Туя Янтар, посадка і догляд

Туя Янтар, посадка і догляд

Серед найбільш затребуваних декоративних садових культур, які використовуються для оформлення присадибної ділянки або дачі, є вічнозелені хвойні дерева або чагарники. Існує величезна кількість неймовірно красивих видів і сортів хвойних рослин для створення унікального і красивого ландшафтного дизайну. Особливою популярністю у дачників і садівників користується туя. Це гарне вічнозелене хвойна рослина з сімейства Кипарисові. Яскравим представником цього сімейства є туя західна сорт Янтар, яка привертає густий щільною кроною золотистого кольору. Про те, як виростити тую Янтар і правильно використовувати хвойник для створення гарних композицій в саду, читайте в цій статті.

Туя Янтар: опис

Завдяки копіткій роботі селекціонерів був виведений новий сорт туї західної Янтар. Таку назву сорту було дано не випадково. Хвоя туї Янтар пофарбована в яскраво-жовтий відтінок, який з приходом зими набуває теплий бурштиновий відлив. Хвойне дерево з розкішною жовтої кроною неможливо не помітити в саду. Даний сорт ефектно виділяється на тлі інших вічнозелених хвойних культур, чагарників і дерев. Свою декоративність зберігає круглий рік.

Відмінні риси сорти туї Янтар

  • Хвойне дерево має вузьку, конічної форми крону. Середня висота туї від 3 до 5 метрів, в ширині до 1,2 метрів. Сорт відрізняється повільним зростанням. За рік туя підростає приблизно на 20 см. Десятирічні деревця досягають висоти до 2 метрів.
  • Хвоя туї Янтар щільна, густа, злегка спрямована назовні, луската. З настанням холодів її насичений жовтий відтінок стає бурштиновим.
  • Плоскі і розгалужені пагони розташовані густо, спрямовані назовні. На кінці коротких бічних пагонів дерева утворюються дрібні жовтувато-зелені шишки. Після дозрівання шишки стають коричневими, досягаючи довжини від 8 до 12 мм. У шишках дозрівають вузькі невеликі насіння.
  • Кора дерева коричнева, зі злегка червонуватим відливом.
  • У туї Янтар коренева система поверхнева, добре розгалужена. Є кілька основних коренів, які йдуть глибоко під землю.
  • Сорт відрізняється відмінною морозостійкістю, добре приживається в регіонах з суворими кліматичними умовами.

Туя Янтар, посадка і догляд

Туя Янтар: фото

Туя Янтар, посадка і догляд

Туя Янтар, посадка і догляд

Туя Янтар: посадка

Для посадки туї важливо вибрати відповідне місце на ділянці і оцінити стан грунту.

  • Туя Янтар відноситься до світлолюбних сортам, тому варто віддавати перевагу добре освітленим або злегка затінених ділянках саду. У тіні хвойне дерево росте набагато повільніше і втрачає свою привабливість: красива «золота» хвоя набуває зелений відтінок.
  • Особливу увагу необхідно приділити вибору грунту, де будуть висаджена туя Янтар. Переважно легкі, торф'яні або глинисті вологі грунту, помірно збагачені поживними речовинами. Якщо грунт на ділянці важка, на дно посадкової ями укладається дренаж товщиною до 15 см. Хвойна культура не переносить застою вологи.
  • Варто уникати ділянки саду, де в грунті присутні грунтові води і низини, де може скупчуватися дощова вода, талий сніг.
  • Якщо на вашій ділянці ростуть масивні плодові дерева, не слід поблизу їх висаджувати тую. Хвойному рослині з поверхневою кореневою системою не вистачить поживних речовин, які поглинають корені дерев «старожилів».
  • Саджаючи на ділянці кілька туй для створення живоплоту, між посадками необхідно дотримуватися дистанції не менше 1 метра, щоб дерева не заважали один одному.

Туя Янтар, посадка і догляд

Вибір саджанців туї Янтар

Вибір саджанців вічнозелених хвойних культур, представлених в лісорозсадниках і Інтернет-магазинах, величезний. Як не помилитися у виборі і купити здоровий саджанець туї Янтар? Оцінити якість посадкового матеріалу можна лише уважно оглянувши перед покупкою:

  1. Віддавайте перевагу саджанців із закритою кореневою системою і земляним грудкою. Оголені коріння можуть пошкодитися при перевезенні, і рослина не приживеться після висадки в грунт.
  2. Земляний кому повинен бути зволоженим, нестача вологи згубно позначається на кореневій системі хвойника.
  3. Вибирайте ті саджанці, які висаджені в невеликі контейнери та обгорнуті мішковиною для збереження оптимальної вологості.
  4. Уважно огляньте хвою туї. Вона не повинна бути сухою і обсипатися.
  5. Зверніть увагу на крону і стовбур дерева. У здорових екземплярів не повинні бути присутніми ознаки будь-яких ушкоджень або захворювань.
  6. За відгуками досвідчених садівників, найкраще приживаються і швидше йдуть в зростання молоді рослини туї Янтар.

Туя Янтар, посадка і догляд

Як садити тую Янтар

Садити хвойне дерево у відкритий грунт можна в будь-який час, бажано ранньою весною або в вересні. За цей період деревце приживеться, його коренева система добре зміцниться і легше перенесе першу зиму.

  1. Розмір ями для посадки саджанця із земляною грудкою повинен бути не менше 80 см глибиною.
  2. На дно ями укладають шар дренажу товщиною 15 см.
  3. Яму заповнюють почвосмесью, в яку входить частина піску, торфу і 2 частини дернової землі. Для швидкого росту молодого дерева в грунтосуміш вносять нітроамофоску.
  4. У центр лунки поміщають саджанець із земляною грудкою, утрамбовують грунт і рясно його поливають. Необхідно, щоб грунт добре ущільнився, і вода заповнила всі порожнечі, що утворилися.
  5. Сорт туя Янтар морозостійкий і здатний витримати сильні морози до мінус 35 градусів. Але, досвідчені дачники, піклуючись про хвойної красуні, стягують дерево стрічкою, щоб сильний вітер і мокрий сніг не пошкодив хвою.

Туя Янтар, посадка і догляд

Туя Янтар: догляд

Щоб туя добре прижилася і почала активно рости, потрібно дотримуватися кількох правил догляду за хвойними:

  • Важлива умова догляду - рясний полив саджанця після посадки для дотримання необхідного рівня вологи в грунті. Полив доцільніше проводити в ранкові або вечірні години, щоб коренева система наситилася вологою.
  • Щоб зберегти вологість в грунті, пристовбурні кола мульчують тирсою, сухою травою, листям, ялиновим гіллям. Мульчування захистить коріння від висихання жарким літом, а в зимовий період від вимерзання.
  • У перші 2-3 роки молоде дерево не потребує підгодівлі, так як при посадці в грунт було внесено всі необхідні для нього поживні речовини. Пізніше тую підгодовують комплексним добривом для хвойних культур. Підживлення вносять в грунт ранньою весною з розрахунку 50-60 гр на 1 кв.м (наприклад, препарат Кумир-універсал).
  • Для формування привабливою крони навесні проводять санітарну обрізку, яка включає в себе видалення всіх зламаних і сухих гілок. Також підлягають обрізці пагони, які сильно загущают крону. Цей захід покращить циркуляцію повітря в кроні і запобіжить розвитку захворювань.

Туя Янтар, посадка і догляд

Розмноження туї західної Янтар: живцювання

Для розмноження туї використовується вегетативний метод - живцювання:

  1. На дорослому примірнику материнської рослини вибирають напівздеревілими втечу близько 15 см.
  2. Місце зрізу необхідно обробити стимулятором росту і помістити в легкий, зволожений субстрат.
  3. Попередньо грунт дезінфікують слабким розчином марганцівки.
  4. Живці накривають поліетиленовою плівкою.
  5. Після вкорінення живців плівку слід видалити.
  6. На зимовий період укорінений живець вкривають сухим листям або тирсою, щоб захистити від морозів і вітру.

Туя Янтар, посадка і догляд

Хвороби і шкідники туї Янтар

Туя часто піддається розвитку грибкових захворювань:

  • фузаріозом;
  • шютте;
  • цитоспорозом.

У боротьбі з грибком добре себе зарекомендувала бордосская рідина. Також застосовують протигрибкові фунгіциди, якими обробляють хвою тричі з проміжком 15 днів.

Серед шкідників, що атакують хвою туї, виділяють ложнощитовки, тлю. Ці шкідники завдають непоправної шкоди рослині, яке жовтіє і з часом повністю скидає хвою. Для захисту крони від шкідливих комах навесні проводять профілактичну обробку інсектицидом.

Туя Янтар в ландшафтному дизайні

Яскраве хвойна рослина з кроною кольору бурштину чудово виглядає як солітер, так і в групових посадках в якості живої огорожі в саду. Туя Янтар прекрасно сусідить з іншими вічнозеленими і листопадними рослинами. Часто незвичайний колір крони використовують ландшафтні дизайнери для оформлення альпінаріїв в якості яскравого колірного акценту.

Туя Янтар, посадка і догляд

Яскрава хвойна красуня з густою пірамідальною золотистої кроною влітку, а бурштинової - взимку - вдале придбання для будь-якого дачника. Дотримуючись усіх правил вибору якісного саджанця, його посадки і подальшого догляду, можна виростити приголомшливе хвойне дерево.