Дерен Сібіріка - це пишне рослина, що досягає у висоту 3 метрів і відноситься до сімейства кизилових. Використовується для створення ландшафтного дизайну, розмежування дачних ділянок, створення імпровізованих алей. Про особливості, секрети вирощування і види дерену Сібіріка читайте далі.
Види і опис дерену Сібіріка білого
Існує більше 5 видів цього вишуканого рослини:
- Дерен Сібіріка Варієгата, що досягає 1,5 м у висоту і 2 м в діаметрі. Один з найменших у своєму виді, відрізняється темно-червоними пагонами, що здобувають яскравість навесні і восени. Кущ розлогий, листи темно-зелені з білою облямівкою. Восени листи фарбуються у фіолетово-пурпурний відтінок, але біляста облямівка зберігається. Опис дерену Сібіріка Варієгата варто закінчити його витривалістю і нелюбов'ю до прямих сонячних променів.
- Дерен Сібіріка елегантіссіма теж володіє червоними гілками, довгими листям, що відтіняють світлою облямівкою. Цвіте кремовими квітами, морозостійкий і прекрасно поєднується з іншими рослинами.
- Сорт аурі може похвалитися яскраво-лимонними листям і білими ягодами. Сорт віддає перевагу сонячним і притінення ділянки. Яскраве забарвлення листа втрачається при виростанні в тіні, переносить мороз до-40С.
- Білий дерен Шпета ви дізнаєтеся по плямистим жовто-зеленим листям. У холодну пору року у сорту червоніють гілки, цвіте Шпета білими квітами, ягоди кремові і дозрівають у вересні. У діаметрі досягає 3 м, любить пухкі і вологі грунту. Низька обрізка допомагає надати кущу хорошу пишність.
Посадка дерену білого Сібіріка
Вибір місця
Рослина відноситься до витривалим і зимостійким, легко витримує навіть найсуворішу зиму. Його висаджують або в півтіні, або в доступності притінених сонячних променів. Без нормальної кількості світла дерен Сібіріка теж добре росте, але фарби стають менш насиченими.
В який грунт садити?
Дерен Сібіріка відмінно приживається в будь-якому грунті, але найбільше рослині до душі волога земля, забезпечена дренажем високої якості. Перед посадкою грунт розпушують, потім вносять в неї перегній. Якщо рослина всаджують в сухий грунт, то її регулярно мульчують так, щоб достатня кількість перегною знаходилося в верхньому шарі.
Як розмножується дерен Сібіріка?
Розмноження поділом кореня
Розмноження поділом кореня: від материнського кореня відокремлюють свіжу молоду поросль, процедуру проводять навесні або восени. Відокремлений молодняк відразу ж висаджують в грунт, адже рослина невибаглива і швидко приживеться.
Живцювання
Ще один спосіб розмноження - це живцювання. Досвідчені садівники поєднують живцювання з обрізанням кущів, яку традиційно проводять навесні. Також можна просто обрізати зелені, але трохи здерев'янілих живців з сильного куща. Виконується живцювання так:
- Верх куща обрізають, зрізану зверху куща поросль просто занурюють в грунт.
- При вітряній погоді встановлюють підпори.
- Все, через 2-3 тижні рослина вкорениться.
Також живці, зрізані в червні, можна посадити в холодну теплицю. До середини осені рослина утворює гарну кореневу систему, після чого його переміщують в теплу теплицю або підвал. На початку весни ці рослини висаджують у відкритий грунт,
Непопулярний спосіб розмноження насінням
На окрему увагу заслуговує висадка з насіння. Це розмноження дерену менш популярне. Насіння, щоб не купувати, збирають восени, відправляючи їх зимувати в теплому підвалі.
Зберігати насіння можна до 3 років, а перед безпосередньою висадкою в грунт їх місяць поступово перемішують з грунтом. висаджують насіння так:
- Грунт виготовляють з моху, дрібної деревної тирса, піску і торфу, поміщаючи її в холодне приміщення з температурою +4 С. Для висадки беруть 1 частину насіння на 3 частини грунту.
- Насіння висаджують в грунт восени або ранньою весною, заглиблений їх не більше, ніж на 5-6 см.
- Мінус розмноження насінням в тому, що рослина покаже перші пагони через 1-2 роки, а повноцінного зростання сягатиме ще 8, а то і 9 років.
Як правильно висаджувати дерен Сібіріка?
Ями для посадки готують заздалегідь. Для молодих рослин відстань між лунками роблять 70-100 см, плануючи подальшу пересадку. Глибина ямки складає 50 см, якщо мова йде про висадку живців або розподілі куща.
Після посадки землю злегка утрамбовують, потім поливають в попередньо зроблену лунку. Під час висадки кореневище заглиблюють в лунку на 1-3 см кореневої шийки, присипаючи такою сумішшю грунту: по 2 частини дерну і компосту і по 1 частини торфу і піску.
Обрізка дерену Сібіріка, відео
Догляд за Дереном Сібіріка
Підживлення і добрива
Як ми вже говорили, рослина абсолютно невибаглива, тому догляд за ним теж не буде складним. Регулярно в грунт потрібно вносити підживлення з мінеральних добрив, робиться це навесні. У підгодівлі містяться всі корисні речовини, які потрібні висаджений Дерен Сібіріка для відновлення після холодів. Можна використовувати такі добрива:
- Діамофоска, яку вносять навесні або восени по 20 г / 1 м2.
- Фосфатно-калійні, які вносять по 45г / 1м2.
- Суперфосфат, який змішують з органікою в пропорції 2: 1 відповідно.
В середині весни дерен Сібіріка підгодовують органікою, вносячи по 5 кг г торфу або компосту під кожен пристовбурне кущ. Якщо мінеральні добрива вносяться разом з органікою, то кількість перших скорочуються в 2 рази.
Мульчування і полив
Мульчування проводиться за допомогою торфу або перегною, до яких додає деревну кору або тріски. Полив здійснюють в посушливу жарку погоду, починаючи з молодих рослин і закінчуючи старими. У сумі на 1 кущ припадає близько 3-4 води в місяць.
Якщо навесні з'явилися молоді пагони, а клімат вашого регіону суворий, то молодняк викопують, укладають в теплий підвал, де він благополучно зберігається до перших теплих днів майбутнього сезону.
Хвороби дерену Сібіріка
Борошниста роса, яка атакує тільки молодняк - найнебезпечніше захворювання для дерену. Відзначимо, що ця хвороба нападає на молоду поросль, а от дорослі рослини практично позбавлені недуг.
Борошнисту росу, а її відносять до грибків, легко розпізнати по білому нальоту, який покриває листя дерену. Причиною її виникнення стає посушливий клімат, переливи води і перепади температур. Рідко борошниста роса з'являється через надмірне внесення в грунт добрив на основі азоту.
Як побороти борошнисту росу?
Для позбавлення від борошнистої роси використовуються:
- Відвар польового хвоща, який виготовляється з 100 г сировини і 1 л води. Хвощ заливають водою, настоюють 24 години, після закінчення цього терміну настій кип'ятять 4о хвилин, зціджують, розводять з водою 1: 5 (1 відвару, 5 води). Обприскування дерену виробляють протягом 5 днів по 2-3 рази в денний час.
- 2,5 г марганцівки потрібно розчинити у відрі води (10 л), обприскувати кущі по 2-3 рази 5 днів. Розчин повністю не позбавить від грибка, але знезаразить листи, купируя поширення.
Побороти грибок можна дотримуючись ряд правил і порад:
- Висаджуйте дерен так, щоб відстань між кущами становило 2 м.
- Проріджують кореневу систему рослин навесні-восени, щоб уникнути поширення бактерій.
- Полив - тільки під корінь, полив по листу стане причиною борошнистої роси.
- При виявленні хвороби акуратно видаліть частину ураженого куща, але не використовуйте його для компосту.
Шкідники
Також дерен Сібіріка страждає від шкідників: щитівка, тля, мурахи. Для боротьби з ними використовуйте інсектициди:
- Для щитівок використовується Актеллік: 1 ампула розводиться в літрі води. Рослини обробляються не більше 3 разів з інтервалом в 2-4 дня, в залежності від ураження. Використовується 2 л розчину / 10 кв. м.
- Для боротьби з щитівкою використовується Фосбецід. 20 мл інсектициду розчиняють в 10 літрах води, обробка така ж, як актеллика.
- Попелиця знімається з кущів руками, також її вимивають великою кількістю води. Після промивання використовують препарати Арріво, використовуючи 1% розчин (1,5 мл на 10 літрів води). Обприскування проводять на рослинах і шляхи підходу попелиці.
- Для позбавлення від мурашок використовують солодкі принади, виготовлені з цукру і меду. Як показує практика, після виведення попелиці відсоток мурах значно знижується, адже рослина більш не покриває солодка падь.
Підводимо підсумки
Дерен Сібіріка - дуже живуче рослина, навіть при повному ураженні шкідниками воно рідко вимирає. Дотримуйтесь рекомендації, правильно доглядайте за чагарником, і він буде радувати вас дуже довго, прикрашаючи ділянку.
Дерен Сібіріка, фото