» » Будівництво дерев'яних лазень

Будівництво дерев'яних лазень

Баня - це прекрасне місце, де можна чудово провести час в колі друзів. Крім того, вона виконує важливу оздоровчу функцію для здоров'я людини. Правильно виконані процедури ширяння дозволяють поліпшити роботу нирок, видільної системи і органів дихання. Підвищена температура і волога лазні сприяє очищенню організму від солей, кислот, токсичних речовин, шлаків і продуктів розпаду, які виходять з потом. Тим не менш, щоб забезпечити правильне оздоровлення, необхідно ретельно підходити до підбору матеріалів при будівництві дерев'яних лазень.

Зміст матеріалу:

Будівництво дерев'яних лазень Основні переваги і недоліки будівництва лазні з колод. Будівництво дерев'яних лазень Особливості вибору деревини і вимоги до матеріалу. Будівництво дерев'яних лазень Вибір місця для розміщення лазні. Будівництво дерев'яних лазень Підготовка будівельних інструментів. Будівництво дерев'яних лазень Поетапне будівництво дерев'яних лазень. Будівництво дерев'яних лазень Кроки зведення зрубу. Будівництво дерев'яних лазень Улаштування покрівель.

Щоб звести самостійно якісну лазню, необхідно докласти чималих зусиль, особливо якщо у Вас відсутній досвід в даній сфері. Для більш швидкого та якісного будівництва варто укластися підтримкою професійних будівельників. Тим не менш, при наявності величезного бажання, умінь і часу можна отримати необхідний результат.

Незважаючи на колосальний вибір будівельних матеріалів, при зведенні бань перевага віддається деревині. Для побудови класичної російської лазні використовуються підготовлені колоди з хвойних порід дерев. При цьому внутрішнє оздоблення приміщення переважно робиться з липи, осики або кедра, оскільки вони володіють цілющими властивостями, а приємний запах ефірних масел створить необхідну атмосферу.

Будівництво дерев'яних лазень

Основні переваги і недоліки будівництва лазні з колод

Крім унікального і природного вигляду колод як будівельного матеріалу, вони мають ще багато плюсів, а саме:

  1. Стіни з дерева відмінно пропускають повітря і пар, при цьому всі тепло залишається всередині приміщення.
  2. Бревенчатая лазня більш затишна і міцна, ніж цегляна. При цьому вона має відмінні показники звукоізоляції.
  3. Правильно підготовлені матеріали для зрубу дозволяють прослужити будовою не один десяток років без реконструкцій та ремонту.
  4. Природний шар підкірки захищає дерево від гниття, грибків і комах. Для максимального ефекту і тривалої експлуатації використовуються спеціальні просочення.
  5. Необхідно відзначити, що зруб лазні може мати найрізноманітнішу архітектуру, оскільки стіни можна розташувати під будь-яким кутом.
  6. За рахунок збереження тепла всередині приміщення можна істотно заощадити на енергетичних ресурсах.
  7. Точна підгонка брусів дозволяє витримати точні розміри. Також варто відзначити, що з колод конструкції зводяться досить швидко.
  8. Використання натуральних матеріалів гарантує екологічність.

Якщо говорити про недоліки, то їх практично немає. Різні проблеми в процесі експлуатації можуть виникати лише через непрофесійний підхід до будівництва. Невірно підібрані матеріали можуть позначитися на цілісності стін, а саме освіті поздовжніх тріщин. Тим не менш, професійні будівельники добре знають всі тонкощі будівництва, що дозволяє уникнути подібних проблем.

Будівництво дерев'яних лазень

Підбираємо деревину для будівництва дерев'яних лазень

Секрети зведення лазень з колод на Русі передавалися з покоління в покоління. Всі будівельні матеріали заготовляли заздалегідь, оскільки деревині потрібно добре висушують. У зв'язку з цим на будівництво кожної лазні потрібно багато часу.

Будівництво дерев'яних лазень

Як і в ті часи, на сьогоднішній день для зрубу використовують тільки ялина, сосну, кедр або модрину. Найбільш виграшним варіантом є сосна, яку необхідно заготовлювати взимку. В цей період року вона має найкращі показники стійкості до вологи. При цьому необхідно підбирати колоди з діаметром не менше 25 сантиметрів.

Важливо! При підборі матеріалу не варто використовувати відразу кілька порід. Крім того, професіонали відзначають, що навіть дерева одного сорту, які виросли в різних кліматичних зонах, можуть мати різні показники щільності, а це далеко не останній фактор.

Будівництво дерев'яних лазень

Вимоги до колод для лазні:

  1. Матеріал повинен мати низьку теплопровідність і теплоємність.
  2. Відмінну стійкість до розщеплення.
  3. Високі показники поглинання звуків.
  4. Довговічність і міцність.
  5. М'який і приємний аромат.
  6. Колоди не повинні мати смоляних кишень.
  7. Варто вибирати деревину з мінімальною кількістю сучків.

Будівництво дерев'яних лазень

Подібні якості мають хвойні породи, які ростуть в північних регіонах. Вони мають високу щільність і не змінюють свої властивості при сильних перепадах вологості і температури. Оптимальним варіантом є канадська ялина або сосна з Балтійського узбережжя. У деяких випадках можна використовувати якісну деревину осики, вільхи, модрини.

При виборі будівельного матеріалу для зрубу лазні необхідно звернути увагу на наступні моменти:

  • Поверхня колод повинна бути світло-або темно-жовтого кольору.
  • При наявності сучків вони не повинні мати зазорів. При їх наявності можна говорити про те, що серцевина Трухлого.
  • На зрізі матеріал повинен мати тверду поверхню. Також мають бути відсутні сині плями.
  • Серцевина колоди не повинна перевищувати ¾ діаметра зрізу.
  • Для перевірки якості можна вдарити обухом сокири по торця обраного колоди. Якщо матеріал якісний, то сокира відскочить і видасть дзвінкий звук.

Правильний вибір місця для будівництва колод лазні

Перш ніж приступати до будівництва, необхідно підібрати найбільш оптимальне місце розташування лазні. Спочатку необхідно провести вивчення грунту на ділянці. Це обов'язковий етап, оскільки від нього безпосередньо залежить цілісність майбутньої конструкції і термін її експлуатації.

Зведення лазні прийнято проводити в дальньому кінці ділянки. Крім того, нормативні документи, які регулюють всі будівельні роботи, не дозволяють зводити даний об'єкт ближче, ніж на 10 метрів від найближчих будівель. Краще, якщо це буде височина, яка посприяє природному стоку води. Якщо такої можливості немає, доведеться облаштувати додатковий водовідведення.

Будівництво дерев'яних лазень

Досить часто лазні будують неподалік штучних або природних водойм (річка, басейн, озеро). Тим не менш, необхідно пам'ятати, що весняні паводки можуть привести до підтоплення. В силу цього краще витримати відстань в 15 метрів. Необхідно відзначити, що при близькому заляганні грунтових вод будівництво даного об'єкта практично неможливо.

При виборі місця необхідно зважати на санітарними нормами і правилами пожежної безпеки, які діють в нашій країні.

Будівництво дерев'яних лазень

  1. Підготовка будівельних інструментів.

При зведенні колод лазні Вам будуть потрібні наступні інструменти:

  • плотничий сокиру.
  • стамески.
  • Бензопила із середньою потужністю.
  • Лазерний рівень.
  • Овес.
  • Киянка.
  • електричний дриль.
  • Риса - це спеціальний інструмент для точної розмітки колод.

Будівництво дерев'яних лазень

Поетапне будівництво дерев'яних лазень

  1. Складання проекту лазні

Загальний план зведення виступає важливим етапом, який вимагає особливої ​​уваги і точних розрахунків. Спочатку необхідно визначитися з розмірами і основними приміщеннями. Баня в класичному розумінні, як мінімум, повинна складатися з мийної і передбанника. Продумане поділ парної і душовою дозволить комфортно проводити дозвілля в компанії друзів. Крім цих основних приміщень, можна облаштувати тамбур, туалет, комору і інші кімнати.

Будівництво дерев'яних лазень

Що стосується розмірів, то вони безпосередньо залежать, від кількості людей, які будуть одночасно перебувати в лазні. При цьому приміщення повинні відмінно прогріватися і максимально довго утримувати тепло. Наприклад, для одночасного відвідування парної двох осіб необхідні розміри будови не менше 4х4метра.

На цьому необхідно визначитися з особливостями і формою даху, оскільки в більшості випадків горищне приміщення використовують для зберігання тазів, віників і інших банних приладдя. Не зайвим буде облаштування і тераси для приємного проведення часу після парної.

Будівництво дерев'яних лазень

Для створення якісної і зручною лазні розробку проекту будівництва краще доварити професіоналам, які зможуть запропонувати масу готових варіантів або розробити індивідуальний план, на основі Ваших побажань.

  1. підготовка бруса.

Після того як Ви купили витратний матеріал, необхідний час, щоб він відлежався. Якщо мова йде про готових сухих колодах, то буде потрібно близько 20-30 днів. У разі коли Ви самі спиляли дерева і вирішили їх просушити, то до полого висихання потрібно близько 2-3 місяців.

Будівництво дерев'яних лазень

Перед використанням варто провести додатковий огляд матеріалу. При цьому потрібно відбирати найякісніші колоди без пошкоджень і видимих ​​дефектів. Наступним кроком виступає очистка деревини від кори. Робити це потрібно гранично акуратно. По краях необхідно залишити по 15 сантиметрів кори. Після цього потрібно укласти очищені заготовки в пачки або штабелі. Вони повинні розташовуватися в 25 сантиметрах над землею. Також варто витримати зазор в 10 сантиметрів між кожним деревом.

Якщо Ви замовили вже готовий і висушений брус, процес підготовки істотно спрощується. Крім того, немає необхідності чекати, щоб матеріал відлежався, досить відсіяти пошкоджену деревину.

Будівництво дерев'яних лазень

  1. Будівництво фундаменту для лазні.

Спочатку необхідно відзначити, що немає необхідності зводити потужний монолітний фундамент, оскільки вага споруди невеликий. Це дозволить заощадити бюджет. Найбільш оптимальним рішенням є стовпчастий або стрічковий варіант.

  • Стрічковий фундамент.

Для будівництва даного виду фундаменту необхідно по всьому периметру і під стінами майбутньої лазні вирити траншеї глибиною в 50 см і шириною в 40 см. На її дно укладають подушку з гравію і піску, на яку лягає арматура. Також робиться опалубка висотою в 50см, яку заливають бетоном. У підсумку, висота фундаменту складе близько одного метра.

Будівництво дерев'яних лазень

Увага! Необхідно відзначити, що висота фундаменту залежить від регіону, де проходить будівництво, а саме від глибини промерзання грунту.

Що стосується внутрішнього периметра під банею, то він засипається смугами щебеню з піском. Надалі їх можна залити бетоном або ж встановити дерев'яну підлогу. Остаточний вибір залежить від Ваших особистих переваг і матеріальних можливостей.

  • Стовпчастий фундамент.

Даний варіант передбачає зведення опори, яку роблять з азбестових труб або цегли. Опори необхідно розмістити по кутах всього периметра, а також під стінами з кроком не більше 1,5 метра. Для отримання міцної і надійної конструкції під кожною з опор роблять бетонну подушку. Як зміцнення використовують арматуру, яка повинна виступати над поверхнею на 30 сантиметрів.

Будівництво дерев'яних лазень

На грунті встановлюють опалубку висотою в 40 сантиметрів, в якій буде пов'язана прутами арматури. Після заливки бетоном необхідно 4-5 тижнів для повного висихання. Тільки після цього можна приступати до наступного етапу будівництва.

Не варто забувати і про систему гідроізоляції майбутньої лазні. Для якісного захисту від вологи на поверхню створеного фундаменту наносять шар розплавленого бітуму. На нього необхідно укласти підготовлені смуги руберойду. Подібні дії необхідно виконати кілька разів. В результаті, вийде ефективна багатошарова гідроізоляція.

Будівництво дерев'яних лазень

  1. Будівництво дерев'яного зрубу лазні.

На сьогоднішній день існує декілька технологій зведення лазні, найбільш якісними і популярними є: російська, норвезька, канадська і шведська збірка.

Ми розглянемо найбільш простий у виконанні і звичний для нас варіант - російської лазні. Справитися з її будівництвом може недосвідчений тесля, досить дотримуватися технологічного процесу і рекомендацій, які будуть наведені нижче.

Будівництво дерев'яних лазень

Основні кроки спорудження зрубу

Крок 1. Будівництво лазні необхідно виконувати поетапно, починаючи з першого, або, як його ще називають, - окладного вінця. Перші колоди, які буде укладено на фундамент, необхідно ретельно оттесать для максимально щільного прилягання до основи.

Крок 2. Перед першим вінцем варто укласти підкладку з липи. Як правило, це брус товщиною 50-100мм і шириною в 150 мм. На нього лягає перший вінець.

Після укладання першої пари колод на підставу наступні два кладуть під кутом в 90ᵒ. Після цього виконується з'єднання в «чашечку».

Увага! «Чашечка» - це найбільш простий і надійний варіант з'єднання при зведенні зрубу. Він виконується досить просто: для цього необхідно в нижній частині колоди провести завмер кордонів наступної «чашечки». Далі за допомогою риси розмічають необхідне поглиблення. Провівши точні вимірювання необхідних розмірів, сокирою акуратно вирубується необхідне поглиблення. Для економії часу можна використовувати бензопилу, але фінішну підгонку «чашок» роблять сокирою.

Будівництво дерев'яних лазень

Необхідно відзначити, що в першому вінці «чашечки» роблять неглибокими. Через це колоди не будуть торкатися до основи. Утворився зазор закладають дошкою відповідної товщини. Вона повинна бути оброблена антисептиком і утеплена.

Крок 3. Для другого вінця необхідно використовувати найбільш товсті колоди. Це дозволить в подальшому зручно вирубати в них статеві лаги, без зниження міцності конструкції.

Будівництво дерев'яних лазень

Максимально щільне прилягання забезпечується за допомогою поздовжніх пазів, глибина яких повинна дорівнювати третини діаметра нижньої колоди. Ці пази можуть бути трикутними або напівкруглими. Для більш швидкого укладання трикутний варіант можна виконати за декілька хвилин за допомогою бензопили. При цьому необхідно розуміти, що таким чином колоди не будуть щільно прилягати одне до одного, що негативно позначиться на термоізоляції стін. Відповідно, більш ефективним варіантом є напівкруглий паз, але його виконання вимагає більше часу.

Крок 4. Утеплення стін здійснюється за допомогою льноджутовая полотна, яке укладають між колод. Для цього один шматок накладають на нижній вінець, а другий на поздовжній паз верхнього. Крім того, всі чаші і пази необхідно заповнити матеріалом для конопатки.

Крок 5. Для надійного з'єднання віденців між собою краще використовувати круглі дерев'яні нагеля. Дані матеріали можна придбати вже готовими, а для їх установки досить дрилем виконати в колодах отвори необхідного діаметра.

Як правило, Нагель встановлюють по усій довжині вінця з кроком 1,5 метра. При цьому йде паралельна прошивка пари верхніх колод і неповна нижнього (третього). Щоб уникнути можливого перекосу конструкції при усадки, нагелі в верхньому вінці необхідно втопити на 6-7 сантиметрів.

Будівництво дерев'яних лазень

Крок 6. Після того як стіни підняті на необхідну висоту, на верхній вінець укладають стельові балки і систему крокв даху. При використанні вологої деревини краще замінити крокви, на шифер до повної усадки зрубу. Для цього досить дати конструкції перезимувати. Ідеальний час усадки становить півтора року. Тільки після всього цього можна приступати до конопатці.

Будівництво дерев'яних лазень

  1. Конопатка колод лазні.

Дані роботи проводяться після остаточної усадки матеріалу. Для цього необхідно озброїтися молотком і конопаткою (з металу або дерева).

Увага! Якщо в процесі зведення зрубу Ви проводили ущільнення між вінцями мохом або клоччям, то даний етап можна пропустити. Але при наявності навіть невеликих щілин краще виконати дані роботи.

Конопатка проходить досить просто, Вам необхідно взяти витратний матеріал, як правило, це клоччя або мох, і скрутити його в джгут. Після цього отриманий ущільнювач необхідно забити молотком і конопаткою між балками. Також можна використовувати і стрічковий джут, який фіксується стиплером або цвяхами.

Будівництво дерев'яних лазень

  1. Віконні і дверні отвори в дерев'яної лазні.

Це окремий етап будівництва, оскільки він передбачає два варіанти облаштування в зрубі:

  • Перший варіант передбачає створення необхідних отворів після завершення зведення стін. Для цього в вінцях, де плануються вирізання, попередньо залишають невеликі зазори. Їх розміри і габарити залежать від монтованих виробів. Дверні та віконні прорізи просто прорізають за допомогою бензопили.

Будівництво дерев'яних лазень

  • Більш трудомісткий і складний варіант - це залишення необхідних отворів в стінах при самому будівництві. Даний варіант передбачає використання спеціальних брусків з врубками, а також спеціальні пази. Це забере не тільки масу часу і сил, але і істотно відіб'ється на бюджеті.

Будівництво дерев'яних лазень

В силу цього варто віддати свою перевагу першому варіанту.

  1. дах лазні.

Після усадки деревини можна братися до зведення кроквяної системи даху. Якщо зробити це до усадки, то дах перекосить.

Кроки будівництва даху:

  • Спочатку укладаються дерев'яні балки обв'язки на самий останній вінець.

Будівництво дерев'яних лазень

  • Фіксація даних балок здійснюється за рахунок кріплення до них кроквяних ніг з кроком в 1 метр. На коньковой частини крокви спилюють під необхідним кутом.

Будівництво дерев'яних лазень

  • Якщо Ви плануєте використовувати рулонний покрівельний матеріал, то на крокви набивають суцільний настил з дошки. Для металочерепиці або шиферу досить зробити обрешітку.

Будівництво дерев'яних лазень

  • Фінішне покрівельне покриття встановлюється відповідно інструкції до нього.

Будівництво дерев'яних лазень

  • Для захисту коника від агресивного впливу навколишнього середовища необхідно використовувати оцинковану сталь.

Будівництво дерев'яних лазень

  • Фронтони покрівлі можна зашити вагонкою або сайдингом.

Будівництво дерев'яних лазень

Поле виконання всіх вищевказаних будівельних робіт можна приступити до будівництва статі і внутрішньої обробки колод лазні, згідно з Вашим проектом.

Все це дає Вам можливість побудувати власну бревенчатую баню на власній ділянці. Дані поради та рекомендації, дозволять зробити все максимально швидко, якісно і за доступною ціною.