Туя західна Голден Глоб - карликовий декоративний кулястий чагарник з плоскими, прямими, густо ростуть пагонами. Особливість цього виду в забарвленні лусковидною хвої: яскраво-зелена в центрі, вона змінює свій колір в сторону кінчиків. Золотистий їх відтінок навесні виділяє чагарник серед інших рослин, але ближче до осені гілки стають «мідними». Перш ніж купити тую Голден Глоб, слід ознайомитися з правилами посадки і догляду за декоративним чагарником.
Туя Голден Глоб: опис виду
Thuja occidentalis Golden Globe, звана в просторіччі туями жовтої кулястої, медленнорастущий кущ (приріст - до 10 см в рік), що досягає у висоту близько метра і трохи більше в ширину.
Туя Голден Глоб - сонцелюбива рослина, що володіє рядом властивостей, які необхідно враховувати при виборі культур для присадибної ділянки:
- стійкість до зимових заморозків;
- добре приживається на будь-яких грунтах, але краще себе почуває на зволожених суглинках;
- декоративні якості туї можуть бути використані для створення природних огороджень.
Туя Голден Глоб може доповнювати композицію з квітучих рослин
Туя Голден Глоб: посадка і догляд
Зростає хвойний кущ протягом 20 років і при цьому стригти його не потрібно. Навесні може бути необхідно виконати санітарну обрізку, усунути пошкоджені і відмерлі гілки. Обрізку виконують обережно, щоб не позбавити чагарник сплячих бруньок, інакше обрізана нирка відновитися не зможе.
Вибираючи місце для посадки, слід знати, що Туя Голден Глоби буде радувати око тільки на сонячній стороні ділянки або в півтіні. В захищеному від світла місці кущ придбає світло-зелене забарвлення. При цьому густота крони буде меншою, ніж у туй, які отримують більше світла.
Найбільш відповідною грунтом для посадки є вологий суглинок, без зайвої вологи. Вегетація на такому грунті відбуватиметься активніше, якщо в посадкову суміш додати трохи добрив. Можна використовувати мінеральні добрива та органіку. Після посадки навколо куща рекомендується укласти мульчу з торфу або соломи. Перед зимою солому необхідно замінити хвойним гіллям, щоб не розлучалися миші. Гризуни можуть пошкодити кору туї.
Порада: щоб оживити ту, яка постраждала від сухості повітря, тривалої похмурої погоди, або якщо рослина старе, слід застосувати обрізання пагонів. Це стимулює вегетацію нових пагонів, сприяє густоті крони.
Обрізка гілок туї Голден Глоб
Поливати тую західну слід часто, але не дуже рясно. Рекомендується застосовувати дощування.
Щоб запобігти розламування крони через високі снігові замети або в місцях можливого сходження снігу, рослини захищають огорожами або щільно загортають на зиму.
Садять тую навесні або восени в теплий грунт. Технологія висадки туї Голден Глоб з контейнера передбачає наступне:
- Вибирається місце посадки на сонячній стороні ділянки. Готується поглиблення глибиною трохи більше півметра, ширина повинна відповідати величині земляного кома.
- Готується посадкова грунтова маса: в пропорції 2: 1: 1 змішується дерен, торф і пісок. Вноситься NPK-добрива (близько 50 г).
- Туя акуратно витягується з контейнера так, щоб кому грунту навколо кореневої системи не зруйнувався. Якщо коріння туї звільнені від грунту - перед висадкою кореневища розплутують і випрямляють. Коренева система поміщається в лунку так, щоб коренева шийка залишалася над землею.
- Посадкової сумішшю засипається обсяг в лунці навколо земляного кома, суміш ущільнюється. Операція виконується в кілька етапів, чергуючись з поливом. Вода не повинна бути холодною.
- Поливають тую з періодичністю 1 раз в 7 днів, обсяг - 9-11 літрів під кожен кущ. У спекотне літо частоту поливу потрібно збільшити.
- Навесні, під час яскравого сонця, тую слід вкривати агроволокном, захищаючи від опіків.
Важливо: не можна використовувати для добрива свіжий гній, а особливо пташиний послід. Це може привести до опіків на стовбурі і загибелі рослини.
Мульчування грунту навколо стовбура туї Голден Глоб
У зв'язку з тим, що коренева система туї поверхневого типу, грунт навколо стовбура періодично розпушують і вкривають мульчею.
Важливо: розмноження туї за допомогою живців здійснюють восени. Вирощують саджанці в тепличних умовах при хорошому освітленні (плівка або скло теплиці повинні бути прозорими). Для розмноження придатні пагони довжиною близько півметра, з «п'ятою». Хвоя біля кореня повинна бути видалена і оброблена стимулюючим засобом (наприклад - Корневином). Висадка проводиться на глибину не більше 3 см в заздалегідь підготовлений грунт. Саджанці обприскують водою і провітрюють. Висадка виконується навесні.
Боротьба зі шкідниками та хворобами туї Голден Глоб
Незважаючи на те, що хвоя стійка до захворювань, її можуть вразити грибки. В результаті, відмирають молоді пагони, заражаються дорослі і кущ гине. Позбутися від грибків допомагає обприскування розчином мідного купоросу (процедуру повторюють двічі) і фунгіцидами (Топсин, Хом).
Гілки туї, уражені грибком
Якщо в жарку пору року туя Голден Глоб (фото нижче) місцями підсихає, винуватицею цього є шкідник - ложнощитовка. Вилікувати рослина допоможе дворазове обприскування карбофосом. Розчин готується в пропорції 90 г речовини на 10 л води. Для профілактики використовують 1% бордоською рідиною.
Пожовкла хвоя, уражена ложнощитовки
Також шкідником є туєва тля. Вона поселяється на гілках колоніями, з нижнього боку гілок. Комахи харчуються соком пагонів, внаслідок чого вони жовтіють і відмирають. В результаті, туя втрачає свої естетичні якості. Засіб від попелиці - Децис, Фитоверм, Карбофос. Обприскують кущі двічі, з перервою на 7-8 днів.
Туя, уражена попелиць
Туя Голден Глоб в ландшафтному дизайні
Декоративна туя кулястої форми краще підходить для присадибних ділянок невеликої площі. У ландшафтному дизайні вона може бути використана:
- в якості солітера в центрі невеликого газону;
- для створення невисокою живоплоту;
- для поєднання і доповнення квіткових композицій в міксбордерах;
- для створення ландшафтних композицій з рослин різної висоти і форми;
- для озеленення дахів, балконів, зимових садів, терас.
Оформлення кордону ділянки за допомогою ряду туй кулястої форми
При правильному догляді туя Голден Глоб буде довго радувати своєю хвоєю господарів і гостей дачі або заміського котеджу. На закінчення - невелике відео з розповіддю про особливості декоративного чагарнику.