Коли цвіте липа, все повітря навколо дерева наповнюється солодкуватим медовим ароматом. Квіти її мають лікувальні властивості, багатьма збираються і висушуються для подальшого приготування чаїв та відварів.
У природі липові дерева зацвітають не так вже швидко, приблизно до 20 року життя. Висаджені в парках, вони взагалі можуть порадувати своїми ароматними квітами тільки через 30 років після посадки саджанців. Якщо говорити про те, коли саме цвіте липа, в якому місяці, то період цей випадає на початок літа - червень-липень.
Поширені види липи
Рід рослин липа налічує близько 45 видів. Ось найбільш популярні з них:
- Липа серцеподібна - виростає в Західному Сибіру і європейської частини Росії. Дерево заввишки сягає близько 30 м, живе довго, не менше 120 років. Деякі екземпляри доживають і до 1000 років. Культура має гладку глянсову листя, зверху темно-зелену, з нижньої - сизувате. У суцвіттях налічується від 5 до 11 бутонів, зростання їх спрямований вгору. У Сибіру також можна зустріти такі види рослини, як Липа сибірська і Липа Нащокина.
- Липа крупнолистная, вона ж плосколистная або річна - поширена в Європі. На відміну від вищеописаної Липи серцеподібної, крупнолистная зацвітає раніше, в більш ранній час починається і її весняне сокодвижение. Має велику листя, трохи опушені, без сизого відтінку з виворітного боку. Суцвіття спрямовані вниз, а плоди відрізняються щільною шкаралупою з 5 виразними ребрами.
- Липа повстяна. Ареал її проживання - Кавказ і південний захід Росії. В Європі культуру можна зустріти в східній частині континенту. Дерево заввишки сягає 25-30 м, має розкидисту крону. Молоде листя і пагони покриті дрібними ворсинками. Виростаючи, верхня частина листя стає гладкою, темно-зеленою, нижня залишається ворсистої, має сріблястий відтінок. Це теплолюбний, тіньовитривалий і посухостійкий вид.
- Липа маньчжурська - поширена в Амурській області і Примор'я, а також в Кореї та Китаї. Вона трохи нижче раніше описаних видів, дерево її доростає до висоти 15-20 м. Має пониклі суцвіття з 5-12 квіток. Вважається хорошим медоносом. Цвіте в липні протягом приблизно 3 тижнів.
Особливості посадки липи
Розмноження липи насіннєвим способом
- При посадці культури насінням посівний матеріал обов'язково повинен пройти відповідну обробку - стратифікацію. Без цієї процедури насіння не дадуть сходів. Стратифікація передбачає витримування насіння у вологому середовищі при температурі 0 ° С протягом 3-6 місяців, в залежності від виду культури. Зерна витримують в ящиках з вологим піском або тирсою десь в льосі або іншому холодному приміщенні. Стратифікація може бути і природною, якщо посіяти насіння липи відразу в грунт восени. Після стратифікації зерна не просушують, а відразу садять у відкритий грунт.
- Насіння сіють рядами, між якими дотримуються проміжок в 15-20 см. На 1 м рядка має бути висаджено 100-300 зерняток.
- Зверху посіви присипають тонким, в 5-7 мм шаром грунту. Посадку проводять у вологу землю.
- Культура не любить заморозків, і щоб сіянці зійшли, потрібно вкрити їх плівкою або нетканим матеріалом, натягнутими на каркас. Під плівкою повинна зберегтися вентиляція повітря.
Розмноження липи сіянцями
Щоб не пророщувати насіння, можна розмножувати липу готовими сіянцями, які проростають під дорослими деревами. Для посадки беруть невеликі паростки без справжніх листочків, тільки з сім'ядольними листками - вони краще витримують пересадку на нове місце. Такі сіянці краще викопувати навесні, відразу після того, як на дереві почне з'являтися листя.
Сіянці потребують обов'язкового поливі, особливо в посуху. На наступний рік їх переносять в «школку», де садять рядками з міжрядної інтервалом по 30 см і на відстані 10 см один від одного. Восени паростки вже можна висаджувати на постійне місце зростання.
Посадка липи відводками
Розмноження липи стовбуровими відводками робиться так:
- нижні пагони дерева пригинають до землі, перед тим викопавши під ними невеликі поглиблення;
- гілки фіксують і присипають шаром землі;
- через пару років відведення пускають корінці;
- вкорінені пагони відрізують від дерева і переносять на постійне місце зростання.
Іноді липу розмножують кореневими відводками, і робиться це дуже легко. Поросль, яку знаходять під деревами, відрізають з частиною кореня від загальної кореневої системи і відразу ж висаджують туди, де липа буде згодом рости.
Розведення липи живцями
Живцями липу розмножують рідко через їхню невисоку приживлюваності. Для посадки таким способом вибирають тільки зелені, неодревесневшіе пагони. На деякий час їх поміщають в розчин для стимуляції коренеутворення, а потім висаджують в субстрат, приготований з торфу і вермикуліту.
Правила посадки саджанців липи
Якщо хочете отримати у себе на ділянці красиву здорову липу, можна купити готові саджанці, бажано із закритою кореневою системою. Особливості їх посадки полягають у наступному:
- Щоб висадити саджанець висотою в 50-70 см, для нього треба підготувати яму глибиною і діаметром близько 0,5 м.
- В ямі слід зробити дренаж із щебеню або колотого цегли. Товщина такого шару - 15 см.
- Поверх дренажу потрібно укласти 5-7 сантиметровий шар перегною, змішаного з суперфосфатом. Суперфосфату беруть по 50 г на одну рослину.
- Саджанець липи занурюють в підготовлену яму і присипають земляним субстратом, приготованим з 1 частини дернової грунту, 2 частин піску і 2 частин перегною.
- Кореневу шийку деревця треба розмістити на рівні землі, але можна і поглибити на кілька сантиметрів.
- Саджанці липи добре зволожують і протягом 2 років удобрюють азотними складами три рази в сезон. Для підгодівлі добре підходить гній, розведений в 10 л води.
Догляд за липою у відкритому грунті
Правила догляду за липою включають таке:
- Обрізка липи допомагає зробити її красивою декоративним деревом. Формувати крону можна через рік після посадки саджанця. Липу підстригають до початку брунькування, підрізаючи гілки на 1/3. Восени, коли відросте нові пагони, можна провести ще одну формуючу обрізку.
- Дерево також необхідно підгодовувати 2 рази на рік. Навесні в якості добрива беруть 1 кг коров'ячого гною, розводять його в 10 л води і змішують з 25 г аміачної селітри. Для осінньої підгодівлі в 10 л води розчиняють 20 г нітроамофоски.
- Липу в перші роки її життя необхідно поливати, грунт завжди повинна залишатися вологою.
- З-під молодих дерев важливо вчасно прибирати бур'яни. Землю також необхідно періодично рихлити, а восени пристовбурні кола краще укрити 10-сантиметровим шаром мульчі з торфу, тирси або сухого листя.
Хвороби липи
- Біла мармурова гниль - викликається грибом трутовиком. Виглядає як білий наліт на зрубаної деревини, викликає викривлення стовбура, поява численних тріщин. Така хвороба часто буває викликана надлишком вологи. Профілактикою білої гнилі вважається своєчасна підгодівля липи добривами, а якщо захворювання все-таки з'явилося, то пошкоджені місця потрібно обробляти пастою з крейди і марганцівки.
- Вилягання сіянців - проблема, що виникає при розмноженні липи. Вилягаючі саджанці вважаються загрозою здоровим паросткам, а відмирають вони через наявність в землі грибків. Щоб уникнути псування посадкового матеріалу, сіянці треба висаджувати в останні тижні весни, а грунт перед цим бажано продезінфікувати.
- Плямистість - хвороба листя липи. На зовнішній стороні листя з'являються світлі плями з темною окантовкою, в зв'язку з таким захворюванням дерево рано скидає крону. Ця проблема має грибкове походження, а паразитарні організми поширюються вітром.
- Тиростромоз - ще одне грибкове захворювання липи, від якого часто страждають молоді дерева. Висловлюються в освіті на гілках і стовбурі темні цятки. Ці місця поступово відмирають, хвороба ж поширюється по всій рослині досить швидко. Щоб врятувати дерево, пошкоджені гілки потрібно зрізати і спалити. Для профілактики ранньою весною липу можна обробити Фітоспорін або мідним купоросом.
Шкідники липи
Найпоширеніші шкідники у липи такі:
- Метелик златогузка - селиться в липової кроні і відкладає личинки. Гусениці, які з них вилуплюються, з'їдають листя до одних прожилок. Навесні ж комахи пошкоджують бруньки, а також молоді листочки і квіти. Знайти гнізда златогузки найпростіше в кінці осені після опадання листя. Такі гнізда прибирають вручну і спалюють.
- Листовійка - харчується нирками і молодим листям липи. Виявити її можна по згорнутим листю, в які загортаються гусениці. Від листовійки позбавляються за допомогою інсектицидів.
Липа, фото: