У ландшафтному дизайні, особливо невеликих територій, все більшу популярність завойовують карликові та низькорослі сорти декоративних рослин. Карликова сосна - одна з таких культур. Різноманітність сортів дозволяє підібрати для оформлення ділянки різновид карликової сосни з потрібною формою крони, забарвленням хвої і розмірами дорослого багаторічної рослини.
Посадки карликових сосен здатні створити на ділянці неповторний вічнозелений ландшафт. Вони доречні як в одиничних посадках, так і в групових композиціях, як поблизу водойм, так і на кам'янистих альпійських гірках.
Полегшує завдання вирощування вічнозеленої низькорослої сосни її невибагливість, витривалість до різних кліматичних факторів і загальна життєстійкість рослини. Як виростити карликову сосну самостійно? Який підібрати сорт? Як доглядати за саджанцем і дорослим рослиною? Все про посадку і догляд за сосною карликової - в даній збірці матеріалу.
Cосна карликова, опис рослини
Карликова форма сосни є різновидом відомого виду хвойних дерев і чагарників «Сосна гірська» або, як її ще називають, «сосна гірська». Даний вид належить до великого роду «Сосна» з сімейства «Соснові».
- Вид гірських сосен відноситься до досить високорослим деревам, що досягає у висоту до 25 м. Батьківщиною багаторічної культури вважається Південна і Центральна частина гірської місцевості Європи.
- Карликова різновид сосни має вигляд густого чагарнику з кулястої або розлогою формою крони, в залежності від сортової приналежності. У будь-якому випадку, ознака карликовості передбачає вирощування компактного невисокого рослини.
- Кора на стовбурі і здерев'янілих гілках сосни - чешуйчато відшаровується, сіро-коричневого відтінку. Молоді пагони відрізняються соковитим, салатовим забарвленням.
- Темно-зелена хвоя - не довше, близько 3-4 см, характеризується пишністю і невеликий вигнутими ліній. Жорсткі і короткі тупі голки как-будто перекручені, при цьому вони розташовуються пучками, по кілька штук, створюючи ефект дуже густих і пухнастих гілок.
- Смолисті нирки карликової сосни невеликі за розміром, мають яйцеподібну форму з загостреним кінцем.
- Шишки в основному сидячі, довжиною до 7 см, можуть розташовуватися поодинці або по 2-3 штуки. Визрівання насіння відбувається на 3-й рік життя шишки.
- Коренева система - стрижнева і добре розгалужена за рахунок розвитку бічних і додаткових коренів. Дана особливість проявляється у високій вітростійкості сосен і здатності до закріплення ґрунту.
- Сосна гірська карликова так само, як і її «родичі» - витривала морозостійка хвойна культура. Багаторічник легко пристосовується до міських умов середовища, навіть в умовах сильної загазованості і атмосферного забруднення.
- Сосни по праву вважаються довгожителями серед рослин. При цьому невибагливість у догляді зробили культуру улюбленицею багатьох садівників і дачників. Сосна відмінно виносить вітряну або посушливу погоду, суворі холоди і рясні снігопади, виростає на різних типах ґрунту, легко адаптується до нових кліматичних умов.
Cосна карликова, сфера застосування
- Завдяки своєму декоративно привабливому зовнішньому вигляду, головне призначення карликової сосни в культурі - прикраса садових ділянок, озеленення парків і скверів, створення вічнозелених клумб.
- Карликові види сосен ефектно виглядають практично в будь-якому ландшафтному дизайні. Вічнозелені «красуні» займають невелику площу і цінуються за високодекоративні якості, які не змінюються протягом усього року. Особливо яскраво виглядає вічнозелена культура в холодний період, коли інші листяні рослини закінчили цвітіння і скинули листя. Ось тоді карликова сосна стає головною «родзинкою» для спорожнілого саду. Але і в теплий період карликові сосни вміло розміщені в одиночній посадці в якості акценту, чи в групових композиціях, не поступаються за декоративною привабливості іншим рослинам.
- Крім естетичного значення, сосни, нехай навіть і карликових різновидів, висаджують для зміцнення схилів на ділянці, формування захисних посадок, попередження зсувів і зміцнення пухкого грунту.
- Міцна деревина сосни може також служити матеріалом для виготовлення будь-яких столярних виробів.
- Хвойна культура чудово очищає повітря, надаючи заспокійливий і цілющий ефект на організм людини.
- Насіння карликової сосни містять ефірну олію, широко застосовується в косметології або фармакології.
- Карликові сорти сосен можна так само вирощувати в горщику, як кімнатна рослина.
- У багатьох східних країнах, зокрема в Китаї, сосна визнана особливим рослиною, символом благополуччя і довголіття. У зв'язку з цим, корінні жителі намагаються посадити біля будинку це «щасливе» дерево. А якщо не дозволяють розміри присадибної ділянки - ідеально підходять мініатюрні різновиди карликових сосен.
Сосна карликова, сорти і різновиди
Чим відрізняються карликові і високорослі види сосен?
В основі класифікації декоративних хвойних рослин лежить ряд ознак і характеристик: форма крони, довжина і забарвлення хвої, щорічний приріст і т.д.
За показниками річного приросту і висоті дорослої рослини, вічнозелені культури ділять на: полнорослие (середній показник приросту за рік 30 см), середньорослі (приріст за рік 15-30 см), карликові (приріст за рік 8-15 см), мініатюрні (приріст за рік 3-8 см), мікроскопічні (приріст за рік 1-3 см).
У ландшафтному дизайні найчастіше використовують такі форми карликової сосни.
Карликова сосна «Мугус»
- Чагарникова форма карликової сосни з широко розкидистою кроною росте не більше 2-3 м у висоту. Форма крони пріплюснутая і стелеться, злегка нагадує неправильну півсферу.
- У діаметрі чагарник розростається повільно, 5-10 см в рік. Так, до 30-ти років діаметр крони становить близько 3-х метрів.
- Колір хвої - темно-зелений, голки скорочення і короткі. Шишки довгі, жовтого кольору.
- Рослина світлолюбна, компактне, зростає практично на будь-яких типах грунтів (навіть на піщаних).
- Ефектно виглядає в одиночній і груповій посадці, біля водойм або в якості огорожі.
- Різновид легко переносить формуючу стрижку, тому часто використовується для посадки в стилі Бонсай.
Карликова сосна «Пуміліо»
- Карликовий хвойний чагарник з густою і твердою хвоєю, що досягає в дорослому стані висоти не більше 1,5-2-х метрів. Щорічний приріст становить 5-6 см.
- Медленнорастущий стланик з розлогою кулястої кроною густо вкритий короткою зеленою хвоєю.
- Діаметр крони сформованого чагарнику становить близько 2-3-х метрів.
- Посадки даного сорту сосни часто використовуються для оформлення альпінаріїв або вересових садів.
- Незвичайні по окрасу молоді шишки сосни виділяються фіолетово-рожевими відтінками. Шишки мають злегка витягнуту конусоподібну форму.
- Цей різновид карликової сосни вважається однією з найбільш популярних в ландшафтному дизайні. Найбільш доречні посадки Пуміліо в кам'янистих садках, на альпійських гірках або біля водойм.
- Світлолюбна форма карликової сосни легко переносить стрижку, посуху і низький температурний режим.
Карликова сосна «Мопс»
- Мініатюрна різновид сосни, що має щорічний приріст всього 2-5 см. Доросла рослина досягає у висоту не більше 1-1,5 метра.
- Сорт відрізняється щільною і густий темно-зеленою кроною, правильної сферичної форми, що розростається в обсязі не більше, ніж на півметра.
- Пагони і хвоя коротка (голки до 3 см). Смолисті нирки варіюються в розмірі від 1 до 2 см.
- Застосовується як декоративна прикраса саду або в якості вирощування Бонсай. Культура відмінно «піддається» формує стрижці.
- Різновид карликової гірської сосни відмінно переносить як сухі, так і добре зволожені ґрунти, що збільшує можливості посадки з іншими рослинами-компаньйонами.
Карликова сосна «Гном»
- Компактна карликова форма, яка виростає не більше ніж до 2-х метрів.
- Діаметр крони дорослої рослини становить близько 1,5 метра. Форма крони округла і щільна, з часом набуває вигляду купола.
- Хвоя темно зелена, жорстка, розташовується на гілках пучками.
- Мініатюрна сосна «Гном» ефектно виглядає в групових посадках, уздовж алей або в контейнерах при оформленні балконів.
Карликова сосна «Вінтер Голд»
- Особливістю сорту вважається колір хвої, мінливий протягом сезону. Яскраво-зелена до осені хвоя набуває красивого золотистого відтінку. Взимку голки стають коричнево-жовтого кольору.
- Карликова сосна відрізняється мініатюрними розмірами: до 0,8 м у висоту і до 1 м в діаметрі.
- Медленнорастущая високо декоративна різновид карликової сосни витривала і невибаглива в догляді.
Карликова сосна «Мініма»
- Мініатюрний чагарник росте в висоту не більше півметра, в обсязі крони - до 1,5 м.
- Рослина має надзвичайно красивий колір хвої: яскраво-зелений, який отримує до кінця літа ніжний блакитний відтінок.
- Така карликова блакитна сосна з віком трохи видозмінює форму крони на підвушковидними. Хвоя у багатолітника густа і жорстка.
- Карликова сосна «Мініма» - популярне хвойна рослина серед ландшафтних дизайнерів і садівників-любителів.
Карликова сосна «Макопін»
- Цей різновид цінується за практично правильну, кулясту форму крони з малопомітною верхівкою.
- Карликовий сорт досягає у висоту не більше метра.
- У порівнянні з іншими сортами карликової сосни, хвоя «Макопін» довша і м'яка, пофарбована в зеленувато-блакитний колір.
- Невибагливий сорт, який успішно вирощують і в контейнерах.
Сосна карликова: де і як купувати
Найкращий варіант придбання саджанця карликової сосни - в спеціалізованих розплідниках, садових центрах або ботанічних садах своєї місцевості. Даний фактор важливий у зв'язку з адаптацією рослини до тієї чи іншої кліматичної зоні, що в свою чергу вплине на приживлюваність і подальший розвиток хвойного багатолітника.
- Перш ніж купити сосну карликову - варто визначитися з вибором сорту, з огляду на його розміри, форму крони і приріст в рік.
- Купувати варто саджанці сосни тільки із закритою кореневою системою (тобто в контейнері), що дозволить без праці пересадити рослину на нове місце, не травмуючи коріння і зберігаючи земляний кому. Коріння сосни дуже чутливі до пересихання, тому саджанці з відкритою кореневою системою мають низький відсоток приживлюваності.
- Для кращої приживлюваності вибирати необхідно здорові міцні саджанці, яким менше 5-ти років.
Деякі любителі намагаються пересаджувати молоді саджанці сосен, викопані, наприклад, в лісі. Цей варіант абсолютно прийнятний, але важливо усвідомлювати, яке дерево виросте потім на ділянці. Високорослі сосни з лісу зажадають великого простору і перетворяться з часом в справжніх «велетнів». Щоб уникнути подібних сюрпризів, слід зупинити свій вибір на перевірених карликових сортах сосен.
Посадка карликових сосен
Унікальність карликових сосен складається в їх невибагливості і витривалості. Культура не боїться посухи, відкритих вітрів і протягів, морозів і снігопадів.
Рослина здатна рости на будь-яких грунтах: кам'янистих, вапняних, піщаних, засолених і неродючих. Але, все ж, для оптимально сприятливого розвитку культури варто враховувати певні особливості і переваги хвойного багатолітника.
Вибір місця для посадки карликових сосен
- Як світлолюбна рослина, сосни потрібно висаджувати на відкриті сонячні ділянки. Допускається також легка півтінь. Важливо спочатку правильно підібрати місце для посадки вічнозеленої культури, з огляду на її здатність до довголіття.
- Найкращий варіант для посадки сосни - суглинний або супіщаний грунт з нейтральною або слаболужною реакцією середовища. Кислий грунт краще провапнованих.
Агротехніка посадки карликових сосен
- Посадку саджанців сосни здійснюють навесні (після відтавання і достатнього прогрівання грунту) або восени (в кінці вересня - початку жовтня).
- Перед посадкою саджанця карликової сосни ділянку звільняють від бур'янів, перекопують і тільки тоді готують посадкову яму.
- Глибина і ширина посадкової ями варіюються в залежності від розмірів кореневої системи або земляного кома висаджують рослини. Як правило, викопують яму 70х70 см.
- Сосна не любить зайвої вологи, тому, для кращого розвитку хвойної культури, при посадці слід забезпечити багаторічників хороший дренаж. Особливо важливий дренажний шар при щільної важкої грунті, наприклад, глинистої. Дренажний шар має товщину близько 20-25 см. Для дренажу підійде керамзит, бита цегла, оскільки шиферу або щебінь.
- На підготовлений дренажний шар насипають шар грунтосуміші і виставляють саджанець. Найкращий склад грунтосуміші: дернова земля, пісок (або глина) в співвідношенні 2: 1, відповідно. Для полегшення важких грунтів додають також торф (або пісок).
- Що стосується добрив, органіку використовувати не варто, так як сосни дану підгодівлю не надто «люблять». При занадто вбогому складі грунту можна додати мінеральні азотсодержащие добрива.
- Висаджуючи саджанець, головне - максимально зберегти грудку землі навколо коренів саджанця. В такому випадку молода рослина швидко і без проблем приживеться на новому місці.
- Саджанець засипають ґрунтом, періодично ущільнюючи місце посадки. Зверху пристовбурні кола присипають тонким шаром піску.
- При посадці коренева шийка повинна знаходитися трохи вище рівня землі.
- Після посадки пристовбурні кола рясно поливають водою.
- При посадці кількох саджанців, важливо враховувати майбутні розміри крони рослини. Середній інтервал між культурами становить від 2-х до 3-х метрів.
Карликова сосна, особливості догляду
Догляд за гірничої карликової сосною не відрізняється особливими вимогами. Він включає в себе традиційні агротехнічні заходи, такі як: полив, прополка, підживлення. Особливе значення має ретельний догляд в перші 1-2 місяці після посадки рослини. Для вкорінення саджанець потребує регулярного поливу і притінення від прямих палючих сонячних променів.
Відзначимо ключові правила грамотного догляду за хвойної культурою.
Полив і розпушування сосни карликової
- Полив особливо важливий для молодих зростаючих саджанців сосни. Перші два роки розвитку багаторічна рослина потребує регулярного помірного поливу.
- Дорослі вічнозелені рослини стійкі до посухи і прекрасно переносять відсутність регулярного зволоження. Поливати їх варто тільки в дуже посушливий період.
- Періодично, особливо зростаючі сосонки, мають потребу у видаленні бур'яну і розпушуванні пристовбурного кола.
- Пізніше, коли з'являється обсипається хвоя, рихлити ґрунт необов'язково, - виходить природний процес мульчування ділянки під сосною.
Підживлення і внесення добрив для сосни карликової
- Даний пункт зовсім необов'язковий при догляді за дорослими соснами і в разі родючого, поживного грунту. Підгодовувати рекомендується тільки молоді зростаючі екземпляри в перші кілька років після посадки.
- Якщо ж є необхідність «підгодувати» хвойну культуру - слід вибирати тільки мінеральні комплекси. Дуже добре підходять спеціальні добрива, призначені для хвойних видів рослин. Органіка може спровокувати всихання хвої з подальшим її обпаданням.
- Опала хвоя служить в своєму роді природним добривом і мульчирующим шаром, тому прибирати її не потрібно.
Підготовка до зими сосни карликової
- Доросла карликова сосна - високо морозостійка культура, прекрасно зимує у відкритому грунті і несприйнятлива до перепадів температур. У зв'язку з цим, вкривати на зиму доросла рослина немає ніякої необхідності.
- Інакше йдуть справи з «молодняком». Чи не зміцнілу молоду рослину (особливо висаджені восени) на зиму краще прикрити лапником.
- Відкривати «укриття» потрібно навесні, після усталеною стабільно теплої погоди.
- Взимку гілки сосни «не бояться» товстого шару снігу і не обламуються.
- Навесні, коли сніг повністю відтане, садівники рекомендують полити сосну теплою водою. Так рослина швидше «прокинеться» і «запустить» все вегетаційні процеси.
Обрізка сосни карликової
- Деякі сорти сосни карликової можна обрізати, формуючи бажану форму крони. Для формування крони видаляється ростовая нирка втечі або коротшають необхідні молоді пагони.
- Процедуру обрізки, як формує, так і санітарної, проводять навесні. Влітку можлива додаткова «коригування» відросло зелених пагонів.
- Санітарна обрізка полягає у видаленні сухих, пошкоджених гілок.
Боротьба з хворобами і шкідниками сосни карликової
- Сосна карликова, як представник хвойних рослин, дуже стійка до різних хвороб або шкідників і рідко уражається такими.
- При несприятливих умовах середовища сосна все ж може піддаватися нападам таких шкідників, як соснова тля, хермес, хвойні червеці, соснова щитівка і підкорковий клоп.
- Соснова тля харчується рослинною соком хвої сосни, після чого голки починають сохнути і опадати.
- Комахи - хермес вражають стовбур і пагони, в результаті чого ці частини рослини деформуються і легко піддаються зараженню грибковою інфекцією.
- Напади хвойних червеців виглядає у вигляді появи сизого нальоту на хвої, яка згодом закручується і опадає.
- Соснова щитівка ховається під пухнастою хвоєю і може привести до загибелі всієї сосни.
- Підкіркові клопи можуть поселятися під корою дерева. Візуально цих шкідників можна визначити за ознаками підсихання хвої на верхівках пагонів.
- Для боротьби з перерахованими вище шкідниками використовують інсектицидні препарати, типу «Актеллік», «Акарін» і ін.
- Для попередження появи шкідників і профілактики захворювань рекомендується щорічне обприскування чагарників бордоською рідиною, перекопування пристовбурного кола і своєчасне обрізання пошкоджених гілок. Можна також використовувати народні засоби, такі як розчин господарського мила або настій тютюну.
- Підвищена вологість, загущені посадки і ослаблений стан рослини можуть спровокувати появу грибка - шютте. Ознаками поразки буде бура (з чорними вкрапленнями) забарвлення хвої і поява тонкої павутини. В результаті хвоя починає сохнути і опадати. Для боротьби з грибковим захворюванням підходять медьсодержащие препарати або розчин колоїдної сірки. При цьому всі уражені частини рослини обрізають і спалюють.
- Якщо на карликової сосни стало помітно відмирання верхівкових нирок з подальшим підсиханням пагонів - можна говорити про захворювання склеродерріозом. Для винищення хвороби пошкоджені пагони видаляють, а рослина обробляють відповідним хімічним препаратом.
- Поява на кінчиках хвої оранжевого нальоту свідчить про зараження пухирчастої іржею. Уражена рослина необхідно обробити медьсодержащими препаратами, а пошкоджені пагони - видалити.
Розмноження сосни карликової
Розмноження карликової сосни в домашніх умовах - складний і трудомісткий процес. Це можна зробити за допомогою насіння, щепленням або шляхом живцювання.
- Освіта репродуктивних шишок з насінням можливо лише по досягненню сосною 6-8-ми річного віку. Причому, насіння дозріває лише через 2 роки після запилення. До того ж, важливо відзначити, що не кожна різновид карликової сосни здатна до плодоношення і утворення шишок з насінням. Насіннєвий спосіб розмноження, як відомо, сортові ознаки батьківської особини не зберігає. Насіння висівають навесні в окремий контейнер з подальшим пророщуванням сіянців.
- Розмноження за допомогою щеплення вважається найбільш успішним і результативним. Як щеплення використовується як нирка, так і держак необхідної різновиди сосни.
Таким чином, вирощування карликової сосни на своїй ділянці - вдале декоративно ландшафтне рішення, яке не потребує особливих зусиль з боку садівника.
Чи не вибагливі до типам грунтів, морозо- і посухостійка, карликова сосна вимагає особливого догляду лише в перші роки після посадки молодого саджанця.
Невибаглива і витривала культура здатна перетворити будь-який куточок саду, скверу чи присадибної ділянки. Чисте повітря, наповнений сосновим ароматом, не залишить байдужим жодного любителя флори, а естетичну насолоду від вічнозеленої культури буде радувати оточуючих довгі роки.