Малину неспроста називають королевою саду, адже не можна зустріти хоч один дачну ділянку, де б не ріс кущ малини. А вже малинове варення точно пробували все, адже це головний засіб при лікуванні застуди. Багато дачники не наважуються виростити на своїй ділянці малину, думаючи, що це складний і складний процес.
Але це не так. Досить дати малині добрий грунт і рясний полив і вона буде радувати вас великим урожаєм. У даній статті ми докладніше розглянемо, як вибрати правильний сорт малини, особливості процесу посадки саджанців малини і догляду за ними.
Загальна характеристика малини
На наших теренах малина є дуже поширеною ягодою, а завдяки новим селекційним сортам, є можливість отримувати по два врожаї на рік.
Малина відноситься до сімейства Рожевих і є напівчагарників. Відмінною особливістю даної рослини вважаються його цілющі властивості. В медицині використовуються не тільки ароматні ягоди, а й листя, а також коренева система. Про ці лікувальні властивості малини звичайної було відомо вже з 16 століття. І саме з цього періоду вона стала культивуються рослиною, з'явилося багато сортів і різновидів, які мають свої відмітними особливостями.
Опис малини:
- Напівчагарник малини може досягати до 1,5 метрів у висоту.
- Стебла у малини прямостоящие, на першому році зростання вони трав'янисті з невеликими колючками, а на другому - здеревілі.
- Коренева система являє собою деревянистое кореневище, на якому знаходиться велика кількість додаткових коренів. Вони створюють складну систему, яка може розростатися на радіус до 2 метрів і в глибину до 50-60 см.
- Листя малини мають овальну форму з яйцевидними листочками. Вони чергові, черешкові, зверху насиченого зеленого кольору, а знизу з білим відтінком.
- Під час цвітіння на малині з'являються білі квіти, які зібрані в суцвіття.
- Ягоди малини є костяницю, покриту невеликими волосками. Вони мають приємний смак і аромат. Колір ягід залежить від сорту, може варіюватися від світло-рожевих до чорних.
- Кущі малини воліють родючого Краю грунт і рясний полив.
- Оптимальне місце для росту - сонячна сторона.
- Особливості вирощування залежать від конкретного сорту малини.
Нижче представлені кілька фото малини.
Основні види і сорти малини
Умовно малину можна розділити на 4 види: традиційна, великоплідна, штамбові і ремонтантная, до яких відносяться сорти красноплодной, жовтоплідного і чорноплідної малини. Давайте докладніше розглянемо, в чому їх відмінності.
Традиційна малина
До традиційної малині відносяться сорти минулого століття, які дуже невибагливі до будь-яких умов, прекрасно приживаються. Але мають не дуже великий урожай. Ягоди традиційних сортів дрібні - всього 4 грами. Середня врожайність з одного куща 2,5 кг.
Основні сорти звичайної малини:
- «Гусар». Є середньоранніх і високоврожайних сортом. Кущ має прямостоящими стеблами, які можуть досягати у висоту 3-3,5 м. Можуть обходитися без підпори. Ягоди малини даного сорту мають яскравий темно-малиновий колір і форму конуса з усіченим кінцем. Вага однієї ягоди в середньому 3,5 м Невибагливий до клімату, витримує літню посуху і морози.
- «Вольниця». Даний сорт є середньоранніх, високоврожайних і великоплідних. Відмінно переносить зимові морози. Ягоди мають форму конуса і яскраво-червоний колір. З одного куща середній урожай становить до 4-4,5 кг. Кущ схильний до розростання.
- «Метеор». Даний сорт малини відноситься до суперранніх. Ягоди мають напівкулясту форму яскравого рубінового кольору і володіють прекрасним смаком. Урожайність з одного куща приблизно 2 кг.
- «Глен Ампл». Досить новий сорт, який відноситься з пізнім. Був виведений в Шотландії. Середня маса однієї ягоди становить 5-6 гр, середня врожайність одного втечі - 1,6 кг. Ягоди мають конічну форму і тьмяний червоний колір.
Великоплідний вид малини
Сюди можна віднести малину з великими ягодами. Сорти великоплідний малини вважаються високоврожайними. Ягоди великі і дуже соковиті. дані сорти дуже улюблені садівниками, однак вимагають підвищеної уваги.
Основні сорти великоплідний малини:
- «Патриція». Відноситься до середньо-пізнього дозрівання. Кущ досягає у висоту до 1,8 м. Ягоди мають конічну форму з усіченим кінцем, яскраво-червоного кольору. Одна ягода в середньому має вагу від 4 до 12 м Середня врожайність з куща - 4-7 кг.
- «Таганка». Також відноситься до великоплідний малини. Йому притаманна дуже велика врожайність - не менше 5 кг з одного куща. Ягоди мають великими розмірами, середня вага однієї 4-10 гр.
- «Рубіновий гігант». Даний сорт малини відноситься до високоврожайних. Середня врожайність з одного куща - до 12 кг.
Ремонтантна малина
Даний вид малини дуже популярний серед садівників. Кущі малини починають плодоносити вже в перший рік росту. Урожай можна збирати два рази в рік, ягоди достигають до листопада місяця.
Основні сорти ремонтантної малини:
- «Брянське диво». Це відносно новий великоплідний сорт ягід. Відрізняється одночасним дозріванням плодів. Вага однієї ягоди варіюється від 4 до 12 гр. Ягода має довгасту конічної форми, яскраво-червоного кольору, лист малини цього сорту овальної форми темно-зеленого кольору. Урожай можна збирати з серпня по листопад. Дозрілі ягоди кілька днів не опадають.
- «Діамантова». Даний сорт характеризується великими ягодами конічної форми, які мають яскравий рубіновий колір. Плоди починають дозрівати в другій декаді серпня. Середня врожайність з одного куща - 3 кг.
- «Геракл». Сорт великоплідний малини з високою врожайністю. Кущ має прямостоящими стеблами, не вимагає підв'язки. Ягоди починають дозрівати на початку серпня, середня вага однієї - від 5 до 10 гр. Мають конічною формою і яскравим рубіновим кольором.
Штамбова малина
До даного виду можна віднести сорти з товстими стеблами. Їх часто називають «малинове дерево» за свою схожість з звичайному деревом.
Основні сорти штамбової малини:
- «Патриція». Даний сорт ми вже описували як великоплідний вид малини.
- «Таруса». Характеризується товстими і жорсткими пагонами. Відноситься до середньо-пізнього сорту з високою врожайністю. Кущ не вимагає підв'язки. Середня врожайність з одного куща - 3-4 кг. Ягоди мають конічну форму з глянсовою яскраво-червоною поверхнею.
- «Арбат». Ще один сорт штамбової малини. Кущ відрізняється жорсткими і товстими стеблами, які практично не розходяться по ділянці. Ягоди мають трохи довгасту форму, темно червоного кольору. Вага однієї ягоди 4-12 гр. Середня врожайність з куща 4-5 кг.
Сортів малини відомо понад 400. Всі вони відрізняються умовами вирощування, розмірами і кольором ягід.
Підбірка фото кращих сортів малини
Тут представлені фото малини кращих сортів, які дають високий урожай в умовах нашого клімату.
Чорна малина «Угольок»
Жовта малина «жовтий гігант»
«Рубінове намисто»
Підготовчий процес перед посадкою малини
Щоб малина дала високий урожай, необхідно обов'язково дуже ретельно підготуватися до посадки. Від цього буде залежати, як скоро саджанець приживеться, який буде врожай. Перед самим процесом посадки обов'язково правильно підібрати місце для посадки. Потім потрібно підготувати грунт, так як малина воліє родючого Краю землю. Особливо ретельно необхідно відбирати саджанці, щоб вони були здоровими і неушкодженими. Давайте докладніше розглянемо весь підготовчий етап.
Вибір місця для посадки
Важливою умовою отримання високого врожаю смачних ягід малини є вибір відповідного місця. Важливо, щоб ділянка була добре освітленим, однак це не повинно бути відкрите місце. Малина не любить протяги, тому підберіть місце з захистом від поривів вітру. Найзручніше місце для посадки малини - вздовж паркану або стіни будинку з південної сторони. Це також полегшить процес підв'язки, так як у куща буде природна опора.
Також враховуйте, що малина не любить низин. У таких місцях кущі можуть загинути. Ні в якому разі не садіть малину на місці, де раніше росла полуниця, помідори або картопля. Малина тут рости не буде. Хороший сусід для малини - це яблуня.
Підготовка ґрунту
Важливий етап перед посадкою - підготовка грунту. Малина віддає перевагу родючі грунти, добре дренованих. Якщо на вашій ділянці переважають піщані або торфові грунти, то необхідне щорічне внесення перегною.
Кислотність грунту повинна бути нейтральною. Грунт для посадки потрібно готувати заздалегідь. Якщо ви садите восени - як мінімум за місяць, якщо навесні - підготувати потрібно восени. Під час підготовки обов'язково ретельно перекопайте грунт і внесіть перегній і мінеральні добрива.
Вибір саджанців
Важливо правильно підібрати сорт малини і, відповідно, саджанці. Для початку потрібно визначитися, який сорт малини ви хочете вирощувати. Найпопулярнішою і невибагливою є малина красноплодная. Більш вимоглива в догляді жовта і чорна.
Купувати саджанці малини необхідно перед посадкою: восени або навесні. Бажано купувати в спеціалізованих розплідниках або досвідчених садівників. Перед покупкою перевірте саджанець на пошкодження. Вони повинні бути однорічні.
Особливості посадки малини
Посадка малини проводиться як навесні, так і восени. Найкращий час для посадки малини - це осінь. Посаджений саджанець в цей час, встигає вкоренитися до чергових морозів. Якщо ви вирішили посадити малину навесні, почекайте, коли грунт повністю відтане.
Процес посадки:
- Визначтеся зі способом посадки: стрічковим або кущових.
- При траншейною посадці (стрічкової) необхідно викопати траншею шириною 1 метр і глибиною 30 см. При кущовий посадці - 40 см на 50 см.
- Якщо ви вирішили садити два ряди малини, зробіть міжряддя 1,7 м, так як малина розростається.
- Якщо при підготовці грунту ви не вносили добриво, його вносять у вже викопану яму. Для цього обов'язково перемішайте перегній і мінеральні добрива, золу і суперфосфат з грунтом.
- Рясно полийте траншеї і лунки водою - не менше 2,5 літра на одну.
- Перед посадкою обробіть саджанці. Помістіть коріння саджанців в глиняну бовтанку.
- Коли яма готова, можна садити саджанці. Поглиблюють їх на 2-3 см нижче кореневої шийки.
- Присипати землею і злегка утрамбувати руками.
- Потім знову потрібно полити.
- Засипану лунку необхідно мульчувати торфом і перегноєм.
Правила догляду за малиною
Догляд за малиною не вимагає особливо складних дій. Як і іншим рослинам, малині потрібно полив, прополка, підживлення і обрізка. Якщо правильно проводити всі ці дії, малина порадує вас великим урожаєм соковитих і ароматних ягід.
Полив і прополка
Обов'язкова умова зростання малини - достатній полив. Тому необхідно забезпечити своєчасне зрошення малиннику, особливо в посушливу пору року. Рясно поливати кущі необхідно під час активного росту два рази на місяць.
В процес догляду за малиною навесні включається ретельне і акуратне розпушування землі біля коріння і між рядами. Це дозволить забезпечити доступ повітря до коріння. Далі цей же процес потрібно проводити протягом всього року в міру появи бур'янів і ущільнення землі навколо рослини.
Щоб звести до мінімуму ці процеси, можна підсипати мульчу з соломи, хвої або торфу. Вона буде затримувати вологу.
Підживлення малини
Малина в процесі активного зростання потребу в постійній підгодівлі. Особливо це важливо в перший рік. підгодовувати малину необхідно 2-3 рази за сезон. В якості добрива краще використовувати органіку- перегній і курячий послід, розведені з водою.
Підв'язка малини
Підв'язка потрібно не для всіх сортів малини, однак завдяки їй, кущі малини будуть рости краще і відпаде загроза поломки стебел. Якщо у вас малина посаджена кущових способом - використовуйте віялову підв'язку. Між лунками поміщаються кілки, до яких прив'язуються пагони. Якщо ж ви використовували траншейний спосіб, то оптимальним буде застосування шпалерної підв'язки.
Обрізка малини
Обов'язковим етапом догляду є посезонно обрізка малини. Це обумовлено тим, що життєвий цикл пагонів становить два роки. Після чого вони відмирають, а замість них виростають нові. Якщо не прибрати старі пагони, вони будуть заважати молодим, стануть рознощиками захворювань. При своєчасній обрізку, ви отримаєте високий урожай.
Процес обрізки проводиться як навесні, так і влітку і восени. Навесні вона потрібна для стимулювання зростання малини. Проводять її, коли сходить сніг. Для цього гострим секатором обрізають слабкі та пошкоджені пагони якомога ближче до землі.
Влітку необхідно обрізати пагони, у яких вже закінчився життєвий цикл. Для цього задерев'янілі стебла обрізають біля самої основи.
Восени необхідно провести санітарну обрізку. Зрізати пошкоджені і поламані стебла, а також пагони, які не встигли набратися сил. Решта гілки зв'язуються і пригинаються для зимівлі.
Боротьба з хворобами і шкідниками
Вирощування малини вимагає і уважного ставлення до хвороб і шкідників.
До хвороб малини можна віднести наступні:
- Пурпурова плямистість малини (дідімелла). При цьому захворюванні на молодих пагонах з'являються пурпурні і малинові плями, які поступово збільшуються. Після цього поверхню кори темніє і починає лущитися. Такі стебла потрібно обрізати, а після збору врожаю обприскати малинник 1% -ої бордоською рідиною.
- Хлороз малини. На заражених рослинах листя стає жовті і деформовані.
До шкідників малини можна віднести наступних:
- Малини жук. Вони зазвичай виходять в середині травня. На малині спершу поїдають бутони зсередини. ще більшої шкоди завдають личинки, які відкладаються на молодому листі і квітах. Вони можуть привести до зниження врожаю і червиві ягід.
- Стеблевая муха. Невелика мушка, яка відкладає яйця в пазухах молодого листя. Личинки роблять ходи, тим самим сприяючи засихання рослини.
- Почковая моль. Даний шкідник завдає шкоди ниркам, квітам і стеблах.
При появі шкідників всі пошкоджені стебла обрізаються і спалюються. Перед появою квіток кущі малини можна обробити корбофосом. Добре допомагає і осіння перекопування землі під малиною. тим самим ви знищите личинки мухи і попелиці.
Приклавши зовсім небагато зусиль і набравшись терпіння, ви зможете отримати здорові та міцні кущі малини, які будуть довго вас радувати високим урожаєм корисних ягід.