» » » Туя колоновидна, посадка і догляд

Туя колоновидна, посадка і догляд

Туя колоновидна, посадка і догляд

Красивий і доглянутий ділянку - це мрія будь-якого садівника і власника приватного будинку. Сьогодні дизайнери можуть створити абсолютно будь-яку ландшафтну композицію, використовуючи як всім відомі рослини, так і досить екзотичні. Туя колоновидна - це різновид західної туї, яка є відмінною прикрасою ділянки, так як вона зберігає свій яскравий зелений зовнішній вигляд протягом усього року.

Це хвойне вічнозелене рослина, яка володіє чарівним ароматом, щільною кроною і невибагливістю у догляді. Туя західна колоновидна може використовуватися абсолютно для будь-якої садової композиції, для створення щільної живоплоту, красивих дерев з незвичайною формою крони, яка легко досягається завдяки прилягання гілок до стовбура, що забезпечують Колоновидні форму.

У цій статті розглянемо особливості вирощування туї колоновидною, наведемо опис найпопулярніших сортів цього різновиду вічнозеленого дерева. Також відзначимо важливі моменти посадки і догляду за туями західній колоновидною.

Морфологічний опис і особливості туї колоновидною

Туя західна колоновидна - це вічнозелене хвойна рослина, яке відноситься до роду голонасінних. Всі різновиди туї входять у велике сімейство Кипарисові, яке також включає в себе ялівець, кипарис, кипарисовик та багато інших. На території Росії представники туї колоновидною в природі не зустрічаються. Приблизно в 16 столітті ця рослина потрапила в країни Європи з Східної Азії та Америки, які і є природним ареалом проживання туї колоновидною. Тепер же багато сортів туї західної колоновидною вирощуються в садах і присадибних ділянках в помірних і північних широтах.

Сама назва вічнозеленого дерева «туя» має давньогрецьке походження. Наукове латинська назва має в своїй основі давньогрецький корінь, яке в перекладі означає «жертвування, воскурение». Це пов'язано з тим, що деякі ароматичні сорти туї в стародавні часи використовувалися при проведенні ритуалів для отримання приємного запаху.

Сьогодні існує 6 видів туї, серед яких зустрічаються дерева і чагарники, які мають різні форми крони. Можна виділити кілька форм крони туї:

  • колоновидна;
  • пірамідальна;
  • ширококонічеськая;
  • куляста.

Всі дані різновиди прекрасно вписуються в будь-який ландшафтний дизайн, створюючи найнеймовірніші композиції і химерні форми. Серед них особливою популярністю користується саме туя колоновидна, з кроною якої можна створювати неймовірні фігури.

Туя колоновидна, посадка і догляд

Опис туї колоновидною:

  • Туя колоновидна є вічнозелене хвойне дерево або чагарник, який в природі поширений на території Північної Америки.
  • У природі це дерево може досягати висоти в 20-25 м і вважається високорослим представником хвойних, проте в садах і на дачних ділянках туя колоновидна може виростати всього на 10-11 м, а найчастіше ця рослина досягає 2-3 м.
  • Коренева система туї колоновидною потужна, але компактна і сильно не розростається.
  • Кора у дерева світло-коричнева або червонувата, відшаровується.
  • Туя колоновидна є самим довговічним представником цього сімейства і на одному місці може рости приблизно 100 років.
  • У цього виду дерева крона має пірамідальну або Колоновидні форму, звідси і назва туї. В ширину може розростатися приблизно на 1-1,5 м.
  • Хвоя дуже щільно прилягає до стовбура, розташована на горизонтальних гілках. Хвоя туї представлена ​​не голками, як у інших хвойних дерев, а щільно прилеглими лусочками.
  • Влітку хвоя має темно-зелений відтінок, а взимку - буро-зелений. Оновлюється приблизно раз в 2-3 року.
  • Луска дуже дрібні, всього 2-4 мм в довжину.
  • Квіти цієї рослини зовсім не декоративні, однодомні, розташовані поодиноко.
  • Після закінчення цвітіння на туї колоновидною з'являється велика кількість плодів у вигляді маленьких шишок.
  • Довжина однієї шишки становить приблизно 1 см, за формою вони яйцеподібні і мають всередині два насінини з крильцями.
  • Туя колоновидна є ідеальним вічнозеленою рослиною для міських посадок, так як це дерево прекрасно переносить загазованість, запиленість і брак кисню.
  • Відрізняється цей різновид і відмінним рівнем зимостійкості, може витримувати мороз до -36 градусів без укриття.
  • Завдяки щільному кроні, тую Колоновидні часто використовують для створення живоплоту і для вітрозахисних посадок.
  • Дерево добре піддається обрізку, проте формування крони для туї колоновидною не обов'язково, так як вона і так тримає форму колони або конуса.
  • Туя колоновидна легко переносить пересадку і абсолютно невибаглива до посадки та догляду.

Туя колоновидна, посадка і догляд

Різноманітність сортів туї колоновидною

Сьогодні існує велика кількість сортів туї, які мають Колоновидні або пірамідальну форму крони. Всі ці різновиди знаходили популярність і любов у садівників, які використовують тую Колоновидні для створення неймовірних ландшафтних дизайнів. Всі сорти туї колоновидною мають компактні розміри, в висоту в середньому досягають 3 метрів. Розглянемо опис найпопулярніших і поширених сортів туї колоновидною.

  • Сорт «Брабант». Являє собою красиве вічнозелене хвойне дерево, яке до 10 років може досягати приблизно 3-3,5 метрів. Крона має широко Колоновидні форму, яка в діаметрі може бути приблизно 1-1,5 м. Цей сорт туї колоновидною є одним з найбільш швидкозростаючих, за рік дерево може виростати приблизно на 30-35 см. Хвоя туя насиченого зеленого відтінку, яка в зимовий час стає зеленувато-бурого. Туя колоновидна Брабант відрізняється хорошим рівнем морозостійкості. Цвітіння починається приблизно навесні, після чого на гілках формуються шишки, які мають яйцеподібну форму. Шишки в довжину досягають 0,8-1,2 см. Туя цього сорту чудово переносить стрижку, дерево не вимогливо до місця посадки і до відходу. Ідеально підходить для створення щільних створінь живоплотів.

Туя колоновидна, посадка і догляд

  • Сорт «Смарагд». Дерево заввишки сягає 2,5 м до 10 років, доросла туя може виростати до 3,5-4 м. Крона має вузьку Колоновидні форму до 1 м в діаметрі. Хвоя цього дерева має яскравий зелений відтінок, який не змінюється навіть взимку. Гілки розташовані дуже близько один до одного, що робить крону щільною. Цей сорт туї колоновидною відрізняється дуже повільним темпом зростанням, а також досить примхливим ставленням до грунту і поливу. Туя Смарагд рідко використовується для створення живоплоту, так як верхня частина крони не замикаються. Ідеально підходить для солітерних посадок або для умовного розмежування саду або ділянки. Це зимостійка дерево, яке можна вирощувати як у відкритому грунті, так і в контейнері.
  • Сорт туї колоновидною «Колумна». Доросла рослина туї колоновидною Колумна досягає 5-6 метрів, до 10 років дерево може становити приблизно 2,5-3 м. Відрізняється вузької колоновидною кроною, в діаметрі досягає 1,3 м. Крона формується короткими гілками, які розташовуються дуже щільно один до одного . Хвоя має насичений зелений відтінок, який практично не змінюється взимку. Відрізняється досить швидким ростом - приблизно до 20 см в рік. У туї цього сорту хороший рівень зимостійкості, дерево не вимогливо до грунтів і добре переносить стрижку. Тую Колумна можна використовувати для створення живоплотів, а також в якості одиночних і групових посадок.

Туя колоновидна, посадка і догляд

  • Сорт «Холмструп». Туя цього сорту в висоту може досягати до 10 років 2 м, доросла рослина може виростати на 3-3,5 м. Відрізняється вузької колоновидною кроною, яка формується щільно прилеглими один до одного гілками. Колір хвої темно-зелений, практично не змінюється взимку. Крона дуже компактна і щільна. Туя цього сорту дуже морозостійка і невибаглива до ґрунтів, прекрасно переносить стрижку. Зростає повільно, за рік може виростати всього на 10 см. Кінцевою висоти досягає лише до 40 років. Використовується для створення живоплоту, для одиночних і групових посадок.
  • Сорт «Еллоу Риббон». Туя цього сорту є дерево, яке до 10 років може досягати висоти в 2,5-3 м. Відрізняється вузької конічною формою крони, яка має невелику щільність. Хвоя яскравого жовтого відтінку. Вибаглива до складу грунтів, використовується в контрастних посадках.
  • Сорт «Ауреа Пірамідаліс». Туя колоновидна цього сорту в висоту може досягати 5-6 метрів, до 10 років можна отримати вечнозеленую красуню до 2-2,5 м заввишки. Відрізняється вузької пірамідальною кроною, яка з роками значно розростається за рахунок того, що у дерева з'являється кілька стовбурів. Крона складається з гнучких, злегка закручених пагонів. Сорт відрізняється вимогливістю до грунту і поливу. Відноситься до групи морозостійких сортів туї колоновидною. Використовується для створення солітерних і групових посадок.

Туя колоновидна, посадка і догляд

  • Сорт туї «Ауресценс». Вічнозелене дерево виростає в середньому в висоту до 8-12 м, тому найчастіше використовується для дуже масштабних посадок в парках і алеях. Крона колоновидна, досить широка, утворюється густими і щільними гілками. Хвоя має темно-зелений насичений відтінок з невеликими білими смужками. Сорт відрізняється примхливістю до місця посадки і грунті.
  • Сорт «Ексцельза». Це високорослий представник туй, який у висоту може досягати приблизно 9-12 м. В ширину дерево розростається на 3-4 метра, тому найчастіше туї цього сорту використовуються для посадок в парках і для оформлення потужних масштабних ландшафтних композицій. Крона має Колоновидні форму, яка формується дугоподібними пагонами, спрямованими вгору. Хвоя темно-зеленого насиченого кольору, дуже блискуча.

Розмноження туї колоновидною: найпоширеніші способи

Туя колоновидна є одним з найпопулярніших вічнозелених дерев для озеленення ділянки. Це красиве і яскраве дерево можна без проблем розвести самостійно в домашніх умовах, для цього просто необхідно знати найпоширеніші способи і особливості їх застосування. Туя колоновидна розмножується наступними способами: насінням і живцями. Кожен варіант має свої правила, яких важливо дотримуватися для отримання здорового і міцного дерева.

Насіннєве розмноження туї колоновидною

  • Даний спосіб розмноження використовується рідко, так як в результаті вийде рослина без материнських ознак і сортових відмінностей. Найчастіше його застосовують селекціонери для виведення нових сортів туї.
  • Молоде рослина можна буде отримати тільки через 5-6 років.
  • Для розведення туї колоновидною цим способом знадобляться свіжозібране насіння, які дозрівають до осені.
  • Попередньо їх потрібно витягти з шишок. Для цього зібрані стиглі шишки на деякий час поміщають в тепле місце - це потрібно для того, щоб лусочки розкрилися. Після цього насіння витягуються.
  • Перед висадкою насіння потрібно замочити у воді приблизно протягом 10 годин.
  • Далі посадковий матеріал потребує стратифікації. Цей процес можна провести в природних умовах під снігом, а можна помістити насіння в грунт і ємність поставити в холодильник.
  • Насіння туї колоновидною висіваються відразу у відкритий грунт на глибину всього 0,5 см. Зверху грядки досить присипати тирсою хвойного дерева.
  • Посіви туї важливо прикрити від сонця і постійно рихлити і поливати.
  • За перший сезон молоді сіянці туї колоновидною виростають всього на 7-8 см.
  • На зиму посіви обов'язково потрібно вкривати ялиновим гіллям і плівкою.
  • На постійне місце саджанці туї висаджують на третій рік, коли молоді рослини виростуть до 50 см.

Розмноження туї колоновидною живцюванням

  • Розмноження живцюванням є одним з найпопулярніших способів отримання молодих саджанців туї колоновидною.
  • Посадковий матеріал для посадки заготовлюється в червні. Для цього використовуються дворічні пагони довжиною приблизно 20-40 см або однорічні гілочки довжиною 10-15 см.
  • Живці туї можна зрізати, їх обов'язково зривають зі шматочком кори, так званої пяточкой. Після цього місце зрізу обробляється гетероауксином або деревним вугіллям.
  • Перед посадкою всі живці можна на деякий час помістити в розчин корнеобразователя, що сприятиме якнайшвидшому укоріненню.
  • Висаджують посадковий матеріал в парники або теплицю, можна також використовувати контейнери.
  • Для вкорінення живців підходить грунтова суміш з дернової землі, торфу і піску. Перед посадкою землю рекомендують пролити слабким розчином марганцівки.
  • Живці укорінюють на глибину приблизно 1,5-2 см.
  • Після посадки весь посадковий матеріал вкривається плівкою для підтримки необхідного рівня вологості і температури.
  • Живці туї колоновидною воліють дуже зволожене повітря, поливати рослини не поливають, а обприскують з пульверизатора.
  • Після вкорінення живці починають потроху провітрювати і загартовувати, після чого повністю знімають плівку.
  • Глибокої восени живці вкривають ялиновим гіллям і листям, а при сильних морозах на них накривають плівку.

Туя колоновидна, посадка і догляд

Підготовка перед посадкою туї колоновидною

Туя колоновидна вважається одним з найпопулярніших дерев серед садівників, так як це вічнозелена рослина відрізняється невибагливістю і хорошою морозостійкістю, що важливо при вирощуванні насаджень в кліматичних умовах нашої країни. Вирощування туї не складає особливих труднощів навіть початківцям садівникам, досить провести грамотну підготовчу роботу. Перш за все необхідно придбати якісні і здорові саджанці і знайти на своїй ділянці ідеально підходяще місце для посадки молодого дерева.

Етап 1. Вибір сорту і саджанців туї колоновидною

  • Успіх правильної посадки туї колоновидною - це вибір відповідного сорту дерева. Важливо вибирати вічнозелене дерево з хорошим рівнем морозостійкості, особливо якщо ви збираєтеся висадити саджанці в помірному кліматі.
  • Вибір саджанців також буде залежати від передбачуваного місця посадки, де важливо враховувати висоту дорослої рослини. Орієнтовна висота дорослої туї колоновидною становить 2,5-3 метра.
  • Купити тую Колоновидні можна в спеціалізованих садових магазинах або розплідниках, які професійно займаються розведенням рослин.
  • У магазині можна придбати саджанці різного віку і різної висоти. Найкраще купувати молоді рослини з 2-3 років, вони будуть краще приживатися.
  • Перед покупкою обов'язково перевірте стан саджанців. На них не повинно бути видимих ​​пошкоджень, сухих або жовтих гілок хвої. Грунт в контейнері повинна бути зволоженою і чистою. На рослині також не повинно бути ознак хвороб або шкідників.
  • Саджанці з закритою кореневою системою можна купувати в будь-який час року.

Туя колоновидна, посадка і догляд

Етап 2. Вибір місця і грунту для посадки туї колоновидною

  • Туя колоновидна надає перевагу рости на добре освітлених сонячних місцях, проте важливо, щоб прямі сонячні промені були тільки частина дня.
  • Необхідно, щоб на ділянці було природне або штучне затінення молодих дерев. На відкритому сонці хвоя може пожовтіти.
  • Вибір місця для посадки буде також залежати від планованої садової композиції, для цього потрібно підбирати саджанці різної висоти.
  • Також при виборі ділянки важливо пам'ятати, що туя колоновидна не виносить протяги, особливо це стосується молодих саджанців.
  • Грунт рослина віддає перевагу поживну і родючу, що складається з дернової землі, торфу і піску, краще річкового. Можна підібрати місце з суглинистой землею.
  • Туя любить вологі грунту, проте до застою води біля коріння відноситься негативно, тому підбирайте трохи піднесені ділянки і місця, де немає близького залягання грунтових вод. Можна подбати перед посадкою про хороше шарі дренажу.

Посадка туї колоновидною у відкритий грунт

  • У помірних широтах рекомендується висаджувати саджанці туї колоновидною навесні, так як осіння посадка не дає гарантії вкорінення молодої рослини до настання зими.
  • Перед посадкою важливо підготувати грунт для посадки. Для цього обрану ділянку необхідно ретельно перекопати і прибрати все кореневища кропиви та інших бур'янів, так як вони можуть заглушити зростання туї. Після цього в грунт додають торф і перегній, при цьому натуральне добриво не повинно бути свіжим. Допускається використання місячного гною.
  • Все туї колоновидні в висоту досягають в середньому 2-3 метра до 10 років, відповідно коренева система у них досить потужна. Посадочні ями повинні бути на 20-30 см більше, ніж коріння із земляною грудкою. Зразкові розміри повинні бути наступними: 60-100 см в глибину і ширину.
  • При підготовці посадкових ям також враховуйте, скільки саджанців буде рости поряд. Якщо ви висаджуєте кілька туй, дотримуйтесь відстань приблизно 1,5-2 м. При створенні живоплоту відстань повинна бути менше, приблизно 50-60 см.
  • На дно кожної посадочної ями необхідно помістити шар дренажу. Це дозволить прибирати залишки вологи від коренів. Як дренаж можна використовувати бита цегла, дрібні камені або гравій.
  • Далі потрібно підготувати саджанці. Грунт в контейнерах рясно поливають, після чого акуратно витягують рослина разом із земляною грудкою навколо коренів.
  • На шар дренажу насипають грунтову суміш, а потім розміщують саджанці.
  • Важливо стежити, щоб коренева шийка перебувала трохи вище поверхні грунту.
  • Засипте саджанці грунтом і дуже обережно ущільните її руками, намагаючись не пошкодити рослину.
  • Після посадки кожну рослину необхідно рясно полити. На один саджанець має припадати приблизно 2-3 відра води.
  • Пристовбурні кола необхідно замульчувати, щоб захистити кореневу систему від перепадів температури. В якості мульчі можна використовувати тирсу, кору дерев, торф. Важливо стежити, щоб мульча не закривала стовбур і нижні гілки. Від цього вони можуть почати зопрівати.

Туя колоновидна, посадка і догляд

Агротехніка вирощування туї колоновидною: секрети і нюанси догляду

Догляд за туями колоновидною не вимагає додаткових знань - він точно такий же, як і догляд за іншими представниками цього роду. Головне, приділяти увагу рослині, особливо в перші роки після посадки.

  • Полив. Туя колоновидна потребує регулярного і рясного поливу, так як при пересиханні хвоя дерева може починати сохнути і жовтіти. Молоді саджанці поливають приблизно 2 рази за 7 днів, використовуючи по 2-3 відра для кожної рослини. У період зростання тую Колоновидні поливають 1-2 рази в тиждень. На кожен саджанець має припадати по 1,5-2 відра води. Ця рослина також дуже прихильно ставиться до дощування, тому при весняній посадці рекомендується обприскувати крону зі шланга. Якщо літо дуже спекотне, то обприскувати тую потрібно два рази в день, вранці і ввечері, це дозволить прибрати пил з дерева і наситити вологою.
  • Розпушування і мульчування. Регулярно грунт навколо саджанців потрібно рихлити. Робити це необхідно на глибину 10 см. Після кожного розпушування грунту важливо додавати мульчі для збереження вологи у коренів і захисту від прямих сонячних променів. В якості мульчі використовують кору хвойних дерев або торф. Рекомендується видалити бур'яни, які можуть заважати повноцінному росту саджанців.
  • Підживлення туї колоновидною. Якщо саджанець туї колоновидною посаджений в живильний і родючий грунт, то досить удобрювати грунт 2 рази за сезон. При цьому першу підгодівлю вносять тільки через 2 роки. Перший раз підгодовують тую навесні, при цьому використовують азотовмісні добрива типу аміачної селітри. Другий раз підгодівля вносити в кінці літа, в цей період можна використовувати кальцій і фосфорні добрива типу нітроамофоски.
  • Обрізка туї. Колоновидні туї мають пірамідальну або конусну форму кони, проте це не означає, що з моменту посадки крона у кожної рослини ростуть ідеально рівною. Є сорти, у який хвоя пушітся і вимагає обрізки. При покупці важливо оглянути саджанець, зазвичай у цих рослин є по кілька лідируючих пагонів, важливо прибрати все крім одного. Обрізку проводити потрібно навесні, видаляючи всі сухі і зламані гілочки. Формуючи крону, допускається обрізання гілок максимум на 1 / з довжини.
  • Підготовка до зими. Туя колоновидна є морозостійким рослиною, однак її зростаючі вгору гілки можуть обламуватися від снігу і льоду. Щоб цього не сталося, важливо спорудити надійне укриття. Можна поставити навколо саджанця дерев'яні рейки у вигляді куреня і обернути їх мішковиною або білим лутрасилом.

Фото туї колоновидною

Туя колоновидна, посадка і догляд

Туя колоновидна, посадка і догляд

Туя колоновидна, посадка і догляд

Туя колоновидна, посадка і догляд

Туя колоновидна, посадка і догляд

Туя колоновидна, посадка і догляд

Туя колоновидна, посадка і догляд

Туя колоновидна - вічнозелена красуня, яку без проблем можна вирощувати в умовах більш прохолодного клімату, ніж природне середовище проживання. Не варто лякатися, складнощів з посадкою і доглядом не виникне, так як ця рослина досить невибаглива, якщо дотримані всі правила підготовки і посадки. У підсумку ви отримаєте гарний і сучасний ділянку з шикарними хвойними деревами.